Τουρκία Κωνσταντινούπολη

Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Αν αποφασίσετε τελικά να πάτε με δημόσια συγκοινωνία από το αεροδρόμιο θα αλλάξετε συνολικά 3 μέσα,μετρό μέχρι zeytinburnu από κεί κατευθείαν αλλάζεις παίρνεις το τράμ μέχρι τέρμα kabatas και από κει το τούνελ γιά πλατεία Ταξίμ.Θα σας πάρει γύρω στη μιάμιση ώρα μέχρι Ταξίμ.Βγάλτε κάρτα akbil(ρωτήστε στο γραφείο πληροφοριών στο αεροδρόμιο).
Μιά ωραία βόλτα είναι να πάτε στο Egup(νομίζω έχει και λεωφορείο από Ταξίμ)με καραβάκι από Εminonou,πρόκειται για μιά γραφική αυθεντική συνοικία με πολλά μαγαζιά πλατείες,καφέ και από κει να πάρετε το τελεφερίκ και ν ανεβείτε στο λόφο pierre loti.
Eπίσης παρόμοια σοκκάκια με πολύ γνήσιο λαικό χρώμα μικρομάγαζα μικρά παντοπωλεία μικρά αρτοποιεία,καφενέδες,μαχαλάδες κλπ έχει η περιοχή της παλιάς πόλης συνεχίζοντας μετά το Μπλε Τζαμί προς τα κάτω πηγαίνοντας για τη Μικρή Αγ.Σοφία.Η οδός λέγεται kadigre limani προχωρείστε την όλη και στο νουμερο 21 βρίσκεται η ορθόδοξη εκκλησία της Αγ.Κυριακής η οποία κανονικά λειτουργεί κυριακές και αργίες...δεν ξέρω για ποιό λόγο τα χριστούγεννα ανήμερα ενώ ήταν να λειτουργήσει ήταν κλειστή....Συνεχίστε όλη την Κadigra limani και φτάστε μέχρι την περιοχή kumkapim,είναι μιά πολύ πολύ όμορφη βόλτα.Υπάρχει και δεύτερη ορθόδοξη εκκλησία των Αγ.Θεοδώρων η οποία κι αυτή λειτουργεί κανονικά και ήταν ανοιχτή τελικά και τα χριστουγεννα ,τη φτάνεις περπατώντας μετά το kumkapi,αλλά αν θές να πάς κατ ευθείαν πάρε τράμ ,κατέβα στάση aksaray η και laleli απο κάτω από τον κεντρικό δρόμο είναι η εκκλησία,alaca camil sok 10.

Μια μέρα μπορείτε να πάτε στα χωριά του Βοσπόρου.Από Ταξίμ νομίζω το λεωφορείο 40,από kabatas ξέρω σίγουρα γιατί αυτό πήρα το 25Ε με προορισμό Sariyer που είναι το βορειότερο ίσως παραλιακό χωριό του Βοσπόρου.Στο Sariye μάλλον θα δείτε και χιονια όπως είδα κι εγώ ,ενώ μέσα στην πόλη δεν είχε τίποτε.Αν ξεκινήσετε νωρίς πριν τις 10 και δεν έχει κίνηση από kabatas κάνει μέχρι τέρμα πάνω μία ώρα και ΑΞΙΖΕΙ όσο τίποτε άλλο!!!
Καθ οδόν θα σημειώσετε "χωριά"προάστεια δηλ,στάσεις και στην επιστροφή μπορείτε να ...ανεβοκατέβετε.Σίγουρα ξεχωρίζουν το Sariyer από κει περπατώντας πάτε γυρνώντας πίσω στο buyudese!!όπου η θάλασσα κάνει κάτι σχηματισμούς σαν...κανάλια ,γέφυρες..,σπίτια στο κανάλι όπως και εστιατόρια με αραγμένες τις βαρκούλες μπροστά,
η Θεραπειά επίσης,το Ιstine επίσης γραφικός κολπίσκος με μαρίνα ,βάρκες κλπ,το Yenikoy όπου βέβαια είδα και το παράδοξο η παραλία να είναι ΙΔΙΩΤΙΚΗ ,κατειλημένη από πρεσβείες,σπίτια;κτίρια, οπότε μη προσβάσιμη στο να την περπατήσεις,ωστόσο όμορφο επίσης προάστειο στο εσωτερικό του και με ωραίο καφέ παραλιακά στην έξοδο στο τελείωμα του.
Το Εmirgan πιό αριστοκρατικό με πολλά καφέ και εστιατόρια,και τα πλησιέστερα στην πόλη το Bebek επίσης αριστοκρατικό αλλά και πολύ τουριστικό και το πιό ήσυχο arvanitkoy!με τα χαρακτηριστικά ξύλινα σπίτια!

Μπορεί βέβαια να πετύχετε μποτιλιάρισμα,συχνό φαινόμενο...μούχει τύχει άλλη φορά από kabatas μέχρι Bebek μόνο να κάνω γύρω στη μία ώρα!

Αλλη διαδρομή προς την ασιατική πλευρά στο kadikoy,στο κέντρο του με τα καφέ τα εστιατόρια τα παλαιοπωλεία κλπ και μετά ανεβείτε και πάρτε το τράμ η μπορείτε αν δεν είστε πολυ κουρασμένοι να πάτε λίγο πιό πάνω στην συνεχόμενη συνοικία moda!γραφικότατη και με θέα στη θάλασσα από ψηλά.

Αυτά νομίζω είναι αρκετά ...τι να λέμε η Πόλη είναι ανεξάντλητη σε διαδρομές,σε ομορφιά στα πάντα!!!
 

Kafkasios

Member
Μηνύματα
144
Likes
79
Σ'ευχαριστώ για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες, αλλά τώρα ρίχνεις κι αλλες προτάσειςπολύ καλές μεν αλλα μεσα σε 3 μέρες (στην ουσία) πού να πρωτοπρολάβουμε να πάμε;;

Βασικά θέλουμε οπωσδήποτε Ortakoy και θα ηταν βολικό να συνδυάζαμε και ασιατική πλευρά την ίδια ημέρα. Πιστεύετε ειναι εφικτό;

Επίσης μια ημερα λεω να συνδιάσω Παλιά πόλη/Παζαρια κτλ με το Πατριαρχείο, βγαίνει λετε;
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Σ'ευχαριστώ για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες, αλλά τώρα ρίχνεις κι αλλες προτάσειςπολύ καλές μεν αλλα μεσα σε 3 μέρες (στην ουσία) πού να πρωτοπρολάβουμε να πάμε;;

Βασικά θέλουμε οπωσδήποτε Ortakoy και θα ηταν βολικό να συνδυάζαμε και ασιατική πλευρά την ίδια ημέρα. Πιστεύετε ειναι εφικτό;

Επίσης μια ημερα λεω να συνδιάσω Παλιά πόλη/Παζαρια κτλ με το Πατριαρχείο, βγαίνει λετε;
Φυσικά και βγαίνει,από Οrtakoy με λεωφορείο γυρνάς πίσω kabatas και από κει κάθε μισή ώρα έχει καράβι για Κadikoy που κάνει γύρω στο 20λεπτο.Μετά εκεί με τα πόδια άνετα κινείσαι στο κέντρο του Κadikoy και αν θέλεις κάνεις και τη βόλτα που σου είπα.Οσο για την επιστροφή από Κadikoy για kabatas σταματούν νωρίς τα καραβάκια,θα σας βολέψει η επιστροφή να γίνει από Κadikoy προς karakoy (αν μείνετε δηλ μέχρι αργά)που έχει δρομολόγιο και 10 και μισή και το τελευταίο 11 το βράδυ,και από karakoy παίρνετε τραμ για kabatas και το τουνελ για Taξίμ,αυτά είναι μέχρι τις 12.
Και επίσης συνδιάζεται το Πατριαρχείο με παλιά πόλη,είναι λίγο σε...διαφορετική κατεύθυνση,αλλά μπορείτε να πάτε πρώτα Πατριαρχείο και μετά από κεί περνάνε σίγουρα λεωφορεία προς Εminonou οπότε μετά από κει με τραμ η ποδαράτο για παλιά πόλη.
 

Kafkasios

Member
Μηνύματα
144
Likes
79
Φυσικά και βγαίνει,από Οrtakoy με λεωφορείο γυρνάς πίσω kabatas και από κει κάθε μισή ώρα έχει καράβι για Κadikoy που κάνει γύρω στο 20λεπτο.Μετά εκεί με τα πόδια άνετα κινείσαι στο κέντρο του Κadikoy και αν θέλεις κάνεις και τη βόλτα που σου είπα.Οσο για την επιστροφή από Κadikoy για kabatas σταματούν νωρίς τα καραβάκια,θα σας βολέψει η επιστροφή να γίνει από Κadikoy προς karakoy (αν μείνετε δηλ μέχρι αργά)που έχει δρομολόγιο και 10 και μισή και το τελευταίο 11 το βράδυ,και από karakoy παίρνετε τραμ για kabatas και το τουνελ για Taξίμ,αυτά είναι μέχρι τις 12.
Και επίσης συνδιάζεται το Πατριαρχείο με παλιά πόλη,είναι λίγο σε...διαφορετική κατεύθυνση,αλλά μπορείτε να πάτε πρώτα Πατριαρχείο και μετά από κεί περνάνε σίγουρα λεωφορεία προς Εminonou οπότε μετά από κει με τραμ η ποδαράτο για παλιά πόλη.
Σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

Αυτό με τη βόλτα στο Κadikoy και στη συνοικία moda μου ακουγεται αρκετα καλό μιας και λεμε να περάσουμε την ώρα μας απο το απόγευμα μεχρι το βραδυ στην ασιατικη πλευρά. Θα ψαχτώ και θα επανέλθω με ερωτήσεις! (το τραμ κανει κύκλο αν καταλαβα καλα ή μας πάει στη συνοικία moda;)

Και η βόλτα που γράφεις πηγαίνοντας για τη Μικρή Αγ.Σοφία φαινεται πολύ καλή θα προσπαθήσω να τη στριμώξω μαζί με παλιά πολη μιας και έχουμε σκοπό να ειμαστε προς τα εκεί απο το μεσημέρι και μετα. Θα δούμε....

Δυστυχώς δε νομίζω να μας παίρνει για χωριά του Βοσπόρου..Την άλλη φορά ίσως
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

Αυτό με τη βόλτα στο Κadikoy και στη συνοικία moda μου ακουγεται αρκετα καλό μιας και λεμε να περάσουμε την ώρα μας απο το απόγευμα μεχρι το βραδυ στην ασιατικη πλευρά. Θα ψαχτώ και θα επανέλθω με ερωτήσεις! (το τραμ κανει κύκλο αν καταλαβα καλα ή μας πάει στη συνοικία moda;)

Και η βόλτα που γράφεις πηγαίνοντας για τη Μικρή Αγ.Σοφία φαινεται πολύ καλή θα προσπαθήσω να τη στριμώξω μαζί με παλιά πολη μιας και έχουμε σκοπό να ειμαστε προς τα εκεί απο το μεσημέρι και μετα. Θα δούμε....

Δυστυχώς δε νομίζω να μας παίρνει για χωριά του Βοσπόρου..Την άλλη φορά ίσως
ακριβώς έτσι!το τράμ κάνει κύκλο,δεν τόχω πάρει γιατί πήγα περπατώντας,αλλά περνάει και σταματάει στο moda και επιστρέφει πάλι στο λιμάνι απ όπου ξεκίνησε.
 

kouale

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Ταξιδι στην Πολη.

Φιλοι καλησπερα σας και Καλη Χρονια.
Την βοηθεια σας παρακαλω.
Εχω διαβασει αρκετα, αλλα χωρις να θελω να σας κουρασω θα ρωτησω και εγω πιθανα πολυ τετριμενες για σας ερωτησεις και ισως χιλιοαπαντημενες.
Ομως κατανοηστε την διψα μου για βοηθεια απο γνωστες της Πολης.
Ειμαστε 2 ζευγαρια και αναχωρουμε για Κωνσταντινουπολη στις 8-2-13 και επιστρεφουμε αργα το βραδυ της 13-2-13.
Παρασκευη 8-2-13 στις 17.00 ειμαστε στο ξενοδοχειο μας-το Best Western Eresin Taxim-και αναχωρουμε απο αυτο το βραδυ της Τεταρτης 13-2-13.
Στις 5 ημερες που θα ειμαστε εκει ειναι λογικο να θελουμε να δουμε καποια πραγματα.
Το σκεπτικο μας σαν προγραμμα ειναι.....
Σαββατο πρωι. Επισκεψη σε Αγια Σοφια-Τοπ Καπι-Ντολμαμπαχτσε.
Σαββατο απογευμα. Πυργος Γαλατα για καφε και αργοτερα δειπνο στο εστιατοριο του Πυργου.
Κυριακη. Αφιερωμενη για επισκεψη στα Πριγκηπονησια.
Δευτερα. "Ξεσαλωμα" σε Μεγαλο Παζαρι και Αιγυπτιακη Αγορα.
Και παμε τωρα για ερωτησεις.
1. Πως βλεπετε το μεχρι τωρα προγραμμα? Βγαινει χρονικα?
2. Εχετε ουσιαστικες αντιρρησεις για το δειπνο στον Πυργο του Γαλατα?
3. Πολυ θα μας ενδιαφερει η προταση σας για Τριτη και Τεταρτη μεχρι της 18.00
Χωρις να θελω να σας κουρασω θα παρακαλουσα για την γνωμη σας.
Ευχαριστω εκ των προτερων.
Αλεξανδρος.
:)

Υ.Γ. Ελπιζω πως δεν εχω αναρτησει το θεμα σε λαθος ενοτητα.
Εαν εχει συμβει αυτο παρακαλω την Διαχειριση για την μεταφορα του και ζητω συγνωμη!!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Εχετε 5 μέρες στη διάθεση σας.Εγώ αυτό που έχω να προτείνω είναι πέρα από τα κλασικά να δείτε και κάτι διαφορετικό από τα αυτά που βλέπουν οι περισσότεροι.

Κατ αρχήν να πάτε στο Ortakoy.Το μέρος είναι υπέροχο.Συνδιάστε το όταν πάτε στο Ντολμαμπαχτσε.Επίσης μπορεί να συνδιαστεί με κάφε στο παλάτι ξενοδοχείο Ciragan palace.

Να πάτε στο Fener (φανάρι) και να περπατήσετε τα γραφικά και φτωχικά σοκάκια.Συνδιάστε το με καφέ στο Pierre loti να δείτε άπλετη τη θέα του κεράτιου κόλπου.είναι πολύ κοντα με ταξί.

Να πάτε στο Rumelihisari και μέσα στα τοίχη και γενικά στην παραλιακή.

Και αν μπορέσετε να αφιερώσετε μια μέρα να δείτε και την Ασιατική πλευρά.Στο Anadolu Hisari το Kucuksu το Uskudar...

Για τα πριγκηπονήσια εγώ δεν θα το πρότεινα.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.425
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Σάββατο πρωί δεν προλαβαίνετε να δείτε και τα τρία μέρη που αναφέρεις. Σάββατο απόγευμα/βράδυ θα το φάτε όλο στον Πύργο? Κρίμα είναι, εκτός κι αν στο ενδιάμεσο πάτε καμιά βόλτα στην περιοχή.
Θα σας έλεγα αντί για τα Πριγκιπονήσια να κάνετε την τουριστική βόλτα στο Βόσπορο που είναι και σύντομη, αν και δεν θα την χαρείτε πολύ αφού θα είστε κλεισμένοι μέσα λόγω κρύου.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.432
Likes
4.416
Καταρχήν, σημαντικό ρόλο θα παίξει η παράμετρος "καιρός"... Μην την αγνοείτε... π.χ. δε μπορείς να πας Πριγκηπόννησα με κρύο και βροχή...
Επειδή πολλά πράγματα είναι υποκειμενικά και όλοι εδώ μέσα εκφέρουμε την ταπεινή, προσωπική μας άποψη, εγώ θα έλεγα (όπως προαναφέρθηκε) να αφήσετε τα νησιά για άλλη φορά και να πάτε στην Ασιατική πλευρά και να το συνδυάσετε με κρουαζιέρα στο Βόσπορο...
Την ημέρα που θα πάτε Αγια-Σοφιά κλπ., μην ξεχάσετε να επισκεφτείτε το Υδραγωγείο.
Επίσης, μια ωραία μέρα, γεμάτη και με πολλές εικόνες, θα ήταν το πρωί βόλτα στην περιοχή του Φαναρίου, με περιήγηση στις γειτονιές και ολίγον από θρησκευτικό τουρισμό (Πατριαρχείο, Παναγιά Βλαχέρνα, Μονή Χώρας), κατόπιν στην περιοχή του Eyup (πού είναι κοντά στο Φανάρι) και για το βράδυ να πάτε στο Ortakoy.
 

kouale

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Φοβουμενος οτι θα αρχισετε να με "κραζετε" και ρισκαροντας την φιλοξενια σας θα τολμησω να ζητησω το εξης....
Εχεις καποιος-καποιοι την καλωσυνη, την ευγενεια να με βοηθησει με τον εξης τροπο?
Να μου βγαλει ενα προγραμμα συμφωνα με τις προτιμησεις μου, τις προτασεις σας και τον συνδυασμο των ημερων που διαθετουμε??
Παρασκευη μετα τις 17.00, που??????
Σαββατο ολη την ημερα, που?????
Κυριακη ολη την ημερα, που?????
Δευτερα ολη την ημερα, που?????
Τριτη ολη την ημερα, που?????
Τεταρτη μεχρι της 17.00, που?????

;);)

Κυριες, κυριοι μη με βαρεσετε!!!!!!!!!!!
Μη νοιωσω οτι εκεταλλευομαι την φιλοξενια σας!!!!
:D
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
kouale said:
Φοβουμενος οτι θα αρχισετε να με "κραζετε" και ρισκαροντας την φιλοξενια σας θα τολμησω να ζητησω το εξης....
Εχεις καποιος-καποιοι την καλωσυνη, την ευγενεια να με βοηθησει με τον εξης τροπο?
Να μου βγαλει ενα προγραμμα συμφωνα με τις προτιμησεις μου, τις προτασεις σας και τον συνδυασμο των ημερων που διαθετουμε??
Παρασκευη μετα τις 17.00, που??????
Σαββατο ολη την ημερα, που?????
Κυριακη ολη την ημερα, που?????
Δευτερα ολη την ημερα, που?????
Τριτη ολη την ημερα, που?????
Τεταρτη μεχρι της 17.00, που?????

;);)

Κυριες, κυριοι μη με βαρεσετε!!!!!!!!!!!
Μη νοιωσω οτι εκεταλλευομαι την φιλοξενια σας!!!!
:D
Γιατι δεν κάθεσαι να διαβάσεις τις πολλές και καλές ιστορίες που έχουν γραφτεί για την πόλη και να βγάλεις το δικό σου προγραμμα ;;;

Ηδη τα υπόλοιπα μέλη σου πρότειναν αρκετά ενδιαφέροντα .
 

kouale

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Γιατι δεν κάθεσαι να διαβάσεις τις πολλές και καλές ιστορίες που έχουν γραφτεί για την πόλη και να βγάλεις το δικό σου προγραμμα ;;;

Ηδη τα υπόλοιπα μέλη σου πρότειναν αρκετά ενδιαφέροντα .
Γιατι πολυ απλα αγαπητε μου Χρηστο διαβαζοντας σιγουρα θα παρω εικονες και ιδεες για περιοχες και τοπους αλλα μη γνωριζοντας την περιοχη και τις αποστασεις δεν μπορω να εχω εκτιμηση του χρονου που απαιτειται για την καθε βολτα.
Και ο χρονος ειναι καταλυτικος παραγοντας νομιζω.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.505
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom