Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο 3ημερο!

AggelikiP

Member
Μηνύματα
12
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ιαπωνία-Ταϊλάνδη
Εγώ όταν πήγα θυμάμαι είχαμε πάρει για όλη την ημέρα! Συμφέρει γενικά απλά πρόσεχε να μην το χάσεις :pP
Όσο για το φαγητό οι παμπ έχουν πάρα πολύ καλό φαγητό με πολύ λογικές τιμές!! Εγώ είχα ακούσει ότι έχουν άθλιο φαγητό στο Λονδίνο και ότι θα πεινάσω ή θα τρώω μόνο fish &chips αλλά τελικά έφαγα πολύ καλά!!!
Τώρα για τα πάρκα δεν ξέρω να σου πω.. !!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
καλησπερα παιδια, θα ηθελα σας παρακαλω μερικες πληροφοριες, θα παω λονδινο για τέσσερα βραδια.. στις 10 το πρωι θα βρισκομαι στο τερμιναλ 1 του χιθρου, το ξενοδοχειο μου βρισκεται στην περιοχη Brent Cross (δεν θελω να παω σε μουσεία και λοιπα θελω να γυρισω την πολη περπατώντας οσο μπορω τουλάχιστον) σκοπευω να κυκλοφορω συνεχεια με το μετρο ΤΙ ΕΙΣΗΤΗΡΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ συμφερουν τα μονοημερα?

οσο αναφορα το φαγητο εχετε να προτεινεται κατι σε ιταλικο καλο η fast food ?

επίσης .. σε πιο παρκο αξιζει να παμε ..?
Να αλλαξεις ξενοδοχειο αν μπορεις.
Μια χαρα ειναι η ημερησια travelcard.
Σ' ενα παρκο θες να πας μονο; Πηγαινε Hyde τοτε.

Εγώ όταν πήγα θυμάμαι είχαμε πάρει για όλη την ημέρα! Συμφέρει γενικά απλά πρόσεχε να μην το χάσεις :pP
Όσο για το φαγητό οι παμπ έχουν πάρα πολύ καλό φαγητό με πολύ λογικές τιμές!! Εγώ είχα ακούσει ότι έχουν άθλιο φαγητό στο Λονδίνο και ότι θα πεινάσω ή θα τρώω μόνο fish &chips αλλά τελικά έφαγα πολύ καλά!!!
Τώρα για τα πάρκα δεν ξέρω να σου πω.. !!
Επειδη θελω να πιστευω πως μιλαμε για την ιδια πολη. Δυο πραγματα μπορει να συμβαινουν: Ή τρως τα παντα ή ησουν πολυ κωλοφαρδη...
 

AggelikiP

Member
Μηνύματα
12
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ιαπωνία-Ταϊλάνδη
Να αλλαξεις ξενοδοχειο αν μπορεις.
Μια χαρα ειναι η ημερησια travelcard.
Σ' ενα παρκο θες να πας μονο; Πηγαινε Hyde τοτε.



Επειδη θελω να πιστευω πως μιλαμε για την ιδια πολη. Δυο πραγματα μπορει να συμβαινουν: Ή τρως τα παντα ή ησουν πολυ κωλοφαρδη...
Μα γιατι?? Ειχε ωραιο φαγητο!! Θυμαμαι κατι κοτοπουλα με σος μπαρμπεκιου και πατατες ή μπριζολες παλι με τα ιδια.. Ενταξει δε λεω πολύ κρεατικο αλλά δεν πεινασα κιολας!!! απλα οτι όλες οι παμπ ειχαν σχεδον τα ιδια φαγητα..! :D:D
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Α, καταλαβα της σχολης Traveller εισαι... ετσι ναι, εχει ωραιο φαγητο.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Γιατι ειναι κομματακι μακρυα απο το κεντρο.
 
Μηνύματα
6
Likes
0
Ρε φίλε σε πια ζώνη ανήκει το Brent cross ; Έχεις να πρώτεινεις κάτι που δεν είναι στα στάνταρ.. Αλλά εκτός μουσείο
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ρε φίλε σε πια ζώνη ανήκει το Brent cross ; Έχεις να πρώτεινεις κάτι που δεν είναι στα στάνταρ.. Αλλά εκτός μουσείο
Στην 3 ειναι. Τι εννοεις κατι που δεν ειναι στα στανταρ; Και εκτος ποιου μουσειου; Δεν θες να εισαι στο κεντρο με τα μουσεια κλπ; Γιατι δεν εχω καταλαβει τι θελεις. Αν δεν σε ενδιαφερει το κεντρο και θες μια περιοχη λιγο πιο εξω μια πολυ καλη επιλογη ειναι το - The Mitre στο greenwich. Γιατι το Brent Cross (εξαρταται βεβαια και που ακριβος ειναι το ξενοδοχειο) ειναι λιγο ερημια...
 
Μηνύματα
6
Likes
0
να σε ρωτησω για πεντε ημερες που θα μεινω και ειμαι στη ζωνη 3 αλλα και στο χιθροου πηγαινε ελα τι εισητηριο να παρω?
 

berry berry

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτιμόρη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Γενικά πάντως αν κάποιος πάει για δυο, τρεις άντε τέσσερις ημέρες στο Λονδίνο πιστεύω ότι πρέπει να αποφύγει τα πολύ τουριστικά μέρη, επειδή έχουν πολύ κόσμο, είναι πανάκριβα και τελικά υπερεκτιμημένα. Υπάρχουν "εναλλακτικές" λύσεις που σου δίνουν την ευκαιρία να ζήσεις την πόλη καλύτερα... Όταν πήγαμε με την παρέα μου, πήραμε τον οδηγό του national geographic και κάναμε τους περιπάτους που προτείνε, παρατηρώντας τα αξιοθέατα και μπαίνοντας οπουδήποτε βρίσκαμε κάτι ενδιαφέρον... Επίσης κατεβαίναμε τυχαία σε στάσεις του μετρό (!!!!) και γυρνούσαμε στις γειτονιές.
Δεν πήγαμε london eye ή στο τισό αλλά ανεβήκαμε στον καθεδρικό του αγίου παύλου και επισκεφθήκαμε το αββαείο του Γουεστμίνστερ που άξιζαν. Τώρα ως προς το Βρετανικό, πιστεύω ότι πέρα από τα μάρμαρα -και αυτά για συναισθηματικούς λόγους- ένας Έλληνας δεν αξίζει να δει την ελληνική συλλογή, με την έννοια ότι δεν είναι κάτι πρωτόγνωρο... Αν έχεις λίγες μέρες στη διαθεσή σου είναι "χάσιμο χρόνου"... Βέβαια αυτό εξαρτάται και από το ποια ιδέα έχει ο καθένας για την επίσκεψη σε ένα μουσείο (εμείς ήμαστε 8 ημέρες στο λονδίνο και πήγαμε στο Βρετανικό 3 φορες=12 ώρες και ακόμα πιστεύουμε ότι δεν το είδαμε όπως έπρεπε).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.951
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom