Τουρκία Κωνσταντινούπολη

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
Την κάρτα την χρησιμοποιείς όχι στις κρουαζιέρας αλλα στα δρομολόγια απο Ευρωπαϊκή πλευρά προς Ασιατική. Χρήστο αν λέω κάτι λάθος διορθωσέ με σε παρακαλώ.
Σωστά τα λές και τα γράφεις .
Οι κρουαζιέρες γίνονται με ιδιωτικά σκαφάκια
Εχει και πλοιάρια της γραμμής που κάνουν στασεις σε διάφορα σημεία των στενών .
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499

vickokka

Member
Μηνύματα
1.244
Likes
1.946
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
9. Holy Sanctuary of the Mother of God at Vlacherna
Aya Vlaherna Ayazmas? ve Panayia Rum Ortodoks Kilisesi, Bostan Sok. No. 47, Ayvansaray/Halic/Istanbul
 

themargav

Member
Μηνύματα
135
Likes
24
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
και βέβαια το travelstories ήταν και είναι ο απόλυτος σύμβουλος πριν από κάθε ταξίδι μου.
Είχα πάρει πληροφορίες από αυτά που γράψατε εσύ και η Έρση. Έβγαλα και μια istanbulkart τη γέμισα και με 25 λίρες και οι μετακινήσεις ήταν παιχνίδι. Από συγκοινωνίες πολύ συχνές.
Την Istanbulkart από πού μπορώ να την παραλάβω? Για 4-5 μέρες πόσο περίπου γέμισμα χρειάζεται?
 
Μηνύματα
2.497
Likes
3.210
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Την Istanbulkart από πού μπορώ να την παραλάβω? Για 4-5 μέρες πόσο περίπου γέμισμα χρειάζεται?
Aπό εκδοτήρια εισιτηρίων,εγώ την είχα βγάλει από πλατεία Tαξίμ
βάλε γύρω στις 10-15 λίρες.Αλλωστε κάθε φορά που θα τη χτυπάς βλέπεις τι υπόλοιπο έχεις και μετά είναι πολύ εύκολο να προσθέσεις κι άλλα χρήματα γιατί ,αυτό μπορείς να το κάνεις όχι μόνο στα εκδοτήρια αλλά και σε μικρομάγαζα-περίπτερα.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Μπορείς να την αγοράσεις και από περίπτερα, καθώς και να τη γεμίσεις και να την ξαναγεμίσεις εκεί.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
post #564 Υπαρχει σχετικο λινκ
( δηλαδη σχεδον δυο σελιδες πριν )
Αυτο για να μην επαναλαμβανομαστε.......
 

podilatis23

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Γειά σα παιδιά έχω κανονίσει και εγώ να πάω τα Χριστούγεννα στη Κωνσταντινούπολη με αυτοκίνητο. Να ρωτήσω μήπως γνωρίζει κάποιος αν χρειάζομαι κάτι ακόμα εκτός από πράσινη κάρτα;
Ένας γνωστός μου κάτι μου ανέφερε για ένα 'ευρωπαικό δίπλωμα' ή κάτι τέτοιο που το είχε πάρει από την ελπα αλλά δεν θυμότεν ακριβώς γιατί είχε περάσει καιρός από τότε.
Οπότε αν γνωρίζει κάποιος που έχει ταξιδέψει με αυτοκίνητο ας με βοηθήσει. Ευχαριστώ πάρα πολύ.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
603
Likes
882
Πρέπει η άδεια του αυτοκινήτου να είναι στο όνομα του οδηγού. Αν δεν είναι έτσι χρειάζεται εξουσιοδότηση όπου ο κάτοχος της άδειας να εξουσιοδοτεί τον οδηγό. Τυπικά πρέπει να είναι και μεταφρασμένη στα τούρκικα. Η αλήθεια είναι ότι με μια απλή εξουσιοδότηση στα ελληνικά και στα αγγλικά περνάς, εκτός αν πέσεις σε εξαιρετικά δύσκολη περίπτωση.

Με το ελληνικό δίπλωμα εγώ δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα, αν και εδώ το καλύτερο είναι να βγάλεις το καινούριο ελληνικό δίπλωμα το οποίο είναι σαν πιστωτική κάρτα και έχει στοιχεία και με λατινικούς χαρακτήρες. Το δίπλωμα πάντως δεν ελέγχεται στα σύνορα, θα χρειαστεί μόνο σε τυχόν έλεγχο της τροχαίας.

Το διεθνές δίπλωμα της ΕΛΠΑ δεν είναι απαραίτητο για την Τουρκία. Τζάμπα λεφτά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.336
Μηνύματα
888.712
Μέλη
39.001
Νεότερο μέλος
Maria Kremm

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom