Αυστρία Μια ερώτηση

NikosUs

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Φρανκφούρτη
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α
Καλησπέρα ! Επειδή είμαι λίγο αρχάριος σχετικά με τα ταξίδια , μιας και έχω ταξιδέψει 2 φορές εξωτερικό μονο (1 με αεροπλανο η αλλη με πλοιο) , σκοπεύω να ταξιδέψω στην Ελβετία τα Χριστούγεννα , και όλες οι οικονομικές πτήσεις που μου εμφανίζει το momondo είναι με στάση ! Αυτη λοιπον η στάση είναι στην Βιέννη και διαρκεί 9 ώρες. Θα ήθελα λοιπον να μάθω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να την επισκεφθώ ,καθώς θα βρίσκομαι εκει ! Το αεροδρόμιο δεν είναι μακριά απο το κέντρο , επομένως θα ηταν μια καλή ευκαιρία ! Αλλα το θέμα ειναι η βαλίτσα μου ! Μπορώ να την αφήσω κάπου στο αεροδρόμιο , ή γενικώς κάπου ώστε να μην την κουβαλάω ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων ! :)
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.303
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Αν το εισιτήριο είναι ενιαίο (που όπως μας τα γράφεις μάλλον ενιαίο είναι) την βαλίτσα θα την παραλάβεις κατευθείαν στην Ελβετία. Αν όχι, στα περισσότερα αεροδρόμια έχει υπηρεσία φύλαξης αποσκευών με κάποια χρέωση.
 

NikosUs

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Φρανκφούρτη
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α
Τι εννοεις ενιαιο; Για την ακρίβεια το εισητήριο ειναι Θεσσαλονίκη-Ζυρίχη με στάση στην Βιέννη.(9 ωρες). Δηλαδή στην ουσία εγω την βαλίτσα θα την δώ πρώτη φορα στη θεσσαλονίκη , και θα την ξαναδώ στην Ελβετία ετσι ; Αλήθεια ; Και πόσο κοστίζουν αυτες οι υπηρεσίες περίπου ;
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Δεν κοστιζουν.Αφου ειναι ενιαιο το εισητηριο ετσι γινεται.Και να θελες να πας βολτα στη Βιεννη με τη βαλιτσα, δε θα στη δινανε.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.303
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
αφου θα την παραλάβεις στην Ελβετία (την βαλίτσα) μην ασχολείσαι με την φύλαξη αποσκευών. Με ποιa εταιρεία πας? Austrian airlines?
 

NikosUs

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Φρανκφούρτη
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α
Ναί ! Εχετε κανει ποτε παρομοιο ταξιδι ; Εννοω να πατε καπου με σταση , και στη σταση να επισκεφθειτε λιγο την πολη ;;
 

flying Doc

Member
Μηνύματα
200
Likes
378
Στην ερώτησή σου απαντώ...Πολλές φορές. Φροντίζω, σχεδόν πάντα να έχω μεγάλα connection times για να μπορω να βγαίνω από το αεροδρόμιο, είτε για το hobby μου (planespotting), είτε για να δω, έστω και λίγο την πόλη. Αυτό βεβαια, όταν το αεροδρόμιο είναι σχετικά κοντά και συνδέεται με μέσο σταθερής τροχιάς με την πόλη, για αν μην έχω το άγχος μποτιλιαρίσματος κλπ.

Οσον αφορά τη Βιέννη. Από τη στιγμή που δε θα έχεις τη βαλίτσα μαζί σου, φροντίζεις να βγεις γρηγορα γρήγορα απο το αεροπλάνο, να φρεσκαριστείς στα γρηγορα στις τουαλέτες και μετά να πας για τον σταθμό του τρένου που βρίσκεται μεσα στο terminal. Διαλέγεις είτε το CAT (το γρηγορο και πιο ακριβό τρενο) είτε το S-Bahn (φτηνότερο και λίγο πιο αργό, κατά 10 λεπτά) και σε μισή ωρα το πολύ θα είσαι στο κέντρο της Βιέννης. Υπολόγισε ενα 5ωρο για να δεις τα βασικα και να πιεις κι εναν καφε και μετά πίσω στο αεροδρόμιο. Θεωρητικά, σε 7 ώρες θα έχει βγει, θα εχεις δει και θα επιστρεψεις και θα έχεις και άλλη 1 ώρα στο αεροδρόμιο για ξακούραση και ψώνια.Κάνε εναν καλό προγραμματισμό και θα δεις ότι θα τα καταφέρεις.

Πληροφορίες για μετακινήσεις απο και προς το αεροδρόμιο με ΜΜΜ εδώ
http://www.viennaairport.com/jart/p...&content-id=1249344074219&reserve-mode=active
 

NikosUs

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Φρανκφούρτη
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α
Σε ευχαριστώ πολύ ! Πάααρα πολύ ! Σε ποιές πόλεις το έχεις κάνει αν επιτρέπεται ;; Που ξέρεις μπορεί να αλλάξω γνώμη για την Ελβετία και να βρώ πουθενά φθηνότερα σε συνδυασμό με άλλες layover στασεις ! Ποιες πολεις απο αυ τες που εχεις παει , εχουν κοντα το αεροδρομιο όπως η Βιεννη ; Και ποσες ώρες μου συστείνεις ωστε να παρω μια γεύση απο καποια πολη-στάση ; Ευχαριστω !
 

flying Doc

Member
Μηνύματα
200
Likes
378
Έχω βγει για λίγο ή για πολύ σε Βιέννη, Ζυρίχη, Γενευη, Κοπεγχαγη, Αμστερνταμ, Βρυξελλες, Μοναχο. Όλες απέχουν από 15 έως 30 λεπτά με το μετρό / τρένο από το αεροδρόμιο, οπότε 4-5 ώρες φτάνουν για να πάρεις μια μικρη γευση....
 

NikosUs

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Φρανκφούρτη
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α
Μα ποσα ταξιδια ;! Και ποια πολη απο αυτες ηταν πιο εντυπωσιακη και ενδιαφερουσα ;; Ευχαριστω ! :D
 

flying Doc

Member
Μηνύματα
200
Likes
378
Ταξίδια μην το ψάχνεις....Πολλά, πάρα πολλά εντός κι εκτός Ευρώπης. Οσον αφορά για το ποια ήταν η πιο ενδιαφερουσα, θα σου πω το εξης. Στη Ζυρίχη έχω βγει από το αεροδρόμιο 7 φορές αλλά πότέ δεν είδα την πόλη. Πάντα πήγαινα για planespotting, το ίδιο και στο Amsterdam. Έχω πάει 5 φορές και μόνο τη μία είδα την πόλη. Τις υπόλοιπες ήμουν πέριξ του αεροδρομίου για 2-3 μέρες για planespotting. Στο Μοναχο το ίδιο, Γενευη το ίδιο, Λονδίνο το ίδιο (2 μέρες κάθισα και είδα μόνο τον σταθμό St Pancras, και το tube για το LHR. Eπί δύο μέρες έλιωσα στην Myrtle Avenue. Μην το ψάχνεις.... Όπου κι αν πάω το ίδιο κάνω...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.040
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom