Τουρκία Κωνσταντινούπολη

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
παιδια να ρωτησω στο 360 μπορεις να πας να φας και απογευμα;;;;τιμες καλες;;;ποσο βγαινει για παραδειγμα στα 2 ατομα;
Ειστε φοιτητές( low budget ταξιδευτές ) και θέλετε να φάτε στο 360 ?
χλωμό το βρίσκω .
Τα κοκτέιλ τα χρεώνουν απο 20-25 λίρες και είναι και μέτρια φτιαγμένα .

Γνώμη μου είναι να πάτε καθημερινή ( πλήν παρασκευής βραδυ και ΣΚ ) να ανεβείτε και να βγείτε στο μπαλκόνι να δείτε την θέα και να πάτε να ξοδέψετε τα χρήματα σας κάπου αλλού .
 

marilounaxos

Member
Μηνύματα
91
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
ε μα τη μια τα λετε ετσι και την αλλη αλλιως..χαχα αφου ολοι λετε οτι δεν πρεπει να χασουμε με τιποτα το 360...να σε ρωτησω τωρα(αποφασισα να μεινουμε σουλταναχμεντ), μαρεσουν το sirkeci park hotel,erboy hotel,aslan, Adrien. αν γνωριζεις καποιο απο αυτα πες μου!!!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Να ενημερώσω τον φίλο Χρήστο ότι δεν υπάρχουν κανόνες !
Ο καθένας κλείνει σύμφωνα με τα γούστα του
Ας μείνει όπου θέλει η φίλη !
Εγω έδωσα ινφος σύμφωνα με αυτο που ζήτησε και όχι σύμφωνα με αυτο που επιτάσσει το τρεντ του travelstories
Να θυμίσω πάλι τι ζήτησε
1) φθηνό κατάλυμα
2) ασφάλεια ( της βρήκαμε χότελ απέναντι απο αστυνομικό τμήμα !!!!)
3) νεολαία
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Ειστε φοιτητές( low budget ταξιδευτές ) και θέλετε να φάτε στο 360 ?
χλωμό το βρίσκω .
Τα κοκτέιλ τα χρεώνουν απο 20-25 λίρες και είναι και μέτρια φτιαγμένα .
.
Εμείς είχαμε πληρώσει περίπου 20 λίρες για 2 ποτήρια (εξαιρετικό) κρασί στο bar το 2009. Τώρα βλέπω στον κατάλογο ότι τόσο κάνει ένα ποτήρι...διπλασίασαν τιμές σε 3 χρόνια;
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
Να ενημερώσω τον φίλο Χρήστο ότι δεν υπάρχουν κανόνες !
Ο καθένας κλείνει σύμφωνα με τα γούστα του
Ας μείνει όπου θέλει η φίλη !
Εγω έδωσα ινφος σύμφωνα με αυτο που ζήτησε και όχι σύμφωνα με αυτο που επιτάσσει το τρεντ του travelstories
Να θυμίσω πάλι τι ζήτησε
1) φθηνό κατάλυμα
2) ασφάλεια ( της βρήκαμε χότελ απέναντι απο αστυνομικό τμήμα !!!!)
3) νεολαία

Αγαπημένη μου Ευαγγελία
Κανόνας υπάρχει και όποιος θέλει τον τηρεί.

Τον κανόνα αυτόν ακολούθησες στο 1ο σου ταξίδι εκεί .
Σαφώς μετά απο 3-4 ταξίδια στην Πόλη να αναζητάς κάτι διαφορετικό ,εξάλου πόσες φορές θα πάς στο Μπλέ Τζαμί και στην Αγία Σοφία ,μία αντε και δευτερη .
Και εγώ θέλω στο επόμενο μου ταξίδι στην Πόλη να τινάξω την μπάνκα και να μείνω στο Les Ottoman και ας μην είναι στο Sultanahmet !!!

http://www.lesottomans.com/Doc/291/Les-Ottomans-Luxury-Hotels

Φυσικά θα μείνει όπου θέλει ,εμείς δεν είμαστε brokers να βγάζουμε προμήθειες
Οι info σου είναι πολύτιμες και πολύ χρηστικές .Εξάλλου εσύ μου έμαθες τα βασικά στην Πόλη .

απαντώ σε ότι ζήτησε ¨
Φθηνό κατάλυμα : βρίσκεις απο 33 ευρώ για τον Δεκέμβρη
ασφάλεια :που έχει περισσοτερη αστυνόμευση εκεί που πάνε οι τουρίστες η εκεί που πάνε οι ντόπιοι ?
Το ότι απέναντι έχει αστυνομικό τμήμα εμένα με περισσότερο με ανησυχεί παρά με ηρεμεί .
νεολαία : παίζει κάποιο ρόλο για κάποιον που πάει για 4-5 μέρες ταξίδι αναψυχής με τον-την φίλο-η του .


ΥΓ. το προηγούμενο post δεν απευθυνόταν μόνο στο μέλος margialex αλλά σε όλους όσους μπαίνουν στο δίλημμα της διαμονής και είναι καθαρά προσωπικές απόψεις και εμπειρίες απο τα μεχρι τώρα ταξίδια μου εκεί .


ε μα τη μια τα λετε ετσι και την αλλη αλλιως..χαχα αφου ολοι λετε οτι δεν πρεπει να χασουμε με τιποτα το 360...να σε ρωτησω τωρα(αποφασισα να μεινουμε σουλταναχμεντ), μαρεσουν το sirkeci park hotel,erboy hotel,aslan, Adrien. αν γνωριζεις καποιο απο αυτα πες μου!!!
δεν νομίζω οτι τα λέμε έτσι και αλλιώς μάλλον έχεις μπερδευτεί απο το πλήθος των πληροφοριών .
Μετά απο 3 επισκέψεις στο 360 θεωρώ οτι αξίζει να κάνεις όπως σου πρότεινα ,αλλά δεν θα σε αποπάρω αν θέλεις να κάτσεις να πιεις τα ποτά και να φας.
Απλά το θεωρώ υπερβολικά ακριβό για αυτό που προσφέρει .
Αν θες θέα ανέβα στον Πύργο του γαλατά ,ανέβα στο λόφο στο Eyup .

Για τα ξενοδοχεία που με ρωτάς ,προσωπικά δεν τα ξέρω γιατί δεν έχω μείνει ,
αλλά το έγραψα και πρίν ,δεν πάιζει τόση μεγάλη σημασία το όνομα του ξενοδοχείου .Εμείς σου προτείναμε κάποια που έχουμε μείνει εσυ κλείσε σε όποιο αρέσει σε εσένα και στο φίλο σου .
 
Μηνύματα
2.491
Likes
3.199
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Λοιπόν για να βάλουμε τα πράγματα στην θέση μια και καλή

Ο κανόνας λέει οτι όποιος πάει πρώτη φορά στην Κωνσταντινούπολη μένει πρός περιοχή Sultanahmet .


ΥΓ1. Σε μιά πόλη με 15 + εκατομμύρια μόνιμους κατοίκους συν τους τουρίστες δεν θα νιώσετε μοναξιά και ερημιά καθόλου .

ΥΓ2. Σχεδόν το σύνολο των ξενοδοχείων στην πόλη είναι αρκετά ικανοποιητικά και κατά βάση τιμούν τα χρήματα που δίνετε.
Βρείτε και κλείστε αυτό που αρέσει περισσότερο σε εσάς τους ίδιους .
Νομίζω ότι ίσως είναι η μόνη πόλη η Κωνσταντινούπολη για την οποία όσα κατεβατά και να γράψουμε δεν πρόκειται να συμφωνήσουμε ακόμα και αυτοί που...συμφωνούμε:haha:ως προς επιλογή καλύτερης θέσης διαμονής.
Για μένα δεν έχει να κάνει με το αν κάποιος πάει πρώτη φορά στην πόλη ότι πρέπει να μείνει Παλιά πόλη,όχι,
το είπες και μόνος σου (σε άλλα τόπικ πάρα πολύ ωραία μας τάχει αναλύσει και ο φίλος thessaris)τα ανέλυσες ..ότι αυτά που έχει να δεί κάποιος δεν είναι μόνο τα κλασσικά αξιοθέατα της παλιάς πόλης αλλά είναι τόσα και τόσα άλλα και αξιοθέατα αλλά και γειτονιές που είναι παντού!
Ετσι όπως είναι η πως να το πω η ;ρυμοτομία της πόλης και η έκταση της και οι ανηφόρες-κατηφόρες παντού σχεδόν και η έλλειψη καλής και γρήγορης μεταφοράς-συγκοινωνιών από τη μιά περιοχή στην άλλη προκύπτουν πρακτικά ζητήματα όπου και να μείνει κανείς.

Και το βασικό στο οποίο δε νομίζω να διαφωνεί κανείς είναι ότι η περιοχή Ιστικλάλ-Ταξίμ ΣΦΥΖΕΙ από κόσμο διασκέδαση υπέρ του δέοντος σε βαθμό ώρες ώρες εκνευριστικό(τάχω ξαναγράψει)ενώ η Σουλταναχμέτ έχει ηρεμία χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν έχει και τα καφέ της και τα εστιατόρια της και τη ζωή της.Αν μιλάμε για διαμονή στην παλιά πόλη διαφωνώ για Sirceri που όπως σωστά ειπώθηκε από την Ευαγγελία νεκρώνει το βράδυ και δεν έχει να σου προσφέρει και τίποτε και είναι 2 στάσεις από την πλατεία Σουλταναχμέτ
η διαμονή για μένα στην παλιά πόλη ναι αξίζει και την προτιμώ! αλλά όσο το δυνατόν πιό κοντά προς Αγ.Σοφία, πλατεία ,Μπλε Τζαμί ώστε και την ηρεμία σου να έχεις και να νοιώθεις την όμορφη και ρομαντική ατμόσφαιρ γύρω σου μιά και και είσαι στην καρδιά των αξιοθεάτων και πολύ κοντά σου έχεις τον κεντρικό δρόμο όπου όπως και στις κάθετες οδούς βρίσκεις εστιατόρια-καφέ κλπ
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.027
Likes
6.411
παιδια τι να πω σας ευχαριστω ολους παρα μα παρα πολυ!!!!οταν κλεισω θα σας πω!!!
Ε κλεισε και συ καπου να ηρεμησουμε!!
Μας εχεις αναστατωσει:)
Ειπαμε κλεισε προς παλια πολη.

Με το αγορι σου θα πας,να ειναι καπως ρομαντικα.Τι τα θες τα μπαρ και τα σχετικα.
Αυτα ειναι μονο για την ευαγγελια:bleh:
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
jimp said:
Ε κλεισε και συ καπου να ηρεμησουμε!!
Μας εχεις αναστατωσει:)
Ειπαμε κλεισε προς παλια πολη.

Με το αγορι σου θα πας,να ειναι καπως ρομαντικα.Τι τα θες τα μπαρ και τα σχετικα.
Αυτα ειναι μονο για την ευαγγελια:bleh:
Πόσο λίγο ξέρεις την Ευαγγελια τελικά ....
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
Καθολου δεν την ξερω!

Αυτο που ξερω ειναι οτι η φιλη πρεπει να κλεισει ξενοδοχειο γρηγορα!
Ουτε εγώ ,μην κοιτάς που την λέω ''αγαπητή '' φίλη '' κτλ .......

Η άλλη φίλη έπρεπε να είχε ήδη κλείσει ξενοδοχείο
 

marilounaxos

Member
Μηνύματα
91
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ουτε εγώ ,μην κοιτάς που την λέω ''αγαπητή '' φίλη '' κτλ .......

Η άλλη φίλη έπρεπε να είχε ήδη κλείσει ξενοδοχείο
χαχαχαχα!!!!!!!αν και σας γνωριζω λιγο πιστευω οτι θα περασουμε ωραια στο φορουμ συμπατριωτες..χαχα και ναιιιιιιι εκλεισα πριν ολιγον μετα απο πολυ σκεψη και ψαξιμο!!!ελπιζω να μας βγει σε καλο με τοση συζητηση που ειχαμε!!!!!!!θελετε να σας πω που εκλεισα;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.723
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom