Γερμανία Μεταφορές Βερολίνο (κάρτες, μουσείων – μεταφορών )

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Η isic πιστεύω ότι δε σε συμφέρει για 6 μέρες. Εκτός και αν έχεις σκοπό να κάνεις κι άλλα ταξίδια φέτος. Στα περισσότερα περνάει και ελληνικό πάσο.
Για κριτικές για το hostel δες City Hostel Berlin Reviews - I stayed in the hostel for 12
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
ας απαντησω κεγω για το πασο, ως φοιτητρια!!

λοιπον, το ελληνικο πασο ΔΕΝ σου εξασφαλιζει καμια εκπτωση στις συγκοινωνιες..ουτε ι isic..

τωρα στα μουσεια..παιζει να το δεχτουν, παιζει και οχι..εξαρταται σε ποιον θα πεσεις!το ελληνικο πασο, οπως σιγουρα εχεις προσεξει ειναι μονο στα ελληνικα, συνεπως ειναι και λογικο να μην στο δεχτουν, καθως δεν καταλαβαινουν τι λεει..

η isic ισχυει για 1 χρονο, εμενα οσα χρονια την εχω, τα βγαζει παντα τα χρηματα της!!εξαρταται και παλι ομως απο το σε ποσα μερη με εισοδο θα θελησετε να μπειτε!!
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Για Βερολίνο συγκεκριμένα ελληνικό πάσο τα Χριστούγεννα το δέχτηκαν όλα τα μουσεία.
 

tigerakos

Member
Μηνύματα
70
Likes
2
Δεν θ μου φανεί και παράλογο να μην δεχτούν το πάσο εδώ και στην Ελλάδα πολλά μούσια δεν δέχονται από άλλες χώρες εύκολα. Ελπίζω μονό να μην είναι πολύ ακριβά και να είναι θα μπω αλλά όπως και να έχει ελεύθερη πρόσβαση είναι βολική. Με εκνευρίζει απίστευτα το εισιτήριο σε εκκλησιές κλπ αλλά έτσι πάει ποια παντού.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Δεν θ μου φανεί και παράλογο να μην δεχτούν το πάσο εδώ και στην Ελλάδα πολλά μούσια δεν δέχονται από άλλες χώρες εύκολα. Ελπίζω μονό να μην είναι πολύ ακριβά και να είναι θα μπω αλλά όπως και να έχει ελεύθερη πρόσβαση είναι βολική. Με εκνευρίζει απίστευτα το εισιτήριο σε εκκλησιές κλπ αλλά έτσι πάει ποια παντού.
και μιας και λες για εισιτηριο σε εκκλησιες...στο καθεδρικο πληρωνεις για να μπεις, δεν θυμαμαι ποσο ακριβως, αλλα αξιζει!να μπεις και να ανεβεις και πανω να θαυμασεις την θεα!!
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Λοιπόν, για τα μουσεία, όπως είπαν κάποιοι, εξαρτάται από την περίπτωση υπαλλήλου που θα πέσεις. Έχει τύχει στο ίδιο μουσείο άλλοι να το δεχτούν, και άλλοι όχι.
Το Βερολίνο...αχ το Βερολίνο: μία πόλη άθλια, πολύ χάλια σου λέω. Δεν θα σου αρέσει καθόλου. Μία πόλη με πράσινο, επίπεδη, με μουσική, με σεβασμό στον συνάνθρωπο, με λογική, μια πόλη που ικανοποιεί κάθε γούστο (εκτός από τα πολύ συντηρητικά), μια πόλη που ό,τι ώρα και να βγεις, όπου και να πας, θα γνωρίσεις κάτι νέο, κάτι παράξενο, κάτι που θα σε κάνει να χαμογελάσεις, κάτι που θα το ζηλέψεις και θα το ήθελες και στη χώρα σου. Μία πόλη που μπορείς να δεις να συνυπάρχουν αρμονικά αντίθετα άκρα, μία πόλη που θα συναντήσεις κάθε καρυδιάς καρύδι, αλλά πάντα υπό τη νομιμότητα και με σεβασμό στον διπλανό.
Αυτά είναι λίγα μόνο από αυτά που μπορώ να πω για την πόλη αυτή. Όπως κατάλαβες είναι πολύ απελπισία η κατάσταση. Τι να πας να κάνεις; Δεν στέλνεις εμένα καλύτερα;;; ;-)
 

tigerakos

Member
Μηνύματα
70
Likes
2
Κατάλαβα έχει τα μαύρα χάλια δηλαδή να μην πάω χάχα.. μέχρι αύριο μεσημέρι δίνω μάθημα σχολή και δεν έχω ετοιμαστεί ακόμα ελπίζω να προλάβω.
Έχω ξεχάσει να αναφέρω ότι φοβάμαι τα αεροπλάνα πολύ…
Πιστεύω θα μου αρέσει έχω ακούσει τόσα καλά και ενδιαφέρων πράγματα ακόμη και κοντά στο αντικείμενο σπουδών μου (γραφικές τέχνες) που δεν μπορώ άλλη αναμονή έτσι ξεχνώ τον φόβο μου λίγο…
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
πλάκα κάνεις; γραφικές τέχνες; α...αν εμείς την ερωτευόμαστε την πόλη αυτή, εσύ...μάλλον θα μείνεις εκει!
καλό ταξίδι να έχεις, και μην ανησυχείς για τίποτα! το ταξίδι είναι πολύ μικρό, αλλά στην επιστροφή θα είσαι τόσο γεμάτη με εικόνες και ευχαρίστηση, που δεν θα το σκέφτεσαι καν.
Καλό ταξίδι, και ελπίζω ο καιρός να βοηθήσει και να την λατρέψεις την πόλη!
καλή επιτυχία και με το μάθημα!
 

sofoclacos

Member
Μηνύματα
65
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Καλησπέρα κι από μένα. Πριν από 10 ημέρες γύρισα από το Βερολίνο, εγώ η γυναίκα μου και τα παιδιά μου 11 μηνών και 3,5 ετών. Το τονίζω αυτό διότι παρά το κρύο, είχε μέσο όρο -3 με -8 αλλά η πόλη περπατιόταν άνετα. Κι όταν λέω άνετα το εννοώ. Το μόνο που χρειάζεστε είναι μια Welcome Card για ζώνη ΑΒC (λογικά αν πηγαίνεται με easy φθάνετε στο Schonefeld), οπότε μια κάρτα για τον καθένα 5 ημερών με 34 ευρώ αρκεί. Αν δεν πάτε προς τα εκεί και προς το Potzdam τότε βγάλτε μια κάρτα για την ζώνη ΑΒ με 29 ευρώ. Θα τα βγάλετε τα λεφτά της αφού στα περισσότερα μουσεία η έκπτωση είναι περίπου 20-40% και στα εστιατόρια 30-50%. Εγώ την χρησιμοποίησα πάρα πολύ και πραγματικά την έκανα απόσβεση σχεδόν από τη δεύτερη μέρα. Αν συνυπολογίσεις ότι το hostel είναι στο κέντρο (δίπλα στο checkpoint charlie) τότε να υποθέσω ότι την περισσότερη ώρα θα κινείσαι με S-bahn, λεωφορείο ίσως και U-bahn. Η πόλη είναι μούρλια, έχει πολλές εκδηλώσεις αυτή την εποχή μετά την Berlinale. Κανένα ισοθερμικό κολάν, μποτάκι άνετο για περπάτημα και βουρ για μουσεία, κλαμπ και γεύσεις! Καλά να περάσετε!:p
 

jenny mantouki

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
ΘΑ ΠΑΩ ΓΙΑ 5 ΗΜΕΡΕΣ ΒΕΡΟΛΙΝΟ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗΣ(ΜΕΤΡΟ,ΛΕΩΦΟΡΕΙΩΝ) ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ???ΚΑΙ ΕΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙΜΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΟΣΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΜΙΑ
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Μέχρι πέρυσι ήταν 32 ευρώ για όλες τις ζώνες (και για Πόσνταμ) δεν ισχύει για μια μικρή διαδρομή λεωφορείου προς το Σένεφελντ (αεροδρόμιο).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.258
Μηνύματα
885.327
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom