Μαλαισία Λανγκάουι όπως λέμε οι παραλίες της συμφοράς!

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εμ, πέστα, έχει μαλλιάσει η γλώσσα μας....
Για να δανειστω μια δικη σου ατακα: Ηθελα να το παιξω..Κολομβος :bounce:
Η αληθεια ειναι οτι η εποχη που πηγα δεν ευνοουσε την ανατολικη ακτη και απο την αλλη ειχα εναποθεσει τις ελπιδες μου στο Payar για το οποιο ειχα ακουσει καλα σχολια. Δυστυχως επεσα σε κακο καιρό και οι εκδρομες στο Payar δεν εγιναν. Παλι καλα που μολις μια ωρα απεναντι υπαρχει η Ταυλανδη και το Κο Λιπε που εσωσε την κατασταση :snorkel:
Δηλωνω οτι θα συνεχισω να κανω τον Κολομβο , αλλα τωρα πια θα κινουμαι στην περιοχη που κινηθηκε κι εκεινος :cool:
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Ευτυχως που παντα υπαρχει το σχεδιο Β¨ !!!:haha:
Τελικα το κο λιπε εσωσε πολλους!!:bleh:
Ηταν οντως καλο το Payar. Δεν ειχες αδικο.. Αν και πολυ κοσμο-κατι που με χαλασε..
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Για να δανειστω μια δικη σου ατακα: Ηθελα να το παιξω..Κολομβος :bounce:
Η αληθεια ειναι οτι η εποχη που πηγα δεν ευνοουσε την ανατολικη ακτη και απο την αλλη ειχα εναποθεσει τις ελπιδες μου στο Payar για το οποιο ειχα ακουσει καλα σχολια. Δυστυχως επεσα σε κακο καιρό και οι εκδρομες στο Payar δεν εγιναν. Παλι καλα που μολις μια ωρα απεναντι υπαρχει η Ταυλανδη και το Κο Λιπε που εσωσε την κατασταση :snorkel:
Δηλωνω οτι θα συνεχισω να κανω τον Κολομβο , αλλα τωρα πια θα κινουμαι στην περιοχη που κινηθηκε κι εκεινος :cool:
Να'σαι καλά να το παίζεις Κολόμβος όσες φορές θες....μόνο μη μας μπινελικώσεις όπως κάποιος άλλος :haha::haha:

Εγώ Ζωή αυτά που γράφεις τα έχω ευαγγέλιο....το St John άλλωστε είναι στο λαιμό σου!!! :haha::haha:
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
:shock:Δεν το περιμενα το Λαγκαουι να ειναι ιδανικο μερος για λασπολουτρα,
κριμα γιατι τοχα σε μεγαλη εκτιμηση.
Ευτυχως που παντα η Ταιλανδη :thailand01:σωζει την κατασταση go2dbeach.
Περιμενω αναλυτικο φωτο-ρεπορταζ απο Κο Λιπε.:D

Σχετικα με το Κο Ταρουταο μηπως υπαρχει καμμια πληροφορια Ζωη μιας και ησουν στην περιοχη?:rolleyes:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Οταν κοιτας απο ψηλα μοιαζει με ζωγραφια . Καθως το αεροπλανο κατεβαινει , διαπιστωνω οτι κατι δε μου αρεσει στο χρωμα του νερου
Τωρα ειναι αργα για μετανοιες , προσγειωνομαστε στο νησι που ομολογω οτι ειναι καταπρασινο
Ηρεμησε , σκεφτομουν , τσεκαρε πρωτα την παραλια στο ξενοδοχειο και αν δε σου αρεσει , υπαρχει και η Pantai Cenang (λες και ηταν καλυτερη!)
Αρχισα να ενθουσιαζομαι με τις 5 μερες που σχεδιαζα να περασω εδω και 2 στο Koh Lipe στην Ταυλανδη. Αυτο που δεν ηξερα ηταν οτι θα ερχοταν τουμπα το ταξιδι και τελικα θα αφιερωνα τις μερες οπως αξιζε στα νησια: 2 στο Langkawi και 5 στο απιθανο Koh Lipe.
Το Langkasuka resort ηταν πολυ ωραιο κοντα στο αεροδρομιο , πανω στην παραλια και ακομα καλυτερη η προσφορα που πετυχα για 17 ευρω το δωματιο - μαλλον η δωματιαρα - με πρωινο , ac και μπαλκονι με θεα στους κηπους. Την επομενη εβδομαδα οι τιμες των δωματιων εκτοξευονταν στα υψη..To Langkasuka εχει μια ομορφη πισινα , μεγαλη με καταρραχτες να πεφτουν απο κατι βραχακια στη μια πλευρα και ενα ξυλινο γεφυρακι στην αλλη που σε περναει στο εστιατοριο. Περισσοτερο μοιαζει με λιμνουλα

Η πισινα και ο κηπος .
Μετα το φιασκο στην παραλια του Langkasuka , βρεθηκα Καθόδον για την παραλια Cenang η οποια παραλια επισης ενδεικνυται για διαβασμα..
Θέα της Jalan Pantai Cenang απεναντι απο το Underwater world
το εστιατοριο Taj Mahal .

Συνεχιζω το φωτο-ριβιου στο Λανγκαουι με φωτο απο το Οριενταλ Βιλατζ το οποιο δεν ελεγε και πολλα και στο οποιο βρεθηκαμε με σκοπο τη βολτα με τελεφερικ , αλλα δυστυχως δε λειτουργουσε λογω δυνατων ανεμων. Η αληθεια ειναι οτι μια γκαντεμια την ειχα με το συγκεκριμενο νησι , καθως ουτε τα καραβακια πηγαιναν στο Payar λογω κακοκαιριας.
Συνεχισαμε προς βορρα και προς την παραλια που εχει βραβευτει απο το Discovery channel ως μια απο τις δεκα ωραιοτερες στον κοσμο , την Datai. Ομως στο μεν Andaman resort δε μας επετρεψαν να κατεβουμε στην παραλια εφοσον δε μεναμε εκει. Στο δε Datai resort ο ευγενεστατος υπαλληλος μου ειπε οτι αν ηθελα να δω την παραλια , θα περιμενα να φερει το...κλειδι για να ξεκλειδωσει την πορτα προς την παραλια (!!). Του ειπα να μην κανει τον κοπο και να κρατησει την παραλια του κλειδωμενη..εγω θα εκανα την καρδια μου πετρα και θα βολευομουν με τις παραλιες του Κο Λιπε :lol:.

Εντελως διαφορετικη αντιμετωπιση στο Berjaya Langkawi Resort , που επιτρεπεται η εισοδος σε οποιον επιθυμει να χρησιμοποιησει τις εγκαταστασεις του πανεμορφου ριζορτ , να καθισει για φαγητο , να παρει παγωτο απο το τρικυκλο της παραλιας , και να κολυμπησει αν δεν τον πειραζει η θολη θαλασσα. Ή απλα να χαλαρωσει με ενα ποτακι στο pool bar
Η παραλια του Berjaya Langkawi Resort

Πηγαμε και στους καταρραχτες Temurun στα βορειοδυτικα του νησιου , τιποτα σπουδαιο , οτι αξιζει ειναι η βολτα στο δασος. Το νερο πεφτει απο 30 μετρα υψος απότι λεει η πινακιδα στην εισοδο και φανταζομαι οτι ετσι θα ειναι οταν υπαρχει νερο. Οταν πηγαμε εμεις ηταν σα να ειχε ανοιξει καποιος τη βρυση.
Κανενας δε φευγει απο το νησι αν δεν επισκεφτει την πλατεια με τον αετο εμβλημα του Λανγκαουι
Και κρατησα για το τελος φωτογραφιες απο τα καλυτερα μερη του νησιου , το αεροδρομιο και το λιμανι Telaga απόπου φευγει το ταχυπλοο για τα νησια της Ταυλανδης..
Και κλεινω με ενα βιντεο που εφιαξα απο το Λανγκαουι. Το επονομαζομενο και νησι των μυθων..καλα θα κανετε να το θυμαστε αυτο οταν διαβαζετε για τις ονειρικες παραλιες του!
 
Last edited:

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Πέστα Ζωή! Αυτό είναι και το καλό με τον ανεξάρτητο ταξιδιώτη, δε σου αρέσει, σηκώνεσαι και φεύγεις!

Αν πας όμως ανατολικά, στα Perhentian, είναι άλλη φάση....βέβαια, σα το St John τίποτα....ουδεμία σύγκριση
 
Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Και η παραλία του Berjaya Resort να μπεί στη λίστα των παραλιών για διάβασμα παρακαλώ! 2 πρωϊνά, 12 κεφάλαια. Ευτυχώς που υπήρχε και η πισίνα.
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Mπραβο Ζωη,ωραια τα λες!! Κι εμεις μια απο τα ιδια...με τη διαφορα οτι τον mr τον εφαγε και τσουχτρα..:haha: με αποτελεσμα στο κο λιπε στην αρχη να μπαινει με φοβο... Η μοναδικη παραλια που βρηκα και αξιζε ηταν διπλα σε αυτο το ξενοδοχειο που λες,οπου φαγαμε κι εμεις πορτα και ομολογω οτι ηταν φοβερη..καμια σχεση..αλλα μονο 1:(
GTS κι εγω εκει ηθελα,αλλα Δεκεμβριο δεν ειναι καλα εκει..ποια εποχη ειναι? νομιζω ανοιξη..St John?? καραιβικη μερια εννοεις?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
GTS κι εγω εκει ηθελα,αλλα Δεκεμβριο δεν ειναι καλα εκει..ποια εποχη ειναι? νομιζω ανοιξη..St John?? καραιβικη μερια εννοεις?
Ναι, μόνο από άνοιξη και μετά, έως τέλος καλοκαιριού.

Τι εννοείς πού είναι το St John? Διάβασμα γρήγορα!! :haha::clap:http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%E1%F1%E8%DD%ED%E5%F2-%ED%DE%F3%EF%F5%F2.html


Ακόμα κάθεσαι???
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Σε εχω διαβασει βρε φιλε!!!:clap::clap:
Για ποια με περασες? Φοινικας σε ιστορια κι εγω απεξω??:bleh:
Απλα επειδη ειμαστε Ασια ,ελεγα μηπως εννοουσες τιποτα αλλο...:roll:
...και δεν το εχω εντοπισει..:)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Gts ετσι ειναι , η καραιβικη δε συγκρινεται με τιποτα!!
Tripdreamer εισαι τυχερος που ειχες βιβλιο μαζι :haha: σαφως και η παραλια του Berjaya ηταν μια απ΄τα ιδια. Απότι λεει η meli μαλλον αυτη στο βορρα ηταν καλη , ετσι εξηγειται το οτι την κλειδωνουν :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.395
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom