Πακιστάν "Μη ξεχάσεις ν'αγοράσεις σεντόνια και πετσέτες για τα προικιά!" (by hydronetta & isabelle)

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Απορία σύντροφε hydronetta: Αυτοί οι εξαιρετικοί δρόμοι έγιναν πότε και από ποιους;

Eπίσης, σε ό,τι αφορά τους αρχαιολογικούς χώρους της χώρας, με έπεισα ότι αξίζουν τον κόπο όταν βρήκα αυτό:
http://insider.pk/travel/tourism/list-prominent-archeological-sites-pakistan/
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Απορία σύντροφε hydronetta: Αυτοί οι εξαιρετικοί δρόμοι έγιναν πότε και από ποιους;

Eπίσης, σε ό,τι αφορά τους αρχαιολογικούς χώρους της χώρας, με έπεισα ότι αξίζουν τον κόπο όταν βρήκα αυτό:
http://insider.pk/travel/tourism/list-prominent-archeological-sites-pakistan/
Aυτός που βλέπεις είναι ο Karakoram highway
Οι αρχαιολογικοί χώροι έχουν μακρά ιστορία. Πόσο εντυπωσιακοί είναι δεν ξέρω. Από τα Taxila δεν γοητεύτηκα αλλά με 40 βαθμούς κάτω από τον ήλιο τι περιμένεις
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Την κοπελιά την έχω δει σίγουρα σε μπόλυγουντ ταινία... ξέρεις ποια είναι;;;
Αν εννοείς την Deepika Padukone (ω ναι ανερυθρίαστα δηλώνω ότι εχω δει μπόλικο Bollywood) της μοιάζει πολύ αλλά δεν νομίζω ότι είναι αυτή. Δεν ξέρω αν οι ινδοί μπαίνουν στον κόπο να κάνουν διαφημιστικά στο Πακιστάν.
Κι επειδή είσαι του Bollywood: Priyanka Chopra :love0054:
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Δεν πήγε το μυαλό μου στο Ντεπικάκι, όχι. Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν το Κατρινάκι, αλλά ούτε... θα την βρω όμως πού θα μου πάει... έχει χαρακτηριστικό χαμόγελο... καιρό έχω να δω ένα καλό 3ωρο μπόλυγουντ τώρα που το σκέφτομαι... αν έχεις κάτι καλό τελευταίας σοδιάς να προτείνεις, στείλε... χεχε...

Μπάι δε γουέι, στις τελευταίες σου φωτογραφίες βλέπω ξανθομπαμπούρικα παιδάκια. Μάλλον πλησιάζετε στους Κάλας που έχω διαβάσει ότι είναι ξανθοί και γαλανομάτηδες...
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Δεν πήγε το μυαλό μου στο Ντεπικάκι, όχι. Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν το Κατρινάκι, αλλά ούτε... θα την βρω όμως πού θα μου πάει... έχει χαρακτηριστικό χαμόγελο... καιρό έχω να δω ένα καλό 3ωρο μπόλυγουντ τώρα που το σκέφτομαι... αν έχεις κάτι καλό τελευταίας σοδιάς να προτείνεις, στείλε... χεχε...
Μπάι δε γουέι, στις τελευταίες σου φωτογραφίες βλέπω ξανθομπαμπούρικα παιδάκια. Μάλλον πλησιάζετε στους Κάλας που έχω διαβάσει ότι είναι ξανθοί και γαλανομάτηδες...
Στοκ υπάρχει από ταινίες. Θα πρέπει να δω τη λίστα μου.
Ακόμα απέχουμε από τους Καλάς. Είμαστε βορειοανατολικά. Οι Καλας είναι προς Αφγανιστάν. Μύθος το περί ξανθού γαλανομάτικου. Απ´ολα έχει ο μπαξές και κυριως μελαχροινούς.
 

dpapatsimpas

Member
Μηνύματα
134
Likes
199
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Ιραν
Στο μυαλό μου τα είχα πλάσει υπερμεγέθη πλάσματα με βαρύ μακρύ τρίχωμα κι αυτό που έβλεπα ίσα που μου θύμισε περισσότερο γελάδες με εξτένσιονς.
Θα πρεπει να μπει στη wikipedia ως ο ορισμος της λεξης γιακ...Απιστευτη χωρα,παρεξηγημενη στο επακρο
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Θα πρεπει να μπει στη wikipedia ως ο ορισμος της λεξης γιακ...Απιστευτη χωρα,παρεξηγημενη στο επακρο
Θα συμφωνήσω ως προς το πρώτο με :haha:
Ως προς το δεύτερο… με :(. Εχεις απόλυτο δίκιο. Κι εγώ που που πήγα τελικά, το πάλεψα αρκετά μέσα μου πριν. Να'ναι καλά η ξεροκεφαλιά κι η παρορμητικότητά μου
 
Last edited:

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Δεκαοχτώ μέρες σάλπαρα στο Αιγαίο, και στο μεταξύ το γουρουνάκι διέσχισε φωτοσυγγραφικά το μισό Βόρειο Πακιστάν! Και να που τώρα, διαβάζοντας την ιστορία, όλα μέσα μου μπερδεύονται γλυκά, το κάστρο της Αστροπαλιάς με αυτά του Μπαλτίτ και του Αλτίτ, τα μονοπάτια της Αμοργού με τα ορεινά περάσματα των Ιμαλαιών, τα σοβατισμένα κυκλαδίτικα σοκάκια με τα λάσπινα σπίτια των χωριών της Χούνζα... Τι ωραίο αυτό το μπλέξιμο στο χωροχρόνο! Έτσι λοιπόν, λέω να μείνω για λίγο σ' αυτό το "ανάμεσα", και αργότερα που αναπόφευκτα θα ξελαμπικάρω, εννοείται ότι θα επανέλθω. Στο μεταξύ, καλώς σας ξαναβρίσκω συμφορουμίτες, καλώς σε ξαναβρίσκω Hydronettaki μου!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Τι να πω βρε Παναγιωτη κ Ισαβελλα μου!! Εχω παθει μεγαλη πλακα.Τι Αλασκες κ Παταγωνιες....Πω πω το Πακισταν ειναι κρυφο διαμαντακι
!!!!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Αναζητώντας το παγετώνα

Όσο κι αν χουζουριάσαμε στα ολοκαίνουργια στρώματά μας ροκανίζοντας το χρόνο από το πρόγραμμα της ημέρας, ήταν αδύνατον να αντισταθούμε στην παρόρμηση να μην αγναντέψουμε γι'άλλη μια φορά την θέα στη κοιλάδα του Karimabad από την αετοφωλιά μας στο Duikar.

750_1642.jpg


750_1641.jpg

Το κάστρο Altit και το ομώνυμο χωριό από ψηλά

750_1640.jpg


750_1658.jpg


750_1662.jpg



Με ολοκαίνουργιες σόλες παπουτσιών, φτιαγμένες από λάστιχα φορτηγών έναντι τιμήματος πινακίου φακής, ο Κώστας ήταν πανέτοιμος μαζί μας να κατακτήσει κι άλλες κορφές στη περιοχή. Αυτή τη φορά σε μια εξόρμηση στο κοντινό ορεινό χωριό Hopar. H ατραξιόν κι εδώ (πέρα από τη διαδρομή) ήταν άλλος ένας παγετώνας. Μόνη διαφορά από τον παγετώνα Passu, ήταν ότι αυτό θα γινόταν ξεκούραστα, σχεδόν τεμπέλικα. Το αυτοκίνητο μπορούσε να φτάσει λίγα μέτρα από το σημείο της πανοραμικής θέας κι έτσι ν'αποφύγουμε το φιάσκο της άσκοπης πεζοπορίας.

Με λίγες κλεφτές εικόνες πάλι στον εμπορικό δρόμο του Karimabad…

750_1667.jpg


750_1670.jpg


...κινηθήκαμε να καλύψουμε τα λιγοστά χιλιόμετρα προς το Hopar.

Διασχίσαμε τη συμβολή των ποταμών Ηunza (με καταγάλανα νερά)…

750_1673.jpg


750_1749.jpg


και Nagar (μέσα στη λασπουριά)…

750_1747.jpg


…και πήραμε τον ανηφορικό χωματόδρομο όπου σταδιακά ξεδιπλώνονταν στα μάτια μας χιονισμένες κορφές και χωριά σκαρφαλωμένα στις πλαγιές.

750_1733.jpg


750_1740.jpg


750_1686.jpg


750_1677.jpg


750_1688.jpg


750_1678.jpg


Το Hopar ήταν το κεφαλοχώρι της περιοχής, μια κοινότητα πολυπληθής για την απομόνωση εκεί στην εσχατιά του δρόμου, που μας αποζημίωσε με εικόνες βουκολικές που ως τότε μας είχαν λείψει.

750_1696.jpg


750_1698.jpg


750_1715.jpg



750_1725.jpg


750_1728.jpg


750_1729.jpg


750_1717.jpg

Πεισματικά αρνούμενες το φακό της μηχανής

Άντρες και γυναίκες να δουλεύουν ακάματα στα χωράφια, να ταϊζουν και να ποτίζουν τα ζωντανά, να λιάζουν στις ταράτσες τη σοδειά.

750_1700.jpg


750_1720.jpg


750_1723.jpg


750_1726.jpg


750_1731.jpg


Παρκάραμε στο μέρος που προορίζεται για να θαυμάσεις το παγετώνα, αλλά γι'αλλη μια φορά οι προσδοκίες μας υπήρξαν μάλλον υψηλές. Αν και μπορούσε κανείς να διακρίνει κατά διαστήματα τους λευκωπούς όγκους πάγου, τα πάντα ήταν καλυμμένα από μαύρη ιλύ.

750_1707.jpg


750_1709.jpg


750_1708.jpg


Εξ'ου και το ρέμα που τροφοδοτούσε το ποταμό Nagar ήταν μέσα στη λάσπη. Ένας ντόπιος διάβασε στο βλέμμα μας την απογοήτευση κι έσπευσε να μας ενημερώσει ότι ο παραπλήσιος παγετώνας όπισθεν του βουνού είναι κατάλευκος και χάρμα ειδέσθαι.
Και πώς φτάνουμε εκεί;” ρώτησα αφελώς
Μόλις μια μέρα ποδαρόδρομος είναι
Γούρλωσα τα μάτια, έβγαλα μια άναρθρη κραυγή, κοίταξα απελπισμένος προς τη κατεύθυνση του βουνού κι ευχαρίστησα σιωπηλά τους συνοδοιπόρους μου που δεν διακατέχονταν από παράλογες εμμονές να ξεποδαριαστούμε στα βουνά και τα λαγκάδια μόνο και μόνο για να δούμε ένα παγετώνα πακιστανικού τύπου.

Πήραμε το δρόμο της επιστροφής προς το Karimabad.

750_1735.jpg


Στη διαδρομή συναπαντήσαμε όλο το γυμνάσιο θηλέων που σε ομάδες μετακινιόταν πεζή για να πάει σχολείο (μνήμες αλλοτινών εποχών). Χάρηκα που στο Πακιστάν τα χωριά ακόμα είναι ζωντανά, που λειτουργούν σχολειά και στα πιο απομακρυσμένα μέρη γιατί υπάρχει παιδικός πληθυσμός. Και μελαγχόλησα για μια χώρα που στην επαρχία της αργοσβήνουν οι παιδικές φωνές και τα χωριά της στέκουν σαν φαντάσματα του παρελθόντος.

750_1737.jpg


750_1744.jpg

Φρέσκο νεράκι από τη πηγή

Μετά το καθιερωμένο τσάι κι ανάπαυλα στο PTDC Hunza, κινήσαμε πάλι προς το Gilgit. Αυτή τη φορά απολαύσαμε τη διαδρομή χωρίς τον βαρύ μολυβένιο ουρανό. Βουνά και καταπράσινες πλαγιές λούζονταν όλα μέσα στο δυνατό φώς του ήλιου.

750_1754.jpg


750_1759.jpg


750_1772.jpg

Προειδοποίηση…

750_1764.jpg

Πώς να τα βάλεις με τη φύση;;

750_1753.jpg


750_1777.jpg


750_1779.jpg

Gilgit

Καταφέραμε να φτάσουμε από εναλλακτικούς δρόμους μέχρι το ξενοδοχείο μας γλιτώνοντας την αστυνομική συνοδεία.
Το PTDC Gilgit με τον υπέροχο κήπο του κατάφορτο από τριανταφυλλιές ήταν μια όαση χαλάρωσης που εκτιμήσαμε δεόντως.

750_1783.jpg


750_1784.jpg


Πόσο μάλλον που καταφέραμε να παζαρέψουμε τη τιμή στα χαμηλότερα επίπεδα.
Άλλωστε δεν υπήρχαν και πολλοί επισκέπτες. Το βράδυ δειπνήσαμε στο εστιατόριό του σαν τους κούκους…

750_1751.jpg


750_1727.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.067
Μέλη
38.911
Νεότερο μέλος
ell

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom