Τουρκία Κωνσταντινούπολη

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Eιναι σιγουρο? Γιατι σε κατι διαφημιστικα φυλλαδια απο πρακτορεια ζητανε διαβατηριο.
 

Aria_C

Member
Μηνύματα
318
Likes
112
Επόμενο Ταξίδι
Στ' αυγά μου :(
Ταξίδι-Όνειρο
Υποσαχάρια Αφρική
Απολύτως βέβαιο. 2 φορές πήγα αυτό το χρόνο
 

TAX78

Member
Μηνύματα
142
Likes
50
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Το επόμενο Σάββατο φεύγω για την πόλη. Έχω ξεσκονίσει τα πάντα εδώ μέσα και έχω τις εξή απορείες :
Συνάλλαγμα κάνω εδώ (τράπεζα ελλάδος), σε ΑΤΜ ή σε ανταλλακτήρια. Έχουμε βάλει στο πρόγραμμα μονοήμερη στα πριγκηπόνησα (Πρίγκηπο - Χάλκη). Με τα πόδια είναι κοντά η θεολογική σχολή και ο Αγιος Γεώργιος ο κουδουνάς. Και αν θέλουμε να περιοριστούμε σε ένα από τα δύο νησιά πιο είναι ομορφότερο? Η άμαξα πόσο κοστίζει?
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Το επόμενο Σάββατο φεύγω για την πόλη. Έχω ξεσκονίσει τα πάντα εδώ μέσα και έχω τις εξή απορείες :
Συνάλλαγμα κάνω εδώ (τράπεζα ελλάδος), σε ΑΤΜ ή σε ανταλλακτήρια. Έχουμε βάλει στο πρόγραμμα μονοήμερη στα πριγκηπόνησα (Πρίγκηπο - Χάλκη). Με τα πόδια είναι κοντά η θεολογική σχολή και ο Αγιος Γεώργιος ο κουδουνάς. Και αν θέλουμε να περιοριστούμε σε ένα από τα δύο νησιά πιο είναι ομορφότερο? Η άμαξα πόσο κοστίζει?
Aνταλλακτηρια υπαρχουν στην Πολη παντου, μην αγχωνεσαι. Καντε λιγο συναλλαγμα για τα πρωτα εξοδα, οι ταξιτζηδες ποτε δεν εχουν ψιλα.
Η Πριγκηπος ειναι ωραιοτερη απο τη Χαλκη, δεν κυκλοφορουν αυτοκινητα και στα δυο νησια.
Για να πας στον Αη Γιωργη ο μονος τροπος ειναι με αμαξα. Οι τιμες των αμαξων ειναι στανταρ, υπαρχει και τιμοκαταλογος εκει που ξεκινανε.
Η θεολογικη σχολη ειναι σε υψωμα, καλυτερα να πατε με αμαξα και αν θελετε γυριζετε με τα ποδια.
Για να προλαβετε και τα δυο με φως πρεπει να φυγετε νωρις, πριν τις 10. Προτιμειστε να πατε πρωτα στη Χαλκη, η εισοδος στη θεολογικη σχολη δεν επιτρεπεται μετα τις 2 αν θυμαμαι καλα και μετα εξαντλειστε τη μερα σας στην Πριγκηπο.
 

TAX78

Member
Μηνύματα
142
Likes
50
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ευχαριστω! Και κάτι ακόμα. Για χαμάμ εκτός από τα γνωστά που έχουν εναφερθεί από πολλούς, υπάρχει κάποιο ωραίο, λιγότερο τουριστικό και οικονομικό κοντά στο κέντρο?
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Δεν ξερω αλλο, το ceberlitas στο Sultanahmet που πηγα δεν θα το ελεγα ακριβο και μεταφερει ολη την ατμοσφαιρα που περιμενει κανεις απο ενα χαμαμ.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.153
Likes
14.451
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Tα Ceberlitas είναι τουριστικά δυστυχώς. Εγώ είχα φρικτή εμπειρία, έφυγα με μώλωπες από το αγριο τρίψιμο. "Από πού" με ρώτησε ο μασσέρ. "Γιουνάν" του λέω εγώ. "Α έτσι ε" θα σκέφτηκε και με έκανε μαύρο. Γιαβάς γιαβάς του έλεγα, τίποτα αυτός...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.107
Likes
41.360
Οι πληροφορίες σας ήταν θησαυρός! Προχθες επέστρεψα και αναφέρω τις παρατηρήσεις μου:
Η περίοδος της νηστείας ήταν πολύ ενδιαφέρουσα. Οι ντόπιοι κυκλοφορούσαν λιγότερο στους δρόμους στη διάρκεια της μέρας λόγω του συνδυασμού ζέστης και απαγόρευσης κατανάλωσης νερού. Αλλά το βράδυ ξενυχτούσαν ως τα ξημερώματα ώστε να κάνουν το πρώτο γεύμα της ημέρας πριν ξημερώσει. Αποτέλεσμα, η Ιστικλάλ έμοιαζε με ένα τεράστιο πάρτι ως το πρωί.
Το Καπαλί Τσαρσί μου φάνηκε τουριστική απάτη και επειδή βαριέμαι το παζάρεμα για αμφίβολης αξίας τουριστικά προϊόντα, δεν έμεινα πάνω από μια ώρα. Αντίθετα στα πέριξ της Αιγυπτιακής αγοράς βρήκα σε υπόγειες αποθήκες και πήρα παραδοσιακά χαλάκια προσευχής σε εξευτελιστικές τιμές.
Εκτός από τα μνημεία, για τα οποία έχουν αναφερθεί τα πάντα, αξίζει μια επίσκεψη στο νοσταλγικό κτίριο του σιδηροδρομικού σταθμού Sirkeci.
Τα γλυκά στο Sutis στην Ταξίμ άπαιχτα.
Η είσοδος στο "360" ανέβηκε στα 20 ευρώ (!).
Μετά από ξενύχτι street food το σάντουιτς με σουβλάκι μυδιού και σάλτσα ταρτάρ σε στενάκι της Ιστικλαλ.
Η βόλτα με το καραβάκι στη Ασιατική πλευρά την ώρα του ηλιοβασιλέματος...τι να πει κανείς.
Τέλος δε μπορώ να μην αναφερθώ στην ευγένεια των κατοίκων. Με άφησε άφωνη η εξυπηρετικότητα περαστικού που ρώτησα για τη στάση του μετρό και με συνόδεψε ως εκεί παρεκκλίνοντας από το δρόμο του- όπως κατάλαβα μετά!
Να πω την αμαρτία μου δεν είχα φανταστεί ότι θα ήταν μια τόσο γοητευτική πόλη - ο συνδυασμός των βυζαντινών με τα τουρκομπαρόκ στοιχεία και ακόμη περισσότερο ο ευρωπαϊκός κοσμοπολιτισμός των 2 προηγούμενων αιώνων στήνουν ένα μοναδικό σκηνικό.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Μερικές ακόμα φρέσκες εντυπώσεις από την Πόλη:


  • Το inci είναι ανοιχτό και τα προφιτερόλ του νοστιμότατα όπως πάντα.
  • Εχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον η επίσκεψη στην Πόλη την εποχή του ραμαζανιού. Απειρος ντόπιος κόσμος κυκλοφορεί από το απόγευμα και μετά. Ειδικά στο Σουλταναχμέτ, έξω από το Μεγάλο Τζαμί γινόταν ο απίστευτος πανικός. Όπως επίσης, ενδιαφέρον έχουν οι εικόνες από τα πάρκα τους που μετά τις 5 στρώνουν πικνίκ, τρώνε σούπες, ψήνουν σε μικρές ψησταριές φαγητά και μένουν εκεί μέχρι πολύ αργά το βράδυ.
  • Η προηγούμενη επίσκεψή μου ήταν πριν 5 χρόνια. Τώρα, βρήκα την Πόλη ακόμα πιο τουριστική, αρκετά πιο ευρωπαϊκή και πολύ πιο ακριβή.
  • Η καλύτερη εικόνα ήταν το ηλιοβασίλεμα από την προκυμαία στο Uskudar. Μπροστά μας ο Πύργος του Λέανδρου και ακριβώς από πίσω του στο βάθος όλες οι γνώριμες εικόνες της ευρωπαϊκής πλευράς της Πόλης. Η Αγιά Σοφιά, οι μιναρέδες των τζαμιών, το Τοπ Καπί, ο Πύργος του Γαλατά.....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.107
Likes
41.360
Τελικά καλύτερη η περίοδος της νηστείας που πήγαμε anny, ε; Και τα τζαμιά είναι φωτισμένα το βράδυ, κάτι που δεν ισχύει τις υπόλοιπες μέρες απ' ό,τι έμαθα. Γενικά μετά τη δύση αυτό που έβλεπες ήταν η χαρά της ζωής, κάτι που έχω πολύ καιρό να δω στην Αθήνα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.402
Μέλη
38.937
Νεότερο μέλος
kyzas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom