Μετανάστης στην Αγγλία

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Και εγώ θέλω...να φανταστείς πάω Ελλάδα για να δώ οδοντίατρο...:D
Εσυ απ' οτι βλεπω εχεις τελεια οδοντοστοιχια. Τι να τον κανεις τον οδοντιατρο;

Μην μου κουραζεται τον Νικολα, θα τον χρειαστω εγω, δεν βλεπετε;:haha:
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Ούτε καν ξέρω που είναι αυτό :shock:.
Τσκ τσκ τσκ... είναι ίσως το μόνο μέρος στο Λονδίνο που θα πιεις φραπέ και θα παίξεις τάβλι. Που αλλού? Στο Μπεισγουότερ φυσικά. Μυρίζει καλτίλα από χιλιόμετρα.

(αν έχω πάει, δεν έχω πάει, τα κονέ που λέγαμε... θα πήγαινα όμως για την εμπειρία..:cool:)

@εσύ ο αποπάνω πολλή φόρα πήρες. Στη Σαλόνικα δεν έχετε οδοντιάτρους?
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Δώσε και μια διεύθυνση βρε ντορίτα να πάω ένα φίλο μου που θέλει να γυρίσει Ελλάδα απο τη νοσταλγία...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δώσε και μια διεύθυνση βρε ντορίτα να πάω ένα φίλο μου που θέλει να γυρίσει Ελλάδα απο τη νοσταλγία...
Αν και δεν με λενε ντοριτα

Byzantium Cafe
Address

31 Moscow Road
London W2 4AH
Telephone

020 7229 9367
 

nikolaos1974

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Παιδιά ισως υπαρξει μια μικρη τροποποιηση σχεδιων κ φυγω πρωτος εγω μονος για Αγγλια και οχι για Λονδινο αναγκαστικα κ μετα θα δουμε αν θα ερθει κ η οικογενεια..Οποτε αν παω μονος θα χρειαστω καθε δυνατη βοηθεια προσαρμογης απο οποιον θα ειναι εκει..για το μερος που θα παω ακομη δεν ξερω που θα ειναι,μολις εχω νεα θα σας πω...
Τελος για τις αμοιβες(τωρα καταλαβα φιλε tripakia τι εννουσες) κ για οδοντιατρο αν ειναι στο χερι μου απο μενα στην Αγγλια ΟΛΑ ΔΩΡΕΑΝ!!!!!!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
..
Τελος για τις αμοιβες(τωρα καταλαβα φιλε tripakia τι εννουσες) κ για οδοντιατρο αν ειναι στο χερι μου απο μενα στην Αγγλια ΟΛΑ ΔΩΡΕΑΝ!!!!!!
Σπιρτο εισαι γιατρε:lol:.
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Παιδιά ισως υπαρξει μια μικρη τροποποιηση σχεδιων κ φυγω πρωτος εγω μονος για Αγγλια και οχι για Λονδινο αναγκαστικα κ μετα θα δουμε αν θα ερθει κ η οικογενεια..Οποτε αν παω μονος θα χρειαστω καθε δυνατη βοηθεια προσαρμογης απο οποιον θα ειναι εκει..για το μερος που θα παω ακομη δεν ξερω που θα ειναι,μολις εχω νεα θα σας πω...
Τελος για τις αμοιβες(τωρα καταλαβα φιλε tripakia τι εννουσες) κ για οδοντιατρο αν ειναι στο χερι μου απο μενα στην Αγγλια ΟΛΑ ΔΩΡΕΑΝ!!!!!!
Νίκο έχω γνωρίσει 2 ξένους οδοντίατρους στο Λονδίνο. Ο ένας Ρουμάνος που δούλευε στο Camden (δηλαδή Λονδίνο) και ο άλλος Έλληνας αλλά δούλευε κάπου επαρχιακά. Τους είχα γνωρίσει εντελώς κοινωνικά οπότε δεν ξέρω πως να επικοινωνήσω μαζί τους για περισσότερες λεπτομέριες.

Και στους 2 πάντως τους αρέσε και αν κατάλαβα καλά τους είχε φέρει εδώ πρακτορείο. Ο Έλληνας μου έλεγε πάντως οτι του άρεσε πάρα πολύ και το μόνο πράγμα που έπρεπε να προσαρμοστεί ήταν η γραφειοκρατεία στο οδοντιατρείο. Επίσης μου είχε πεί οτί του είχαν δώσει διάφορες πιθανές περιοχές για να πάει (αλλά επειδή ήταν απο επαρχία ήθελε να πάει σε επαρχιακή πόλη).Και οι 2 πάντως δούλευαν για το NHS.

Εαν σου δώσουν διάφορες επιλογές πές μας να σου πούμε την αποψή μας...
 

nikolaos1974

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Μου ειπαν(επειδη κ εμεις εχουμε λογο στην τελικη περιοχη)να ψαξω νοτιοδυτικη Αγγλια ΄, ενω Σκωτια ειναι πιο ευκολα να βρω δουλεια αλλά εχουν ιδιαιτερη προφορα.Απο πλευρας ηρεμιας(δηλαδη οχι εγκληματικοτητα,ρατσισμος κτλ)απο πλευρας κλιματος(οσο πιο ηπιο γινεται)και απο πλευρας χαρακτηρας ανθρωπων(να μην ειναι δυστροποι,τοπικιστες κ στριμμενοι)ποια περιοχη θα μου συνιστουσατε;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μου ειπαν(επειδη κ εμεις εχουμε λογο στην τελικη περιοχη)να ψαξω νοτιοδυτικη Αγγλια ΄, ενω Σκωτια ειναι πιο ευκολα να βρω δουλεια αλλά εχουν ιδιαιτερη προφορα.Απο πλευρας ηρεμιας(δηλαδη οχι εγκληματικοτητα,ρατσισμος κτλ)απο πλευρας κλιματος(οσο πιο ηπιο γινεται)και απο πλευρας χαρακτηρας ανθρωπων(να μην ειναι δυστροποι,τοπικιστες κ στριμμενοι)ποια περιοχη θα μου συνιστουσατε;

Δεν γνωριζω καθολου απο αλλα μερη στην Βρετανια. Αλλα το Λονδινο, ουτε ρατσισμο εχει, ουτε τοπικιστες, ουτε στριμμενους και δυστροπους. Εχει ομως αδιαφορους. Κανεις δεν θα νοιαζεται για σενα, περα απο καποιους φιλους που ισως κανεις. Αν το αντεχει η τσεπη σου και εχεις και δυνατοτα αλλαγης αμα δεν σ' αρεσει, θα σου προτεινα να το δοκιμασεις. Σε μικροτερα μερη ισως βρεις τοπικιστες και η προσαρμογη σου ειναι πολυ πιο δυσκολη.
Κλιμα νομιζω εχει απο τα καλυτερα στη Βρετανια δεδομενου οτι βρισκεται στο Νοτο της.
Σε καθε περιπτωση, αυτο ειναι προταση, εσυ θα το ζυγισεις και θα το συζητησεις με την οικογενεια σου ωστε να παρεις την τελικη αποφαση.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.282
Μου ειπαν(επειδη κ εμεις εχουμε λογο στην τελικη περιοχη)να ψαξω νοτιοδυτικη Αγγλια ΄, ενω Σκωτια ειναι πιο ευκολα να βρω δουλεια αλλά εχουν ιδιαιτερη προφορα.Απο πλευρας ηρεμιας(δηλαδη οχι εγκληματικοτητα,ρατσισμος κτλ)απο πλευρας κλιματος(οσο πιο ηπιο γινεται)και απο πλευρας χαρακτηρας ανθρωπων(να μην ειναι δυστροποι,τοπικιστες κ στριμμενοι)ποια περιοχη θα μου συνιστουσατε;
Εκτός απο Λονδίνο(όπου φαντάζομαι οτι θα χάνεσαι μέσα στην μεγαλούπολη) ξέρω κάπως την Νοτιο-Ανατολική Αγγλία(περιοχή Kent) με βάση το Canterbury(45.000-50.000 κατοίκους).Οι περισσότερες απο τις μικρότερες πόλεις έχουν κοινότητες Κυπρίων(δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει επαγγελματικά).Στα θετικά της περιοχής η εύκολη και σχετικά γρήγορη πρόσβαση στο Λονδίνο.
 

gd197

Member
Μηνύματα
73
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία check, άλλα τώρα
nikolae καλησπέρα,
δεν έχω ζήσει νοτιοδυτική αγγλία αλλά έχω ζήσει Λονδίνο και Σκωτία. θεωρώ πραγματικά ευλογημένο όποιον καταφέρει να ζήσει στο Εδιμβούργο. αυτη τη πόλη πραγματικά σου δίνει απίστευτη ποιότητα ζωής. προσωπική άποψη βέβαια
προτιμώ τους σκωτσέζους χίλιες φορές σε σχέση με τους άγγλους, ακόμα και την προφορά μόλις συνηθίσεις θα βρείς τα αγγλικά αδιάφορα
επιπλέον η σκωτία έχει καλύτερες υπηρεσίες σε σχέση με τον νότο καθώς πάντα της έδιναν παραπάνω για να την ηρεμήσουν όσο αφορά τα θέματα ανεξαρτησίας κλπ (τουλαχιστον αυτό ίσχυε όταν ήμουν εγώ πάνω προ 7 ετών).

πάντως ίσως θα έπρεπε να πας και να δεις πριν πάρεις την τελική σου απόφαση.
 

nikosch

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Περιοχή

Έχω μείνει στα περίχωρα του Λονδίνου και νότια Αγγλία για 7 περίπου χρόνια στο παρελθόν και έχω ταξιδέψει και πρόσφατα προς τα βόρεια. Αυτό που έχω συναντίσει είναι πώς κατά βάση είναι πολύ ασφαλέστερα στα νότια, με πολύ καλύτερο καιρό. Έλληνες και Κύπριους έχει παντού και πολλούς αν θέλεις να βρείς. Ειδικά στο Πόρτσμουθ που έμενα για 3 χρόνια είναι πραγματικά αδύνατον να βγείς στο δρόμο βόλτα και να μην ακούσεις Ελληνικά. Το ίδιο και στο Λονδίνο, στο οποίο είναι πολύ ακριβότερα ενοίκια κλπ. Ο ίδιος μισθός μπορεί να είναι υπέρ αρκετός πχ στο Σαουθάμπτον αλλά στο Λονδίνο να μην σου φτάνει γιατί είναι περίπου τριπλάσιο το ενοίκιο για αντίστοιχο σπίτι. Εγώ πάντως αυτή τη στιγμή ξεκίνησα να ψάχνω για να γυρίσω Αγγλία και κοιτάω και πάλι νότια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.461
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom