Γενικά Με ποσες αεροπορικες εταιρειες εχουμε πεταξει και ποια ηταν η καλυτερη??

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
(Η Swiss European είναι η εταιρία που πετάει τα μικρά αεροσκάφη της Swiss, για τις κοντινές διαδρομές. Είναι κάτι σαν την Ολυμπιακή Αεροπλοΐα, τη Lufthansa Cityline ή την AF CityJet. Τη διαχωρίζω, ακριβώς επειδή ως άλλη εταιρία διαθέτει διακριτή άδεια λειτουργίας).
Τα Θεσ/νίκη - Ζυρίχη, Ζυρίχη - Λονδίνο είναι κοντινές διαδρομές? Τα Μπόινγκ ή Αιρμπάς είναι μικρά αεροσκάφη? (δεν ειρωνεύομαι, ρωτάω για να καταλάβω τι εννοείς - γιατί εγώ "μικρά" θεωρώ π.χ. τα ελικοφόρα της ΟΑ που πάνε στα νησιά, τα Bombardier ή Fokker μέχρι 70 θέσεων, κλπ.).
 

taver

Member
Μηνύματα
12.503
Likes
29.162
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω πως κάποιος μπορεί να καταλάβει αν ο άλλος είναι metrosexual (όρος που υποδηλώνει περισσότερο καταναλωτικές συνήθειες παρά συμπεριφορά).
Ε, μέχρις εκεί φαίνεται... από το επίπεδο της περιποίησης και της προσεγμένης εμφάνισης, μέχρι πολλά. Αν και δε σημαίνει κάτι για το κρεββάτι τους, νομίζω πως είναι προϋπόθεση...
Από την άλλη, μου έχει τύχει σε πτήση να δουλεύουν δυο τύποι που φαινόντουσαν πως ήταν ζευγάρι.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί κάποιος ετεροφυλόφιλος να καταλάβει αν ο αεροσυνοδός είναι γκέι εκτός και αν είναι υπερβολικά θηλυπρεπείς (που και πάλι δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι γκέι).
Εγώ το καταλαβαίνω. Αν αυτό σημαίνει ότι δεν είμαι ετεροφυλόφιλος, ή κάτι άλλο, να το ψάξω περισσότερο: Είτε να πάω να με δει κανένας γιατρός, είτε ν' αρχίσω να παραδίδω μαθήματα για το πώς! (αστειεύομαι - φυσικά).
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί κάποιος ετεροφυλόφιλος να καταλάβει αν ο αεροσυνοδός είναι γκέι εκτός και αν είναι υπερβολικά θηλυπρεπείς (που και πάλι δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι γκέι).
Δεν είναι τόσο δύσκολο όσο φαντάζεσαι. Και δε χρειάζεται να δεις την υπερβολή για να το καταλάβεις. Υπάρχουν πολλά μικρά, είτε στην εμφάνιση, είτε στην κίνηση, είτε στη συμπεριφορά, που σε οδηγούν εύκολα στο συμπέρασμα.

Και για τα δύο φύλα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.503
Likes
29.162
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τα Θεσ/νίκη - Ζυρίχη, Ζυρίχη - Λονδίνο είναι κοντινές διαδρομές? Τα Μπόινγκ ή Αιρμπάς είναι μικρά αεροσκάφη? (δεν ειρωνεύομαι, ρωτάω για να καταλάβω τι εννοείς - γιατί εγώ "μικρά" θεωρώ π.χ. τα ελικοφόρα της ΟΑ που πάνε στα νησιά, τα Bombardier ή Fokker μέχρι 70 θέσεων, κλπ.).
To βλέπεις στις πτήσεις, όταν λέει "Operated by Swiss European Airlines". Η Swiss European Airlines πετάει μόνο με Avro RJ100. Υπάρχει και η Helvetic Airlines, που πετάει με Fokker 70/100. Βασικά αν έχεις πετάξει με Swiss και ήταν κάτι από τα παραπάνω, τότε πέταγες με Swiss European (ή Helvetic).

Εξ όσων γνωρίζω, το SKG-ZRH και το ZRH-LHR εκτελούνται από τη Swiss (international), και το ZRH-LCY εκτελείται από τη Swiss European.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Δεν είναι τόσο δύσκολο όσο φαντάζεσαι. Και δε χρειάζεται να δεις την υπερβολή για να το καταλάβεις. Υπάρχουν πολλά μικρά, είτε στην εμφάνιση, είτε στην κίνηση, είτε στη συμπεριφορά, που σε οδηγούν εύκολα στο συμπέρασμα.

Και για τα δύο φύλα.
Έχεις ανεβάσει το level δυσκολίας...Για τις γυναίκες ειδικά δε μπορώ να το καταλάβω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Έχεις ανεβάσει το level δυσκολίας...Για τις γυναίκες ειδικά δε μπορώ να το καταλάβω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.
Είναι σαφώς πιο δύσκολο, αλλά όχι ακατόρθωτο.
Με τους άντρες είναι piece of cake. Πολύ σπάνια πέφτεις έξω.

Ίσως τις γυναίκες να τις καταλαβαίνουν πιο εύκολα οι άντρες. ;)
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.620
Likes
9.953
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Δεν είναι τόσο δύσκολο όσο φαντάζεσαι. Και δε χρειάζεται να δεις την υπερβολή για να το καταλάβεις. Υπάρχουν πολλά μικρά, είτε στην εμφάνιση, είτε στην κίνηση, είτε στη συμπεριφορά, που σε οδηγούν εύκολα στο συμπέρασμα.

Και για τα δύο φύλα.
εγω αντιθετως νομιζω οτι ευκολα καποιος μπορει να βγαλει λαθος συμπερασματα .. αλλο metrosexual και αλλο gay,δεν πανε και τα δυο μαζι πακετο .. οπως επισης ειναι και αλλο το θεμα του τοπικ ;)

Προσπαθω να βγαλω αυτο το flight memory και δεν μου εμφανιζει το belgrade σαν επιλογη στα αεροδρομια .. ποιος ειναι ο κωδικος ?? BEG ???
 

taver

Member
Μηνύματα
12.503
Likes
29.162
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Προσπαθω να βγαλω αυτο το flight memory και δεν μου εμφανιζει το belgrade σαν επιλογη στα αεροδρομια .. ποιος ειναι ο κωδικος ?? BEG ???
Ναι, BEG. Θα το βρείς αν ψάξεις για Belgrad (Το site είναι Γερμανικό, και καμμιά φορά δεν τα καταφέρνουν με τα τοπωνύμια στα Αγγλικά).
 

Peregrinator

Member
Μηνύματα
36
Likes
47
Το να δεις έναν άντρα ομοφυλόφιλο και να μην καταλάβεις ότι είναι, είναι πιθανό, αλλά μάλλον ασηνύθιστο, συνήθως είναι εμφανές και δε μιλάω για κραγμένες περιπτώσεις. Είναι εντυπωσιακό το πόσοι ομοφυλόφιλοι άντρες δε γνωρίζουν το πόσο εμφανής είναι η σεξουαλική τους προτίμηση/κλίση σε αυτούς που τους βλέπουν. Αντίθετα στις γυναίκες το βρίσκω πολύ πιο δύσκολο πλην περιπτόσεων πάρα πολύ χτυπητών. Έχω πάρα πολλές επαφές με πληρώματα και νομίζω πως είναι μεγάλη πλειοψηφία οι ομοφυλόφιλοι άνδρες ένας φίλος που μένει μόνιμα σε ξενοδοχείο σε σουίτα δίπλα από αυτές που παίρνουν τα πληρώματα έχει φοβερές ιστορίες με το πόσο kinky είναι αν ρωτήσεις τους ξενοδόχους θα σου πουν ότι είναι από τους πολύ ιδιαίτερους πελάτες.

Για τις αεροπορικές μέτρησα από τη λίστα της wikipedia ότι έχω πετάξει με 114. Το χειρότερο service η Iberia, το καλύτερο η JAL, το καλύτερο φαγητό η Turkish και το χειρότερο η Alitalia. Χειρότερες υπερατλαντικές πάλι με Alitalia, καλύτερες με Lufthansa, καλύτερο service η COPA, χειρότερο η Egypt, από low cost οι ινδικές μου αφησαν τις καλύτερες εντυπώσεις και από business θεά η Thai μέτρια η AirFrance. Σταθερά κακή εταιρία η AirCanada και γενικά βρίσκω τις αμερικάνικες και τις ευρωπαϊκές χειρότερες από τις ασιατικές και τις αραβικές αλλά και εκεί υπάρχουν διακυμανσεις ακόμη και στις υπηρεσίες της ίδιας εταιρίας είναι που θα πεσεις. Χειρότερο πρόγραμμα μιλίων είχε η Ολυμπιακή και φυσικά η Ιμπέρια που έχει και άθλιο service ακόμη και στη business που πάντως έχει καλούτσικες θέσεις. Από τις κουφές που έχω πετάξει είναι μερικές αφρικάνικες αλλά καμία δεν ήταν τραγική και με ενέπληξαν ευχάριστα οι ασιατικές μερικές με ας πούμε εξωτικά ονόματα ήταν μια χαρά εταιρίες. Πάρα πολύ καλές εντυπώσεις έχω και από τις αεροπορικές της νοτίου αφρικής.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.620
Likes
9.953
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Ναι, BEG. Θα το βρείς αν ψάξεις για Belgrad (Το site είναι Γερμανικό, και καμμιά φορά δεν τα καταφέρνουν με τα τοπωνύμια στα Αγγλικά).
ναι ετσι το βγαζει .. και belgrade το εγραφα και beograd αλλα τιποτα ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.300
Μηνύματα
887.365
Μέλη
38.973
Νεότερο μέλος
vkaravasili@d-mar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom