Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο: ερωτησεις ενός πρωτάρη

EleniTas

Member
Μηνύματα
10
Likes
6
Χαιρετώ την ομάδα καθώς όπως λέει και ο τίτλος είμαι νέο μέλος και ετοιμάζω το πρώτο μου ταξίδι εκτός Ελλάδας. Έχω διαβάσει αρκετά θέματα που αφορούν τον Λονδίνο και έχω ενθουσιαστεί. Βέβαια με τόσες πληροφορίες έχω μπερδευτεί κιόλας κ ακόμα δεν τα έχω ξεκαθαρίσει τελείως. Το ερώτημα μου είναι: έαν ξεκινήσουμε από εδώ Σαββάτο 11/2/17 με easyjet, το οποίο Σάββατο μέχρι να τακτοποιηθούμε το χάνουμε, να κλείσω για επιστροφή Πέμπτη 16/2 ή Παρασκευή 17/2;; Προλαβαίνω σε 4 ημέρες να δω πράγματα ή όχι; Πέρα απ'τα μουσεία με ενδιαφέρει να πάω camden town, greenwich, notting hill, portobello κτλ κτλ. Κ από μουσεία τα βασικά θέλω να δώ. Ακόμα με τις αποστάσεις δε τα έχω καλά στο μυαλό μου, γι αυτό ρωτάω.. Μην επιβαρυνθούμε ένα βράδυ ακόμα στο ξενοδοχείο. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Χαιρετώ την ομάδα καθώς όπως λέει και ο τίτλος είμαι νέο μέλος και ετοιμάζω το πρώτο μου ταξίδι εκτός Ελλάδας. Έχω διαβάσει αρκετά θέματα που αφορούν τον Λονδίνο και έχω ενθουσιαστεί. Βέβαια με τόσες πληροφορίες έχω μπερδευτεί κιόλας κ ακόμα δεν τα έχω ξεκαθαρίσει τελείως. Το ερώτημα μου είναι: έαν ξεκινήσουμε από εδώ Σαββάτο 11/2/17 με easyjet, το οποίο Σάββατο μέχρι να τακτοποιηθούμε το χάνουμε, να κλείσω για επιστροφή Πέμπτη 16/2 ή Παρασκευή 17/2;; Προλαβαίνω σε 4 ημέρες να δω πράγματα ή όχι; Πέρα απ'τα μουσεία με ενδιαφέρει να πάω camden town, greenwich, notting hill, portobello κτλ κτλ. Κ από μουσεία τα βασικά θέλω να δώ. Ακόμα με τις αποστάσεις δε τα έχω καλά στο μυαλό μου, γι αυτό ρωτάω.. Μην επιβαρυνθούμε ένα βράδυ ακόμα στο ξενοδοχείο. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
Το Λονδίνο είναι ατέλειωτο, και οι αποστάσεις μεγάλες σε σχέση με άλλες πόλεις, οπότε όσες περισσότερες μέρες μπορείτε να του αφιερώσετε τόσο το καλύτερο.
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Καλημέρα EleniTas και καλωσόρισες στην μεγάλη παρέα μας!
Για πρώτο ταξίδι εκτός Ελλάδας ξεκινάς με έναν από τους ωραιότερους προορισμούς στην Ευρώπη! Βέβαια το Λονδίνο ως μία πό τις σημαντικότερες μητροπόλεις του κόσμου έχει αμέτρητα αξιοθέατα για να επισκεφθεί ο κάθε επισκέπτης και οπωσδήποτε θέλει αρκετό χρόνο. Με τις 5 όμως διανυκτερεύσεις που αναφέρεις (4 καθαρά μέρες), νομίζω ότι είναι ικανοποιητικά αρκετές για να δείτε τα σημαντικότερα αξιοθέατα.
Υπάρχουν πολλές ιστορίες στο forum με τις αντίστοιχες μέρες που θα σε βοηθήσουν να φτιάξεις ένα βασικό πρόγραμμα αλλά και με τη βοήθεια κάποιου ταξιδιωτικού οδηγού θα ''προσανατολιστείς'' και θα ''καταλάβεις'' καλύτερα την πόλη του Λονδίνου.
 

EleniTas

Member
Μηνύματα
10
Likes
6
Καλημέρα EleniTas και καλωσόρισες στην μεγάλη παρέα μας!
Για πρώτο ταξίδι εκτός Ελλάδας ξεκινάς με έναν από τους ωραιότερους προορισμούς στην Ευρώπη! Βέβαια το Λονδίνο ως μία πό τις σημαντικότερες μητροπόλεις του κόσμου έχει αμέτρητα αξιοθέατα για να επισκεφθεί ο κάθε επισκέπτης και οπωσδήποτε θέλει αρκετό χρόνο. Με τις 5 όμως διανυκτερεύσεις που αναφέρεις (4 καθαρά μέρες), νομίζω ότι είναι ικανοποιητικά αρκετές για να δείτε τα σημαντικότερα αξιοθέατα.
Υπάρχουν πολλές ιστορίες στο forum με τις αντίστοιχες μέρες που θα σε βοηθήσουν να φτιάξεις ένα βασικό πρόγραμμα αλλά και με τη βοήθεια κάποιου ταξιδιωτικού οδηγού θα ''προσανατολιστείς'' και θα ''καταλάβεις'' καλύτερα την πόλη του Λονδίνου.

Πέρα απ'τον ωραιότερο προορισμό νομίζω είναι και ο δυσκολότερος για αρχή γιατί έχει τόσα πολλά! Κάποιον χρήσιμο οδηγό έχετε να προτείνετε; Διαβάζω τις ιστορίες κ με βάση αυτές κατέληξα ότι κάποιες περιοχές πρέπει να τις δω οπωσδήποτε αλλά από τον ενθουσιασμό του πρώτου ταξιδιού θα ήθελα να κάτσω και 2 βδομάδες αλλα δεν γινεται!!!!
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
θα ήθελα να κάτσω και 2 βδομάδες αλλα δεν γινεται!!!!
Έτσι ξεκινήσαμε αρκετοί από εμάς και λίγο - πολύ κολλήσαμε με την μοναδική αυτή πόλη. Σου εύχομαι να έχεις την ευκαιρία στο μέλλον να κάνεις πολλά ταξίδια και να μείνεις περισσότερες μέρες!
Ο καλύτερος οδηγός για μένα (και γενικά όλα τα βιβλία της σειράς ) είναι των Explorer. Αλλά ατυχώς η σειρά του Λονδίνου έχει εξαντληθεί. Σε όλα τα μεγάλα βιβλιοπωλεία του κέντρου ή και μέσω internet θα βρεις πολλούς παρόμοιους οδηγούς.
 

EleniTas

Member
Μηνύματα
10
Likes
6
Επειδή ακόμα το ψάχνω με τα αεροπορικά και τις ώρες, είδα ότι αν φύγουμε Δευτέρα από εδώ 14:15 θα φτάσουμε νωρίς σε σχέση με το Σάββατο, οπότε αν ξεμπερδέψουμε με αεροδρόμιο και ξενοδοχεία κατά τις 20:00 κάτι θα έχει μετά να κάνουμε ε;;;; Για μια αρχική γνωριμία.. :)
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Επειδή ακόμα το ψάχνω με τα αεροπορικά και τις ώρες, είδα ότι αν φύγουμε Δευτέρα από εδώ 14:15 θα φτάσουμε νωρίς σε σχέση με το Σάββατο, οπότε αν ξεμπερδέψουμε με αεροδρόμιο και ξενοδοχεία κατά τις 20:00 κάτι θα έχει μετά να κάνουμε ε;;;; Για μια αρχική γνωριμία.. :)
Το Λονδίνο έχει να κάνεις ενδιαφέροντα πράγματα όλες τις ώρες!! Για πρώτo βράδυ αν το επιτρέπει ο καιρός μια βόλτα με τα πόδια στην Oxford Street στη συνέχεια Regent Street και να τελειώσετε Soho ή Leicester Square.
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
οπότε αν ξεμπερδέψουμε με αεροδρόμιο και ξενοδοχεία κατά τις 20:00 κάτι θα έχει μετά να κάνουμε ε;;;; Για μια αρχική γνωριμία.. :)
Όρεξη να έχετε και είναι αμέτρητα αυτά που μπορείτε να κάνετε!!!
Εξάλλου θα είστε σε μία από τις πιο ''ζωντανές'' πόλεις της Ευρώπης (κάτι σαν την Νέα Υόρκη στην ευρωπαϊκή της έκδοση) με εξαιρετική νυχτερινή ζωή!

Το Λονδίνο έχει να κάνεις ενδιαφέροντα πράγματα όλες τις ώρες!! Για πρώτo βράδυ αν το επιτρέπει ο καιρός μια βόλτα με τα πόδια στην Oxford Street στη συνέχεια Regent Street και να τελειώσετε Soho ή Leicester Square.
... ή και να κλείσετε τη βραδυά στο πάντα κλασσικό Covent Garden.
 

EleniTas

Member
Μηνύματα
10
Likes
6
Όρεξη να έχετε και είναι αμέτρητα αυτά που μπορείτε να κάνετε!!!
Εξάλλου θα είστε σε μία από τις πιο ''ζωντανές'' πόλεις της Ευρώπης (κάτι σαν την Νέα Υόρκη στην ευρωπαϊκή της έκδοση) με εξαιρετική νυχτερινή ζωή!


... ή και να κλείσετε τη βραδυά στο πάντα κλασσικό Covent Garden.

Άρα για Δευτέρα βράδυ έχει ζωή ε; Ωραία! Οι περιοχές Bayswater και Earl's court είναι καλές για διαμονή;
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Άρα για Δευτέρα βράδυ έχει ζωή ε; Ωραία! Οι περιοχές Bayswater και Earl's court είναι καλές για διαμονή;
Πάντα έχει ζωή το Λονδίνο!!!
Και το Bayswater και το Earl's Court (το πρώτο βόρεια του Hyde Park και των Kensington Gardens και το δεύτερο νότια) είναι πολύ καλές περιοχές με πολύ ζωή και με πολύ εξυπηρετικό δίκτυο ΜΜΜ.
 

EleniTas

Member
Μηνύματα
10
Likes
6
Πάντα έχει ζωή το Λονδίνο!!!
Και το Bayswater και το Earl's Court (το πρώτο βόρεια του Hyde Park και των Kensington Gardens και το δεύτερο νότια) είναι πολύ καλές περιοχές με πολύ ζωή και με πολύ εξυπηρετικό δίκτυο ΜΜΜ.
Τέλεια!! Σε ευχαριστώ πολυ!!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Φιλοι μου,σε μια βδομαδα προσγειωνομαι στο Λονδινο.
Ειναι η πρωτη φορα που δεν προλαβαινω να διαβασω αναλυτικα οτι εχει γραφτει εδω(και ειναι πολλα,τα ατιμα :))
Θα ηθελα,αν μπορειτε να μου πειτε συνοπτικα,5 περιοχες,για προγραμμα 5 ημερων, που θα μπορουσα να μεινω ολη τη μερα και να δω αξιοθεατα,να φαω,να ψωνισω...
Τις λεπτομερειες θα τις διαβασω(εχω 2 οδηγους)εσεις πεστε μου μονο τις περιοχες.
Τωρα αν υπαρχει κατι για φαγητο,ποτο εκει πολυ θα το εκτιμουσα....
Σας ευχαριστω πολυ :)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.505
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom