Πορτογαλία Λισσαβώνα

anahoritis

Member
Μηνύματα
25
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ΕΛΠΙΖΩ ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΔΩ ΟΛΑ
τελικα εκανα κρατηση στο Vila gale Opera.Φαινεται τεσσαρι φουλ και με 204 για 3 νυχτες ειναι καλη τιμη.Στα αρνητικα που βλεπω ειναι οτι ειναι ακριβως κατω απο την μεγαλη γεφυρα στο Belem, και ενδεχεται να εχει θορυβο. Αν καποιος ξερει κατι,παρακαλω, να μου το πει.Η θεση ειναι σχετικα καλη,γιατι συνδιαζει και την προσβαση στη παραλια του Belem,που θα ειναι ενδιαφερουσα φανταζομαι,αφου θα παω τελη Μαη στην Λισαβονα
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
τελικα εκανα κρατηση στο Vila gale Opera.Φαινεται τεσσαρι φουλ και με 204 για 3 νυχτες ειναι καλη τιμη.Στα αρνητικα που βλεπω ειναι οτι ειναι ακριβως κατω απο την μεγαλη γεφυρα στο Belem, και ενδεχεται να εχει θορυβο. Αν καποιος ξερει κατι,παρακαλω, να μου το πει.Η θεση ειναι σχετικα καλη,γιατι συνδιαζει και την προσβαση στη παραλια του Belem,που θα ειναι ενδιαφερουσα φανταζομαι,αφου θα παω τελη Μαη στην Λισαβονα
Μεγα λάθος !! Το Belem είναι εκτός ιστορικού κέντρου,θα χάσεις τη μαγεία της πόλης το βράδυ. Οι αστικές παραλίες της Πορτογαλιας και ειδικά αυτή του Belem δεν αξίζουν μια. Ρίξε μια βουτιά στον Αλιμο καλύτερα
Το μόνο καλό στην περιοχή είναι το μοναστήρι και τα πιτακια ( εμένα προσωπικά δε μ΄αρεσουν )
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Μεγα λάθος !! Το Belem είναι εκτός ιστορικού κέντρου,θα χάσεις τη μαγεία της πόλης το βράδυ. Οι αστικές παραλίες της Πορτογαλιας και ειδικά αυτή του Belem δεν αξίζουν μια. Ρίξε μια βουτιά στον Αλιμο καλύτερα
Το μόνο καλό στην περιοχή είναι το μοναστήρι και τα πιτακια ( εμένα προσωπικά δε μ΄αρεσουν )
+1 και από μένα σε αυτά που λέει η Ευαγγελία.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Γιατί το λέτε αυτό κορίτσια? κάτω από τη γέφυρα του Μπέλεμ μπορείς να φανταστείς πως θα είναι το Σαν Φραντσίσκο, να μετράς τα τραμ που γυρνάνε στο αμαξοστάσιο, να μάθεις πόσα τρένα φτάνουν καθημερινά στο σιδηροδρομικό σταθμό της Λισαβόνας, πόσα αυτοκίνητα περνανε καθημερινά απέναντι τον Ταγο και τέλος να κάνεις και μια πρόχειρη (αλλά αξιόπιστη) έρευνα για την εμπορική κίνηση του λιμανιού. Ποια άλλη περιοχή τα προσφέρει ολα αυτά?
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
Και εγώ στο Real Palacio έμεινα και ηταν πολύ καλό.Ο σταθμός του μετρό είναι 5-6 λεπτα με τα πόδια.Αλλά ήταν καλοκαίρι.
κι εμεις το καλοκαιρι μειναμε και ηταν το πρωτο ταξιδι μου που δε μπηκα σε μετρο λογω αυτοκινητου! ακομα και στο καστρο στην αλφαμα παρκαραμε σχεδον μεσα! πολυ βολικο!
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
τελικα εκανα κρατηση στο Vila gale Opera.Φαινεται τεσσαρι φουλ και με 204 για 3 νυχτες ειναι καλη τιμη.Στα αρνητικα που βλεπω ειναι οτι ειναι ακριβως κατω απο την μεγαλη γεφυρα στο Belem, και ενδεχεται να εχει θορυβο. Αν καποιος ξερει κατι,παρακαλω, να μου το πει.Η θεση ειναι σχετικα καλη,γιατι συνδιαζει και την προσβαση στη παραλια του Belem,που θα ειναι ενδιαφερουσα φανταζομαι,αφου θα παω τελη Μαη στην Λισαβονα
θα συμφωνησω με την ευαγγελια και την bahari!ειναι εκτος κεντρου και το βραδυ το μονο που θα μπορουσες να κανεις ειναι να επισκεφτεις τα docs(club)!
 

anahoritis

Member
Μηνύματα
25
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ΕΛΠΙΖΩ ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΔΩ ΟΛΑ
Δεν προκειται να κανω ολα αυτα που γραφει ο Borealis γιατι δεν ειναι δυνατον να γινουν σοβαρες και αξιοπιστες μετρησεις 2 με 8 το πρωι που συνηθως κοιμαται κανεις οταν ειναι σε ταξειδι.Ουτε βεβαια εχω σκοπο να κανω μπανιο στην Λισαβονα.Παρ'ολα αυτα θα παρω σοβαρα τις παρατηρησεις των υπολοιπων.Ευχαριστω
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
τελικα εκανα κρατηση στο Vila gale Opera.Φαινεται τεσσαρι φουλ και με 204 για 3 νυχτες ειναι καλη τιμη.Στα αρνητικα που βλεπω ειναι οτι ειναι ακριβως κατω απο την μεγαλη γεφυρα στο Belem, και ενδεχεται να εχει θορυβο. Αν καποιος ξερει κατι,παρακαλω, να μου το πει.Η θεση ειναι σχετικα καλη,γιατι συνδιαζει και την προσβαση στη παραλια του Belem,που θα ειναι ενδιαφερουσα φανταζομαι,αφου θα παω τελη Μαη στην Λισαβονα
Θα το σκυλομετανοιώσεις! Υποβαθμισμένη περιοχή, θλίψη για τα εγκαταλελειμένα κτίρια γεμάτα με γκράφιτι, κάτι κλειστοί κινηματογράφοι στυλ δεκαετίας του '50, θόρυβος και δύσκολη πρόσβαση στο κέντρο (έχει τραμ και λεωφορεία βέβαια, αλλά θες τουλάχιστον μισή ώρα μέχρι την Baixa). Γιατί δε ρίχνεις μια ματιά σ' αυτό το ξενοδοχείο που σου είπα? Δεν ξέρω πόσο σου το δίνει τις μέρες που θες, αλλά σ' εντελώς φουλ σεζόν τέλη Ιουλίου πληρώσαμε 80 ευρώ το δίκλινο (με μπουφέ πρωινό) και ήταν τεσσάρι με τα όλα του, το μετρό στα 200μ. και το Rossio 10 λεπτά με τα πόδια.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Θα το σκυλομετανοιώσεις! Υποβαθμισμένη περιοχή, θλίψη για τα εγκαταλελειμένα κτίρια γεμάτα με γκράφιτι, κάτι κλειστοί κινηματογράφοι στυλ δεκαετίας του '50, θόρυβος και δύσκολη πρόσβαση στο κέντρο (έχει τραμ και λεωφορεία βέβαια, αλλά θες τουλάχιστον μισή ώρα μέχρι την Baixa). Γιατί δε ρίχνεις μια ματιά σ' αυτό το ξενοδοχείο που σου είπα? Δεν ξέρω πόσο σου το δίνει τις μέρες που θες, αλλά σ' εντελώς φουλ σεζόν τέλη Ιουλίου πληρώσαμε 80 ευρώ το δίκλινο (με μπουφέ πρωινό) και ήταν τεσσάρι με τα όλα του, το μετρό στα 200μ. και το Rossio 10 λεπτά με τα πόδια.
Θα συμφωνήσω με τον babaduma. Το ξενοδοχείο παρά το όνομα του, δεν είναι στο τουριστικό κέντρο του Belem, αλλά ακριβώς κάτω από τη γέφυρα, περιοχή υποβαθισμένη, παρατημένη και καθόλου αντιπροσωπευτική της ομορφιάς της Λισσαβώνας. Επίσης και για το ίδιο το ξενοδοχείο οι κριτικές δεν είναι και οι καλύτερες, και νομίζω, όπως ειπώθηκε κι όλας, πως μπορείτε να βρείτε αξιοπρεπέστατα και αρκετά καλύτερα ξενοδοχεία 3/4 αστέρων σε κεντρικότερες τοποθεσίες.
 

anahoritis

Member
Μηνύματα
25
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ΕΛΠΙΖΩ ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΔΩ ΟΛΑ
Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια.Ηδη το ακυρωσα.Τα πραγματα σιγουρα δεν ειναι οπως φαινονται στις φωτογραφιες και στο google.Θα βρω στο Bairo alto.Εχει παρα πολλα.
 

hera

Member
Μηνύματα
132
Likes
28
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική..
Λοιπόν, gia 18/5-21/5, έκανα κράτηση:
1) μέσω booking.com στο Hotel Lisboa Hotel Lisboa, Bem-vindo ?496 (με πρωινό) (το site το δίνει ?8 πιο κάτω, χωρίς το δικαίωμα ακύρωσης)
και
2) μέσω agoda στο Sana Lisboa Hotel Lisboa Hotels: SANA Lisboa Hotel στα ?415,99 (με πρωινό), ενώ σε περίπτωση που καταλήξω σε αυτό το site του, το δίνει στα ?348 (με πρωινό, χωρίς δικαίωμα ακύρωσης).

Πέρα από το προφανές κριτήριο της τιμής, ποιο μου προτείνετε να κρατήσω?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.278
Μηνύματα
886.182
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom