Μήλος:Καλοκαίρι 2011!

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Φτάσαμε στην Αλογόμαντρα στις 7 το απόγευμα και προς μεγάλη μας έκπληξη ήταν άδεια.
Η παραλία απλά υπέροχη,είχε κάτι το ιδιαίτερο.
Πρόκειται για έναν γοητευτικό κολπίσκο γύρω από τον οποίο υψώνονται προστατευτικά βράχια. Στη δεξιά πλευρά της παραλίας τα βράχια δημιουργούν μια μικρή εσοχή,σαν σπηλιά!
Καθίσαμε στην αμμουδιά και κοιτούσαμε τον ήλιο που σιγά σιγά χανόταν στο απέραντο γαλάζιο! Την ησυχία μας διέκοψε μια οικογένεια με μικρά παιδάκια που έκατσαν δίπλα μας. Ένα μικρό αγοράκι γύρω στα 3 φαίνεται πως με συμπάθησε και άρχισε να μου ρίχνει νερό με το νεροπίστολό του :haha: !

Η δύση του ήλιου μας βρήκε μέσα στο νερό αγναντεύοντας τα χρώματα του ουρανού :hug: . Το βράδυ μας το περάσαμε στον Αδάμαντα κάνοντας τη βόλτα μας και απολαμβάνοντας παγωτό από την ''Αγγελική''. :icecream:

Την επόμενη μέρα στις 11 το πρωί το καράβι μας αναχωρούσε για Αθήνα! Αποχαιρετήσαμε τη Μήλο με τις καλύτερες εντυπώσεις!

ΤΕΛΟΣ

DSCF1097.jpg DSCF1104.jpg DSCF1098.jpg DSCF1134.jpg DSCF1156.jpg DSCF1157.jpg
 
Last edited:

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
καταπληκτικές οι φωτογραφίες ,όπως και η ιστορία σου!!!!!
μου ξυπνάει γλυκές αναμνήσεις και μέρη που είχα ξεχάσει!!!!

πριν 20 χρόνια την επισκέφτηκα και εγώ(ημουν στην ηλικία σου, αχ!!!!) με το αγόρι μου (και μετέπειτα σύζυγο) και πραγματικά ήταν όλα υπέροχα ,όπως ακριβώς τα περιγράφεις.

σε ευχαριστώ!!!!;)
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά για τα comments ;) χαίρομαι που βοήθησα και εγώ με την ιστορία μου! Για οποιαδήποτε πληροφορία θέλετε μη διστάσετε να με ρωτήσετε!

Αγαπητή Eftichia να ξαναπάς με τον άντρα σου στο νησί να το ξαναζήσετε από την αρχή, μία φορά δεν είναι ποτέ αρκετή :D
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Πολύ όμορφη και καλοκαιρινή η ιστορία σου! Οι φωτογραφίες σου είναι ταξιδιάρικες! Ευχαριστούμε!
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά για τα comments ;) χαίρομαι που βοήθησα και εγώ με την ιστορία μου! Για οποιαδήποτε πληροφορία θέλετε μη διστάσετε να με ρωτήσετε!

Αγαπητή Eftichia να ξαναπάς με τον άντρα σου στο νησί να το ξαναζήσετε από την αρχή, μία φορά δεν είναι ποτέ αρκετή :D
έχεις απόλυτο δίκιο ,θέλω και εγώ πολύ να ξαναπάω και κάποια στιγμή θα το κάνω;)

.......βέβαια για εμας τους βορειοελλαδίτες, η μετάβαση στις Κυκλάδες είναι μια αρκετά δαπανηρή υπόθεση:(
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Μας τα έγραψες τόσο όμορφα...απέδωσες εις το έπακρον τα συναισθήματά σου και το πόσο υπέροχα πέρασες εκεί και μας ξεσήκωσες κιόλας με τις καταπληκτικές παραλίες και τις αστακομακαρονάδες. Μου έκανε εντύπωση πόσο γαλήνιες ήταν οι θάλασσες. Δε πρόσεξα ποιο μήνα πήγατε, δεν είχε μελτέμια;
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Μας τα έγραψες τόσο όμορφα...απέδωσες εις το έπακρον τα συναισθήματά σου και το πόσο υπέροχα πέρασες εκεί και μας ξεσήκωσες κιόλας με τις καταπληκτικές παραλίες και τις αστακομακαρονάδες. Μου έκανε εντύπωση πόσο γαλήνιες ήταν οι θάλασσες. Δε πρόσεξα ποιο μήνα πήγατε, δεν είχε μελτέμια;
Σ'ευχαριστώ γλυκιά μου ;) Και εμείς στην αρχή ανησυχούσαμε λίγο γιατί είχαμε ακούσει για τα κυκλαδίτικα μελτέμια και μας είχαν πει και γνωστοί που επισκέφτηκαν το νησί πως φύσαγε αρκετά και δεν μπορούσαν να χαρούν όλες τις παραλίες. Το καλό όμως με τη Μήλο είναι πως όταν φυσάει βοριαδάκι μπορείς να χαρείς το μπάνιο σου στις νότιες παραλίες και όταν φυσάει νοτιάς στις βόρειες :) οπότε όποιο μήνα και να θελήσει να πάει κάποιος καλυμμένος θα είναι..το μπάνιο του δεν θα το χάσει στα σίγουρα αφού υπάρχουν τόσο όμορφες παραλίες και τόσες πολλές! Εμείς επιλέξαμε να πάμε 27 Ιουλίου με 1η Αυγούστου και ήμασταν τόσο τυχεροί γιατί πραγματικά ούτε μία μέρα δεν φύσαγε,μας έκανε καταπληκτικό καιρό! Να φανταστείς δεν χρησιμοποίησα ούτε τη ζακέτα μου τα βράδια,δεν χρειάστηκε,που σε άλλα νησιά των Κυκλάδων που έχω πάει ήταν απαραίτητη :roll: Ό,τι άλλο θες ρώτα :D
 
Μηνύματα
27
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μάλλον Ζαγοροχώρια...
Ταξίδι-Όνειρο
Νομος Γρεβενών (παντού)
κι εγω πηγα στη μηλο εφετος με τη γυναικα μου και περασαμε φανταστικα...
σημειωστε 3-4 πραγματα:
1. το να πας με το αεροπλανο και να νοικιασεις εκει αυτοκινητο θα σου ερθει σαφως φθηνοτερα απο το να παρεις το πλοιο και το αμαξι σου (κερδιζεις αρκετα χρηματα και πολυτιμο χρονο).
2. θελει οπωσδηποτε 5 ημερες για να δεις το νησι... για λιγοτερο δεν αξιζει και τοσο εκτος κι αν εχεις σκοπο να ξαναπας.
3. μη παραλειψετε το μεταλευτικο μουσειο και τα θειορυχεια (μπειτε και μεσα αν τολματε)
4. καντε οπωσδηποτε το γυρο του νησιου με το καραβακι (κατα προτιμηση την πρωτη μερα)
αυτα... και το ξαναλεω ! το νησι αξιζει 100% μια επισκεψη αν θελετε να δειτε κατι το εντελως διαφορετικο...
 

CYPRUS

Member
Μηνύματα
25
Likes
0
Τέταρτη μέρα και πετάγομαι από το κρεβάτι..το ξυπνητήρι χτυπάει ασταμάτητα..η ώρα 9 και πρέπει να ξεκινήσουμε σε ένα μισαωράκι αν θέλουμε να είμαστε στην ώρα μας! :rolleyes: Φτάνουμε στον Κήπο και είμαστε οι μόνοι που έχουν φτάσει! Το καραβάκι που θα μας πάρει είναι ήδη εκεί..σιγά σιγά καταφθάνει κόσμος..πολλοί είναι ξένοι τουρίστες με τις οικογένειές τους και φυσικά τα ζευγάρια κυριαρχούν :D 11 η ώρα ακριβώς επιβιβαζόμαστε στο καράβι..αν και μικρό,έχει πολύ χώρο να κάτσει κανείς,χωράει τουλάχιστον 20 άτομα,μπορεί να λέω και λίγα ;) Ο καπετάνιος μας συστήνεται,είναι πολύ συμπαθητικός..έχει μια τεράστια κοιλίτσα την οποία χαϊδεύει κατά καιρούς :lol: , και φοράει ένα φανελάκι λίγο πάνω από τον αφαλό,χα!

Έχουμε ξεκινήσει και περνώντας από κάθε σημείο που μας αρέσει σηκωνόμαστε για να το φωτογραφήσουμε..όχι δεν γίνεται πανικός..όλοι είναι πολύ συνεργάσιμοι και χαμογελαστοί και επικρατεί μια ωραία ατμόσφαιρα! Στη διαδρομή για την παραλία του Γέροντα (και όχι του Γέρακα που έγραψα πριν,χίλια συγγνώμη :roll: ) συναντάμε σπήλαια μοναδικής ομορφιάς και παρατηρούμε ότι η Μήλος έχει απίστευτες κρυμμένες ομορφιές που αξίζει κανείς να ανακαλύψει! Eίναι βέβαιο ότι οι εικόνες που θα συναντήσουμε σε κάθε μας βήμα είναι τόσο εντυπωσιακές, που θα μείνουν βαθιά χαραγμένες στη μνήμη μας ή στο φιλμ της φωτογραφικής μας μηχανής. Tα χρώματα και τα σχήματα των γεωμορφολογικών σχηματισμών είναι μοναδικά και εμείς δε χορταίνουμε να τα κοιτάμε.Μεγάλοι βράχοι,πιο ψηλοί από το καράβι,ξεπροβάλλουν από το πουθενά μέσα από τα βαθιά μπλέ νερά!Περνάμε από την παραλία Κάτεργο, όπως μας ενημερώνει ο καπετάνιος,μια μικρή απομονωμένη παραλία ανάμεσα στους βράχους ;) ''Τι όμορφα Θέε μου!'' :shock:

Μετά από λίγο φτάνουμε στην παραλία του Γέροντα! :clap: Το θέαμα είναι μοναδικό! Είμαστε 30 μέτρα από την ακτή και ο καπετάνιος μας λέει πως έχουμε μισή ώρα στη διάθεσή μας να κολυμπήσουμε και να χαρούμε τη θάλασσα! Τα νερά μας εξηγεί,εδώ που βρισκόμαστε έχουν 5-6 μέτρα βάθος και να μη φοβόμαστε,αφού μια ηλικιωμένη κυρία παραπονιέται και ζητάει να μας βγάλει έξω στην παραλία :haha: Το νερό είναι γαλάζιο και βλέπεις μέσα τα πάντα :D Κάποιος κάνει την αρχή και ρίχνει μια βουτιά από το καράβι..χωρίς σκέψη και εμείς ανεβαίνουμε σε ένα ψηλό σημείο του καραβιού και μπλουμ μέσα!!! :clap: Φανταστικά,μοναδικά,εκπληκτικά !!! :clap: Για όσους φοβούνται να βουτήξουν από το σκάφος-που είναι 3 μέτρα στο ύψος περίπου-υπάρχει σκαλίτσα :)
Το κολύμπι είναι μοναδικό σε αυτά τα νερά :D

Ένα 45λεπτο περνάει και αφού έχουμε χαρεί κολύμπι ανεβαίνουμε στο καράβι ένας ένας από τη σκαλίτσα! Επόμενη στάση,το πολυφωτογραφημένο Κλέφτικο :clap: Πρόκειται για έναν χαρακτηριστικό βράχο μέσα στη θάλασσα και μια σπηλιά με δύο εισόδους! Δημιουργούν ένα τοπίο μοναδικό! Τη μαγεία του τοπίου,έρχεται να συμπληρώσει ο μύθος του κρυμμένου θησαυρού των πειρατών,σε σπηλιά κοντά στο Κλέφτικο,που ήταν ταυτόχρονα ορμητήριο αλλά και κρησφύγετο τους. :snorkel: Οι σπηλιές αμέτρητες σε καλούν για εξερεύνηση :D Οι φωτογραφικές μηχανές παίρνουν φωτιά!!! Το μέρος είναι μαγευτικό και κανείς δεν κρατιέται πλέον στο καράβι..έχουμε 2 ώρες να κάνουμε ό,τι θέλουμε! Το αγόρι μου με κρατάει από το χέρι και κολυμπάμε στα δροσερά νερά ενώ η περιέργεια μας ωθεί να προχωρήσουμε προς στις θαλάσσιες σπηλιές :rolleyes: Το θέαμα εντυπωσιακό πραγματικά! Έχω την αίσθηση πως ανά πάσα στιγμή μπορεί να πεταχτεί μπροστά μου κάποιο ζωάκι,ίσως μία φώκια που την ενοχλούμε στο ίδιο της το σπίτι :lol: δυστυχώς η ευχή μου δεν πραγματοποιήθηκε...

Έχει έρθει η ώρα της επιστροφής στον Κήπο! Χαρούμενοι και γεμάτοι απ'όλα όσα είδαμε και σήμερα ανεβαίνουμε στο καραβάκι! Καθόμαστε στις θέσεις μας και κρεμάμε τα πόδια προς την πλευρά της θάλασσας για να μας βρέχει το κυματάκι :D Η διαδρομή είναι απόλαυση και όσες φορές και να την κάνει κάποιος δεν τη βαριέται ποτέ. Αφαιρούμαι από το μαγευτικό τοπίο και μέσα μου νιώθω τυχερή! Εύχομαι κρυφά να μας ακολουθήσουν δελφίνια :roll: όνειρο ζωής να κολυμπήσω μαζί τους,αλλά αυτό είναι μία άλλη ιστορία παιδιά :D Η ώρα 3 και κάτι και φτάσαμε στην παραλία του Κήπου! Μπαίνουμε στο αυτοκινητάκι μας και η συζήτηση είναι ατελείωτη για την υπέροχη θαλάσσια εκδρομή!Το στομάχι μας διαμαρτύρεται και αποφασίζουμε να πάμε στον Αδάμαντα και συγκεκριμένα στο ''Ναυάγιο'',γνωστό για την περίφημη αστακομακαρονάδα του! Παιδιά ένα θα σας πώ,το ότι δεν πρόλαβα ούτε να τη φωτογραφίσω, λέει πολλά :bleh: Την πιο νόστιμη αστακομακαρονάδα στο νησί τη φάγαμε εκεί! :clap: έκανα και ομοιοκαταληξία,χεχε :bleh:
Πολύ ωραία η ιστορία σου!!Φεύγω και γω σε δύο βδομάδες για Μηλο και σκέφτομαι και γω να πάρω το καρβάκι από τον Κήπο παρά αυτό που κάνει το γύρο του νησιού.Μόνο το δρομολόγιο των 11 υπάρχει?Πρέπει να κάνω κράτηση από πριν η και την ιδια ωρα?
 

panosblueyez

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Cyprus γυρισα την προηγουμενη εβδομαδα απο μηλο..οσο αν αφορα την θαλασσια βολτα που ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ οταν πας μηλο εχω να σου παω τα εξης:
η βολτα που αξιζει ειναι με το ιστιοπλοικο και οχι με το καικι απο κηπο που σε παει γεροντα-κλεφτικο...αλλα με το ιστιοπλοικο που σε παει σε ολη την ''αγρια'' δυτικη πλευρα της μηλου(που δεν βολευει με αμαξι εκτος αν εχεις HUMMER xexe) περνας απο ολες τις παραλιες και γενικα τα βραχωδη αξιοθεατα...σταματαει για βουτιες,βολτες με το μικρο φουσκωτο του ιστιοπλοικου, δινουν μασκες και βατραχοπεδιλα, βουτας σε σπηλιες, σου βγαζουν υποθαλλασσιες φωτος επισης παιζεις και ομαδικα παιχνιδια με το γκρουπ, εχει και φαγητο πρωινο-μεσημεριανο αφου ξεκιναει το ιστιοπλοικο απο αδαμαντα στις 10.30 και επιστρεφει γυρω στις 7(μην σου φανουν πολλες ωρες κτλ. το ταξιδακι εχει πολλες δραστηριοτητες εκτος ιστιοπλοικου και δεν θα βαρεθειτε καθολου)..σταματα στην παραλια αγκαθια , στην συκια(απιστευτη σπηλια) , στο κλεφτικο , επιστροφη βουτια στην πλαθιενα (πανεμορφη)..βλεπεις πολλα απιστευτα βραχωδη σημεια της μηλου με σπηλιες και τα παραδοσιακα χωρια με τα πολυχρωμα συρματα....αν τελικα ψηθειτε για το ταξιδακι αυτο πηγαιντε στο αδαμαντα να παρετε τιμες αν και για μενα με διαφορα θεωρω οτι το καλυτερο σε επιλογη ιστιοπλοικο ειναι το ΕΛΕΝΗ με το καπετανιο κο. Γιωργο, την ξεναγο-ναυαγοσωστρια Μάχη και τον πιτσιρικα που οδηγαει το μικρο φουσκωτο....40 ευρω το ατομο εδωσα με την κοπελα μου και πιστεψε με αν και ειναι τσιμπημενη η τιμη που ολα τοσο εχουν αξιζει φουλ και ηταν η καλυτερη μερα μας στο νησι μακραν

απο παραλιες αυτες που μας αρεσαν ηταν (για χαλαρο μπανιο ολη μερα):
1. Φυριπλακα
2. τσιγκραδο
3. Αγ. κυριακη
4. Πλαθιενα
5. Παλιοχωρι

και επισης με το καραβι Συκια,Κλεφτικο, αγκαθια

να φατε στην τρυπητη
στην ''Μεθυσμενη πολιτεια'' και στην ''Εργινα''
στην πλακα
στην ''αρχοντουλα''
και γλυκο εννοειται στο ζαχαροπλαστειο
Αρέθουσα στην πλακα για μοναδικη απιστευτη σοκολατοπιτα με παγωτο αλλα και οτι αλλο γλυκο ειχε σε ταψι το δοκιμασα και ηταν τελειοοο...

για ποτο στον αδαμαντα
στην ''ακρη'' και στο ''καφε μικρο''
αλλα και στην πλακα στην ''ουτοπια'' λιγο πριν πεσει ο ηλιος αξιζει που βλεπεις με θεα αλλα σαντορινη την δυση του ηλιου

να περασετε ομορφα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.276
Μηνύματα
886.007
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom