Τουρκία Κωνσταντινούπολη

elel

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους.
Πρώτη φορά συμμετέχω στο φόρουμ με αφορμή ένα ταξίδι στην Κων/πολη. Έχω διαβάσει αρκετές χρήσιμες πληροφορίες ήδη από τις συζητήσεις. Αυτά που ήθελα όμως να ρωτήσω είναι το εξής:
1) Έχουμε βρει αυτό το ξενοδοχείο (Booking.com: Gumusyan Hotel, Κωνσταντινούπολη, Τουρκία - 146 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!) με συνολικό κόστος 296 ευρώ για 4 βράδια (25/3 - 29/3) από το booking αλλά σε επικοινωνία με το ίδιο το ξενοδοχείο μου δίνουν 400 ευρώ. Αναρωτιέμαι τι είναι καλύτερο να κάνω για την κράτησή μου σε αυτό. Δεν έχω κάνει ποτέ κάποια κράτηση απο το booking γι' αυτό ρωτάω αν είναι φερέγγυα η διαδικασία. Να το προτιμήσω;
2) Όσον αφορά την τοποθεσία του ξενοδοχείου, μπορείτε να μου πείτε κατά πόσο είναι εύκολη η πρόσβαση από το αεροδρόμιο και οι μετακινήσεις στην πόλη;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Μια χαρά είναι το booking,απλά να προσέξεις αν η τιμή αυτή είναι με δυνατότητα ακύρωσης η όχι(οπότε σ αυτή την περίπτωση απλά να ξέρεις ότι τα χρήματα θα πληρωθούν ακόμα κι αν κάτι συμβεί και δεν πας τελικά).
Το ξενοδοχείο είναι σε πολύ καλό σημείο στο beyoglu,πολύ κοντά στην αρχή της Istiklal της πιό ζωντανής δηλ.περιοχής της Πόλης,αλλά η προσέγγιση εκεί από το αεροδρόμιο με τα μέσα μαζικής μεταφοράς είναι δύσκολη.Καλύτερα ταξί,αλλιώς πρέπει να κάνεις 3 αλλαγές,μετρό μέχρι zeytiburnu,τράμ μέχρι karakoy,από κει ποδαράτο για λίγο μέχρι την αφετηρία του τούνελ για να πάρεις τον οδοντωτό μέχρι tunel ε και από κει νομίζω είναι κοντά το ξενοδ.Τρέχα γύρευε δηλαδή,
υπάρχει κι ένα λεωοφορείο από αεροδρόμιο που πάει όμως Ταξίμ;δεν είμαι σίγουρη ,όσοι ξέρουν γι αυτό θα σου δώσουν τα φώτα τους.
 

elel

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση romantic woman. Όπως μου τα λες, ακούγεται ζόρικη η πρόσβαση...το ταξί πάντα βέβαια είναι μια λύση. Θα αναζητήσω πάλι πληροφορίες στις συζητήσεις γι' αυτό.Το λεωφορείο πράγματι αν υπάρχει, δεν είναι άσχημο. Απλώς, φτάνουμε στις 20.30 το βράδυ και καλό θα ήταν να μη χάσουμε πολύ χρόνο για να φτάσουμε ως το ξενοδοχείο (αν τελικά καταλήξουμε σε αυτό).
Όσον αφορά το booking πάντως, η κράτηση γίνεται κανονικά με μια απλή χρεωστική; Επίσης, όταν λένε "για ακύρωση μέχρι μια μέρα πριν την άφιξη δε θα γίνεται χρέωση" εννοούν ότι δεσμεύουν το ποσό αλλά αν δεν πας τελικά και ακυρώσεις, αφήνουν τα χρήματα στην κάρτα;
Συγνώμη για τα πολλά ερωτήματα...
Ευχαριστώ και πάλι!
 

Kafkasios

Member
Μηνύματα
144
Likes
79
Μια χαρά είναι το booking,απλά να προσέξεις αν η τιμή αυτή είναι με δυνατότητα ακύρωσης η όχι(οπότε σ αυτή την περίπτωση απλά να ξέρεις ότι τα χρήματα θα πληρωθούν ακόμα κι αν κάτι συμβεί και δεν πας τελικά).
Το ξενοδοχείο είναι σε πολύ καλό σημείο στο beyoglu,πολύ κοντά στην αρχή της Istiklal της πιό ζωντανής δηλ.περιοχής της Πόλης,αλλά η προσέγγιση εκεί από το αεροδρόμιο με τα μέσα μαζικής μεταφοράς είναι δύσκολη.Καλύτερα ταξί,αλλιώς πρέπει να κάνεις 3 αλλαγές,μετρό μέχρι zeytiburnu,τράμ μέχρι karakoy,από κει ποδαράτο για λίγο μέχρι την αφετηρία του τούνελ για να πάρεις τον οδοντωτό μέχρι tunel ε και από κει νομίζω είναι κοντά το ξενοδ.Τρέχα γύρευε δηλαδή,
υπάρχει κι ένα λεωοφορείο από αεροδρόμιο που πάει όμως Ταξίμ;δεν είμαι σίγουρη ,όσοι ξέρουν γι αυτό θα σου δώσουν τα φώτα τους.
Υπάρχει το λεωφορείο που δίνω στο λινκ.

Havatas

Δεν το χω δοκιμάσει αλλά σκέφτομαι τώρα που θα πάω να το πάρω τελικά και να μην κανουμε τις 3 αλλαγες ΜΜΜ μέχρι να φτασουμε ταξιμ. Το κοστος δεν ειναι και απαγορευτικό 10 λιρες κοστίζει, το μονο που με προβληματίζει ειναι μη φαμε καμμια κινηση και κανουμε κανα 2ωρο να φτάσουμε. Αν και νομίζω πως ο Χρήστος έγραψε πως πάνω απο ώρα δεν έκανε ποτε
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Καλησπέρα σε όλους.
Πρώτη φορά συμμετέχω στο φόρουμ με αφορμή ένα ταξίδι στην Κων/πολη. Έχω διαβάσει αρκετές χρήσιμες πληροφορίες ήδη από τις συζητήσεις. Αυτά που ήθελα όμως να ρωτήσω είναι το εξής:
1) Έχουμε βρει αυτό το ξενοδοχείο (Booking.com: Gumusyan Hotel, Κωνσταντινούπολη, Τουρκία - 146 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!) με συνολικό κόστος 296 ευρώ για 4 βράδια (25/3 - 29/3) από το booking αλλά σε επικοινωνία με το ίδιο το ξενοδοχείο μου δίνουν 400 ευρώ. Αναρωτιέμαι τι είναι καλύτερο να κάνω για την κράτησή μου σε αυτό.
Βρε συ, η τιμή αυτή είναι μη επιστρέψιμη δηλ. στη περίπτωση που κάνεις ακύρωση, θα χρεωθείς με το συνολικό κόστος διαμονής.
 

elel

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
malysa, ναι το κοίταξα και έτσι λέω να μη το ρισκάρουμε. Όπως είπα και πριν δεν έχω κάνει άλλη συναλλαγή μέσω booking, οπότε δεν είχα καταλάβει τους όρους.
kafkasie, ευχαριστώ για την πληροφορία. Η απορία μου είναι αν τελικά χρειάζεται συνάλλαγμα στην Κωνσταντινούπολη ή και με ευρώ είμαστε εντάξει;

Καμιά πρόταση για ανάλογο ξενοδοχείο; Κοιτάζω τώρα κάποια που έχουν προταθεί κατά καιρούς εδώ. Αν έχει υπόψη του κάποιος τίποτα νέο, να το δούμε. :)
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Συνάλλαγμα απαραιτήτως! Μπορείτε να κάνετε σε άπειρα ανταλλακτήρια, να πάρετε από ΑΤΜ και φυσικά να χρησιμοποιήσετε άφοβα τις πιστωτικές ή χρεωστικές σας κάρτες σχεδόν παντού.
 

elel

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Ευχαριστώ thessaris. Χαζεύω τα ξενοδοχεία αλλά δεν με ενθουσιάζει κάποιο. Τα περισσότερα τα βρίσκω ακριβά σε σχέση με τις εικόνες που βλέπω....
 

Kafkasios

Member
Μηνύματα
144
Likes
79

point_of_view

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Φεύγω για μια βδομάδα στην Πόλη και θα ήθελα να κανω κάποιες ερωτήσεις γιατί με την αναζητηση δεν έβγαλα άκρη(παρα πολλές σελίδες).
α. Αρχές μαρτη που πάμε φαντάζομαι έχει κρύο, σηκώνει πριγκηπονησσα η θα μας βγει ξινο;
β. Για μια βδομάδα που θα είμαστε 2 άτομα τι περνουμε; Ακμπιλ η ιστανμπουλ καρτ;( βασικά θα χρησιμοποιήσουμε πολύ ΜΜΜ για περπάτημα στις γειτονιές)
γ. Ποιες περιοχές αξιζει να επισκεφτούμε για να πάρουμε μυρωδια κωνσταντινούπολης ( όχι της τουριστικής)
Μιας και μου δίνεται η ευκαιρία θα ήθελα να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά που συμμετέχουν ενεργά στο φόρουμ και μας προσφέρουν αυτόν τον θησαυρό πληροφοριών.
 

elel

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Έχεις δίκιο Kafkasie. Με προβλημάτισε απλά η διαφορά στην τιμή που μου έδωσαν οι ίδιοι στα 100 ευρώ τη βραδιά. Πιστεύω να μην είναι χάλια το δωμάτιο γιατί σε αυτό εδώ Booking.com: Peninsula Galata Hotel - Special Category, Κωνσταντινούπολη, Τουρκία - 143 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!, μας έδωσαν μια προσφορά στα 300 ευρώ περίπου για δωμάτιο χωρίς παράθυρο (!) και 370 με παράθυρο....
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
point_of_view said:
Φεύγω για μια βδομάδα στην Πόλη και θα ήθελα να κανω κάποιες ερωτήσεις γιατί με την αναζητηση δεν έβγαλα άκρη(παρα πολλές σελίδες).
α. Αρχές μαρτη που πάμε φαντάζομαι έχει κρύο, σηκώνει πριγκηπονησσα η θα μας βγει ξινο;
β. Για μια βδομάδα που θα είμαστε 2 άτομα τι περνουμε; Ακμπιλ η ιστανμπουλ καρτ;( βασικά θα χρησιμοποιήσουμε πολύ ΜΜΜ για περπάτημα στις γειτονιές)
γ. Ποιες περιοχές αξιζει να επισκεφτούμε για να πάρουμε μυρωδια κωνσταντινούπολης ( όχι της τουριστικής)
Μιας και μου δίνεται η ευκαιρία θα ήθελα να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά που συμμετέχουν ενεργά στο φόρουμ και μας προσφέρουν αυτόν τον θησαυρό πληροφοριών.
Σχετικά με τα Πριγκηπονήσια θα δείτε εκείνες τις μερες τον καιρο και θα αποφασίσετε,ακόμα ειναι νωρίς.
Να πάρετε την Istanbulkart εγω αυτη χρησιμοποίησα,ασε που νομίζω πως το ακμπιλ εχειμκαταργηθεί.
Οσο για τα αξιοθέατα έχετε αρκετές μερες να δείτε ο,τι σας ενδιαφέρει,διαβάστε τις ιστορίες που θα βρείτε εδω και κανενα ξένο οδηγό οπως τον Triposo και άλλους που θα βρείτε στο Ίντερνετ!
Η Πολη εχει πολλα πράγματα να κάνεις και να δεις για όλα τα γούστα,θέλει λίγο μελέτη για να φτιάξετε πρόγραμμα αλλα ειναι κι αυτο διασκεδαστικό κομμάτι του ταξιδιού!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.699
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom