Τουρκία Κωνσταντινούπολη

thessaris

Member
Μηνύματα
600
Likes
879
Κατ΄αρχήν επισημαίνω ότι η απόσταση Kadikoy-Haydarpasa δεν είναι αμελητέα, κανά 15-20 λεπτά με τα πόδια. Αν δεν έχετε πρόβλημα, οκ.

Bostanci-Eminonu δεν υπάρχουν δρομολόγια ούτε με την επίσημη αστική συγκοινωνία, ούτε με τα καταμαράν. (έχει καταμαράν για Kabatas και για Yenikapi) Και δεν υπάρχει και λόγος να πάτε μέχρι το Bostanci.

Επίσης πάντα υπάρχει η εναλλακτική του απ΄ευθείας δρομολογίου Haydarpasa-Karakoy (απέναντι από το Eminonu, ουσιαστικά τους χωρίζει η γέφυρα του Γαλατά). Δρομολόγιο Haydarpasa-Eminonu δεν έχει.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.451
Τελεφερίκ πάνω από το Βόσπορο εξαγγέλλει ο δήμαρχος Κωνσταντινούπολης..

Αμφιβάλλουν αρκετοί για την αξιοπιστία της πρότασης

avstatic.doldigital.net_vimawebstatic_54A4D2B517B78D01B4502CE6E9D5E93F.jpg


Ο ίδιος το παρουσιάζει ως κάτι σίγουρο. «Αυτά δεν είναι απλώς όνειρα», λέει χαρακτηριστικά. Αλλοι όμως ζητούν πιο χειροπιαστές αποδείξεις: σχέδια, κόστη, χρονοδιαγράμματα, έναρξη εργασιών. Και δεν παίρνουν πειστικές απαντήσεις.

Ο λόγος για τον δήμαρχο της Κωνσταντινούπολης Καντίρ Τοπμπάς, ο οποίος εγκαινίασε προ ημερών τις εργασίες του νέου μετρό της Πόλης και, επί τη ευκαιρία, προέβη και σε μία επιπλέον εξαγγελία: ότι μέσα στα επόμενα χρόνια θα κατασκευαστεί μία γραμμή τελεφερίκ πάνω από τον Βόσπορο, η οποία θα ενώνει την ευρωπαϊκή με την ασιατική ακτή προσφέροντας «ταυτόχρονα ένα αξιοθέατο για τους τουρίστες και ένα επιπλέον μέσο μεταφοράς για τους κατοίκους της Πόλης».

Συνέχεια ΤΟ ΒΗΜΑ - Τελεφερίκ πάνω από το Βόσπορο εξαγγέλλει ο δήμαρχος Κωνσταντινούπολης - κόσμος
 

Kafkasios

Member
Μηνύματα
144
Likes
79
Κατ΄αρχήν επισημαίνω ότι η απόσταση Kadikoy-Haydarpasa δεν είναι αμελητέα, κανά 15-20 λεπτά με τα πόδια. Αν δεν έχετε πρόβλημα, οκ.
..........
Ήθελα να ρωτήσω αξίζει να φάμε καμμια ωρα (20' πανε+20' έλα+20' μεσα στο σταθμό) για να παμε να δούμε το Haydarpasa από μέσα και να γυρίσουμε Kadikoy ή και απο έξω ειναι αρκετό; Ρωτάω βασικά αν ησαστε στη θεση μου θα πηγαινατε ή γιοκ; ;)
 

thessaris

Member
Μηνύματα
600
Likes
879
Όχι δεν νομίζω ότι αξίζει να πας εκεί μόνο και μόνο για να το δεις. Είναι ένα ωραίο κτίριο, αλλά παραμένει ένας απλός σταθμός τρένου χωρίς τίποτα το ιδιαίτερο μέσα.
 

point_of_view

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Τι λέει για διαμονή η περιοχή στην μικρή αγια σοφια; Στο χάρτη δεν φαίνεται πολύ μακρυά το τραμ, μήπως έχει τιποτα ανηφοριες δεν ξέρω.
 
Μηνύματα
2.490
Likes
3.197
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Τι λέει για διαμονή η περιοχή στην μικρή αγια σοφια; Στο χάρτη δεν φαίνεται πολύ μακρυά το τραμ, μήπως έχει τιποτα ανηφοριες δεν ξέρω.
Για να φτάσεις πάνω στη στάση του τράμ ναι έχει έχει αρκετή ανηφόρα.
 

point_of_view

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Για να φτάσεις πάνω στη στάση του τράμ ναι έχει έχει αρκετή ανηφόρα.
Οκ σε ευχαριστώ για την πληροφορια. Έχω βρει ένα άλλο δωματιο στην σταση cemberlitas. Θα προτίμηση εκείνο
 

swift96gr

Member
Μηνύματα
188
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ότι κάτσει
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη (ξανά)
Ήθελα να ρωτήσω αξίζει να φάμε καμμια ωρα (20' πανε+20' έλα+20' μεσα στο σταθμό) για να παμε να δούμε το Haydarpasa από μέσα και να γυρίσουμε Kadikoy ή και απο έξω ειναι αρκετό; Ρωτάω βασικά αν ησαστε στη θεση μου θα πηγαινατε ή γιοκ; ;)
Ο σταθμός δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Βέβαια αν έχετε χρόνο θα πρότεινα να πάρετε το τρένο και να πάτε ως το PENDIK το οποίο μου άρεσε πάρα πολύ.
Haydarpasa
aimageshack.us_a_img189_8636_p3090603.jpg

Haydarpasa μέσα
aimageshack.us_a_img547_4497_p3090609.jpg


Haydarpasa τρένα (η παλιά και η νέα γενιά)
aimageshack.us_a_img826_5813_p3090646.jpg


Στάσεις
aimageshack.us_a_img607_1379_p3090619.jpg


Στάσεις συνέχεια
aimageshack.us_a_img827_7418_p3090620.jpg
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Απευθείας από την Πόλη να ενημερώσω ότι η βόλτα στην ασιατική πλευρά αξίζει (πήγαμε kadikoy και vagdat cad.), και ότι τα εισιτήρια μμμ ακρίβυναν (3 λίρες από 2), εκτός αν έχεις istanbulkart που κάθε εισιτήριο κάνει 1.95.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Eπέστρεψα μετά από ένα 3ήμερο στην Πόλη με πολύ όμορφες εντυπώσεις.. Θα γράψω ιστορία με πιο αναλυτικές πληροφορίες αλλά για αρχή γράφω εδώ πως μου φάνηκαν τα μαγαζιά που πήγαμε για φαγητό, ποτό, γλυκά..

Pasazade restaurant: Πολύ καλό φαγητό, περιβάλλον και service, λογικές τιμές για την πολύ καλή ποιότητα, το προτείνω άνετα! (6ο -7ο στο tripadvisor και το αξίζει)

Hafiz mustafa: Μεγάλη ποικιλία από γλυκά με ελαφρώς ακριβές τιμές. Οι μπακλαβάδες του ήταν πολύ καλοί αλλά έκαναν σχεδόν ένα ευρώ το κομματάκι. Μία φορά φάγαμε ποικιλία από μπακλαβαδάκια εκεί και τις υπόλοιπες πήραμε από ένα άλλο μαγαζί έξω απ'την αιγυπτιακή αγορά στο οποίο ήταν εξίσου νόστιμα (ίσως και καλύτερα) και είχαν την μισή τιμή. Απο κει πήραμε αρκετά κουτιά για το σπίτι και για δώρα και σημερα που δοκίμασα και άλλα είδη ήταν όλα νοστιμότατα. Όνομα του μαγαζιού δε θυμάμαι, θα δω το κουτί και θα το γράψω άλλη στιγμή. Επίσης πήγαμε στο karakoy gulluoglu που φαίνεται να είναι πολύ δημοφιλές. Δεν αγοράσαμε όμως ούτε καν για να δοκιμάσουμε γιατί γινόταν χαμός στο ταμείο, πολλοί ντόπιοι (καλό σημάδι αυτό) και τεράστια ουρά! Να πω όμως ότι ήταν από τα ακριβότερα που συναντήσαμε (τα πράσινα μπακλαβαδάκια είχαν 80 λίρες το κιλό).

Ciya sofrasi: Είχα διαβάσει πολλά καλά σχόλια και εδώ και αλλού και πήγα με πολύ καλή προδιάθεση.. Ήθελα πολύ να μου αρέσει αλλά δεν ήταν καλή εμπειρία. Από τη στιγμή που μπήκαμε ενιωθα σα να ενοχλούσαμε. Δε ξερω γενικά αλλά εκείνη την ώρα είχε μικρή ποικιλία από ετοιμα πιάτα που δε καταλάβαινες τι είναι. Ήξερα πως δεν υπάρχει κατάλογος αλλά φανταζόμουν πως κάποιος θα μας εξηγούσε τι είναι αυτά που βλέπουμε. Ο μαγειρας ήταν αγενής, δε καταλάβαινε αγγλικά και βιαζόταν πολύ. Ήταν η πιο αγχωτική παραγγελία που εχω κάνει. Στην ουσία πήραμε 5 πιάτα στην τυχη μόνο και μόνο για να του αδειάσουμε τη γωνιά. Η σαλάτα ήταν self service, τη ζυγίζουν και πληρώνεις. Ούτε εκεί μου άρεσε η ποικιλία. Απ'τα πιάτα (τα οποία κόστιζαν 10-15 λίρες το ένα και ήταν πολύ μικρές μεριδες) ένα μου άρεσε πολύ, απ'τα άλλα απλά δοκίμασα αλλά ήταν πολύ βαριά και τα άφησα να τα φάει ο αντρας μου. Παρόλο που του άρεσαν γευστικά λίγη ώρα μετά είχε μεγάλο πρόβλημα με το στομάχι του. Ευτυχώς ειχα φάρμακα μαζί και την επόμενη μέρα ήταν καλά. Εγώ δεν έπαθα τίποτα γιατι διάλεξα το πιο ελαφρύ από αυτά που πήραμε στην τύχη. Να συμπληρώσω ότι ένα ποτήρι μπύρα efes εκεί κοστιζε 15 λίρες (στα άλλα μαγαζιά έκανε 6-8 λίρες) και καταλογος δεν υπήρχε οπότε γενικά δε ξερεις τι πληρώνεις. Το μαγαζί ήταν γεμάτο τουρίστες, και οι τουαλέτες ήταν πενταβρωμικες χωρίς χαρτί ούτε για τα χέρια (πήρα χαρτοπετσέτες απ'το τραπέζι). Όπως καταλαβαίνετε δε το προτείνω..

Piere loti: Πάνω στο λόφο έχει 2-3 καφετέριες-εστιατόρια, εμείς κάτσαμε σε αυτό που είναι ψηλότερα (δε θυμάμαι το όνομα) και ήπιαμε ωραιότατο φρεσκοστυμμένο χυμό ρόδι. Γενικά ήταν φανταστικά εκεί πάνω!

Cafe mese: Έχει μικρό μενού αλλά καλομαγειρέμενο και ποιοτικό φαγητό! Επίσης πολύ χαλαρωτικό περιβάλλον, καλές τιμές και καλό σέρβις. (4ο στο tripadvisor, 2o μέχρι πρόσφατα). Σίγουρα το προτείνω!
 

Kafkasios

Member
Μηνύματα
144
Likes
79
Καλώς ηρθες καταρχην και ευχαριστώ που κάθησες και εγραψες τις εμπειρίες σου. Ελπίζω να περασες καλα. Πολύ χρήσιμες όλες οι παρατηρήσεις σου. (Αν και με το σχόλιο σου για το ciya με προβληματίζεις πρέπει να σκεφτώ εναλλακτική :roll: ). Επίσης θα ηταν χρησιμο αν θυμηθεις να γραψεις το ζαχ/στειο στην αιγυπτ. αγορά. Το Cafe mese πού βρίσκεται;
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Καλώς ηρθες καταρχην και ευχαριστώ που κάθησες και εγραψες τις εμπειρίες σου. Ελπίζω να περασες καλα. Πολύ χρήσιμες όλες οι παρατηρήσεις σου. (Αν και με το σχόλιο σου για το ciya με προβληματίζεις πρέπει να σκεφτώ εναλλακτική :roll: ). Επίσης θα ηταν χρησιμο αν θυμηθεις να γραψεις το ζαχ/στειο στην αιγυπτ. αγορά. Το Cafe mese πού βρίσκεται;
Kafkasie χαρά μου να μοιράζομαι τις εμπειρίες μου, και γω πήρα από εδώ πολύ χρήσιμες πληροφορίες (π.χ. το pasazade που μου προτείνανε, η βόλτα στην ασιατική πλευρά, ortakoy, piere loti και ένα σωρό άλλα).. Περάσαμε πολύ όμορφα, η Πόλη έχει τα καλά της έχει και τα στραβά της, θα γράψω αναλυτικά στην ιστορία μου. Πάντως σε αποζημειώνει με φανταστικές εικόνες.. Το μαγαζάκι με τους μπακλαβάδες λέγεται tatlici safa. Οι τιμές του είναι απο 18 ώς 34 λίρες το κιλό (τα περισσότερα με 24). Το cafe mese είναι αναμέσα στις στασεις τραμ gulhane και sircesi (το τραμ περναει από μπροστά του).
Επίσης στην παραπάνω λίστα δεν έγραψα κάτι πολύ βασικό!
Το INCI pastanesi, το οποίο άνοιξε 200 μ. μακριά απ'το παλιο σε ένα καθετο δρόμο στην istiklal. To πρoφιτερολ μου άρεσε πολύ! Καταλαβαινω όμως πως μπορεί να μη τους ξετρελάνει όλους. Είναι ελαφρύ και κάπως άγλυκο γιαυτό μου άρεσε τόσο (δεν είναι λιγωτικό). Αξίζει μια δοκιμή!
Τώρα για το ciya, αν δεν έχεις προβλημα με το βαρύ φαγητό μπορείς να πας, να δεις την ποικιλία και αν σου αρεσει αυτό που βλέπεις παίρνεις κάτι, αλλιώς κοιτάς και φευγεις.. Καταλαβαίνω πως σε αρκετό κόσμο αρεσει γιατί τα πιατακια αν και βαριά ήταν νοστιμα, και παίρνεις και μια ιδέα απ'την παραδοσιακή κουζίνα. Εγώ ξενέρωσα περισσότερο με το σέρβις, τις τιμές και την καθαριότητα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.261
Μηνύματα
885.425
Μέλη
38.938
Νεότερο μέλος
Geo Yfa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom