Ισπανία Μαδρίτη

VEMA

Member
Μηνύματα
59
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΚΕΡΚΥΡΑ
Έτσι ακούγετε...την ζέστη δεν την αντέχω.Το καλοκαίρι πάντα επιλέγω Βόρεια Ευρώπη...Βερολίνι.Ολλανδια κτλ....Για φέτος καλοκαίρι είχα μια ιδέα για Δουβλίνο.
Δεν ξέρω ελπίζω να καταλίξω κάπου....γιατί η παρέα έχει αρχίσει να μου τα μασάει...:mad: Όχι τιποτα άλλο έχω ξεσηκωθεί και θα μου έρθει άσχημα να μεινω το Πασχα πάλι Αθήνα.:(
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Κοίταξα για Βαρκελώνη αλλα τα αεροπορικα είναι τσουκτερά...εκτός εαν ταξιδέψω με κάποια clickair ή Vueling.Δεν έχω ταξιδέψει μαζι τους και διστάζω.
Μην διστάζεις, μια χαρά είναι οι εταιρείες! Απλά δεν σερβίρουν γεύματα (εκτός κι αν αγοράσεις) και τα καθίσματα είναι λίγο πιο στενά, εγώ πάντως δεν ζορίστηκα από αυτό (στην Vueling τουλάχιστον).
 

VEMA

Member
Μηνύματα
59
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΚΕΡΚΥΡΑ
Μην διστάζεις, μια χαρά είναι οι εταιρείες! Απλά δεν σερβίρουν γεύματα (εκτός κι αν αγοράσεις) και τα καθίσματα είναι λίγο πιο στενά, εγώ πάντως δεν ζορίστηκα από αυτό (στην Vueling τουλάχιστον).

Το γεύμα δεν νομίζω ότι θα είναι πρόβλημα....πάντα κάτι extra κρατάω μαζί μου.Λιγο το θέμα με τα καθίσματα με προβληματιζει - η παρέα μου είναι 1.98 μ.Σε ταξίδι που καναμε στο Βερολίνο με easyjet είχαμε ένα μικρό πρόβλημα.Ευτυχώς δεν ήταν επιλογή μου οπότε δεν είχα γκρίνια.Για να είμαι ειλικρινής αυτό το πρόβλημα το έχουμε σχεδόν κάθε φορά που ταξιδεύουμε αεροπορικώς άλλες περισσοτερο άλλες λιγότερο.
Θα ξαναρίξω πάντος μια ματιά ακόμα.......και θα το ρίξω ξανα στο τραπέζι.....
 

madman

Banned
Μηνύματα
110
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Ανδρος{ΠΣΚ}
Ταξίδι-Όνειρο
Σιβηρία,Ανταρτική,Σαχάρα.
Κατα εμέ οτι και αν αποφασίσετε επι ουδενί μην βάλετε διανυκτέρευση σε Βαλένθια και Σαραγόσα.Ούτε για καφέ να μην περάσετε απο κει.Βέβαια έμαθα οτι ο Καλατράβα έκανε κάποια μεγάλα έργα τελευταία στη Βαλένθια,αλλά πάλι πολύ αμφιβάλλω αν αξίζει πράγματι να πας εκεί.

Το εσκοριάλ είναι μια μονή{ή παλάτι?}.Αν δεν είχες πολύ χρόνο θα σου λεγα να το προσπεράσεις.Σε αυτή τη περιοχή πάντως έχω πολύ καιρό να περάσω.

Πάντως αν δεν έχεις κλείσει αεροπορικά εισιτήρια λυπάμαι που στο λέω η λυπητερή θα είναι πολύ μεγάλη.Αλλά η Ισπανία θα σε αποζημιώσει πλήρως και μάλιστα στο μέγιστο βαθμό αν διαλέξεις σωστά τα μέρη και τις διαδρομές που θα ακολουθήσεις.

Επιμένω πάντως να δώσεις μια ευκαιρία στη Γρανάδα.Πολύ γραφική πόλη με έντονη επιρροή απο τους Μαυριτανούς.Αμα ψάξεις μπορεί να είσαι τυχερή και να παρακολουθήσεις και μια συναρπαστική παράσταση φλαμένγκο απο τσιγγάνους.Μαγεία!!Την νότια Ισπανία μαζί με Μαδρίτη{την πρώτη φορά}την είχα επισκεφτεί μέσω του πρακτορείου Γκίνης.Εξαιρετική τότε η οργάνωση τους.
 

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικος
Τα Χριστουγεννα εκανα το Μαδριτη-Λισσαβωνα...
Η Λισσαβωνα δυο-τρεις μερες θελει για να τα δεις ολα...Παρε κ τα Hop-on/Hop-off λεωφορειο τη μια μερα να πας στον πυργο του Belem που ειναι λιγο πιο εξω (εκει εχει κ ενα μαγαζι παραλιακο που τρως το γευμα σου κ εχει κατι ωραιες σαλατες με τυρι απο βουβαλι κ σαντουιτς).Επισης να πατε στο καστρο που εχει με το τραμ 28 καθως κ στο υπαιθριο ασανσερ.
Η Μαδριτη εχει περισσοτερα να δεις βεβαια..Εχει τον δρομο των μουσειων που δεσποζει το απιστευτο Prado (δεν ξερω αμα εισαι των μουσειων),καθως κ το παλατι της κ την κεντρικη πλατεια (που δεν ειναι πλατεια ακριβως αλλα σαν ακαλυπτος γιατι γυρω γυρω εχει κτηρια)
Μπορειτε να δειτε την μεγαλη αρενα για ταυρομαχιες (50.000 ατομων),το Σαντιαγκο Μπερναμπεου,την plaza del Sol κ ολα τα σχετικα.
Βαρκελωνη πηγα πριν περιπου ενα χρονο...Μεγαλος ερωτας με την πολη αυτη.Ειναι παραθαλασσια κ εχει την σφραγιδα ενος μεγαλου αρχιτεκτονα του Αντονιο Γκαουντι (που τον χτυπησε τραμ κ πεθανε).Τι να πρωτοπω...Ολη η πολη ειναι παραμυθενια!

Επισης πρεπει να κανω μια αφηγηση για Αμερικη κ Καναδα που πηγα κ γυρισα πριν 10 μερες....Συντομα συντομα... :)
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Το γεύμα δεν νομίζω ότι θα είναι πρόβλημα....πάντα κάτι extra κρατάω μαζί μου.Λιγο το θέμα με τα καθίσματα με προβληματιζει - η παρέα μου είναι 1.98 μ.Σε ταξίδι που καναμε στο Βερολίνο με easyjet είχαμε ένα μικρό πρόβλημα.Ευτυχώς δεν ήταν επιλογή μου οπότε δεν είχα γκρίνια.Για να είμαι ειλικρινής αυτό το πρόβλημα το έχουμε σχεδόν κάθε φορά που ταξιδεύουμε αεροπορικώς άλλες περισσοτερο άλλες λιγότερο.
Θα ξαναρίξω πάντος μια ματιά ακόμα.......και θα το ρίξω ξανα στο τραπέζι.....
Αν και έχω την εντύπωση ότι η Vueling είναι κάπως πιο άνετη από την Easy...θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά στην σελίδα της Iberia που έχει κάποιες προσφορές για Βαρκελώνη στα 179 Ευρώ....με προσοχή όμως γιατί κάποιες πτήσεις της τις ενσωματώνει σε πτήσεις της clickair.
 

veatriki

Member
Μηνύματα
55
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία/Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδία
εχω ακουσει απο ντοπιους τα καλυτερα!!ειναι πολυ γραφικα!
επισης το τολεδο ειναι υπεροχο!εγω εμεινα μαδριτη 7 μερες και
πιστεψε με, εχει πολλα να δεις!!εχει υπεροχα μουσεια, παλατια,
παρκα..!!πες μου λιγο για τα ενδιαφεροντα σας και μπορω να σε
βοηθησω!επισης αν δεν εχεις κλεισει ξενοδοχειο, εχω να σου προτεινω ενα!
σε ευχαριστω! θα παμε μεγαλη παρεα και εχουμε κλεισει ξενοδοχεια! θα με ενδιεφερε ομως να ακουσω τη γνωμη σου για τα μουσεια και τα υπολοιπα αξιοθεατα :D
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Αν δεν κλέψεις λίγες μέρες για τη Βαρκελώνη, θα σε συμβούλευα να κάνεις ημερήσιες, ή διήμερες εκδρομές σε Τολέδο, Salamanca, Zaragoza και κυρίως Εσκοριάλ, Avila και Segovia.
Kαι στη Μαδρίτη να πας στο μουσείο της Βασίλισσας Σοφίας για να δεις από κοντά τη συγκλονιστική Guernica του Picasso.
 

VEMA

Member
Μηνύματα
59
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΚΕΡΚΥΡΑ
Τα Χριστουγεννα εκανα το Μαδριτη-Λισσαβωνα...
Η Λισσαβωνα δυο-τρεις μερες θελει για να τα δεις ολα...Παρε κ τα Hop-on/Hop-off λεωφορειο τη μια μερα να πας στον πυργο του Belem που ειναι λιγο πιο εξω (εκει εχει κ ενα μαγαζι παραλιακο που τρως το γευμα σου κ εχει κατι ωραιες σαλατες με τυρι απο βουβαλι κ σαντουιτς).Επισης να πατε στο καστρο που εχει με το τραμ 28 καθως κ στο υπαιθριο ασανσερ.
Η Μαδριτη εχει περισσοτερα να δεις βεβαια..Εχει τον δρομο των μουσειων που δεσποζει το απιστευτο Prado (δεν ξερω αμα εισαι των μουσειων),καθως κ το παλατι της κ την κεντρικη πλατεια (που δεν ειναι πλατεια ακριβως αλλα σαν ακαλυπτος γιατι γυρω γυρω εχει κτηρια)
Μπορειτε να δειτε την μεγαλη αρενα για ταυρομαχιες (50.000 ατομων),το Σαντιαγκο Μπερναμπεου,την plaza del Sol κ ολα τα σχετικα.
Βαρκελωνη πηγα πριν περιπου ενα χρονο...Μεγαλος ερωτας με την πολη αυτη.Ειναι παραθαλασσια κ εχει την σφραγιδα ενος μεγαλου αρχιτεκτονα του Αντονιο Γκαουντι (που τον χτυπησε τραμ κ πεθανε).Τι να πρωτοπω...Ολη η πολη ειναι παραμυθενια!

Επισης πρεπει να κανω μια αφηγηση για Αμερικη κ Καναδα που πηγα κ γυρισα πριν 10 μερες....Συντομα συντομα... :)
Kostis,νομίζω ότι είσαι ο άνθρωπος μου :p....και τώρα αρχίζουν οι ερωτήσεις.Θέλω την βοήθεια σου με την Λισσαβώνα κυρίως.Είναι μια πόλη που δεν γνωρίζω πολλά.... τώρα ψάχνω.Μόνο για τις εγκαταστάσεις τις EXPO ξέρω.Πόσες μέρες να μείνω?Πήγες καμία εκδρομή εκτός? Στην Σιντρα,ή στο φάρο Cabo da Roca? Ποιά περιοχή είναι καλύτερα να μείνω? Έχεις να προτείνεις κάποια μουσεία?Επειδή μου αρέση να διασχίζω της πόλης με τα πόδια.(Θεωρώ ότι έτσι γνωρίζεις καλύτερα την πόλη κτλ.)Με ενδιαφέρουν πράγματα πέρα από τα κλασσικά αξιοθέατα....έχεις να προτείνεις κάτι?
'Οσο για την Μαδρίτη σίγουρα έχει πολλά περισσότερα και εκεί έχω και μια εικόνα για τα μουσεία, μοντέρνα αρχιτεκτονική, πάρκα κτλ...Που θα μου προτεινες να μείνω?Πέρα από το Τολέδο έχεις να προτείνεις κάποιο 'αλλο μέρος εκτός Μαδρίτης ?
Σίγουρα η Βαρκελώνη είναι το κάτι άλλο...χρόνια θέλω να πάω αλλα λίγο η σχολή λίγο η δουλειά που χρόνος...Για την Βαρκελώνη είμαι έτοιμη αναπάσα στιγμή.Βλέπεις λόγο σπουδών....αρχιτέκτονας....κάποιες πόλης τις ξέρω τόσο καλά που είναι σαν να έχω πάει.
 

VEMA

Member
Μηνύματα
59
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΚΕΡΚΥΡΑ
Αν και έχω την εντύπωση ότι η Vueling είναι κάπως πιο άνετη από την Easy...θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά στην σελίδα της Iberia που έχει κάποιες προσφορές για Βαρκελώνη στα 179 Ευρώ....με προσοχή όμως γιατί κάποιες πτήσεις της τις ενσωματώνει σε πτήσεις της clickair.

Πραγματικά έχεις δίκιο...κοίταξα με την iberia και οι προσφορές που έχει είναι με την clickair τελικά.
 

VEMA

Member
Μηνύματα
59
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΚΕΡΚΥΡΑ
εχω ακουσει απο ντοπιους τα καλυτερα!!ειναι πολυ γραφικα!
επισης το τολεδο ειναι υπεροχο!εγω εμεινα μαδριτη 7 μερες και
πιστεψε με, εχει πολλα να δεις!!εχει υπεροχα μουσεια, παλατια,
παρκα..!!πες μου λιγο για τα ενδιαφεροντα σας και μπορω να σε
βοηθησω!επισης αν δεν εχεις κλεισει ξενοδοχειο, εχω να σου προτεινω ενα!

latina,ξενοδοχείο δεν έχω κλείσει για πρότεινε κάτι....
Τώρα για τα ενδιαφέροντα μου....τέχνη και αρχιτεκτονική.Μου αρέσει να περπατάω μια πόλη (θεωρώ ότι έτσι την γνωρίζω καλύτερα) και να κυκλοφορώ και σε περιοχές μη-τουριστικές, σε παζάρια ,μικρές γειτονιές.Γενικότερα θέλω να φευγω από μια πόλη και να νοιώθω ότι την έζησα (όσο μπορούσα) και κατάλαβα κάποια πράγματα πέρα άπό τα '''προτεινόμενα ενός τουριστικού οδηγού'''.
 

VEMA

Member
Μηνύματα
59
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΚΕΡΚΥΡΑ
σε ευχαριστω! θα παμε μεγαλη παρεα και εχουμε κλεισει ξενοδοχεια! θα με ενδιεφερε ομως να ακουσω τη γνωμη σου για τα μουσεια και τα υπολοιπα αξιοθεατα :D
Απ' ότι βλέπω σε 2 ημέρες....άντε με το καλό.Καλά να περάσεις.Άντε και όταν επιστρέψεις μην μας ξέχάσεις...περιμένουμε πληροφορίες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.339
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom