Γαλλία Μια μικρη βοηθεια για το Παρισι...

alexandra

Member
Μηνύματα
56
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
αυστραλία
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Εχετε επιλεξει να μεινετε σε εναν δρομο και μια περιοχη οπου φημιζεται για τα καλα και σχετικα οικονομικα εστιατορια. Εκει κοντα θα βρειτε μια απο τις καλυτερες πιτσαριες της πολης (προσωπικα την βαζω στο τοπ3 απο τις πιτσες που εχω φαει σε οποιοδηποτε μερος του κοσμου) την pizza Julia (ειναι κυριως για take away, exei mono 2-3 τραπεζακια), το a l'ami Pierre για νοστιμοτατη παπια, το Meneske για πολυ καλο κουρδικο φαγητο. Αντιθετα δεν θα σας προτεινα ενα εστιατοριο που βρισκεται στη rue de Charonne (στον ιδιο δρομο με το ξενοδοχειο σας) και θεωρειται ενα απο τα καλυτερα του κοσμου, το Septime. Δεν εμεινα καθολου ευχαριστημενος ουτε απο την εηυπηρετηση, ουτε απο το φαγητο οσο αφορα τη σχεση ποιοτητας τιμης. Αν παρ' ολ' αυτα θελησετε να πατε πρεπει να κανετε κρατηση σημερα κι αν εχουν ελευθερο τραπεζι.
Επειδη ομως ισως το παιδι (αλλα κι εσεις) δεν μεινετε ευχαριστημενοι, δεδομενου πως το γαλλικο φαγητο δεν συνηθιζεται ευκολα απο τους γευστικους καλικες των Ελληνων υπαρχει παντα και ο Tzaferakos στη rue Monge με αυθεντικο σπιτικο φαγητο, μαγειρεμενο με μερακι απο την οικογενεια του Ηλια και της Αργυρως. Λιγα τραπεζακια, λιγες επιλογες αλλα εξαιρετικη ποιοτητα (σαν να το κανεις σπιτι σου). Αν θες κατι ιδιαιτερο μπορεις να το κανεις παραγγελια και θα στο ετοιμασουν για την αλλη μερα.
Χωρις να θελω να καταχραστω τη διαθεση σου για βοηθεια, θα ηθελα για αλλη μια φορα τη γνωμη σου σε οτι αφορα τη μερα των Χριστουγεννων.
Υπαρχει κατι ιδιαιτερο για τη συγκεκριμενη μερα που θα μπορουσαμε να κανουμε η να παρακολουθησουμε και που θα προτεινες ιδανικα να γευματισουμε. Ο Τζαφερακος θα ειναι ανοιχτος...?Και αν υπαρχει καλη μερα για τη Eurodisney...χωρις πολυ κοσμο και ατελειωτες ουρες οπως μου ειχε συμβει στο παρελθον.
Ευχαριστω πολυ
 

alexandra

Member
Μηνύματα
56
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
αυστραλία
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Καλησπερα σας,
μια εβδομαδα εχει απομεινει για το οικογενειακο μας ταξιδι στο Παρισι τις μερες των Χριστουγεννων.
Κι ενω γενικα δεν εχουμε προγραμμα γιατι μας αρεσει η περιπλανηση, εχοντας βεβαια ως δεδομενο οτι εχω ξαναπαει αρκετες φορες, κι εχοντας μια safe list απο εστιατορια για να μη χρειαστει να δοκιμαστουμε μερες που ειναι κι εχοντας μαζι μας ενα επταχρονο, αυτο για το οποιο δεν καταληξαμε ακομα ειναι η Disneyland που σαφως και θα παμε απλως δεν μπορω να βρω πουθενα καποιο οικονομικο πακετο. Ισως και να μην υπαρχει γι αυτο......αλλα θα το εκτιμουσα αν καποιος ξερει κι εχει να μου προτεινει κατι να το κανει.
Επισης ειναι ασφαλη η επιστροφη μας με τρενο....δεδομενου οτι θα γυρισουμε αργα....8μμ.
Ευχαριστω πολυ.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Χωρις να θελω να καταχραστω τη διαθεση σου για βοηθεια, θα ηθελα για αλλη μια φορα τη γνωμη σου σε οτι αφορα τη μερα των Χριστουγεννων.
Υπαρχει κατι ιδιαιτερο για τη συγκεκριμενη μερα που θα μπορουσαμε να κανουμε η να παρακολουθησουμε και που θα προτεινες ιδανικα να γευματισουμε. Ο Τζαφερακος θα ειναι ανοιχτος...?Και αν υπαρχει καλη μερα για τη Eurodisney...χωρις πολυ κοσμο και ατελειωτες ουρες οπως μου ειχε συμβει στο παρελθον.
Ευχαριστω πολυ
Συγγνωμη αλλα βρισκομαι διακοπες σε μερος με οχι καλο ιντερνετ. Ο Τζεφερακος (ετσι ειναι το σωστο ονομα, εκ παραδρομης το ειχα γραψει λαθος) και να ειναι ανοιχτος δεν ειναι καταλληλος για εκεινη τη μερα. Ειναι πολυ μικρο μαγαζι. Προταση για φαγητο δεν εχω επειδη δεν γνωριζω ουτε τα γουστα, ουτε το budget σας. Γενικα το Παρισι την ημερα των Χριστουγεννων ειναι αρκετα ησυχο γιατι οι περισσοτεροι τρωνε στο σπιτι οικογενειακα. Δεν ειναι ομως αδειο οπως το Λονδινο και φυσικα εχει αρκετα μαγαζια και αξιοθεατα ανοιχτα. Οποτε υπαρχουν πραγματα να κανεις και να μην βαρεθεις.

Καλησπερα σας,
μια εβδομαδα εχει απομεινει για το οικογενειακο μας ταξιδι στο Παρισι τις μερες των Χριστουγεννων.
Κι ενω γενικα δεν εχουμε προγραμμα γιατι μας αρεσει η περιπλανηση, εχοντας βεβαια ως δεδομενο οτι εχω ξαναπαει αρκετες φορες, κι εχοντας μια safe list απο εστιατορια για να μη χρειαστει να δοκιμαστουμε μερες που ειναι κι εχοντας μαζι μας ενα επταχρονο, αυτο για το οποιο δεν καταληξαμε ακομα ειναι η Disneyland που σαφως και θα παμε απλως δεν μπορω να βρω πουθενα καποιο οικονομικο πακετο. Ισως και να μην υπαρχει γι αυτο......αλλα θα το εκτιμουσα αν καποιος ξερει κι εχει να μου προτεινει κατι να το κανει.
Επισης ειναι ασφαλη η επιστροφη μας με τρενο....δεδομενου οτι θα γυρισουμε αργα....8μμ.
Ευχαριστω πολυ.
Απο τη σελιδα που σου εδωσαν ή απο auchan.fr, fnac.fr κ.α. θα δεις πως τις 2 τελευταιες βδομαδες του χρονου τα εισιτηρια ειναι αρκετα ακριβα. Το μονο που υπαρχει μεχρι την ημερα των Χριστουγεννων ειναι το Super Magic ή καπως ετσι που σου δινει προσβαση για 2 παρκα στην τιμη των 69€ για τους ενηλικες και 62€ για το παιδι. Αυτο πρπει ομως πρεπει να το εχει αγορασει απο την προηγουμενη και δεν πωλειται στην εισοδο της Disneyland. Δεδομενου οτι φτανετε 24 στο Παρισι ισως θα ηταν καλο να ξοδεψετε τα Χριστουγεννα εκει που ειναι η τελευταια μερα της προσφορας.

Καλα να περασετε και Καλες Γιορτες!
 

alexandra

Member
Μηνύματα
56
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
αυστραλία
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Συγγνωμη αλλα βρισκομαι διακοπες σε μερος με οχι καλο ιντερνετ. Ο Τζεφερακος (ετσι ειναι το σωστο ονομα, εκ παραδρομης το ειχα γραψει λαθος) και να ειναι ανοιχτος δεν ειναι καταλληλος για εκεινη τη μερα. Ειναι πολυ μικρο μαγαζι. Προταση για φαγητο δεν εχω επειδη δεν γνωριζω ουτε τα γουστα, ουτε το budget σας. Γενικα το Παρισι την ημερα των Χριστουγεννων ειναι αρκετα ησυχο γιατι οι περισσοτεροι τρωνε στο σπιτι οικογενειακα. Δεν ειναι ομως αδειο οπως το Λονδινο και φυσικα εχει αρκετα μαγαζια και αξιοθεατα ανοιχτα. Οποτε υπαρχουν πραγματα να κανεις και να μην βαρεθεις.



Απο τη σελιδα που σου εδωσαν ή απο auchan.fr, fnac.fr κ.α. θα δεις πως τις 2 τελευταιες βδομαδες του χρονου τα εισιτηρια ειναι αρκετα ακριβα. Το μονο που υπαρχει μεχρι την ημερα των Χριστουγεννων ειναι το Super Magic ή καπως ετσι που σου δινει προσβαση για 2 παρκα στην τιμη των 69€ για τους ενηλικες και 62€ για το παιδι. Αυτο πρπει ομως πρεπει να το εχει αγορασει απο την προηγουμενη και δεν πωλειται στην εισοδο της Disneyland. Δεδομενου οτι φτανετε 24 στο Παρισι ισως θα ηταν καλο να ξοδεψετε τα Χριστουγεννα εκει που ειναι η τελευταια μερα της προσφορας.

Καλα να περασετε και Καλες Γιορτες!
Ευχαριστω για αλλη μια φορα για τη βοηθεια!
Για τη Eurodisney εχεις απολυτο δικιο εκλεισα στις τιμες που ειπες σημερα το πρωι αφου κατεληξα στο οτι ειναι η καλυτερη επιλογη ...απο πολλες αποψεις, να περασουμε τη μερα των Χριστουγεννων εκει. Το μονο που δεν θα εχω την ευκαιρια ειναι να παρακολουθηςω τη λειτουργια των Χριστουγεννων στη Βαςιλικη Σακρ Κερ.....
Επισης να πω πως εκλεισα shared shuttle bus απο και προς CDGφυσικα και για τους τρεις μας με περιπου 50€, το οποιο σε αφηνει στη διευθυνση που θες και σε παραλαμβανει εξισου. Mε 11€ επιπλεον γινοταν πριβε η μεταφορα μας.
Σχετικα με το ποσο ησυχο ειναι το Παρισι....εχοντας βρεθει Κοπενχαγη ανημερα Χριστουγεννων το Παρισι θα μου μοιαζει με Νεα Υορκη. Στην Κοπενχαγη ηταν ολα κλειστα μεχρι και τις 27/12!
Οι διαδρομες εχουν βγει και ανυπομονω να αναχωρησω για την πολη του φωτος.
Επισης ψαχνω να δω μηπως με συμφερει απο το να βγαλω εισητηρια για Μετρο να αγορασω πασο για το open bus οπου θα μας χρησιμευσει σαν μεσο μεταφορας και θα δουνε συζυγος και κορη και περιοχες που δεν εχουμε το χρονο να καλυψουμε. Θα μας κοστισει για 2 ενηλικες και 1 παιδι για μια μερα 83€ για 2 μερες 91€ και 3 μερες 99€ και αφορα σε 4 γραμμες και 50 συνολικα στασεις, εν ολιγεις καλυπτει τα παντα και απολαμβανεις τη διαδρομη. Αυτο ακομα δεν το εχω κλεισει.....
Και παλι ευχαριστω πολυ....
Να ευχηθω και σενα καλες γιορτες!

Υ.Σ. Ειδα στο ινσταγκραμ δυο τυπους να κανουν πικ νικ στο Σηκουανα με μια λαχταριστη πιτσα απο Julia ;) Αν εχει καλο καιρο θα κανουμε το ιδιο...
 

alexandra

Member
Μηνύματα
56
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
αυστραλία
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
@tripakias να ευχηθω καλες γιορτες και να ζητησω προκαταβολικα συγνωμη για την ενοχληση αλλα αυτη τη φορα πραγματικα χρειαζομαι τη βοηθεια σου!
Πηγαμε Παρισι περασαμε φυσικα τελεια...6 μερες = τιποτα! Ολες αυτες οι υπεροχες γειτονιες, τα καφε, οι ανθρωποι, ο Σηκουανας....καθε πρωι πηγαινα πολυ νωρις για κρουασαν και πραγματικα εβλεπα την πολη να ξυπναει και παραλληλα τη ανησυχη νυχτα να εχει αφησει τα σημαδια της.... Θα επιστρεψω σε αυτη την πολη με περισσοτερο διαθεσιμο χρονο για να μπορεσω να πω πως πηρα μια γευση της....και να φανταστεις επειδη εχω ξαναπαει κι αλλες φορες απο τα τουριρτικα αξιοθεατα καναμε μονο ενα περασμα πολυ γρηγορο για να τα δει η οικογενεια.... Βεβαια στο τελος δεν αντεξα....ισως και εσκεμμενα.... αφησα κατι πισω μου ....ενα λογο για να επιστρεψω! Το ipad μου ξεχασα στο ξενοδοχειο!!!!! Τηλεφωνησα απο το αεροδρομιο, μου επιβεβαιωσαν οτι το βρηκαν και οτι θα μου εστελναν μια φορμα να συμπληρωσω για να μου το στειλουν αφου βεβαια στειλω ταυτοτητες, πιστωτικη καρτα...κτλ.
Και καπου εδω ηθελα να σε ρωτησω αν ξερεις να με συμβουλεψεις τι να κανω αφενως για να μην το πληρωσω χρυσο και αφετερου για να το παραλαβω γιατι εχω μεσα ....τα παντα ολα μου! Ειναι mini ipad, μικρο και πολυ ελαφρυ.
Και παλι χιλια συγνωμη για την ενοχληση. Ψαχνω απο χθες το βραδυ που επεστρεψα να βγαλω με κουριερ, ταχυδρομεια κτλ....αλλα αδικα....και ξαφνικα μου ηρθες εσυ στο μυαλο!
Θα σου ημουν πραγματικα υποχρεη!
Αλεξ
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλη χρονια @alexandra! Συγγνωμη αλλα τωρα το ειδα. Ευχομαι να εβγαλες ακρη. Αν οχι, μπορεις να πας στη σελιδα https://boutique.laposte.fr/affranchissement-a-domicile που ειναι των γαλλικων ταχυδρομειων και να επιλεξεις Affranchir à domicile un Colissimo που σου δινει τη δυνατοτητα να εκτυπωσεις τα γραμματοσημα απο το σπιτι και να τα κολλησεις στο δεμα. Επισης αν το δεμα ειναι μικρο και χωραει στο γραμματοκιβωτιο του ενοδοχειου μπορει ο ταχυδρομος να το παραλαβει απο εκει χωρις να χρειαστει να παει καποιος ταχυδρομειο (χωρις επιπλεον κοστος). Δηλαδη συμπληρωνεις τα στοιχεια αποστελεα και απο που θα φυγει το δεμα (αν δεν χωραει στο γραμματοκιβωτιο πρεπει να παει ταχυδρομειο), τα στοιχεια παραληπτη, βαζεις την αξια του ipad (για καθε 100€ πληρωνεις 1€) για να εισαι εξασφαλισμενη σε περιπτωση που χαθει, πληρωνεις. Το ξενοδοχειο εκτυπωνει τα γραμματοσημα, τα κολλα στο δεμα, το βαζει στο κουτι ή στο ταχυδρομειο και την αλλη μερα ξεκινα το ταξιδι του κι εσυ μπορεις να παρακολουθεις την πορεια του.
Ενδεικτικα το κοστος αποστολης για ενα μικρο δεμα 3 κιλων ειναι 21,2€ για Ελλαδα + το κοστος ασφαλειας.
Ρωτα το ξενοδοχειο αν μπορουν να κανουν αυτην τη διαδικασια, αν χωραει να το βαλουν στο γραμματοκιβωτιο τους κι αν ναι, τα στοιχεια τους για να συμπληρωσεις τα στοιχεια αποστολεα (ή αν θελουν να κανουν αυτοι τη διαδικασια αποστολης και να τους στειλεις τα χρηματα).
Ολο αυτο μπορει να ειναι λιγο χρονοβορο (μπορει να παρει 3 βδομαδες ή και παραπανω). Γι αυτο υπαρχει το Chronopost που θα το βρεις στην ιδια σελιδα επιλεγοντας Affranchir à domicile un envoi Chronopost. Στην ουσια ειναι εξπρες αποστολη που θα σου στοιχισει περιπου 45-46€ για παραλαβη σε 2 με 4 εργασιμες ή περιπου 96-97€ για παραλαβη την επομενη μερα.
 

alexandra

Member
Μηνύματα
56
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
αυστραλία
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Καλη χρονια @alexandra! Συγγνωμη αλλα τωρα το ειδα. Ευχομαι να εβγαλες ακρη. Αν οχι, μπορεις να πας στη σελιδα https://boutique.laposte.fr/affranchissement-a-domicile που ειναι των γαλλικων ταχυδρομειων και να επιλεξεις Affranchir à domicile un Colissimo που σου δινει τη δυνατοτητα να εκτυπωσεις τα γραμματοσημα απο το σπιτι και να τα κολλησεις στο δεμα. Επισης αν το δεμα ειναι μικρο και χωραει στο γραμματοκιβωτιο του ενοδοχειου μπορει ο ταχυδρομος να το παραλαβει απο εκει χωρις να χρειαστει να παει καποιος ταχυδρομειο (χωρις επιπλεον κοστος). Δηλαδη συμπληρωνεις τα στοιχεια αποστελεα και απο που θα φυγει το δεμα (αν δεν χωραει στο γραμματοκιβωτιο πρεπει να παει ταχυδρομειο), τα στοιχεια παραληπτη, βαζεις την αξια του ipad (για καθε 100€ πληρωνεις 1€) για να εισαι εξασφαλισμενη σε περιπτωση που χαθει, πληρωνεις. Το ξενοδοχειο εκτυπωνει τα γραμματοσημα, τα κολλα στο δεμα, το βαζει στο κουτι ή στο ταχυδρομειο και την αλλη μερα ξεκινα το ταξιδι του κι εσυ μπορεις να παρακολουθεις την πορεια του.
Ενδεικτικα το κοστος αποστολης για ενα μικρο δεμα 3 κιλων ειναι 21,2€ για Ελλαδα + το κοστος ασφαλειας.
Ρωτα το ξενοδοχειο αν μπορουν να κανουν αυτην τη διαδικασια, αν χωραει να το βαλουν στο γραμματοκιβωτιο τους κι αν ναι, τα στοιχεια τους για να συμπληρωσεις τα στοιχεια αποστολεα (ή αν θελουν να κανουν αυτοι τη διαδικασια αποστολης και να τους στειλεις τα χρηματα).
Ολο αυτο μπορει να ειναι λιγο χρονοβορο (μπορει να παρει 3 βδομαδες ή και παραπανω). Γι αυτο υπαρχει το Chronopost που θα το βρεις στην ιδια σελιδα επιλεγοντας Affranchir à domicile un envoi Chronopost. Στην ουσια ειναι εξπρες αποστολη που θα σου στοιχισει περιπου 45-46€ για παραλαβη σε 2 με 4 εργασιμες ή περιπου 96-97€ για παραλαβη την επομενη μερα.
Πολλα πολλα ευχαριστω.....!
 

niki_zor

Member
Μηνύματα
40
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
NEW YORK
Καλησπέρα...
τελικά το ταξίδι κλείστηκε για τέλη Φεβρουαρίου..
φτάνουμε στο αεροδρόμιο De Gaulle και το ξενοδοχείο μας είναι στην 221 Rue Saint Honoré...
ποια νομίζετε ότι είναι ο καλύτερος τρόπος να φτάσω ως εκεί?? Δεν τα πάω και πολύ καλά με τα μέσα μαζικής μεταφοράς..
από οτι είδα μάλλον βολεύει το roissy bus μέχρι Opera και μετά μετρό μέχρι την στάση Tuileries??
ευχαριστώ!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
RER B μεχρι Chatelet-Les Halles και απο Chatelet τη γραμμη 1 του μετρο για Tuileries. Αν δεν εχετε πολλα μπαγκαζια μπορειτε να βγειτε και απο το Forum και να πατε περπατωντας απο Les Halles.

To λεωφορειο και περισσοτερη ωρα και μεγαλυτερο κοστος.
 

niki_zor

Member
Μηνύματα
40
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
NEW YORK
Καλημέρα.
θα ήθελα κι άλλη βοήθεια..
1) δεν ξέρω αν θα πρέπει να κλείσω εισιτήρια για τον πύργο του Eiffel on-line..δεν ξέρω αν θα έχει ουρά,σκέφτομαι και τον καιρό, αν δεν είναι καλός δεν θα μπορούμε να ανέβουμε στον 3ο όροφο..σωστά? και θα έχω δώσει τζάμπα τα χρήματα..έπειτα φοβάμαι να δεσμευτώ με την ώρα και την ημέρα...εσείς τι προτίνετε?
απλά βλέπω ότι για τις ημερομηνίες που θα είμαι εκεί δεν είναι διαθέσιμες κάποιες ώρες..
2) είδα επίσης ότι στην περιοχή του Τροκαντερό υπάρχει ένα aquarium.
Άξίζει να το επισκεφτεί κανείς?
3)θα μείνουμε rue Saint-Honore κοντά στη Vandome θέλουμε όμορφα μαγαζάκια για πρωινό..αν έχετε κάποιο υπόψιν σας μου λέτε..αυτά προς το παρόν..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.253
Μηνύματα
885.023
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom