Μηχανές αναζήτησης ξενοδοχείων

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
καλα κανεις ομως το booking ειναι καλυτερο :)
Το booking έχει όνομα αλλά πλέον έχει ακριβυνει. Τα δύο αυτά sites δεν τα είχα ξαναδοκιμασει και ήμουν επιφυλακτικος. Ήταν μάλιστα αρκετά μεγάλη η διαφορά από το booking. 50-60€ δεν είναι αμελητεο πόσο όταν μιλάμε για ακριβώς το ίδιο ξενοδοχείο.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Όντως το booking έχει ακριβυνει ! Τον τελευταίο χρόνο έχω δει σημαντικές διαφορες και προτιμω να κλείνω απευθείας από τα sites των ξενοδοχείων . Για παράδειγμα ξενοδοχείο στη Στοκχόλμη είχε 200 ευρώ διαφορά !



Sent from my iPhone using Tapatalk 2
 

Georgi1964

Member
Μηνύματα
122
Likes
53
Τον τελευταίο χρόνο έχω δει σημαντικές διαφορες και προτιμω να κλείνω απευθείας από τα sites των ξενοδοχείων
οταν ειμαστε 100% οτι θα μεινουμε σε αυτο το ξενοδοχειο τοτε ναι συμφωνω.
Οταν ομως τα σχεδια μας αλλαζουν καθε μερα τοτε τι κανουμε ;

Υπαρχουν πολλες περιπτωσεις οταν εκλεισαν απευθειας με το ξενοδοχειο που η τους χρεωσαν παραπανω η δυσκολευτηκαν να παρουν τα λεφτα τους πισω οταν θελουν να γινει ακυρωση.
Το μονο που δεν μου αρεσει προσωπικα στο booking ειναι οταν βλεπω για καποια δωματια που γραφουν
Μη επιστρέψιμη τιμή
• Περιλαμβάνει πρωινό
εδω ειναι μια κοροιδια.

Και γνωριζω προσωπικα που καποιοι ιδιοκτητες νοικιαζουν τα δωματια τους μεσο booking και δεν γνωριζουν τιποτα για αυτον τον ορο στο συμβολαιο τους .(απο οτι καταλαβα εδω φταινε αυτοι που κανουν τα συμβολαια.Κατι δικηγορικα γραφεια η μεσιτες )Δεν γνωριζω τις λεπτομερειες πως γινονται τα συμβολαια μεταξυ ξενοδοχειου η δωματιων και booking , ομως μπορω να καταλαβω οταν η ιδιοκτητρια η ο ιδιοκτητης μου λεει ψεματα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.410
Likes
9.340
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το μονο που δεν μου αρεσει προσωπικα στο booking ειναι οταν βλεπω για καποια δωματια που γραφουν
εδω ειναι μια κοροιδια.
που ακριβως εγκειται η κοροιδια? Δεν ειναι σαφεις οι οροι πριν κλεισεις?
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Κι εγώ το έχω απορία, οι όροι στο booking είναι σαφείς και ποτε δεν μου έτυχε να υπάρχει διαφορά μεταξύ όσων έλεγε το booking και όσων ίσχυαν στην κράτηση.
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Το μονο που δεν μου αρεσει προσωπικα στο booking ειναι οταν βλεπω για καποια δωματια που γραφουν
Μη επιστρέψιμη τιμή
• Περιλαμβάνει πρωινό

εδω ειναι μια κοροιδια.


Αντιθέτως... ορισμένες φορές, αυτά τα δωμάτια είναι αρκετά πιο φθηνά. Όλες οι σελίδες σου αναφέρουν οτι θα υπάρξει πλήρης χρέωση ξεχκάθαρα. Δεν γίνεται να μπερδευτείς.

Εγώ όταν κλείνω δωμάτια σε χώρες με άλλο (ασταθές ; ) νόμισμα προσπαθώ να κλείσω τέτοια δωμάτια γιατί κλειδώνει η χρέωση με την τότε ισοτιμία. Χάνω μεν τα λεφτά πιο πριν αλλά εφόσον είναι σίγουρο το ταξίδι δεν με νοιάζει.
Ενώ σε όλα τα άλλα, η ισοτιμία που γράφει το booking(/venere/hotels.com/wego/...) είναι ενδεικτική. Η χρέωση θα γίνει με την ισοτιμία της ημ/νιας που θα πας. Μπορεί να έχεις υπολογίσει οτι θα κοστίσει 300 ευρώ αλλά να είναι τελικά 320 ή 280.
 

Georgi1964

Member
Μηνύματα
122
Likes
53
Και θελεις να μου πεις οτι την συμφωνια μεταξυ τους την κανει μια ηλικιωμενη γυναικα η αντρας .Αυτοι μονο τις υπογραφες τους θα βαλουν και τιποτε αλλο.
Για ποιο λογο τοτε η booking μου λεει οτι αυτοι ειναι οι οροι και η ιδιοκτητρια μου λεει οτι εγω θελω να μου στειλετε προκαταβολη ενα ποσο,μεχρι 25% και αν για καποιο λογο αλλαξετε γνωμη εγω τα λεφτα θα σας τα επιστρεψω.Απλως να με ειδοποιησετε πιο νωρις ,μεχρι 2 εβδομαδες.Και μια εβδομαδα να ειναι πριν εγω τα λεφτα θα σας τα επιστρεψω.
Και για οτι υπαρχει στο booking τετοιος ορος αυτη εχει αγνοια.
Ποιον θελεις να πιστεψω την ιδιοκτητρια η το booking ;
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.563
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Θεωρώ ότι το Booking είναι αξιόπιστο, αλλά αν καταλήξεις σε ένα ξενοδοχείο το βάζεις στο hotel combined η στο tripadvisor και σου δίνει το site με την μικρότερη τιμή όπου το κλείνεις.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.409
Likes
17.243
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Και θελεις να μου πεις οτι την συμφωνια μεταξυ τους την κανει μια ηλικιωμενη γυναικα η αντρας .Αυτοι μονο τις υπογραφες τους θα βαλουν και τιποτε αλλο.
Για ποιο λογο τοτε η booking μου λεει οτι αυτοι ειναι οι οροι και η ιδιοκτητρια μου λεει οτι εγω θελω να μου στειλετε προκαταβολη ενα ποσο,μεχρι 25% και αν για καποιο λογο αλλαξετε γνωμη εγω τα λεφτα θα σας τα επιστρεψω.Απλως να με ειδοποιησετε πιο νωρις ,μεχρι 2 εβδομαδες.Και μια εβδομαδα να ειναι πριν εγω τα λεφτα θα σας τα επιστρεψω.
Και για οτι υπαρχει στο booking τετοιος ορος αυτη εχει αγνοια.
Ποιον θελεις να πιστεψω την ιδιοκτητρια η το booking ;

Μα τι λες τώρα θα μας τρελάνεις; αν η ηλικιωμένη γυναίκα ή άντρας δε ξέρει τί υπογράφει φταίει μετά το booking και το κάθε booking, είσαι με τα καλά σου; τι ειναι αυτά που γράφεις; άμα ειναι έτσι να μην υπάρχουν καλύτερα συμβόλαια, να τα κάνουμε όλα στο μιλητό , στο περίπου. Όπως συνηθίζουν οι ελληνάρες δηλαδή.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
οταν ειμαστε 100% οτι θα μεινουμε σε αυτο το ξενοδοχειο τοτε ναι συμφωνω.
Οταν ομως τα σχεδια μας αλλαζουν καθε μερα τοτε τι κανουμε ;

Υπαρχουν πολλες περιπτωσεις οταν εκλεισαν απευθειας με το ξενοδοχειο που η τους χρεωσαν παραπανω η δυσκολευτηκαν να παρουν τα λεφτα τους πισω οταν θελουν να γινει ακυρωση.
Το μονο που δεν μου αρεσει προσωπικα στο booking ειναι οταν βλεπω για καποια δωματια που γραφουν
εδω ειναι μια κοροιδια.

Και γνωριζω προσωπικα που καποιοι ιδιοκτητες νοικιαζουν τα δωματια τους μεσο booking και δεν γνωριζουν τιποτα για αυτον τον ορο στο συμβολαιο τους .(απο οτι καταλαβα εδω φταινε αυτοι που κανουν τα συμβολαια.Κατι δικηγορικα γραφεια η μεσιτες )Δεν γνωριζω τις λεπτομερειες πως γινονται τα συμβολαια μεταξυ ξενοδοχειου η δωματιων και booking , ομως μπορω να καταλαβω οταν η ιδιοκτητρια η ο ιδιοκτητης μου λεει ψεματα.
Σε πολλά sites ξενοδοχείων γίνεται δωρεαν ακυρωση της κράτησης


Sent from my iPhone using Tapatalk 2
 

Georgi1964

Member
Μηνύματα
122
Likes
53
Σε πολλά sites ξενοδοχείων γίνεται δωρεαν ακυρωση της κράτησης
στα σαιτ πολλα μπορουν να γραφουν.Στην πραγματικοτητα ομως υπαρχουν και οι μη επαγγελματιες.Ειναι να μην σου τυχει.


Administrator
λιγει ψυχραιμια δεν βλαπτει .Αυτα που εχω γραψει δεν ειναι φαντασιωσεις αλλα πραγματικοτητα.
Εγω ο ιδιος οταν καποιο ξενοδοχειο κλεινω το κλεινω μεσω booking γιατι απο ολα μου αρεσει μονο αυτο.Τα αλλα δεν μου αρεσουν.
Μην συγκρινετε τον εαυτος σας που πολλα γνωριζεται με τους ηλικιωμενους που δεν γνωριζουν τιποτα.
Το μονο που δεν μου αρεσει ειναι μονο
Μη επιστρέψιμη τιμή• Περιλαμβάνει πρωινό
εκτος αν μας απαγορευεται να γραφουμε τις γνωμες σας
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.332
Μηνύματα
888.601
Μέλη
38.999
Νεότερο μέλος
MARGI HPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom