Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο για αρχάριους!!!!!!

gastone_d

Member
Μηνύματα
68
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Στο χρόνο..
Όσον αναφορά την Oyster,
η χρέωση για παράδειγμα αντί off-peak single σε off-peak price cap γίνεται αυτόματα ανάλογα με τη χρήση ή απαίτει κάποια επιλογή;
H χρήση λεωφορείου είναι ξεχωριστή χρέωση;Το ΄χω καταλάβει σωστά;Δεν εντάσσεται σε καποιο πακέτο μαζι με tube έτσι?
Nα διαλέψω τη βοήθεια του tripakia;:roll:
 

gastone_d

Member
Μηνύματα
68
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Στο χρόνο..
Η Oyster κάνει και για tube και για bus και για DLR .
Μόνο στα taxi δεν γίνετε δεκτή ;)[/quote
To έχω καταλάβει αυτό..:)Δεν έχω καταλάβει τι πρέπει να κάνεις για να μην σε χρεώνει κάθε φορά μία μεμονωμένη διαδρομή και το αντίστροφο.
π.χ. τη μία μέρα με συμφέρει να με χρεώσει για μία φορά μία διαδρομή (off pick single)για ζώνη 1-6 με χρήση μετρό.
την επόμενη να με χρεώσει απεριόριστες διαδρομές για ζώνη 1-2 με μετρό.
Κάνω εγώ κάτι ή γίνεται αυτόματα;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αυτοματα, αν φτασεις το οριο σταματα να σε χρεωνει κι αλλο...
 

mpempa

Member
Μηνύματα
18
Likes
2
Καλημερα σας. Ελπιζω να μου απαντησει καποιος γιατι βλεπω οτι η τελευταια απνατηση ηταν το 2011. Μπορει καποιος χοντρικα να μου πει ποσα χρηματα χρειαζεται στο περιπου παντα ενα ζευγαρι στο λονδινο για πεντε μερες? ασχετα με το ξενοδοχειο. απο το πρωινο μεχρι το ποτο που θα πιεις το βραδυ. τις βολτες, τα μουσεια, την συγκοινωνια κ.τ.λ με 150 ευρω την ημερα και οι δυο μαζι πιστευετε ειμαστε καλυμμενοι??
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλημερα σας. Ελπιζω να μου απαντησει καποιος γιατι βλεπω οτι η τελευταια απνατηση ηταν το 2011. Μπορει καποιος χοντρικα να μου πει ποσα χρηματα χρειαζεται στο περιπου παντα ενα ζευγαρι στο λονδινο για πεντε μερες? ασχετα με το ξενοδοχειο. απο το πρωινο μεχρι το ποτο που θα πιεις το βραδυ. τις βολτες, τα μουσεια, την συγκοινωνια κ.τ.λ με 150 ευρω την ημερα και οι δυο μαζι πιστευετε ειμαστε καλυμμενοι??
150 τη μέρα; Ναι, μια χαρά είστε, αν θέλετε κάτι απλό. Εξαρτάται όμως και το πού και τι θα θέλετε να φάτε. Αν πχ το γεύμα σας θέλετε να είναι πλήρες (κυρίως πιάτο + σαλάτα) και μεσημέρι και βράδυ και μάλιστα σε καλό (όχι πολυτελείας αλλά καλό), τότε αλλάζει. Γιατί όμως βάζεις και τις συγκοινωνίες; Δε θα βγάλετε κάρτα πχ 6 ημερών γύρω στα 40€; Να μην τα πολυλογώ, θεωρώ ότι, αν τρώτε και καλά και συντηρητικά (δλδ όχι συνέχεια σπεσιαλιτέ-αν έχει τέτοιο πράμα το Λονδίνο...), με 150 είστε μια χαρά.
 

mpempa

Member
Μηνύματα
18
Likes
2
Αρχικα ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση. για φαγητο βασικο μια φορα την ημερα τρωμε και απλως το βραδακι κατι στο χερι. οποτε πιστευω δεν θα μας βγαλει το φαγητο εκτος πρυπολογισμου. Λογικα ναι θα βγαλουμε καρτα η κατι τετοιο. Βασικα δεν εχω ψαξει τιποτα ακομα για το λονδινο γιατι ηθελα πρωτα να δω αν 150 ευρω για ενα ζευγαρι ειναι οκ αλλιως να μην παμε..o_O Επισης λεμε να παμε 27 δεκεμβριου με 1 ιανουαριοιυ επιστροφη. ξερεις αν αξιζει να κανεις αλλαγη του χρονου εκει? Και ακομα η καλυτερη περιοχη για να μεινεις ωστε να εισαι κεντρο ποια ειναι? Ευχαριστω πολυυυυ εκ των προτερων..:):p:lol:
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Για τα δικά μου δεδομένα τα 150 τα θέωρω πολύ καλά στο ζευγάρι. Εννοείται πως το φαγητό είναι το μεγαλύτερο έξοδο. Αν τρώτε street food φτάνουν και περισεύουν ή έστω αν φάτε μια φορά πιο καλά. Δεν μιλάμε βέβαια για πανάκριβα εστιατόρια αλλά για pub και πιο απλές καταστάσεις. Το κλασικό αγγλικό πρωινό κοστίζει γύρω στα 12€ το άτομο.

Μη ξεχνάς πως πολλά μουσεία στο Λονδίνο είναι δωρεάν, και την κάρτα για τα ΜΜΜ την βγάζεις μια φορά και θα σου βγεί γύρω στα 36-40€ όπως είπε και η Mel.
Οπότε αν στο θέμα φαγητό είστε πιο βολικοί τότε με τα 150 θα είστε υπερ άνετα.
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Για τα δικά μου δεδομένα τα 150 τα θέωρω πολύ καλά στο ζευγάρι. Εννοείται πως το φαγητό είναι το μεγαλύτερο έξοδο. Αν τρώτε street food φτάνουν και περισεύουν ή έστω αν φάτε μια φορά πιο καλά. Δεν μιλάμε βέβαια για πανάκριβα εστιατόρια αλλά για pub και πιο απλές καταστάσεις. Το κλασικό αγγλικό πρωινό κοστίζει γύρω στα 12€ το άτομο.

Μη ξεχνάς πως πολλά μουσεία στο Λονδίνο είναι δωρεάν, και την κάρτα για τα ΜΜΜ την βγάζεις μια φορά και θα σου βγεί γύρω στα 36-40€ όπως είπε και η Mel.
Οπότε αν στο θέμα φαγητό είστε πιο βολικοί τότε με τα 150 θα είστε υπερ άνετα.
Σχετικα με τα δωρεαν μουσεια που ανεφερες μπορεις να μου τα ονοματησεις....ποια ειναι;
 

mpempa

Member
Μηνύματα
18
Likes
2
Σε ευχαριστω παρα πολυ για τη απαντηση. Εχω ακουσει γενικα οτι ολα ειναι πανακριβα και αγχωθηκα γιατι παραπανω απο 150 ευρω την ημερα δεν μας βγαινει..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.461
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom