Τουρκία Κωνσταντινούπολη

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
echo2011 said:
Δηλαδή ακόμα και αν κολλήσουμε στην κίνηση θα φτάσουμε γρηγορότερα; Μόνο αυτό με απασχολεί γιατί με το μετρό-τραμ φαίνεται ταλαιπωρία..
Η istanbul kart γίνεται δεκτή και στο ferry: eminonu-kadikoy;
Μποτιλιάρισμα μόνο μια φορα είχα αλλα και πάλι πάνω 35-40 λεπτά δεν κάναμε
Την τελευταία φορα έκανα λιγότερο απο 30'
 

skokkali1

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
@ Χρήστος


Ευχαριστω πολύ για τις πληροφοριες. Το συγκεκριμένο ξενοδοχείο που εχεις μεινει κι εσυ, το είχαμε πολύ ψηλά στη λίστα λόγω των σχολίων των μελών του φόρουμ, στο οποίο είναι εξαιρετικά δημοφιλές. Παρ? όλα αυτά δεν ξέρω γιατί μου έχει κάνει εξαιρετική εντύπωση η επικοινωνία που έχω με το προσωπικό του ishakpasa (το οποίο είναι B&Β) καθώς μου θυμίζουν εξαιρετικά ξενώνα σε ορεινό χωριό της Ελλάδας. Δείχνουν ότι θα σκιστουν κυριολεκτικά να σε εξυπηρετήσουν, ενώ και η τιμή είναι ήδη στα 50 euro με πρωινό αμερικανικό και εξαιρετικά πλούσιο. Να σημειώσω ότι ακόμη κι αυτή η τιμή είναι υπό διαπραγμάτευση.
Πάντως σε κάθε περίπτωση σε ευχαριστω παρά πολύ που μπήκες στον κόπο να ψάξεις για εμένα και να βοηθήσεις. Επίσης οφείλω να σου πω ότι φτιάχω το πρόγραμμά μου για όλες τις ημέρες και με έχουν βοηθήσει παρά πολύ οι ιστορίες που έχεις αναρτήσει, πάνω κάτω τα ίδια θέλαμε να κάνουμε κι εμείς.
Φίλοι που έχουν επισκεφθεί επανειλημμένα την πόλη, με έχουν συμβουλεύσει να δοκιμάσω όσο περισσότερες λιχουδιές απο πλανωδιους ή φαγητό στο δρόμο π.χ. Σάντουιτς με ψάρι, πολλά κεμπαπ και γύρους, ένα υγρό χαμπουργκερ ή κάτι τέτοιο. Για να κάνω κάτι τέτοιο θα πρέπει να τρώμε ελάχιστα σε εστιατόρια, διαφορετικά θα επιστρέψουμε minimum +5 κιλά έκαστος!!! Αν κάποιος φίλος μπορεί να το επιβεβαιώσει αυτό θα βοηθήσει πολύ
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
skokkali1 said:
@ Χρήστος

Ευχαριστω πολύ για τις πληροφοριες. Το συγκεκριμένο ξενοδοχείο που εχεις μεινει κι εσυ, το είχαμε πολύ ψηλά στη λίστα λόγω των σχολίων των μελών του φόρουμ, στο οποίο είναι εξαιρετικά δημοφιλές. Παρ? όλα αυτά δεν ξέρω γιατί μου έχει κάνει εξαιρετική εντύπωση η επικοινωνία που έχω με το προσωπικό του ishakpasa (το οποίο είναι B&Β) καθώς μου θυμίζουν εξαιρετικά ξενώνα σε ορεινό χωριό της Ελλάδας. Δείχνουν ότι θα σκιστουν κυριολεκτικά να σε εξυπηρετήσουν, ενώ και η τιμή είναι ήδη στα 50 euro με πρωινό αμερικανικό και εξαιρετικά πλούσιο. Να σημειώσω ότι ακόμη κι αυτή η τιμή είναι υπό διαπραγμάτευση.
Πάντως σε κάθε περίπτωση σε ευχαριστω παρά πολύ που μπήκες στον κόπο να ψάξεις για εμένα και να βοηθήσεις. Επίσης οφείλω να σου πω ότι φτιάχω το πρόγραμμά μου για όλες τις ημέρες και με έχουν βοηθήσει παρά πολύ οι ιστορίες που έχεις αναρτήσει, πάνω κάτω τα ίδια θέλαμε να κάνουμε κι εμείς.
Φίλοι που έχουν επισκεφθεί επανειλημμένα την πόλη, με έχουν συμβουλεύσει να δοκιμάσω όσο περισσότερες λιχουδιές απο πλανωδιους ή φαγητό στο δρόμο π.χ. Σάντουιτς με ψάρι, πολλά κεμπαπ και γύρους, ένα υγρό χαμπουργκερ ή κάτι τέτοιο. Για να κάνω κάτι τέτοιο θα πρέπει να τρώμε ελάχιστα σε εστιατόρια, διαφορετικά θα επιστρέψουμε minimum +5 κιλά έκαστος!!! Αν κάποιος φίλος μπορεί να το επιβεβαιώσει αυτό θα βοηθήσει πολύ
Ακολούθησε το ένστικτο σου στο θέμα του ύπνου ! Εξάλλου για ύπνο μιλαμε μόνο , η πόλη αυτή δεν θα σε αφήσει λεπτό να θες να μείνεις στο δωμάτιο

Street food επιβάλλεται , αν δεν φας και στην Πόλη που αλλού θα το κανεις ;;

Οφείλεις όμως να δείξεις την ελαχιστη προσοχή τι θα φας και που ( βλέπε μυδια !).

Οφείλετε όμως να πάτε και 2-3 εστιατόρια που θα δοκιμασίες μοναδικές γεύσεις !!!!
 

skokkali1

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
XRISTOS71 said:
Ακολούθησε το ένστικτο σου στο θέμα του ύπνου ! Εξάλλου για ύπνο μιλαμε μόνο , η πόλη αυτή δεν θα σε αφήσει λεπτό να θες να μείνεις στο δωμάτιο

Street food επιβάλλεται , αν δεν φας και στην Πόλη που αλλού θα το κανεις ;;

Οφείλεις όμως να δείξεις την ελαχιστη προσοχή τι θα φας και που ( βλέπε μυδια !).

Οφείλετε όμως να πάτε και 2-3 εστιατόρια που θα δοκιμασίες μοναδικές γεύσεις !!!!
Εστιατόρια σίγουρα θα επισκεφθούμε γιατί όπου και να πάμε, Ελλάδα ή εξωτερικό, φροντίζουμε πάντα να γνωρίζουμε όσο πιο καλά γίνεται (πιστεύω καταλαβαίνεις τι εννοώ, του δίνουμε και καταλαβαίνει) την τοπική κουζίνα. Απλά απο τις προτάσεις που έχω θα επιλέξω 4-5 για ναι είμαστε σίγουροι ότι θα επισκεφθούμε τα 2-3 τουλάχιστον. Μάλιστα σκοπεύω σε λίγο να τα ονομάσω, για να ακούσω απο εσάς τους πιο έμπειρους κάποιες απόψεις
 

marilounaxos

Member
Μηνύματα
91
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Παιδια μη με δειρετε καποια στιγμη που θα χω χρονο θα σας γραψω για το ταξιδι μου!!!!! Λοιπον θα προτεινα στα μελη που σκοπευουν α πανε για 2-3 ημερες, να μη χασουν:Αγια Σοφια, Ντολμα μπαχτσε, Μεγαλο και Αιγυπτιακο παζαρι, βολτα στο βοσπορο, φαναρι με εγιουπ για καφε, (αξεχαστη εικονα στο μυαλο μου), περπατημα στην ιστλικαλ και χαμαμ αν προλαβαινετε!!!Αυτα κατα την αποψη μου για ενα συντομο χρονικο διαστημα... Επισης εμεις μειναμε στο σιρκεσι και ηταν πολυ βολικα τα παντα! Α καθισαμε 6μερες και δεν ειδαμε ηλιο! αλλα την ειδαμε και χιονισμενη!!!! ;)
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
Μόλις τελείωσα το διάβασμα και των 66 σελίδων. Κράτησα και σημειώσεις. Μόλις ολοκληρώσω την εκτενή έρευνα στο φόρουμ θα επανέλθω με απορίες (αν υπάρχουν). Ουάου πάντως αναφέρονται και οι παραμικρές λεπτομέρειες.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Χριστά μου! Αντεξες κάτι τέτοιο! Διάβασμα για πανελλήνιες, οχι αστεία!
Στο τέλος δε θα σου μείνει τίποτε να ανακαλύψεις μόνη σου!
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
θα κάνω και επανάληψη μόλις βρω χρόνο και θα επανέλθω με απορίες. Τον ταξιδιωτικό οδηγό θα τον πάρω μαζί μου μόνο για το χάρτη.!!!
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
ΕΡΣΗ said:
Χριστά μου! Αντεξες κάτι τέτοιο! Διάβασμα για πανελλήνιες, οχι αστεία!
Στο τέλος δε θα σου μείνει τίποτε να ανακαλύψεις μόνη σου!

Εδω μέσα είμαστε όλοι ( εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων ) οι καλύτεροι μαθητές !!!!!

Η Ελένη έκανε το αυτονόητο , διάβασε πολυ και θα παει διαβασμένη και δεν θα έχει τις "κλασικές " απορίες που έχουν απαντηθεί απο 1000 φορές η κάθε μια
 

elin

Member
Μηνύματα
15
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
όχι, κάποιο συγκεκριμένο
Καλημέρα σε όλους
Στις 15 Μάρτιου θα πάμε οικογενειακός στη Κωνσταντινούπολη με το αυτοκίνητο
Έμαθα ότι οι κάρτες για τα διόδια από τέλη Ιανουαρίου αλλάζουν και οι παλιές δεν ισχύουν.
Μήπως ξέρει κάνεις λεπτομέρειες
Ευχαριστώ
Πράγματι άλλαξε ο τρόπος. Καταργήθηκαν οι κάρτες KGS με ένα αυτοκόλλητο HGS. Το αγοράζεις (35 λίρες το ελάχιστο, ταυτότητα κ αριθμός αυτοκινήτου-άδεια) από το PTT που βρίσκεται 30 μέτρα δεξιά πριν τα διόδια της Κωνσταντινούπολης. Διαδικασία 1 λεπτού. Αν θες δεν το κολλάς κ απλά κράτα το κίτρινο αυτοκόλλητο μπροστά από τον καθρέφτη σου (είναι διπλό, ένα κίτρινο κ ένα λευκό μαζί) και πέρνα τα διόδια. Μπάρες δεν υπάρχουν πλέον και δεν σταματάς καθόλου στα διόδια.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.712
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom