Ισπανία Μαδρίτη

VEMA

Member
Μηνύματα
59
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΚΕΡΚΥΡΑ
Μαδρίτη......Τι μου προτείνετε?

Τελικά τελευταία στιγμή αποφασίσαμε....να παμε Μαδρίτη το πάσχα.
Το προτιμώ απο Βέλγιο ;).....και αφού δεν γίνεται να πάμε Βαρκελώνη :(....ασ παμε Μαδρίτη.Αυτή ήταν η αρχική σκέψη....ασ βολευτούμε με τη Μαδρίτη.Τελικά την είχα υποτιμήση σαν πόλη....Θα ήθελε την βοήθεια σας....Θα μείνουμε 10 ημέρες περίπου.΄Εριξα μια ματιά σε προηγούμενα θέματα..και καταλαβα οτι έχει αρκετά αξιοθέατα.Θα ήθελα την βοήθεια σας γενικά για πληροφορίες που δεν τις βρίσκουμε σε τουριστικούς οδηγούς.Επίσης καμια εκδρομή εκτος.....Έχω υπόψη μου το Τολέδο και σίγουρα είναι μέσα στο πρόγραμμα.Κάποιο αλλό μέρος?
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
10 μερες Μαδριτη ειναι πολλες! Εκτος απο τολεδο,σου προτεινω να πας σαλαμανκα,κοιτα στο www.renfe.es
Επισης κοντα στη μαδριτη υπαρχει ενα παρκο warner bros,τυπου eurodisney,πιο μικρο βεβαια,παει και το τρενο
Η μαδριτη ειναι σχεδον στη μεση της ισπανιας,για καταλαβεις 5 ωρες ειναι για μαλαγα και αλλες 4 για χωρα των βασκων. Για βαρκελωνη βρισκεις πολλα δρομολογια με το αεροπλανο. Με ενα καλο προγραμμα μπορεις να δεις πολλα μερη στην Ισπανια.
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
10 μερες ειναι οντως πολλες μονο για Μαδριτη! Θα προτεινα να νοικιασετε αυτοκινητο,εχουν πολυ χαμηλες τιμες και να γυρισετε λιγο. Εχεις το autorute? Βοηθαει πολυ στο να βρισκεις διαδρομες!
 

madman

Banned
Μηνύματα
110
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Ανδρος{ΠΣΚ}
Ταξίδι-Όνειρο
Σιβηρία,Ανταρτική,Σαχάρα.
3 νύχτες στη Μδρίτη είναι αρκετές νομίζω.
Δε γνωρίζω πότε θα πας αλλά σου συνιστώ
α}Τολέδο
β}Κόρδοβα
γ}Γρανάδα{οπωσδήποτε!}
δ}Βαρκελώνη!{3νύχτες}

Εμένα ποτέ δε μου άρεσε η Σεβίλλη.Αλλά πολύ κόσμος τη θεωρεί ίσως την πιο όμορφη πόλη της Ισπανίας.

Αλλά μην λησμονήσεις να πας στη Γρανάδα.:clap:
 

VEMA

Member
Μηνύματα
59
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΚΕΡΚΥΡΑ
Οι 10 ημέρες δεν θα είναι μόνο Μαδρίτη αλλά ο πρώτος προορισμός.Περισσότερες πληροφορίες για τα μέρη που μου λέτε έχετε? Π.χ. αποστάσεις και χρόνος μετακίνησεις, πόσες μέρες να μείνω ή είναι μονοήμερες εκδρομές?
Για το Τολέδο έχω πληροφορίες οτι είναι για μονοήμερη εκδρομή.Για το Escorila ξέρετε κάτι? Η Κόρδοβα και η Γρανάδα τι αποστάσεισ έχουν από την Μαδρίτη...Θα μετακινηθώ με τρένο γιατί διπλωμα οδήγησεις δεν έχω ούτε εγώ αλλα ούτε και η παρέα μου.
 

veatriki

Member
Μηνύματα
55
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία/Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδία
Η segovia ειναι κοντα νομιζω στην Μαδριτη. Αξιζει σαν προορισμος?
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Η segovia ειναι κοντα νομιζω στην Μαδριτη. Αξιζει σαν προορισμος?
εχω ακουσει απο ντοπιους τα καλυτερα!!ειναι πολυ γραφικα!
επισης το τολεδο ειναι υπεροχο!εγω εμεινα μαδριτη 7 μερες και
πιστεψε με, εχει πολλα να δεις!!εχει υπεροχα μουσεια, παλατια,
παρκα..!!πες μου λιγο για τα ενδιαφεροντα σας και μπορω να σε
βοηθησω!επισης αν δεν εχεις κλεισει ξενοδοχειο, εχω να σου προτεινω ενα!
 

VEMA

Member
Μηνύματα
59
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΚΕΡΚΥΡΑ
Εχθές...ψάξε από εδώ. ψάξε από εκεί...χάθηκα.τελικά δεν έχω κλείσι τίποτα.
Τα αεροπορικά με Ολυμπιακή δεν νομίζω να αλλάξουν τιμή και ξενοδοχεία έχει αρκετά....Το θέμα είναι ότι η παρέα μου δεν μπορέι να δεχθεί ότι θα πάμε 1 ταξίδι στην Ισπανία και δεν θα είναι η Βαρκελώνη...Έτσι εψαχνε.....και έψαχνε ξανα κ ξανα...Κάτι οικονομικό βρίκε με clickair αλλα τις δεν ξερω..έχετε πετάξει με αυτή?
Ένα άλλο σενάριο είναι να πάμε Μαδρίτη-Τολέδο-βάλένδια ή Μαδρίτη-λισσαβόνα....Δεν ξέρω...Σήμερα θα ενημερώσω και το γραφείο για την άδεια που θέλω κ βλέπω...Στα ενδιαφέροντα μου και τισ παρέα μου..Τέχνη, αρχιτεκτονική μοντέρνα κυρίως ......αλλα γενικότερα μάρεσει να γνωρίζω την πόλη που επισκέπτομε...περπατώ σε περιοχές μη τουριστικές κτλ.Κάθε πληροφορία είναι ευπρόδεκτη.....
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Εχθές...ψάξε από εδώ. ψάξε από εκεί...χάθηκα.τελικά δεν έχω κλείσι τίποτα.
Τα αεροπορικά με Ολυμπιακή δεν νομίζω να αλλάξουν τιμή και ξενοδοχεία έχει αρκετά....Το θέμα είναι ότι η παρέα μου δεν μπορέι να δεχθεί ότι θα πάμε 1 ταξίδι στην Ισπανία και δεν θα είναι η Βαρκελώνη...Έτσι εψαχνε.....και έψαχνε ξανα κ ξανα...Κάτι οικονομικό βρίκε με clickair αλλα τις δεν ξερω..έχετε πετάξει με αυτή?
Ένα άλλο σενάριο είναι να πάμε Μαδρίτη-Τολέδο-βάλένδια ή Μαδρίτη-λισσαβόνα....Δεν ξέρω...Σήμερα θα ενημερώσω και το γραφείο για την άδεια που θέλω κ βλέπω...Στα ενδιαφέροντα μου και τισ παρέα μου..Τέχνη, αρχιτεκτονική μοντέρνα κυρίως ......αλλα γενικότερα μάρεσει να γνωρίζω την πόλη που επισκέπτομε...περπατώ σε περιοχές μη τουριστικές κτλ.Κάθε πληροφορία είναι ευπρόδεκτη.....



Vueling αλλη εταιρεια που πεταει για βαρκελωνη. Αναμεσα στη μαδριτη και βαρκελωνη προτεινω βαρκελωνη,χαλαρα 5 μερες εκει και μετα αφου ζητας μοντερνα αρχιτεκτονικη βαλενθια,δεν εχω παει ακομα,αλλα κοιτα λιγο: www.cac.es. Απο βαρκελωνη για Βαλενθια μπορεις να πας με το τρενο,www.renfe.es einai γυρω στις 3 με 3,5 ωρες.
Eπισης αξιζει να επισκεφτεις τις figueres,εκει βρισκεται το μουσειο του dali.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Το Τολέδο είναι ούτε μία ώρα δρόμος μη το χάσεις με τίποτα! με 10 μέρες διαθέσιμες πρέπει να επισκεφτείς οπωσδήποτε και την Βαρκελώνη, ένα ωραίο δρομολόγιο είναι Μαδρίτη-Σαραγόσα-Βαρκελώνη-Βαλένθια (ή και ανάποδα) χώρις να απέχει η κάθε πόλη πολύ από την επόμενη, madrid-zaragoza 270km, zaragoza-barca 260km, barca-valencia 300km, valencia-madrid 300km. μπορείς να πας και ανδαλουσία μα αυξάνονται τα δρομολόγια..
 

VEMA

Member
Μηνύματα
59
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΚΕΡΚΥΡΑ
Αρχίζω από τα σίγουρα νέα...τελικά δεν τσακώθηκα για να πάρω άδεια.Όπως αναφέρω και παραπάνω η Βαρκελώνη είναι τώρα και 3 χρόνια ο στόχος μας, αλλά κατι πάντα πάει στραβά.Το καλοκαίρι- που έχω παραπάνω μέρες άδεια- δεν θέλω να πάω πάνω στον χαμό,ζέστη.Έτσι τελευταια στιγμη είπα να πάω διακοπές το πάσχα-πρώτη φορα θα πάω ταξίδι εκτός Αυγούστου.Κοίταξα για Βαρκελώνη αλλα τα αεροπορικα είναι τσουκτερά...εκτός εαν ταξιδέψω με κάποια clickair ή Vueling.Δεν έχω ταξιδέψει μαζι τους και διστάζω.Το plan μου ήταν Βαρκελώνη-περίχωρα της-Βαλένδια-Μαδρίτη-περίχωρα της, συνολικά 15-20 ημέρες.Τώρα δεν νομίζω να μου δώσουν τόσες μέρες άδεια....για την ακρίβεια δεν τολμάω να το πώ καν.Έτσι κοιτάζω τα εναλλακτικά σενάρια.Το ιδανικο για 10 ημέρες θα ήταν Βαρκελώνη-περίχωρα-Βαλένδια. Σε ένα άλλοταξίδι να πάω Μαδρίτη-περίχωρα και νότια Ισπανία.....Δεν θέλω καμία από της παραπάνω πόλης να μείνουν εκτός.Δύσκολα πράγματα.
Θα κάνω ξανα μια έρευνα για καλύτερες τιμές για αεροπορικά και θα σας ξανα ζητησω τα φωτα σας.
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
εγω πηγα αυγουστο βαρκελωνη (λογω αδειας προφανως) και ηταν μια χαρα. πολυ ζεστη εκανε μονο μια μερα (και καμια σχεση με τη ζεστη της αθηνας)... οκ κοσμο ειχε αλλα οχι σε σημειο να με ενοχλει.. επισης μπορουσες ανετα να πας οπου ηθελες χωρις κανεναν περιορισμο απο τον καιρο (ανοικτα λεωφορεια, τελεφερικ <αλλο που δεν το πηρα και το πηρα τωρα το δεκεμβρη :)> ...

εξαλλου τι σε κανει να πιστευεις οτι πασχα δε θα εχει κοσμο?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.267
Μέλη
38.917
Νεότερο μέλος
drsofika

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom