Πακιστάν "Μη ξεχάσεις ν'αγοράσεις σεντόνια και πετσέτες για τα προικιά!" (by hydronetta & isabelle)

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Θα εισηγηθω αυτοι οι τρεις να μην ξαναπανε ταξιδι μαζι ,γιατι μας εχουν αρρωστησει λεμε.Αντε μπραβο!!!
Αντ' αυτού σου'χω καλύτερη λύση: έλα κι εσύ μαζί! Άμα αναλάβεις δε να συνεφέρεις το γουρούνι με ποδόλουτρα και μασάζ μετά τις πεζοπορείες, θα εισηγηθώ προσωπικά ειδική έκπτωση για σένα.:bleh:
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Και για να κλείνω τις εκκρεμότητες με την τρίτη μερα στην Hunza, δυο λόγια για το Duikar. Μη διανοηθεί κανείς να επισκεφτεί την περιοχή και παραλείψει να ανέβει εκεί πάνω, θα πρόκειται για ειδεχθές έγκλημα κατά του ταξιδιωτικού εαυτού του.

Η τοποθεσία είναι προσεγγίσιμη από την Karimabad, σε μόλις 20-25 λεπτά, από έναν άκρως ανηφορικό, είναι αλήθεια, και ποοολύ κορδελωτό δρόμο (σε μόλις 11 χιλιόμετρα ανεβαίνεις πάνω από οκτακόσια μέτρα σε υψόμετρο), αλλά πάντως ασφαλτοστρωμένο. Η δε θέα είναι ... είναι ... πώς και τι να πεις που δεν θα'ναι λίγο; ... Φανταστείτε μια αετοφωλιά προσβάσιμη σε ανθρώπους. Τι άλλο δηλαδή να πω για να σας πείσω;

Όσο για φωτό, ο καθένας στο είδος του, ήτοι το γουρουνάκι στις κορυφές, κι εγώ ... στις καλλιέργειες.
(Όχι πώς δεν ξέσκισα ΚΑΙ τα γύρω βουνά, αλλά είπαμε, με τον αγροτικό ιμπρεσσιονισμό έχω μια ειδική αδυναμία:haha:).

021.JPG


Χωράφια πατάτας

030.JPG


Και χωράφια γενικώς

022.JPG


028.JPG


Δεν ξέρω τι είχαν φυτέψει (μάλλον πατάτες κι εδώ), αλλά πώς να αντισταθείς σ' αυτές τις γραμμές;

019.JPG

Στο μεταξύ κάποιοι μοχθούν για όλα αυτά τα έργα, ας μην το ξεχνάμε!

Μα η πραγματική απογείωση ήρθε λίγο μετά, όταν διασχίζοντας το πλάτωμα και φτάνωντας στην άκρη του γκρεμού, αποκαλύφτηκαν οι κλιμακωτές καλλιέργειες...

027.JPG


025.JPG



Καθώς και το χωριό του Αλτίτ

026.JPG

'Αντε και μια κορυφή (η επωνομαζόμενη Lady's Finger) μαζί με οπωροφόρο. Δυο σε ένα για το κλείσιμο!

029.JPG
 

Attachments

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Επίκαιρο (μιας και είχα κάνει ανάλογα σχόλια σε ένα κεφάλαιο της ιστορίας) και θλιβερό:

Η Qandeel Baloch έγινε διάσημη ως μοντέλο, ηθοποιός και social media περσόνα που όμως προκαλούσε αμφιλεγόμενες αντιδράσεις καθώς ήταν Πακιστανή και οι συντηρητικοί εξοργίζονταν με το lifestyle που προωθούσε. Η 20χρονη βρέθηκε στραγγαλισμένη στο σπίτι της κοντά στο Μουλτάν, το Πακιστάν την Παρασκευή το βράδυ. Σήμερα, η πακιστανική αστυνομία ανακοίνωσε πως συνελήφθη ο αδερφός της, ο οποίος από την πρώτη στιγμή φέρονταν ως δράστης του εγκλήματος.
Όλο το άρθρο εδώ: Το μοντέλο από το Πακιστάν στραγγαλίστηκε από τον αδελφό της επειδή προσέβαλε την τιμή της οικογένειας Πηγή: www.lifo.gr
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Αλλάχ ακμπαρ, εύγε και πάλι. Έγινε η καρδιά μας περιβόλι για μια ακόμη φορά...
"Είμαι περήφανος για ό, τι έκανα. Τη νάρκωσα και μετά τη σκότωσα. Ατίμαζε την οικογένειά μας."
Άνευ σχολίου…
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Άντε και μ' αυτήν την ανάρτηση σπατσάρω πια με τα καθυστερούμενα!;)

Για μαντέψτε λοιπόν τι φωτοφράφιζε η Ισαβέλλα την επόμενη μέρα το πρωί με το πού άνοιξε το μάτι της στο Duikar? Μα ασφαλώς καλλιέργειες, με πλάγιο πρωϊνό φως!

004.JPG



005.JPG


Και την ίδια στιγμή τι φωτογράφιζε το γουρουνάκι; Μα κορυφές, εννοείται, με πλάγιο πρωινό φως. Και εννοείται ότι μιλάω πάντα με ντοκουμέντα. Ορίστε:

006.JPG


Όχι ότι δεν υπέπεσα κι εγώ σε ανάλογους πειρασμούς αποχαιρετώντας την περιοχή

008.JPG


ενώ Γουρ και Ζυρ έρχοταν στο τσακίρ κέφι στο άκουσμα πακιστανικου άσματος εκπορευόμενου από το ραδιόφωνο περαστικού αυτοκινήτου προσφέροντας το εξής θέαμα (δωρέαν) στον ιθαγενικό λαό της περιοχής

007.JPG



Θυμάστε την ομολογία μου (χωρίς μεταμέλεια) για σκόπιμη παραπλάνηση των γεννητόρων μου ως προς τον ταξιδιωτικό προορισμό μου, έτσι δεν είναι;

Εκτός λοιπόν από τις "ανταποκρίσεις" προς τον πατέρα μου, επιπέδου αξιοπιστίας τηλεοπτικού δελτίου ειδήσεων των 8, και σταλμένες όλες από την γουρουνίσια ταμπλέτα, μην το ξεχνάμε αυτό, είχα και ένα άλλο μείζον θέμα να επιλύσω καθ' όλο το ταξίδι: τι σκατά φωτογραφίες θα δείξω επιστρέφοντας; Ε; Τι;

Μα φωτογραφίες ταιριαστές με το Λαντάκ ασφαλώς, ήτοι
1. Βουνά (καλά, απ' αυτά έχω να φάνε και οι κότες)
2. Βουδιστικά μοναστήρια (εδώ τα πράγματα γίνονται πιο δύσκολα, αλλά σερβιρισμένα κατάλληλα, τα κάστρα της Χούνζα με τη θιβετιανή αρχιτεκτονική μια χαρά μπορούν να ταιριάξουν. Χώρια οι επιγραφές, χωρια κάτι βούδες χαραγμένοι στους βράχους, χώρια τα ξυλόγλυπτα και άλλα σχετικά).
3. Θιβετόφατσες (κι απ' αυτές διαθέτει το αρχείο μας, από άλλα ταξίδι. Ακόμα όμως κι αν έχουν δει παλιότερα κάποιες απ' αυτές, σιγά μη τις θυμούνται μία-μία)
4. Διάφορα άλλα που παραπέμπουν γενικά σε ινδικό περιβάλλον όπως π.χ. αυτή η αφίσα από εμπορικό στην Καριμαμπάντ.Τι λέτε; Περνάει; (εννοείται ότι κρόπαρα τα διάφορα μπλα μπλα στα ουρντού. μην αυτοκαρφωθούμε σαν κορόιδα).

002.JPG


Αυτή πάλι, λέω να μην την δείξω :haha:

003.JPG


Όσο για την επίσκεψη στο Hopar, ήρθε η στιγμή για μια ακόμη αποκάλυψη. Δεν ξέρω να πω στα σίγουρα με ποιον είχε κάνει συμφωνία το γουρούνι, με τον αλλάχ, ή με διάολο, θα σας γελάσω, το βέβαιο είναι ότι η τύχη (?) το' φερνε να κάθεται σχεδόν μονίμως από τη σωστή πλευρά του αυτοκινήτου. Όπου σωστή πλευρά νοείται αυτή από το παράθυρο της οποίας παρελαύνουν τα καλύτερα τοπία και τα πιο ενδιαφέροντα στιγμιότυπα. Το οτι δεν τον έφαγα (ακόμα) ωμό και με τα ρούχα οφείλεται αποκλειστικά στον εξαιρετικό μου χαρακτήρα και στον τηλεφακό της κάνον χάρη στον οποίο έπιασα κάνα δυο σκηνές εκτός της εμβέλειας του γουρουνίσιου οπλοπολυβόλου :bleh:.

015.JPG



016.JPG



013.JPG



012.JPG

Είπαμε, παγετώνα για τεμπέληδες δεν διαθέτει το Πακιστάν. Για να δεις κάτι καλό πρέπει να περπατήσεις (ποοοοοοολύ).

018.JPG

Και ολίγη από δρόμους, για να κλείσει όμορφα η μέρα

019.JPG



017.JPG



020.JPG
 
Last edited:

alma

Member
Μηνύματα
3.726
Likes
15.092
Επίκαιρο (μιας και είχα κάνει ανάλογα σχόλια σε ένα κεφάλαιο της ιστορίας) και θλιβερό:

Η Qandeel Baloch έγινε διάσημη ως μοντέλο, ηθοποιός και social media περσόνα που όμως προκαλούσε αμφιλεγόμενες αντιδράσεις καθώς ήταν Πακιστανή και οι συντηρητικοί εξοργίζονταν με το lifestyle που προωθούσε. Η 20χρονη βρέθηκε στραγγαλισμένη στο σπίτι της κοντά στο Μουλτάν, το Πακιστάν την Παρασκευή το βράδυ. Σήμερα, η πακιστανική αστυνομία ανακοίνωσε πως συνελήφθη ο αδερφός της, ο οποίος από την πρώτη στιγμή φέρονταν ως δράστης του εγκλήματος.
Όλο το άρθρο εδώ: Το μοντέλο από το Πακιστάν στραγγαλίστηκε από τον αδελφό της επειδή προσέβαλε την τιμή της οικογένειας Πηγή: www.lifo.gr

Είχα ακούσει πολλά εγκληματικά που ισχύουν σε αυτές τις χώρες αλλά αυτό που λέει στο τέλος το άρθρο που παραθέτεις δεν το ήξερα...πως μπορούν να σκοτώνουν οι άντρες, γυναίκες της οικογένειας τους και να αποφύγουν την καταδίκη;;;;;;;;;!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! αν οι συγγενείς τους συγχωρήσουν με αντάλλαγμα χρήματα;;;;;;;;;;;;;;;;;;;!!!!!!!!!!!!!!

Εμετός.

Σόρρυ για το off topic αλλά μια και έβαλες το θέμα αγαπητέ Παναγιώτη δεν μπορούσα να μην το σχολιάσω...
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Ελπίζω όταν τελειώσει η ιστορία, οι αναρτήσεις της @isabelle να συμπεριληφθούν σαν ξεχωριστά κεφάλαια.
Πάντως Isabelle ''χτυπάς'' στα ίσα το γουρούνι και στις φωτό και στην περιγραφή;)
Μαλλον θα ενσωματωθούν (αν συμφωνεί και το έτερον ταξιδιωτικό ήμισυ) ανά κεφάλαιο. Διαπίστωσα ότι είναι εύκολο με copy paste.
Και βέβαια η ιστορία θα αναγράφει ότι είναι ΚΑΙ δια χειρός isabelle!
Κατά τα λοιπά, θα έλεγα ότι μάλλον εγώ κάνω φιλότιμες προσπάθειες να τους φτάσω και στην γραφή και στην φωτογραφία. Άλλωστε αυτό το επιδεικνύει περίτρανα το προσωπικό τους site.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom