Τουρκία Κωνσταντινούπολη

marilounaxos

Member
Μηνύματα
91
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Παιδια υπαρχει περιπτωση το τελεφερικ και η καφετερια(πιερ λοτι) να μη λειτουργουν τον Δεκεμβρη λογω εποχης; η λειτουργουν ολο το χρονο;;;
 

marilounaxos

Member
Μηνύματα
91
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
ααα και κατι αλλο που μπορει να ναι κοτσανιστικο αλλα ας το ρωτησω να μαι σιγουρη..οι γραμμες του τραμ πηγαινουν σε ενα προορισμο και γυρνανε απο τις ιδιες στασεις ετσι;;;δηλαδη αν περασει απο μια σταση το τραμ ανεβαινοντας προς τοπ καπι θα ξαναπερασει κατεβαινοντας ετσι;;;για παραδειγμα εδω σε καποια σημεια δεν περναει και πηγαινοντας και γυρνωντας..
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Παιδια υπαρχει περιπτωση το τελεφερικ και η καφετερια(πιερ λοτι) να μη λειτουργουν τον Δεκεμβρη λογω εποχης; η λειτουργουν ολο το χρονο;;;
Και κλειστο να ειναι ,( που δε θα ειναι γιατι εχω παει Δεκεμβρη και ηταν ανοικτο και με τα τραπεζακια εξω) , εσυ αξιζει να ανεβεις για τη θεα.
Ακομα και αν ειναι κλειστο το τελεφερικ υπαρχει λυση.
Μπορεις να ανεβεις με τα ποδια μεσα απο το νεκροταφειο ( πολυ ενδιαφερουσα βολτα πραγματικα και δεν κανω πλακα )
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Και κλειστο να ειναι ,( που δε θα ειναι γιατι εχω παει Δεκεμβρη και ηταν ανοικτο και με τα τραπεζακια εξω) , εσυ αξιζει να ανεβεις για τη θεα.
Ακομα και αν ειναι κλειστο το τελεφερικ υπαρχει λυση.
Μπορεις να ανεβεις με τα ποδια μεσα απο το νεκροταφειο ( πολυ ενδιαφερουσα βολτα πραγματικα και δεν κανω πλακα )
+1 κι από μένα στην πρόταση της ευαγγελίας να ανεβείτε με τα πόδια.
Εγώ πήγα με λεωφορείο μέχρι το Eyup και από το τέμενος ξεκινά μονοπάτι για το λόφο και το καφέ. Δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο γύρω στα 15 λεπτά με θέα και όντως έχει και ενδιαφέρον να περάσεις μέσα από το νεκροταφείο, εξάλλου η θέα θα σας αποζημιώσει.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Το ιδιο λεωφορειο που παει στο Eyup περναει και απο το Φαναρι (Fener).
Aν θυμαμαι καλα ηταν το νουμερο 99 και το πηρα απο τον σταθμο λεωφορειων στο Eminonu.
Εκει θα βγαλεις και εισητηριο στο γκισε .
Προτιμησε να βγαλεις με επιστροφη
 

marilounaxos

Member
Μηνύματα
91
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
α ρε Ευαγγελια και μολις εψαχνα το πως θα παμε απο φαναρι στο εγιουπ(χαχα λες και το ξερες)...εγω ειπα να παμε πρωτα πατριαρχειο και μετα εγιουπ για χαλαρωση...δηλαδη απο εμινονου φευγει λεωφορειο για φαναρι;;;;
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
α ρε Ευαγγελια και μολις εψαχνα το πως θα παμε απο φαναρι στο εγιουπ(χαχα λες και το ξερες)...εγω ειπα να παμε πρωτα πατριαρχειο και μετα εγιουπ για χαλαρωση...δηλαδη απο εμινονου φευγει λεωφορειο για φαναρι;;;;
Ναι , τουλάχιστον απο εκει το πηρα εγω εκεινη την ημερα γιατι βρισκομουν στο Eminonu. O σταθμος βρισκεται σχετικα κοντα στη γεφυρα του Γαλατα απο την αριστερη μερια της γεφυρας οπως την κοιτας απο Σουλταναχμετ ( χμ δεν ξερω αν εγινα κατανοητη).
Δεν θα τον χασεις γιατι εχει πολλα λεωφορεια εκει
Στην επιστροφη παρε ενα οποιοδηποτε που να σε κατεβαζει παλι Eminonu για να μην μπλεχτεις
 

marilounaxos

Member
Μηνύματα
91
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
ναι θα μενουμε και κοντα, να ρωτησω τα λεωφορεια γραφουν για παραδειγμα πανω ποιος ειναι ο προορισμος τους??για παραδειγμα που μου λες να παρω οποιοδηποτε για εμινονου θα γραφει πανω λογικα ε??οπως εδω...μπορει να ναι βλακωδεις οι ερωτησεις μου αλλα για να οργανωθω οσο καλυτερα μπορω ρωταω και κυριως γιανα μην αγχωθω!!!σας ευχαριστω παντως
 

marilounaxos

Member
Μηνύματα
91
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
α επισης εισητηριο δεν ειναι οπως στο τραμ και στο μετρο με την μαρκα??και γιατι μου ειπες να προτιμησω να βγαλω και επιστροφης??γινεται αυτο αφου θα κανω ενδιαμεση σταση στο φαναρι?
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
ναι θα μενουμε και κοντα, να ρωτησω τα λεωφορεια γραφουν για παραδειγμα πανω ποιος ειναι ο προορισμος τους??για παραδειγμα που μου λες να παρω οποιοδηποτε για εμινονου θα γραφει πανω λογικα ε??οπως εδω...μπορει να ναι βλακωδεις οι ερωτησεις μου αλλα για να οργανωθω οσο καλυτερα μπορω ρωταω και κυριως γιανα μην αγχωθω!!!σας ευχαριστω παντως
Ε για να στο λεω !! Ναι !!!

α επισης εισητηριο δεν ειναι οπως στο τραμ και στο μετρο με την μαρκα??και γιατι μου ειπες να προτιμησω να βγαλω και επιστροφης??γινεται αυτο αφου θα κανω ενδιαμεση σταση στο φαναρι?
οχι εχει καρτες τωρα πια το λεωφορειο. Στο λεω γιατι μονο εκει θα βρεις γκισε για να αγορασεις εισητηριο. Δεν πουλανε ουτε μεσα στο λεωφορειο ουτε στο δρομο. Εκτος αν βγαλεις πριν Istanbulkart και την εχεις φουλαρει ( ενα σημειο για να βγαλεις αυτη την καρτα ειναι και ο συγκεκριμενος σταθμος )
 

marilounaxos

Member
Μηνύματα
91
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
αυτη η Istanbulkart θα ναι μονο για τα λεωφορεια ετσι;;δηλαδη ποσο ειναι το εισητηριο για φαναρι αν θυμασαι, γιανα υπολογισω περιπου,και αν την φουλαρω και δεν τα χρησιμοποιησω να εξαργυρωθουν ολα τα λεφτα που την εχω φουλαρει θα τα χασω μετα ε;αρα πιο καλα εισητηρια
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.399
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom