Τουρκία Κωνσταντινούπολη

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Γιατι πολυ απλα αγαπητε μου Χρηστο διαβαζοντας σιγουρα θα παρω εικονες και ιδεες για περιοχες και τοπους αλλα μη γνωριζοντας την περιοχη και τις αποστασεις δεν μπορω να εχω εκτιμηση του χρονου που απαιτειται για την καθε βολτα.
Και ο χρονος ειναι καταλυτικος παραγοντας νομιζω.

Τύπωσε ενα χάρτη της πόλης και διάβασε παράλληλα μερικές καλογραμμένες ιστορίες της πόλης για να βλέπεις πάνω στο χάρτη τις διαδρομές και τα αξιοθέατα που προτείνουμε .
Θα σε βοηθήσει να καταλάβεις την μορφολογία και το μέγεθος της Πόλης .
Εδω είμαστε να σε βοηθήσουμε όσο μπορούμε.

Εξάλου δεν γίνετε την πρώτη φορά στην Κωνσταντινιγιέ να δείτε όλα τα αξιοθέατα που προτείνουμε .

Ο Καιρός είναι σημαντικότατος παράγοντας ,αν πάντως δείτε την πόλη ντυμένη στα λευκά είναι απίστευτη εμπειρία
 

Attachments

Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Γιατι πολυ απλα αγαπητε μου Χρηστο διαβαζοντας σιγουρα θα παρω εικονες και ιδεες για περιοχες και τοπους αλλα μη γνωριζοντας την περιοχη και τις αποστασεις δεν μπορω να εχω εκτιμηση του χρονου που απαιτειται για την καθε βολτα.
Και ο χρονος ειναι καταλυτικος παραγοντας νομιζω.
Τελείως καλοπροαίρετα το λέω...αλλά ειλικρινά δε σε καταλαβαίνω...
Εχουμε γράψει 800 προτάσεις κι ένα κάρο ιστορίες για την Κωνσταντινούπολη και παρ όλα αυτα ζητάς να σου βγάλουμε πρόγραμμα;;για όλες σχεδόν τις μέρες;;τι να πώ!!
Αλλο το να συμπληρώσουμε να σου δώσουμε μιά ιδέα παραπάνω(που ήδη αυτό έχει γίνει κατ επανάληψη γενικώς σε άλλα μέλη)και άλλο το να σου πασάρουμε ολόκληρο πρόγραμμα.Δηλαδή ούτε λίγο ούτε πολύ να σπαζοκεφαλιάζουμε εμείς(και ο καθένας με το δικό του γούστο)για να σου δώσουμε έτοιμο πρόγραμμα και εκτός αυτού ΕΣΥ μπορεί να θέλεις άλλα πράγματα,νάχεις άλλες προτιμήσεις,
κάτσε διάβασε επεξεργάσου τόσες μα τόσες πληροφορίες που έχουμε γράψει και βγάλτο.
 

kouale

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Φοβουμενος οτι θα αρχισετε να με "κραζετε" και ρισκαροντας την φιλοξενια σας θα τολμησω να ζητησω το εξης....
Εχεις καποιος-καποιοι την καλωσυνη, την ευγενεια να με βοηθησει με τον εξης τροπο?
Να μου βγαλει ενα προγραμμα συμφωνα με τις προτιμησεις μου, τις προτασεις σας και τον συνδυασμο των ημερων που διαθετουμε??
Παρασκευη μετα τις 17.00, που??????
Σαββατο ολη την ημερα, που?????
Κυριακη ολη την ημερα, που?????
Δευτερα ολη την ημερα, που?????
Τριτη ολη την ημερα, που?????
Τεταρτη μεχρι της 17.00, που?????

;);)

Κυριες, κυριοι μη με βαρεσετε!!!!!!!!!!!
Μη νοιωσω οτι εκεταλλευομαι την φιλοξενια σας!!!!

:D
Φιλοι καλησπερα σας και Καλη Χρονια.
Την βοηθεια σας παρακαλω.
Εχω διαβασει αρκετα, αλλα χωρις να θελω να σας κουρασω θα ρωτησω και εγω πιθανα πολυ τετριμενες για σας ερωτησεις και ισως χιλιοαπαντημενες.
Ομως κατανοηστε την διψα μου για βοηθεια απο γνωστες της Πολης.
Ειμαστε 2 ζευγαρια και αναχωρουμε για Κωνσταντινουπολη στις 8-2-13 και επιστρεφουμε αργα το βραδυ της 13-2-13.
Παρασκευη 8-2-13 στις 17.00 ειμαστε στο ξενοδοχειο μας-το Best Western Eresin Taxim-και αναχωρουμε απο αυτο το βραδυ της Τεταρτης 13-2-13.
Στις 5 ημερες που θα ειμαστε εκει ειναι λογικο να θελουμε να δουμε καποια πραγματα.
Το σκεπτικο μας σαν προγραμμα ειναι.....
Σαββατο πρωι. Επισκεψη σε Αγια Σοφια-Τοπ Καπι-Ντολμαμπαχτσε.
Σαββατο απογευμα. Πυργος Γαλατα για καφε και αργοτερα δειπνο στο εστιατοριο του Πυργου.
Κυριακη. Αφιερωμενη για επισκεψη στα Πριγκηπονησια.
Δευτερα. "Ξεσαλωμα" σε Μεγαλο Παζαρι και Αιγυπτιακη Αγορα.
Και παμε τωρα για ερωτησεις.
1. Πως βλεπετε το μεχρι τωρα προγραμμα? Βγαινει χρονικα?
2. Εχετε ουσιαστικες αντιρρησεις για το δειπνο στον Πυργο του Γαλατα?
3. Πολυ θα μας ενδιαφερει η προταση σας για Τριτη και Τεταρτη μεχρι της 18.00
Χωρις να θελω να σας κουρασω θα παρακαλουσα για την γνωμη σας.
Ευχαριστω εκ των προτερων.

Αλεξανδρος.
:)

Υ.Γ. Ελπιζω πως δεν εχω αναρτησει το θεμα σε λαθος ενοτητα.
Εαν εχει συμβει αυτο παρακαλω την Διαχειριση για την μεταφορα του και ζητω συγνωμη!!
Τελείως καλοπροαίρετα το λέω...αλλά ειλικρινά δε σε καταλαβαίνω...
Εχουμε γράψει 800 προτάσεις κι ένα κάρο ιστορίες για την Κωνσταντινούπολη και παρ όλα αυτα ζητάς να σου βγάλουμε πρόγραμμα;;για όλες σχεδόν τις μέρες;;τι να πώ!!
Αλλο το να συμπληρώσουμε να σου δώσουμε μιά ιδέα παραπάνω(που ήδη αυτό έχει γίνει κατ επανάληψη γενικώς σε άλλα μέλη)και άλλο το να σου πασάρουμε ολόκληρο πρόγραμμα.Δηλαδή ούτε λίγο ούτε πολύ να σπαζοκεφαλιάζουμε εμείς(και ο καθένας με το δικό του γούστο)για να σου δώσουμε έτοιμο πρόγραμμα και εκτός αυτού ΕΣΥ μπορεί να θέλεις άλλα πράγματα,νάχεις άλλες προτιμήσεις,
κάτσε διάβασε επεξεργάσου τόσες μα τόσες πληροφορίες που έχουμε γράψει και βγάλτο.
Σας τονιζω τα γραφομενα και τον τροπο γραφης μου.
Θεωρω πως προσπαθησα να ειμαι οσο πιο ευγενικος γινοταν και ταυτοχρονα με αξιοπρεπεια παρακλητικος.
Δεν ειχα την προθεση να βαλω κανεναν απο εσας να σπαζοκεφαλιστει προς χαρην μου.
Μαλλον λοιπον δεν εγινα κατανοητος.
Συγχωρηστε με λοιπον που σας κουρασα.
Ουτως "η αλλως ομως ευχαριστω οσους προσπαθησαν να με βοηθησουν με καποιες γνωμες.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Σας τονιζω τα γραφομενα και τον τροπο γραφης μου.
Θεωρω πως προσπαθησα να ειμαι οσο πιο ευγενικος γινοταν και ταυτοχρονα με αξιοπρεπεια παρακλητικος.
Δεν ειχα την προθεση να βαλω κανεναν απο εσας να σπαζοκεφαλιστει προς χαρην μου.
Μαλλον λοιπον δεν εγινα κατανοητος.
Συγχωρηστε με λοιπον που σας κουρασα.
Ουτως "η αλλως ομως ευχαριστω οσους προσπαθησαν να με βοηθησουν με καποιες γνωμες.
Αναφέρεις την λέξη ευγένεια !! είδες απο εμας το αντίθετο ???

Απο οτι σου έγραψα εγω και η Romantic έβγαλες το συμπέρασμα οτι πρέπει να μας δείξεις με bolt γράμματα τις προθέσεις σου ????
Μαλλον λάθος έχεις καταλάβει το σου λέμε .


ΔΕΝ γινετε να σου ''βγάλουμε ''εμείς πρόγραμμα.
Γιαυτό σου το ξαναλέω ,κάτσε και διάβασε 3-4 ιστορίες και βγάλε το δικό σου πρόγραμμα σύμφωνα με τα θέλω της παρέας σας .
Φιλικά
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Πιστεύω πως το google earth θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τις αποστάσεις.Βάζοντας την ονομασία στην αναζήτηση θα σου δείξει που βρίσκεται το καθένα.Ετσι σιγά σιγά σιγά θα ξεκαθαρίσεις λιγάκι το τοπίο.

Μια μικρή βοήθεια:
-Στην περιοχή Σουλταναχμετ έχει τα εξής αξιοθέατα τα οποία μπορούν να συνδιαστούν την ίδια μέρα:1.Παλάτι Τοπ Καπί, 2.Αγία Σοφία, 3.Μπλέ τζαμί, 4.Βασιλική κιστέρνα, 5.Πλατεία Ιπποδρόμου

-Άλλη μέρα μπορούν να συνδιαστούν τα εξής στην περιοχή Beyazit:1.Καπαλί τσαρσί, 2.Το πανεπιστήμιο της Κωνσταντινούπολης, 3.Το τζαμί Suleymaniye
(Η Αιγυπτιακή αγορά των μπαχαρικών είναι περισσότερο κοντά με το Τοπ καπί αλλα συνδιάστε το σ'αυτή τη μέρα).

-Περιοχή Fener:1.Πατριαρχείο, 2.Μεγάλη του Γένους Σχολή, 3.Θεοδοσιανά τοίχη, 4.μονή της Χώρας (Kariye τζαμί) , 5.Λόφος Pierre Loti.


Όλα αυτά βρίσκονται στην μια πλευρά του Κεράτιου κόλπου.
Στην άλλη πλευρά είναι το Βeyoglou:1.Πύργος του γαλατά, 2.Ο πεζόδρομος της Ιστικλαλ που τελειώνει στην πλατεία Ταξιμ.
Ενώ παραλιακά κοντά βρίσκονται Το Ντολμαμπαχτσέ, το Ciragan Palace και φτάνεις στο Οrtakoy και την γέφυρα του Βοσπόρου.

Απο κει και πέρα με πλοιαριο της γραμμης ή μίνι κρουαζιέρα βλέπεις τις άλλες περιοχές του Βοσπόρου και αν μπορείς κάνε στάσεις και στην Ασιατική πλευρά.

Αυτα ελπίζω να βοήθησα.Όπως καταλαβαίνεις είναι κάπως ακραίο να σου βγάλουμε λεπτομερές πρόγραμμα.Η πόλη μπορεί να είναι τεράστια είναι όμως πολύ εύκολη για τον καθένα.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Πιστεύω πως το google earth θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τις αποστάσεις.Βάζοντας την ονομασία στην αναζήτηση θα σου δείξει που βρίσκεται το καθένα.Ετσι σιγά σιγά σιγά θα ξεκαθαρίσεις λιγάκι το τοπίο.

Μια μικρή βοήθεια:
-Στην περιοχή Σουλταναχμετ έχει τα εξής αξιοθέατα τα οποία μπορούν να συνδιαστούν την ίδια μέρα:1.Παλάτι Τοπ Καπί, 2.Αγία Σοφία, 3.Μπλέ τζαμί, 4.Βασιλική κιστέρνα, 5.Πλατεία Ιπποδρόμου και επιπλεόν μουσείο Ισλαμικής Τέχνης ,Πλατεία Ιπποδρόμου , μουσείο Ψιφιδωτών , Arasta Bazaar ,Μικρή Αγιά Σοφιά , Κουμ Καπί ,Aρχαιολογικό Μουσείο ,Αγία Ειρήνη ,Sogukcesme Sokagi .
-Άλλη μέρα μπορούν να συνδιαστούν τα εξής στην περιοχή Beyazit:1.Καπαλί τσαρσί, 2.Το πανεπιστήμιο της Κωνσταντινούπολης, 3.Το τζαμί Suleymaniye και επιπλέον ,Στήλη Κωνσταντίνου ,χαμάμ Cemberlitas ,τζαμί Beyazit !!
(Η Αιγυπτιακή αγορά των μπαχαρικών είναι περισσότερο κοντά με το Τοπ καπί αλλα συνδιάστε το σ'αυτή τη μέρα).

-Περιοχή Fener:1.Πατριαρχείο, 2.Μεγάλη του Γένους Σχολή, 3.Θεοδοσιανά τοίχη, 4.μονή της Χώρας (Kariye τζαμί),περιοχή Εβραικής συνοικίας , 5.Λόφος Pierre Loti , τζαμί Εyup ,
Fethiye Camii , Sultan Celim Camii ,


Όλα αυτά βρίσκονται στην μια πλευρά του Κεράτιου κόλπου.
Στην άλλη πλευρά είναι το Βeyoglou:1.Πύργος του γαλατά, 2.Ο πεζόδρομος της Ιστικλαλ που τελειώνει στην πλατεία Ταξιμκαι επιπλέον
Pera Palace , Cicek PAsaji ,
Ενώ παραλιακά κοντά βρίσκονται Το Ντολμαμπαχτσέ, το Ciragan Palace και φτάνεις στο Οrtakoy και την γέφυρα του Βοσπόρου

Απο κει και πέρα με πλοιαριο της γραμμης ή μίνι κρουαζιέρα βλέπεις τις άλλες περιοχές του Βοσπόρου και αν μπορείς κάνε στάσεις και στην Ασιατική πλευρά.

Αυτα ελπίζω να βοήθησα.Όπως καταλαβαίνεις είναι κάπως ακραίο να σου βγάλουμε λεπτομερές πρόγραμμα.Η πόλη μπορεί να είναι τεράστια είναι όμως πολύ εύκολη για τον καθένα.

πρόσθεσα κάποια επιπλεόν σε αυτά που σου έγραψε ο Γιάννης
 

Kafkasios

Member
Μηνύματα
144
Likes
79
Φίλες κ φίλοι Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά με υγεία


Τον τελευταίο μήνα έχω βγάλει τα μάτια μου να διαβάζω ταξιδιωτικές ιστορίες για την Πόλη καθώς και ό,τι σχετικό θέμα έχει ανοιχτεί. Θα ήθελα όποιος μπορεί και έχει τη διάθεση να με βοηθήσει να βγάλω πρόγραμμα έχοντας υπόψη τα παρακάτω:


Άφιξη στην Πόλη αεροπορικώς Σάββατο 23/3 κατά τις 17:00. Αναχώρηση Τετάρτη 27/3 μεσημέρι 13:00 Έκλεισα στο Cosy Suites Booking.com: Ξενοδοχείο Cozy Suites, Κωνσταντινούπολη, Τουρκία - 35 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα! το οποίο είναι κοντά στην Ιστικλάλ.

Θα είμαστε 2 ζευγάρια και την επισκεπτόμαστε 2η φορά. Η 1η ήταν με γκρουπ και πήγαμε στα περισσότερα «κλασσικά» δηλαδή:

Αγ.Σοφια, Πατριαρχείο, Μονή Βλαχερνών, Ι.Ν.Ζωοδ.Πηγής στο Μπαλουκλί, Μπλε τζαμί, Ντολμάμπαχτσε, Καπαλί τσαρσι, Αιγυπτιακή αγορά, Πρίγκηπο, Βαρκάδα (πρωινή) στο Βόσπορο, Μονή Χώρας, Πύργο Γαλατά

Να σας γράψω λοιπόν πού θα θέλαμε να πάμε:

Γαλλικό σοκάκι και παραδίπλα το δρόμο με τις αντίκες, Τοπ καπί (αν και έχει τσιμπημένο εισιτήριο και το σκέφτομαι..), στο σταθμό Sirkeci και στο Hafiz Mustafa για γλυκά, Ορτάκιοι, Ασιατική πλευρά και αν συνδυάσουμε με ηλιοβασίλεμα θα είναι ιδανικό, (Νισάντασι αν προλάβουμε) κτλ κτλ. Επίσης δεν κάναμε χαμάμ και αυτή τη φορά μάλλον θα το τιμήσουμε. (πιο πιθανό αυτό με τα 35€ το Suleymaniye άκυρο). Θέλουμε να ξαναπάμε αιγυπτιακή αγορά και Πατριαρχείο. Αν χωράει και το Αγιασμα της Παναγίας Βεφά (Hacı Kadın Mh., 34440 Fatih/İstanbul,) ακόμα καλύτερα
Σύμφωνα με τα παραπάνω δεδομένα έφτιαξα ένα πρόγραμμα που να μας ψιλοκαλύπτει. Θα ήθελα τα μέλη που γνωρίζουν κάτι παραπάνω για την Πόλη αν έχουν χρονο και διάθεση να γράψουν πώς το βλέπουν το πρόγραμμα. Ειναι φιλόδοξο ή όχι; Μηπως θα πρέπει να αφαιρέσω κάτι και να προσθέσω κάτι άλλο;

1.ΣΑΒΒΑΤΟ προς σούρουπο βόλτα στην Ιστικλάλ και αν βρούμε Gani Gani ελεύθερο γεύμα εκεί αλλιώς κάπου κοντά και μετά καμμια μπυρίτσα ίσως

2.ΚΥΡΙΑΚΗ: Μετά το πρωινό, εκκλησία στην Αγια Τριάδα που είναι δίπλα και μετά λεωφορείο 42T ή 40T ή 40 για Ορτακιοι για ψητή πατάτα, παζάρια και καφε στο house cafe. Με λεωφορείο γυρνάμε πίσω Κabatas και από κει για Κadikoy το υπόλοιπο της μέρας ακολουθωντας συμβουλές της romantic woman

3.ΔΕΥΤΕΡΑ (25η Μαρτίου): εκκλησιασμός στο Πατριαρχείο. Απόπειρα για Μεγ. Του Γένους Σχολή (την 1η φορα απλά την πλησιάσαμε για φώτο). Επιστροφή για παλιά πόλη. Κάνοντας μικρή σταση στο Αγίασμα Βεφά μετα λουκουμάκι που προτείνει ο Αγγελής και ποδαρόδρομο μέχρι Εμινονου για ψαροσάντουιτς. Μετά στο Τοπ καπί, Σταθμός Σιρκεσι, αιγυπτιακή αγορά, μουσταφά χαφιζ για γλυκό και επιστροφή στην ταξιμ

4.ΤΡΙΤΗ: Βόλτα στο γαλλικό σοκάκι, στο Çukurcuma (και Νισάντασι λέει άραγε;;. ). Το απόγευμα Καπαλι τσαρσι, Χαμάμ στο Cemberlitas και ποτάκι στην Ιστικλαλ

5.ΤΕΤΑΡΤΗ: Μικρή βόλτα στην Ιστικλάλ και Ταξίμ μιας και η ωρα είναι πολύ περιορισμένη

Δεκτή οποιαδήποτε παρατήρηση – πρόταση !!
 
Last edited by a moderator:

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.432
Likes
4.416
Για το πρόγραμμα της Κυριακής, στο δρόμο για Ortakoy θα πρόσθετα to πάρκο Yildiz και το Ciragan Palace, καθώς και βόλτα στην ευρύτερη περιοχή και την αγορά του Besiktas, αν έχετε χρόνο.
Για τη Δευτέρα, να επισημάνω απλά ότι η Αγια-Σοφια είναι κλειστή και η κίνηση στην ευρύτερη περιοχή είναι λιγότερη από τις υπόλοιπες ημέρες. Επίσης, το πρωί αν βολέψει να πάτε και στο Eyup που είναι κοντά (σχετικά) στο Πατριαρχείο.
Το Νισάντασι είναι το "Κολωνάκι" της Πόλης, εξαρτάται από τα γούστα σου και το διαθέσιμο χρόνο σου αν θες να κινηθείς σε εκείνη την περιοχή.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Φτιάχνω και γω σιγά σιγά το πρόγραμμα για Κωνσταντινούπολη. Δύο απορίες για αρχή..
1) στην ασιατική πλευρά που αξίζει περισσότερο να κάνουμε βόλτα και πως θα πάμε;
2) Πόση ώρα είναι περίπου από sirkeci (που θα μένουμε) ως το Πατριαρχείο;

ευχαριστώ!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Φτιάχνω και γω σιγά σιγά το πρόγραμμα για Κωνσταντινούπολη. Δύο απορίες για αρχή..
1) στην ασιατική πλευρά που αξίζει περισσότερο να κάνουμε βόλτα και πως θα πάμε;
2) Πόση ώρα είναι περίπου από sirkeci (που θα μένουμε) ως το Πατριαρχείο;

ευχαριστώ!
Απο sirkeci μέχρι το πατριαρχείο είναι κανένα 15λεπτο με ταξάκι.Απο το Eminonu έχει και λεωφορεία αλλά δεν ξέρω πιό πάει.

Στην Ασιατική πλευρά δεν πήγα δυστηχώς.Μπορείς να πας με το πλοίο της γραμμής από Κarakoy ή Eminonu,ή αν βρείς κάποια κρουαζίερα που κάνει στάση σε διάφορες περιοχές της Ασιατικής πλευράς.Μπορείς να πας Anadolu hisari,πολυ κοντά είναι το παλάτι Kucuksu,στο Beylerbeyı και στο παλάτι,στο Uskudar και στο Kadikoy.

Αυτοί που έχουν γυρίσει την Ασιατική πλευρά θα στα πουν καλύτερα.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Απο sirkeci μέχρι το πατριαρχείο είναι κανένα 15λεπτο με ταξάκι.Απο το Eminonu έχει και λεωφορεία αλλά δεν ξέρω πιό πάει.

Στην Ασιατική πλευρά δεν πήγα δυστηχώς.Μπορείς να πας με το πλοίο της γραμμής από Κarakoy ή Eminonu,ή αν βρείς κάποια κρουαζίερα που κάνει στάση σε διάφορες περιοχές της Ασιατικής πλευράς.Μπορείς να πας Anadolu hisari,πολυ κοντά είναι το παλάτι Kucuksu,στο Beylerbeyı και στο παλάτι,στο Uskudar και στο Kadikoy.

Αυτοί που έχουν γυρίσει την Ασιατική πλευρά θα στα πουν καλύτερα.
Tόσο κοντά είναι το πατριαρχείο; Πολύ καλό αυτό.. Κάπου διάβασα πως από eminonu πάει και ferry ως fener. Αν ο καιρός είναι καλός μπορεί να προτιμήσουμε αυτό, αλλιώς ταξάκι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.517
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom