Δανία Μια τζούρα Δανίας: Χριστούγεννα στην Κοπεγχάγη

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.343
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ωραία η χιονισμένη Κοπεγχάγη! Λεπτομέρειες για το ξενοδοχείο σου?
Ήταν το κλασσικό οικονομικό Σκανδιναβικό ξενοδοχείο. Μικρά και πολύ απλά δωμάτια με τις τυπικές παροχές, ευτυχώς πολύ καλό πρωινό, το κακό όμως ήταν ότι είχε αρκετό κρύο εντός των δωματίων.
Η τοποθεσία του ήταν ιδιαίτερα βολική, 600 μέτρα από τον κεντρικό σταθμό των τρένων και την αφετηρία των λεωφορείων, δίπλα στο πάρκο Tivoli.
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
991
Likes
2.089
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Αυτό με το κρύο που λες μου κάνει εντύπωση πραγματικά. Εκεί η θέρμανση ρυθμίζεται 24ωρες το 24ωρο. Δε μας τα λένε καλά οι Δανοί! Χτύπησε κι εκεί η κρίση?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.343
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αυτό με το κρύο που λες μου κάνει εντύπωση πραγματικά. Εκεί η θέρμανση ρυθμίζεται 24ωρες το 24ωρο. Δε μας τα λένε καλά οι Δανοί! Χτύπησε κι εκεί η κρίση?
Όχι, απλά αυτοί με 17-18 βαθμούς νομίζουν ότι είναι καλοκαίρι. :haha:
Τους έβλεπα και στις παμπ, ίδια θερμοκρασία πάνω - κάτω κι αυτοί με κοντομάνικο!
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.081
Likes
2.495
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Πάντως εγώ θυμάμαι είχα πάει Μάη και είχε πολύ κρύο γύρω στους 5 άντε 10 το πολύ βαθμούς! Φαντάζομαι πόσο κρύο θακανε το Δεκέμβρη, αν κ έτσι που έχει αλλάξει ο καιρός δεν αποκλείω να ήταν νορμάλ
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.343
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Πάντως εγώ θυμάμαι είχα πάει Μάη και είχε πολύ κρύο γύρω στους 5 άντε 10 το πολύ βαθμούς! Φαντάζομαι πόσο κρύο θακανε το Δεκέμβρη, αν κ έτσι που έχει αλλάξει ο καιρός δεν αποκλείω να ήταν νορμάλ
Ήμουν σχετικά τυχερός μ' αυτό το ζήτημα καθώς δε συνάντησα ακραίες θερμοκρασίες.
Την πρώτη μέρα είναι 0-1 βαθμό και χιόνισε λίγο το απόγευμα, ωστόσο πρόλαβα κι έβγαλα το πρόγραμμα μου ανεπηρρέαστος. Το βράδυ τσιμπούσε λίγο παραπάνω το κρύο όπως είναι λογικό.
Η επομένη ήταν λίγο χειρότερη, καθώς παρόλο που 'χε 5-6 βαθμούς έβρεχε αρκετά.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.343
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Δηλαδή δεν υπήρχε η δυνατότητα ρύθμισης θερμοκρασίας στο δωμάτιο?
Το πιο κοντινό σε ρύθμιση θερμοκρασίας ήταν ν' αφήσεις τη ντουζιέρα να τρέχει στο καυτό και την πόρτα του μπάνιου ανοικτή... :haha:
Μάλλον ήταν αυτόματα ρυθμισμένα από κάπου κεντρικά.
Ευτυχώς που ήμουν μόνος και περίσσευε το δεύτερο πάπλωμα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.105
Likes
41.355
Όχι, απλά αυτοί με 17-18 βαθμούς νομίζουν ότι είναι καλοκαίρι. :haha:
Τους έβλεπα και στις παμπ, ίδια θερμοκρασία πάνω - κάτω κι αυτοί με κοντομάνικο!
Ειδες που κοιμιζουν τα μωρα στα καροτσια εξω απο τις καφετεριες στο ψοφοκρυο?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.343
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ειδες που κοιμιζουν τα μωρα στα καροτσια εξω απο τις καφετεριες στο ψοφοκρυο?
Είδα να τα κυκλοφορούνε σα να μη συμβαίνει τίποτα, συχνά και πάνω σε ποδήλατο, αλλά όχι να τα κοιμίζουν όπως είχα διαβάσει για τις Σκανδιναβικές χώρες.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.343
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Συνέχεια στο δρόμο, ως να νυχτώσει



Το περίμενα να συμβεί. Όλη μέρα θα ήταν μια διαμάχη μεταξύ της όρεξης για εξερεύνηση ενός νέου προορισμού από τη μία και της κούρασης συνδυαστικά με την αγρύπνια από την άλλη, που έστω και με το ζόρι θα κέρδιζε η πρώτη.

Ο διπλός δυνατός εσπρέσο σε συνδυασμό με κάτι σαν μηλόπιτα για ενέργεια από έναν από τους πολλούς και καλούς φούρνους που θα βρείτε στην Κοπεγχάγη ήταν ότι χρειαζόμουν, περνώντας με διαφορετική πλέον διάθεση την είσοδο του πάρκου «Kongens Have» ,προσπαθώντας παράλληλα να το κάνω εικόνα στο μυαλό μου σε μη χειμερινή περίοδο:

DSC_0588.JPG
DSC_0591.JPG


Περπατώντας στο χιόνι προσπέρασα (κακώς) το κάστρο «Rosenborg» θέλοντας να μην αφιερώσω περισσότερο χρόνο απ’ ότι πρέπει, φτάνοντας ως το μνημείο «Hans Christian Andersen» που φιλοξενείται εκεί:

DSC_0596.JPG
DSC_0597.JPG


Βγήκα γι’ αυτόν το λόγο από την ανατολική έξοδο του πάρκου κινούμενος προς την οδό «Kongensgade» με ιδιαίτερη αρχιτεκτονική και πολλά ωραία καταστήματα με αντίκες και γενικότερα είδη από δεύτερο χέρι:

DSC_0602.JPG
DSC_0609.JPG


Αν για κάτι είναι γνωστή η συνοικία Frederiksstaden που βρισκόμουν κιόλας, ήταν ο μεγάλος ροκοκό μαρμάρινος ναός της, μια Ευαγγελική Λουθηρανική εκκλησία εντυπωσιακού σχεδιασμού:

DSC_0624.JPG


Η στολισμένη «Frederiks Kirke» ήταν ανοικτή για το κοινό, έτσι δεν έχασα την ευκαιρία να μπω (συνήθεια που μου ‘μεινε απ’ τη Στοκχόλμη) προκειμένου να δω κι εκ των έσω τον μεγαλύτερο τρούλο στην Σκανδιναβία με άνοιγμα 31 μέτρα κι εμφανή επιρροή από τον αντίστοιχο του Αγ. Πέτρου στη Ρώμη:

DSC_0622.JPG


Ακριβώς στην ευθεία πιο κάτω βρίσκεται και το ανάκτορο «Amalienborg» όπου μένει η βασιλική οικογένεια της Δανίας (απορώ πραγματικά με κάτι τέτοια) και η απαράμιλλης ομορφιάς ομώνυμη πλατεία με το άγαλμα του ιδρυτή της, βασιλιά Φρειδερίκου Ε.

DSC_0627b.jpg
DSC_0639.JPG


Λίγα μόνο μέτρα με χώριζαν πλέον απ’ τη θάλασσα και το κανάλι που βρισκόμουν νωρίτερα. Στάθηκα στο πάρκο «Amaliehaven» φωτογραφίζοντας αρχικά το κτήριο της όπερας που είχα ακριβώς απέναντι μου (The Royal Danish Opera) αλλά και το διάσημο «Amager Bakke», ένας συνδυασμός εργοστασίου παραγωγής ενέργειας από απόβλητα και πίστας του σκι που έβλεπα και πριν από την οροφή του πύργου και το βάφτισα χάριν ευκολίας στο μυαλό μου ως τσέρνομπιλ (εννοείται καμία σχέση):

DSC_0641.JPG
DSC_0642.JPG


Είχα αποφασίσει να κινηθώ παραλιακά για τη συνέχεια, προσέχοντας πάντα τον πάγο που σε κάποια σημεία ήταν ύπουλος, περνώντας αρχικά από το κτήριο «Blue Warehouse», αποθηκών του 18ου αιώνα που έχουν μετατραπεί σε κατοικίες, αλλά και το εταιρικό κτήριο «By & Havn»

DSC_0646.JPG
DSC_0653.JPG


Ένα πολύ ωραίο παραθαλάσσιο μονοπάτι ξεκινάει στο σημείο αυτό, με κυριότερο αξιοθέατο την Αγγλικανική εκκλησία «Sankt Albans Kirke» του 19ου αιώνα.

DSC_0654.JPG
DSC_0656.JPG


Είχα διανύσει ένα σεβαστό διάστημα με τα πόδια έως εκείνη την ώρα όταν είδα συγκεντρωμένο πλήθος με φωτογραφικές μηχανές στα χέρια, μιας και πλησίαζα ένα απ’ τα διασημότερα αξιοθέατα της πόλης:

DSC_0659.JPG


Η μικρή γοργόνα «Den Lille Havfrue» με φόντο το τσέρνομπιλ και τις αποβάθρες της Κοπεγχάγης ήταν μπροστά στα μάτια μου. Κατέβηκα με προσοχή απέναντι απ’ το βράχο αγνοώντας επιδεικτικά τους ινφλουένσερς που κατέκλυζαν το χώρο, έβγαλα τη φωτογραφία μου κι αναχώρησα:

DSC_0663.JPG


Αν αξίζει τον κόπο να φτάσει κανείς ως εκεί περπατώντας; Ναι και όχι.

Όχι γιατί σαν αξιοθέατο από μόνο του δε λέει τίποτε, ναι γιατί πέρα απ’ την ωραία διαδρομή δίπλα του βρίσκεται ένα από τα πιο όμορφα σημεία της πόλης, στο οποίο ήμουν έτοιμος να μπω κάνοντας πρώτα μια γύρα απ’ το μνημείο «Søfartsmonumentet» πριν αρχίσω την κάθοδο προς τη γέφυρα:

DSC_0666.JPG
DSC_0668.JPG


Το φρούριο «Kastellet» είναι ένα από τα πιο καλά διατηρημένα φρούρια στην Ευρώπη, κατασκευασμένο σε πενταγωνική μορφή σαν αστέρι, πρώτης λειτουργίας του 17ου αιώνα:

DSC_0672.JPG
DSC_0683.JPG


Οι προμαχώνες, η δομή του και η εξαιρετική του θέση και θέα, δίνουν την ευκαιρία για βόλτα, περίπατο και τρέξιμο σε ντόπιους και τουρίστες, ακόμα και μέρες σαν αυτή με αρκετή παγωνιά:

DSC_0684.JPG
DSC_0688.JPG


Έκανα τη βόλτα μου την οποία καταευχαριστήθηκα βγάζοντας φωτογραφίες, ξερχόμενος μέσω της όμορφης «Kastellet Bridge» προκειμένου να επιστρέψω προς την πόλη από την Esplanaden:

DSC_0692.JPG
DSC_0700.JPG


Ο ορθόδοξος ναός του 19ου αιώνα με το όνομα «Aleksander Nevskij» ήταν σημειωμένος στον χάρτη μου, θυμίζοντας μου το πρόσφατο ταξίδι στη Σόφια εκτός των άλλων:

DSC_0707.JPG


Σούρουπο πλέον και δικαιωματικά είχα κερδίσει τη μπύρα μου, παραδόξως η πρώτη της ημέρας, όμως δε μπορούσε να γίνει κι αλλιώς. Το «Black Swan» το χα ζαχαρώσει ήδη από πριν, επιλέγοντας το με σχετική ευκολία έναντι των γειτονικών:

DSC_0715.JPG


Έπινα τη μπύρα μου στο μπαρ μιλώντας μ’ ένα φίλο στο τηλέφωνο την ίδια ώρα που ξεκίνησε να γίνεται χαμός στα social -ιδιαίτερα από Θεσσαλονικιούς- από την απώλεια του Β.Καρρά.

  • Φαντάσου τι θα γίνει απόψε το βράδυ στα μπαρ…
  • Φαντάζομαι φίλε, αλλά εγώ προς το παρόν τα πίνω στην Κοπεγχάγη
  • Ακριβά ρε φίλε
  • Σκέψου λίγο και πες μου, πιο ακριβό το pint στην Κοπεγχάγη που κοστίζει περίπου 7,4€ ή στη Θεσσαλονίκη με των 6€;
  • Έχεις δίκιο…
DSC_0715b.jpg


Την ίδια ώρα ξεκίνησε μια ιδιαίτερα έντονη χιονόπτωση που άρχισε να το στρώνει με ταχύτητα στο οδόστρωμα.

DSC_0715c.jpg


Όχι ότι ανησυχούσα, κάθε άλλο ήταν ωραία εικόνα αφού βρισκόμουν στο μπαρ, ωστόσο είχα ακόμη συνέχεια…
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.532
Likes
8.108
Το πιο κοντινό σε ρύθμιση θερμοκρασίας ήταν ν' αφήσεις τη ντουζιέρα να τρέχει στο καυτό και την πόρτα του μπάνιου ανοικτή... :haha:
Μάλλον ήταν αυτόματα ρυθμισμένα από κάπου κεντρικά.
Ευτυχώς που ήμουν μόνος και περίσσευε το δεύτερο πάπλωμα.
Τι μου θυμισες τωρα... ο (βορειοευρεωπαιος θεσσαλονικιος :haha:) σπιτονοικοκυρης μας μας ειχε κλεισει το καλοριφέρ απο τελη Γεναρη ο τσιγκουναρος και ειχαμε φουλ τον φουρνο με ανοιχτη την πορτα του για να ζεσταθουμε... ο,τι γλυτωσε σε πετρελαιο τα πληρωσε σε ρευμα
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.343
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
ο,τι γλυτωσε σε πετρελαιο τα πληρωσε σε ρευμα
:haha: :haha: :haha: :haha:
Έπρεπε να του αφήσετε και τις βρύσες ανοιχτές κανένα μήνα να στρώσει χαρακτήρα!
Πάντως μου χει τύχει άλλη μια φορά κάτι τέτοιο και δεν είναι ωράιο, είχαμε διαμερισματάρα στο temple bar στο Δουβλίνο και κυκλοφορούσαμε με τα μπουφαν γιατί η θέρμανση δε πήγαινε πάνω απ' το 17...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.259
Μηνύματα
885.333
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom