Ηνωμένο Βασίλειο Μεταφορά από/προς το αεροδρόμιο Gatwick

Witchrena

Member
Μηνύματα
27
Likes
149
Ευχαριστώ!Ισχύει ότι με το τρένο το εισιτήριο είναι περίπου 20 λίρες η κάθε διαδρομη;
Θα είμαστε 4 και η αναχώρηση είναι 6.30 οπότε σκέφτομαι μήπως είναι καλύτερα να πάρω ταξί.Εχετε κάποια αποψη;
Καλησπέρα.
Υπάρχουν μηχανήματα για αυτόματο έλεγχο διαβατηρίων. Δεν έχει ουρές, τελειώνετε έτσι γρήγορα. Απλά οι υπάλληλοι εάν δεν διαβάσει το διαβατήριο με δύο προσπάθειες σας στέλνουν σε μια άλλη ουρά. Ξαναπροσπάθηστε. Στον άντρα μου το πήρε με την Τετάρτη φορά. Απλά εάν έχετε παιδιά κάτω από 10 νομίζω δεν μπορείτε να περάσετε από τα αυτόματα μηχανήματα.
Εμείς που είχαμε βαλίτσες καμπίνας δεν καθυστερησαμε καθόλου. Το τρένο είναι περίπου 9,50£ εάν δεν ταξιδέψεις σε ώρες αιχμής. Σε ώρες αιχμής είναι 17,50 η μόνη διαδρομή. Την πατήσαμε για λίγα λεπτά όταν πηγαίναμε προς αεροδρόμιο. Δεν προσέξαμε ώρα και μπήκαμε 9:20 πμ. Ώρα αιχμής τελείωνε στις 9:30.
Έχει και το απόγευμα ώρες αιχμής. αλλά δεν θυμάμαι σίγουρα. Είναι οι ώρες που γυρνάνε από δουλειά. Με λίγο ψάξιμο θα το βρείτε. Το ταξί νομίζω είναι πολύ πιο πολύ ακριβό.
Βέβαια είστε 4 άτομα και αν είναι να χρεωθείτε τα εισητηρία σε ώρα αιχμής , αφού βιάζεστε ,ίσως να είναι και το ταξί καλή επιλογή . Δεν γνωρίζω όμως πόσο ακριβώς είναι.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.221
Likes
5.757
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Εκείνη την ώρα μπορείτε να βγάλετε off peak one day travelcard για ζώνες 1-6 με 15 λίρες το άτομο και να τις χρησιμοποιήσετε και για τις υπόλοιπες μετακινήσεις της ημέρας.
Για ταξί δεν έχω άποψη δυστυχώς.
 

katp

Member
Μηνύματα
22
Likes
19
Καλησπέρα.
Υπάρχουν μηχανήματα για αυτόματο έλεγχο διαβατηρίων. Δεν έχει ουρές, τελειώνετε έτσι γρήγορα. Απλά οι υπάλληλοι εάν δεν διαβάσει το διαβατήριο με δύο προσπάθειες σας στέλνουν σε μια άλλη ουρά. Ξαναπροσπάθηστε. Στον άντρα μου το πήρε με την Τετάρτη φορά. Απλά εάν έχετε παιδιά κάτω από 10 νομίζω δεν μπορείτε να περάσετε από τα αυτόματα μηχανήματα.
Εμείς που είχαμε βαλίτσες καμπίνας δεν καθυστερησαμε καθόλου. Το τρένο είναι περίπου 9,50£ εάν δεν ταξιδέψεις σε ώρες αιχμής. Σε ώρες αιχμής είναι 17,50 η μόνη διαδρομή. Την πατήσαμε για λίγα λεπτά όταν πηγαίναμε προς αεροδρόμιο. Δεν προσέξαμε ώρα και μπήκαμε 9:20 πμ. Ώρα αιχμής τελείωνε στις 9:30.
Έχει και το απόγευμα ώρες αιχμής. αλλά δεν θυμάμαι σίγουρα. Είναι οι ώρες που γυρνάνε από δουλειά. Με λίγο ψάξιμο θα το βρείτε. Το ταξί νομίζω είναι πολύ πιο πολύ ακριβό.
Βέβαια είστε 4 άτομα και αν είναι να χρεωθείτε τα εισητηρία σε ώρα αιχμής , αφού βιάζεστε ,ίσως να είναι και το ταξί καλή επιλογή . Δεν γνωρίζω όμως πόσο ακριβώς είναι.
Ευχαριστώ!
 

C. M

Member
Μηνύματα
13
Likes
6
Καλησπέρα! Πετάμε για Λονδίνο και φτάνουμε εκεί γύρω στις 00.00 . Ενώ στις γενικές πληροφορίες που ψάχνω για τους τρόπους να πάω στο κέντρο μου λέει ότι έχει 24ωρα τρένα/λεωφορεία, όταν προσπάθησα να κλείσω εισιτήριο μου δείχνει από τις 3.30 και μετά τα λεωφορεία και από τις 5.30 και μετά περίπου τα τρένα. Να αγχωθω; είμαι σίγουρη ότι κάτι δεν ψάχνω σωστά γιατί αποκλείεται να διακόπτεται εντελώς η σύνδεση σε ένα τόσο μεγάλο αεροδρόμιο... Είναι κάποιος που να γνωρίζει και να μπορει να με βοηθήσει; Αν παμε απλώς εκεί θα βρούμε να βγάλουμε εισιτήρια σωστά; Ρωτάω γιατί (ακόμα κι αν βρω πως κλείνουν εισιτήρια για τα μεσάνυχτα) δεν ξέρω πόση ώρα μπορεί να πάρει ο έλεγχος διαβατηρίων ή αν θα έχει καθυστέρηση και δεν θα ήθελα να είμαι με το άγχος και να τρέχω σε ένα αεροδρόμιο που δεν γνωρίζω. Είδα εδώ που λέτε ότι μετά τις 9.30 είναι πιο φτηνό, πριν ισχύει αυτό που διάβασα εδώ , ότι είναι γύρω στις 17£ το άτομο;
 

perlepes

Member
Μηνύματα
24
Likes
1
Καλησπέρα σας!
30/5 πετάμε για Λονδίνο και φτάνουμε 15:10 το μεσημέρι στο αεροδρόμιο Gatwick.
Μένουμε στο ξενοδοχείο park plaza county hall, είναι 470 μέτρα από το big ben, δίπλα στην Ρόδα.
Επειδή θα έχουμε μαζί και τα παιδιά, 2 και 7 ετών, πως μπορώ να πάω από το αεροδρόμιο στο ξενοδοχείο? με ενδιαφέρει να μην έχουμε πολύ τρέξιμο γιατί θα έχουμε και καρότσι μαζί. Το ταξί συμφέρει? Σε ποια ιστοσελίδα να δω τιμές? Ευχαριστώ!!!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Καλησπέρα σας!
30/5 πετάμε για Λονδίνο και φτάνουμε 15:10 το μεσημέρι στο αεροδρόμιο Gatwick.
Μένουμε στο ξενοδοχείο park plaza county hall, είναι 470 μέτρα από το big ben, δίπλα στην Ρόδα.
Επειδή θα έχουμε μαζί και τα παιδιά, 2 και 7 ετών, πως μπορώ να πάω από το αεροδρόμιο στο ξενοδοχείο? με ενδιαφέρει να μην έχουμε πολύ τρέξιμο γιατί θα έχουμε και καρότσι μαζί. Το ταξί συμφέρει? Σε ποια ιστοσελίδα να δω τιμές? Ευχαριστώ!!!
Αρχικά για ταξί θα σου βγει πολύ ακριβά, googlαρε ξέρω γω Gatwick transfer να δεις ιδιωτικές εταιρείες μεταφορών.

Αν σου φανούν και αυτές ακριβές τρένο για London Victoria (όχι το Gatwick express), κατεβαίνεις στο Clapham junction και από εκεί τρένο για London Waterloo. Πολύ ευκολότερο απ'ότι φαίνεται.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
Αρχικά για ταξί θα σου βγει πολύ ακριβά, googlαρε ξέρω γω Gatwick transfer να δεις ιδιωτικές εταιρείες μεταφορών.

Αν σου φανούν και αυτές ακριβές τρένο για London Victoria (όχι το Gatwick express), κατεβαίνεις στο Clapham junction και από εκεί τρένο για London Waterloo. Πολύ ευκολότερο απ'ότι φαίνεται.
Δεν ξέρω, με παιδιά 2 και 7 κ καρότσι και αποσκευές, αν είναι τόσο εύκολο, επίσης τα τρένα δεν είναι και τόσο αξιόπιστα, ανα πάσα στιγμή μπορεί να γίνει από απλό πολύ δύσκολο (το έζησα πρόσφατα, πήγαινα για Bικτώρια, μας κατέβασαν γιατί κόπηκε το δρομολόγιο κ χρειάστηκα άλλο τρένο, έκανα ενα detour, δεν είχε σε όλους τους σταθμούς κυλιόμενες/ασανσέρ, κουβαλούσα κιόλας κ έχω κ ορθοπεδικό θέμα) και από φίλους που μένουν εκεί μετά έμαθα ότι αντίστοιχα συμβάντα γίνονται όλη την ώρα. + Ότι παίζει να είναι το τρένο (όχι το εξπρές) τόσο τίγκα, πού θα χωρέσουν και τα καρότσια κ όλα;

Μήπως κάποιο τρανσφερ μέσω booking?
 

perlepes

Member
Μηνύματα
24
Likes
1
Σας ευχαριστώ για την βοήθεια. Το booking από το αεροδρόμιο μέχρι το ξενοδοχείο μου βγάζει τιμή 126 ευρώ One way. Αν δεν βρω κάτι άλλο σε μεταφορά θα κλείσω αυτό μου φαίνεται, λόγω παιδιών, καροτσιού κτλ θα είναι ταλαιπωρία το τρένο πιστεύω.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
Σας ευχαριστώ για την βοήθεια. Το booking από το αεροδρόμιο μέχρι το ξενοδοχείο μου βγάζει τιμή 126 ευρώ One way. Αν δεν βρω κάτι άλλο σε μεταφορά θα κλείσω αυτό μου φαίνεται, λόγω παιδιών, καροτσιού κτλ θα είναι ταλαιπωρία το τρένο πιστεύω.
Δες τα κόστη του τρένου κ μετά μέτρο για τρία άτομα (το 2χρονο δεν πληρώνει αλλά το 7χρονο νομίζω πληρώνει αν δεν έχει κάρτα παιδιού) κ σύγκρινε, σίγουρα 126€ δεν θα φτάσει αλλά δεν θα είναι και λίγα
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Δες τα κόστη του τρένου κ μετά μέτρο για τρία άτομα (το 2χρονο δεν πληρώνει αλλά το 7χρονο νομίζω πληρώνει αν δεν έχει κάρτα παιδιού) κ σύγκρινε, σίγουρα 126€ δεν θα φτάσει αλλά δεν θα είναι και λίγα
10.10 λίρες για τον κάθε ενήλικα αν το ταξίδι γίνει μετά τις 09:30 και 2.85 για το 7 χρόνο.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Σας ευχαριστώ για την βοήθεια. Το booking από το αεροδρόμιο μέχρι το ξενοδοχείο μου βγάζει τιμή 126 ευρώ One way. Αν δεν βρω κάτι άλλο σε μεταφορά θα κλείσω αυτό μου φαίνεται, λόγω παιδιών, καροτσιού κτλ θα είναι ταλαιπωρία το τρένο πιστεύω.
Long distance Taxi Service London | Patrick Egwu Transportation αυτόν τον έχω χρησιμοποιήσει μια φορά, μπες να δεις τι σου βγάζει.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
10.10 λίρες για τον κάθε ενήλικα αν το ταξίδι γίνει μετά τις 09:30 και 2.85 για το 7 χρόνο.
Νομίζω πλήρωσα το διπλό από αυτό που λες.

Επίσης δεν ξέρω πότε πάτε αλλά: Industrial action is planned to affect train services across the country between Thursday 4 and Tuesday 9 April 2024.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.212
Μηνύματα
883.810
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom