Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο: ερωτησεις ενός πρωτάρη

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Φιλοι μου,σε μια βδομαδα προσγειωνομαι στο Λονδινο.
Ειναι η πρωτη φορα που δεν προλαβαινω να διαβασω αναλυτικα οτι εχει γραφτει εδω(και ειναι πολλα,τα ατιμα :))
Θα ηθελα,αν μπορειτε να μου πειτε συνοπτικα,5 περιοχες,για προγραμμα 5 ημερων, που θα μπορουσα να μεινω ολη τη μερα και να δω αξιοθεατα,να φαω,να ψωνισω...
Τις λεπτομερειες θα τις διαβασω(εχω 2 οδηγους)εσεις πεστε μου μονο τις περιοχες.
Τωρα αν υπαρχει κατι για φαγητο,ποτο εκει πολυ θα το εκτιμουσα....
Σας ευχαριστω πολυ :)
Λοιπόν,

Πρωι: Big Ben, House of Parliament, Westminster Bridge, Westminster Abeey, 10 Downing Street, Cabinet War Rooms( σε προσφορά με το 2for1), Buckingham Palace, National History Museum.
Απογευμα: Oxford street, Piccadilly Circus,, Soho


Πρωι: Trafalgar Square, National Gallery, Leicester Square, ChinaTown, Covent Garden.
Απόγευμα: Harrods, London Eye


Πρωι: British Museum, Camden.
Απόγευμα: Millennium Bridge, St. Paul's Cathedral, Millennium Bridge, Tate, περπάτημα στο Southwark μέχρι Tower Bridge, London Tower, Monument to the Great Gire of London.


Πρωι: Notting Hill, Portobello Market, V&A Museum.
Απόγευμα: Πάλι βόλτα για φωτό(νυχτερινές) σε περιοχή westminster και shopping therapy σε Regent Street, Carnaby Street


Πρωι: Βόλτα με Dlr από Tower Geteway Canary Warf, βόλτα μέχρι Crossharbour, από εκεί πάλι με DLR μέχρι Cutty Sark και βλέπεις το ομώνυμο πλοίο, Old Royal Naval College και ανεβαίνοντας μέσα από το πάρκο Greenwich θα βρεις το Αστεροσκοπείο. Στην επιστροφή μέσω Greenwich Pier καραβάκι βόλτα μέχρι London Eye Pier.
Απόγευμα: Ελεύθερη ώρα για χαλάρωμα (που λένε και τα προγράμματα)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
@karfitsa με αυτό το πρόγραμμα του @jimp είσαι κομπλέ.
Μια μικρή παρεμβολή: το πρόγραμμα του απογεύματος της 3ης μέρας αντάλλαξε το με κάποιο πρωινό ώστε να λοξοδρομήσεις για φαΐ στη Borough Market που είναι ανοιχτή μέχρι τις 17:00 (Παρασκευή 18:00). Επίσης όταν θα είσαι προς Buckingham, κάνε μια βόλτα στα πάρκα (St James, Hyde)
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
@karfitsa με αυτό το πρόγραμμα του @jimp είσαι κομπλέ.
Μια μικρή παρεμβολή: το πρόγραμμα του απογεύματος της 3ης μέρας αντάλλαξε το με κάποιο πρωινό ώστε να λοξοδρομήσεις για φαΐ στη Borough Market που είναι ανοιχτή μέχρι τις 17:00 (Παρασκευή 18:00). Επίσης όταν θα είσαι προς Buckingham, κάνε μια βόλτα στα πάρκα (St James, Hyde)
Ναι και αυτό γίνεται, απλά το έβαλα απόγευμα γιατί είναι ωραία διαδρομή για βραδινή βόλτα. Εκείνο το πρωι έχω βάλει Camden, που πιστεύω έχει μεγαλύτερη ποικιλία στα φαγητά.

Γενικά αν αλλάξει έστω και τη φορά με την οποία της έγραψα θα γίνει χαμός.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Γενικά αν αλλάξει έστω και τη φορά με την οποία της έγραψα θα γίνει χαμός.
Ωραία για να μην καταστρέψω το πρόγραμμα: αφήνουμε την 3η μέρα όπως είναι, όμως στο Camden τρως νωρίς - νωρίς και μετά βολίδα για το πρόγραμμα του απογεύματος, με σκοπό να είσαι στη Borough Market μια ώρα πριν το κλείσιμο για να φας ξανά :p.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Γενικά αν αλλάξει έστω και τη φορά με την οποία της έγραψα θα γίνει χαμός.
Δεν θα τολμήσω να αλλάξω ούτε μία τελεία :haha:
Παίζει κάποιο ρόλο το ότι πρώτη μέρα είναι Σάββατο;...ρωτάω...μήπως @jimp ;
Notting hill για παζάρι Κυριακή;...λέω μήπως;
@katkats χίλια ευχαριστώ :)
ΥΓ.τι δωράκι θέλετε να σας φέρω;:bleh:
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Δεν θα τολμήσω να αλλάξω ούτε μία τελεία :haha:
Παίζει κάποιο ρόλο το ότι πρώτη μέρα είναι Σάββατο;...ρωτάω...μήπως @jimp ;
Notting hill για παζάρι Κυριακή;...λέω μήπως;
@katkats χίλια ευχαριστώ :)
ΥΓ.τι δωράκι θέλετε να σας φέρω;:bleh:
Αν θυμάμαι καλά το παζάρι είναι Σάββατο και οχι Κυριακή!
Κυριακή είναι ανοιχτά τα καταστήματα oxford street και regent. Ανοιγουν στις 12 με 6.
Καποια ανοιγουν μιση ωρα νωριτερα αλλα δεν μπορείς να αγοράσεις κατι παρα μονο να μπεις μεσα και να κοιτας.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Δεν θα τολμήσω να αλλάξω ούτε μία τελεία :haha:
Παίζει κάποιο ρόλο το ότι πρώτη μέρα είναι Σάββατο;...ρωτάω...μήπως @jimp ;
Notting hill για παζάρι Κυριακή;...λέω μήπως;
@katkats χίλια ευχαριστώ :)
ΥΓ.τι δωράκι θέλετε να σας φέρω;:bleh:
Σάββατο να πας notting hill και κυριακή camden.
 

marakizio85

Member
Μηνύματα
160
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΏΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ- ΚΟΥΒΑ
Φιλοι μου,σε μια βδομαδα προσγειωνομαι στο Λονδινο.
Ειναι η πρωτη φορα που δεν προλαβαινω να διαβασω αναλυτικα οτι εχει γραφτει εδω(και ειναι πολλα,τα ατιμα :))
Θα ηθελα,αν μπορειτε να μου πειτε συνοπτικα,5 περιοχες,για προγραμμα 5 ημερων, που θα μπορουσα να μεινω ολη τη μερα και να δω αξιοθεατα,να φαω,να ψωνισω...
Τις λεπτομερειες θα τις διαβασω(εχω 2 οδηγους)εσεις πεστε μου μονο τις περιοχες.
Τωρα αν υπαρχει κατι για φαγητο,ποτο εκει πολυ θα το εκτιμουσα....
Σας ευχαριστω πολυ :)
Οπωσδήποτε gaucho για φαγητο.... ψάξε έχει πολλά και πάνε σε όποιο σε βολεύει...
 

gnrfreak

Member
Μηνύματα
53
Likes
8
Αγαπητοί @jimp, @katkats: Αν έχετε ακόμα μια μέρα, τι θα προσθέτατε; Σκέφτομαι να το ακολουθήσω στη διαμονή μου 30/12 - 5/1. ήτοι 6 γεμάτες ημέρες (διαμονή convent garden). Επιλογές όπως hyde park και st. james park, Windsor castle ή από διασκέδαση κάποια παράσταση είτε θεατρική ή μιούζικαλ;; Λέω..
Εϊναι κάπου συγκεκριμένα που χτυπά η καρδιά της νυχτερινής ζωής;


Λοιπόν,

Πρωι: Big Ben, House of Parliament, Westminster Bridge, Westminster Abeey, 10 Downing Street, Cabinet War Rooms( σε προσφορά με το 2for1), Buckingham Palace, National History Museum.
Απογευμα: Oxford street, Piccadilly Circus,, Soho


Πρωι: Trafalgar Square, National Gallery, Leicester Square, ChinaTown, Covent Garden.
Απόγευμα: Harrods, London Eye


Πρωι: British Museum, Camden.
Απόγευμα: Millennium Bridge, St. Paul's Cathedral, Millennium Bridge, Tate, περπάτημα στο Southwark μέχρι Tower Bridge, London Tower, Monument to the Great Gire of London.


Πρωι: Notting Hill, Portobello Market, V&A Museum.
Απόγευμα: Πάλι βόλτα για φωτό(νυχτερινές) σε περιοχή westminster και shopping therapy σε Regent Street, Carnaby Street


Πρωι: Βόλτα με Dlr από Tower Geteway Canary Warf, βόλτα μέχρι Crossharbour, από εκεί πάλι με DLR μέχρι Cutty Sark και βλέπεις το ομώνυμο πλοίο, Old Royal Naval College και ανεβαίνοντας μέσα από το πάρκο Greenwich θα βρεις το Αστεροσκοπείο. Στην επιστροφή μέσω Greenwich Pier καραβάκι βόλτα μέχρι London Eye Pier.
Απόγευμα: Ελεύθερη ώρα για χαλάρωμα (που λένε και τα προγράμματα)
Επίσης, μην ξεχνιόμαστε εκτός από τα άλλα London rocks στη κυριολεξία :clap: Περιμένω πως και πως να συναντήσω αυτή τη πλευρά του!!!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Αγαπητοί @jimp, @katkats: Αν έχετε ακόμα μια μέρα, τι θα προσθέτατε; Σκέφτομαι να το ακολουθήσω στη διαμονή μου 30/12 - 5/1. ήτοι 6 γεμάτες ημέρες (διαμονή convent garden). Επιλογές όπως hyde park και st. james park, Windsor castle ή από διασκέδαση κάποια παράσταση είτε θεατρική ή μιούζικαλ;; Λέω..
Εϊναι κάπου συγκεκριμένα που χτυπά η καρδιά της νυχτερινής ζωής;




Επίσης, μην ξεχνιόμαστε εκτός από τα άλλα London rocks στη κυριολεξία :clap: Περιμένω πως και πως να συναντήσω αυτή τη πλευρά του!!!
E κοίτα τα πάρκα το χειμώνα όσο να 'ναι δεν είναι και ότι καλύτερο, μπορείς να πας βόλτα στο Brixton Village http://brixtonmarket.net/brixton-village/
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Αγαπητοί @jimp, @katkats: Αν έχετε ακόμα μια μέρα, τι θα προσθέτατε; Σκέφτομαι να το ακολουθήσω στη διαμονή μου 30/12 - 5/1. ήτοι 6 γεμάτες ημέρες (διαμονή convent garden). Επιλογές όπως hyde park και st. james park, Windsor castle ή από διασκέδαση κάποια παράσταση είτε θεατρική ή μιούζικαλ;; Λέω..
Εϊναι κάπου συγκεκριμένα που χτυπά η καρδιά της νυχτερινής ζωής;




Επίσης, μην ξεχνιόμαστε εκτός από τα άλλα London rocks στη κυριολεξία :clap: Περιμένω πως και πως να συναντήσω αυτή τη πλευρά του!!!
Γενικά σε συμβουλεύω να ... ακούς τον @jimp ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.210
Μηνύματα
883.803
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom