Τουρκία Κωνσταντινούπολη

Marilou!!!

Member
Μηνύματα
119
Likes
170
Πανω αριστερα, διπλα απο εκει που γραφει αρχικη σελιδα θα δεις να λεει forum. Πατας εκει.
Μετα θα σε βγαλει στν κεντρικη σελιδα οπου υπαρχουν διαφορες ενοτητες.
Εσυ θα πας εκει που λεει ''αναζητηση πληροφοριων για προορισμους'' και πατας εκει που λεει Ασια.
Επειτα θα δεις τις χωρες τις Ασιας με μπλε χρωμα πανω πανω. Πατας εκει που λεει Τουρκια. Ε τα περισσοτερα θεματα αφορουν την Κωνσταντινουπολη.

Επισης μπορεις να πας λιγο παρακατω εκει που λεει ''ταξιδιωτικες ιστοριες'' και να πας σε αυτες που ειναι σε εξελιξη ή στην Ασια και να βρεις καποια, να τη διαβασεις και να παρεις μια ιδεα ως προς την οργανωση του ταξιδιου σας.

Τελος πανω δεξια υπαρχει το κουτακι της αναζητησης. Γραφοντας απλα τον προορισμο σου σου εμφανιζει καθε σχετικη πληροφορια.
Σε ευχαριστώ πολύ!!! Κουτσά - στραβά που λένε τα καταφερα κ βρήκα τα περισσότερα , να είσαι καλά που απάντησες...Μέχρι να πάω παιδιά θα σας πρήξω λίγο, να δείξετε κατανόηση!!! :)
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
τωρα ειναι η ωρα να πας πλατεια ΤΑΧΙΜ και στον περιφημο πεζόδρομο Ιστικλαλ.! Παιρνεις το μετρο-(τραμ-τραινο) εννοώ το ιδιο..καθε φορα..και κατεβαίνεις στο τελος της διαδρομης στο Κabatas απο εκει παιρνεις ενα μικρο τραινακι υπογειο και σε βγαζει στη πλατεια ΤΑΧΙΜ δεν υπαρχει περιπτωση να χαθεις γιατι κανει μονο αυτο...Καμπατας-Ταχιμ. Μολις βγεις απο τις σκαλες μπροστα σου ειναι η Πλατεια και αρχιζει η Ιστικλαλ με το κοκκινο μικρο παραδοσιακο τραινακι....αλλα εσυ αρχισε τον ποδαροδρομο και κατεβαινε!!!!.........κατεβαινε..ε πιες και κανα τσαι και δοκιμασε και υπεροχα γλυκα...και εκεινη την γεμιστη μεγαλη πατατα!!!!..θα τα δεις..στο δρομο σου....στο τελος της Ιστικλαλ κανει ενα ανοιγα και απεναντι θα δεις ενα Simit Saray καφε με πολλα αρτοσκεβάσματα...εσυ συνεχισε στο στενο πεζοδρομο ευθεια και στα 500 μετρα ειναι το στενο που στριβεις για τον Πυργο του Γαλατα...αν δεν ειναι συνεφιασμενος ο καιρος αξιζει να αναιβεις επανω( γιατι πληρωνεις νομιζω 15λιρες, δεν θυμαμαι...θα δεις ολη τη Πολη απο Ψηλα.... και να ξαναβγεις παλι στο στενο αυτο πεζοδρομο...περπατώντας κατω ια βγεις παλι στη Γεφυρα του Γαλατα στο Καρακιόυ ( σταση του μετρο) και απο εκει ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ θα παρεις καραβακι με το ΑΚΒΙL και θα πας απενατυ στο Κadikoy -Καντικιόυ.....θα βρεις την υπεροχη ψαραγορα που εχει...δεξια και απεναντυ οπως βγεις απο το λιμανι..και το φοβερο εστιατοριο Ciya..!! ειναι 3 το ενα απενατυ απο το αλλο...οπου και να καθήσεις θα φας καλα... αν πας στη Πολη 8-16 Φεβρουαριου θα ειμαι εκει με ξαδελφια μου!!..και θα χαρώ να συναντηθουμε.. αυτα τα βασικα οτι αλλο θες Ρωτα.....αα μην ξεχασεις να πας και στο παλατι Ντολμα Μπαξε!! και στο Ορτακιόυ κατω απο τη γεφυρα του Βοσπορου....

Πόσες λίρες στοιχίζει η κρουαζιερα μ αυτό το καραβάκι?
νομιζω 6 ΤΛ και γραφουν και 3 ευρώ...θα σε γελασω...δεν θυμάμαι τιμες...
 
Last edited by a moderator:

Marilou!!!

Member
Μηνύματα
119
Likes
170
τωρα ειναι η ωρα να πας πλατεια ΤΑΧΙΜ και στον περιφημο πεζόδρομο Ιστικλαλ.! Παιρνεις το μετρο-(τραμ-τραινο) εννοώ το ιδιο..καθε φορα..και κατεβαίνεις στο τελος της διαδρομης στο Κabatas απο εκει παιρνεις ενα μικρο τραινακι υπογειο και σε βγαζει στη πλατεια ΤΑΧΙΜ δεν υπαρχει περιπτωση να χαθεις γιατι κανει μονο αυτο...Καμπατας-Ταχιμ. Μολις βγεις απο τις σκαλες μπροστα σου ειναι η Πλατεια και αρχιζει η Ιστικλαλ με το κοκκινο μικρο παραδοσιακο τραινακι....αλλα εσυ αρχισε τον ποδαροδρομο και κατεβαινε!!!!.........κατεβαινε..ε πιες και κανα τσαι και δοκιμασε και υπεροχα γλυκα...και εκεινη την γεμιστη μεγαλη πατατα!!!!..θα τα δεις..στο δρομο σου....στο τελος της Ιστικλαλ κανει ενα ανοιγα και απεναντι θα δεις ενα Simit Saray καφε με πολλα αρτοσκεβάσματα...εσυ συνεχισε στο στενο πεζοδρομο ευθεια και στα 500 μετρα ειναι το στενο που στριβεις για τον Πυργο του Γαλατα...αν δεν ειναι συνεφιασμενος ο καιρος αξιζει να αναιβεις επανω( γιατι πληρωνεις νομιζω 15λιρες, δεν θυμαμαι...θα δεις ολη τη Πολη απο Ψηλα.... και να ξαναβγεις παλι στο στενο αυτο πεζοδρομο...περπατώντας κατω ια βγεις παλι στη Γεφυρα του Γαλατα στο Καρακιόυ ( σταση του μετρο) και απο εκει ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ θα παρεις καραβακι με το ΑΚΒΙL και θα πας απενατυ στο Κadikoy -Καντικιόυ.....θα βρεις την υπεροχη ψαραγορα που εχει...δεξια και απεναντυ οπως βγεις απο το λιμανι..και το φοβερο εστιατοριο Ciya..!! ειναι 3 το ενα απενατυ απο το αλλο...οπου και να καθήσεις θα φας καλα... αν πας στη Πολη 8-16 Φεβρουαριου θα ειμαι εκει με ξαδελφια μου!!..και θα χαρώ να συναντηθουμε.. αυτα τα βασικα οτι αλλο θες Ρωτα.....αα μην ξεχασεις να πας και στο παλατι Ντολμα Μπαξε!! και στο Ορτακιόυ κατω απο τη γεφυρα του Βοσπορου....
Μακάρι να τα καταφέρω να τα κάνω όλα αυτά χωρίς να χαθώ!!!Χαχαχαχα!!! Αν βολεύει να πάμε Φεβρουάριο θα σε ενημερώσω!!! Εννοέιται πως ότι άλλο μου ρθει θα σε ρωτήσω...Κάτι άλλο τώρα το βράδυ δηλαδή αν έχουμε κουραγιο μετα τις βόλτες κ τον ποδαρόδρομο μπορούμε να πάμε για φαγητό και βόλτα Ταξιμ? Να μην φοβάμαι ε?Ισχύει το ότι τα πιό πολλα ξενοδοχεία σε ενημερώνουν για τα πάντα σχετικά με μετακινήσεις κλπ?
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Μακάρι να τα καταφέρω να τα κάνω όλα αυτά χωρίς να χαθώ!!!Χαχαχαχα!!! Αν βολεύει να πάμε Φεβρουάριο θα σε ενημερώσω!!! Εννοέιται πως ότι άλλο μου ρθει θα σε ρωτήσω...Κάτι άλλο τώρα το βράδυ δηλαδή αν έχουμε κουραγιο μετα τις βόλτες κ τον ποδαρόδρομο μπορούμε να πάμε για φαγητό και βόλτα Ταξιμ? Να μην φοβάμαι ε?Ισχύει το ότι τα πιό πολλα ξενοδοχεία σε ενημερώνουν για τα πάντα σχετικά με μετακινήσεις κλπ?
Οι συγκοινωνίες ειναι μεχρι τις 12 το βραδυ...αλλα σίγουρα δεν θα αντέξετε περισσότερο!!! με ενα χαρτη της Πολης και το χαρτη του μετρο πας ΠΑΝΤΟΥ..εκει στη Ταχιμ μολις βγεις απο τις σκαλες αριστερα , εχει και γραφειο πληροφοριών και σου δινουν και χαρτη τουριστικο τσαμπα...
 

Marilou!!!

Member
Μηνύματα
119
Likes
170
Δε
Οι συγκοινωνίες ειναι μεχρι τις 12 το βραδυ...αλλα σίγουρα δεν θα αντέξετε περισσότερο!!! με ενα χαρτη της Πολης και το χαρτη του μετρο πας ΠΑΝΤΟΥ..εκει στη Ταχιμ μολις βγεις απο τις σκαλες αριστερα , εχει και γραφειο πληροφοριών και σου δινουν και χαρτη τουριστικο τσαμπα...
Οκ....Πριγκηπόνησα??? Δεν μου τα ανέφερες....
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
μην φοβασαι υπάρχει αστυνομία!! παντού..!! στους δρομους στη αγορα...στην αρχη σε παραξενεύει αλλα ειναι ατυνομοκρατουμενο το καθεστώς εκει...

Δε

Οκ....Πριγκηπόνησα??? Δεν μου τα ανέφερες....
αν Προλάβετε.. να πάτε παίρνετε καραβι απο Καμπατας ειναι αρκετη ωρα 1,5 ? παλι θα σε γελασω για το εισητηριο... Πας στη Πριγκηπο στο πιο μεγαλο...παιρνεις ενα αμαξακι με αλογο και σου κανει το γυρω του νησιου..βλεπεις τα υπεροχα παλια σπιτια που ειχαν οι Κωνσταντινουπολίτες ως θερετρα εξοχικα...τα περισσότερα ακομη σε καλη κατασταση... Αλλα αν ο καιρος δεν ειναι καλός μην πατε...γιατι θα εχει πολυ κουνημα!!!...με αυτα τα καραβάκια που εχουν. Εγώ νομιζω οτι τα πριγκηπονήσια ειναι μονο αν εχεις πολλές μερες...και για μια φορα..καλλίτερα να αφιερώσεις χρονο για αλλη μια βολτα στην αγορα...( χωρις να σημαινει ..να μη πας..εγω δεν ενθουσιαστηκα...ή μαλλον οπως ειπα ειναι για να πας μια φορα)
 
Last edited by a moderator:

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Πριγκηπόνησα από πού πέρνεις το καραβάκι κλπ???
Απο Kabatas

Μα

Μαλιστα καταλαβα....Οκ σε ευχαριστώ για όλα...ότι αλλο μου ρθει στο μυαλό θα σε ρωτήσω!!!Να είσαι καλα!!!
Στη διάθεση σου... :)

Μα

Μαλιστα καταλαβα....Οκ σε ευχαριστώ για όλα...ότι αλλο μου ρθει στο μυαλό θα σε ρωτήσω!!!Να είσαι καλα!!!
Επισης προσεχε οταν βγαλεις εισητηρια η Aegean εχει προσφορες αλλα χωρις βαλιτσα...τη χρεώνουν εξτρα..
 
Last edited by a moderator:

greco

Member
Μηνύματα
1.149
Likes
3.324
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Επειδη εχεις αγχος-δικαιολογημενο,κι εγω ειχα καποιες επιφυλαξεις πριν πρωτοπαω στην ΠΟΛΗ-σε διαβεβαιω οτι ολα σ αυτο το μαγικο μερος ειναι πολυ ευκολα και ανετα.Οσες φορες κι αν παω,παντα ΄΄ζηλευω΄΄ οποιον παει εκει!Καλα να περασεις{αυτο ειναι βεβαιο}.
 

Marilou!!!

Member
Μηνύματα
119
Likes
170
Επειδη εχεις αγχος-δικαιολογημενο,κι εγω ειχα καποιες επιφυλαξεις πριν πρωτοπαω στην ΠΟΛΗ-σε διαβεβαιω οτι ολα σ αυτο το μαγικο μερος ειναι πολυ ευκολα και ανετα.Οσες φορες κι αν παω,παντα ΄΄ζηλευω΄΄ οποιον παει εκει!Καλα να περασεις{αυτο ειναι βεβαιο}.
Σε ευχαριστώ πολύ!!! Μάλλον μετά τα σχόλια όλων θα το πάρω απόφαση κ θα πάω...Ελπίζω να πάνε όλα καλά κ όταν γυρίσω να σας πώ τις εντυπώσεις μου!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.536
Μέλη
38.943
Νεότερο μέλος
MelinaK

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom