Λέσβος Μικρά και σκόρπια tips για τη Λέσβο

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Για αυτούς που μπορούν να κινηθούν μόνο μέσα στην πόλη της Μυτιλήνης θα προτείνω την εξής μικρή βόλτα. Έκανα και ένα μικρό αρχείο πολύ πρόχειρα για να βοηθήσει όποιον ενδιαφέρεται.
Αφετηρία το πιο κεντρικό σημείο της πόλης και το σημείο συνάντησης μικρών και μεγάλων: η Πλατεία Σαπφούς όπου σε μια γωνιά βρίσκεται ταλαιπωρημένο το άγαλμα της ποιήτριας. Στη συνέχεια κινηθείτε με κατεύθυνση το λιμάνι. Μες το λιμάνι δεσπόζει το δικό μας Άγαλμα της Ελευθερίας. Αν έχετε όρεξη περπατήσετε προς το λιμενιοβραχίονα όπου όλη την ώρα κόσμος ψαρεύει και κάνει βόλτες. Σταθείτε κάτω από το φάρο και περιμένετε να περάσει το καράβι ή τα ψαροκάικα. Στη συνέχεια, αφήστε πίσω το Άγαλμα και θα δείτε στο αριστέρο σας χέρι το πευκόδασος Τσαμάκια. Παρακάτω βρίσκεται ο παλιός Φάρος της πόλης. Περάστε τα παλιά χαλάσματα των τοιχών και θα συναντήσετε ένα παλιό οθωμανικό χαμάμ. Στο αριστερό σας χέρι και κρυμμένο μέσα στα βράχια βρίσκεται ένα μικρό ξωκλήσι (Παναγία Γαλατούσα), όπου πρέπει να σκύψειτε για να μπείτε. Συνεχίστε παράλληλα στη θάλασσα προσέξτε το παλιό Κανιάργο όπου υπάρχει και ένας μικρός επισκέψιμος χώρος όπου βρίσκονται διάφορα σχετικά σύνεργα και εργαλεία. Μη παρασυρθείτε από τις σειρήνες (καφέ και ψαροταβέρνες) και συνεχίστε μέχρι να δείτε την εκκλησία του Αγίου Νικολάου (παλιό τζαμί) και απολαύστε μια υπέροχη θέα του Κάστρου και του λιμενοβραχίονα του Παλιού Λιμανιού.
ΠΡΟΣΟΧΗ: Το μόνο που πρέπει να προσέξετε είναι ότι κοντά στο Πευκόδασος και πίσω απο το Κάστρο δυστυχώς είναι μαζεμένα πολλά αδέσποτα σκυλιά ενώ το βράδυ δεν υπάρχει στο μεγαλύτερο κομμάτι του επαρκής φωτισμός. Η ιδανική ώρα για βόλτα και φωτογραφίες είναι πριν τη δύση του ηλίου.

χαρτης.jpg
αγαλμα.jpg Αγιος Νικολαος.jpg θεα απο καστρο.jpg λιμενοβραχιονας.jpg λιμενοβραχιονας2.jpg τσαμακια.jpg φαρος.jpg χαμαμ.jpg καρναγιο.jpg
 
Last edited:

thanos75

Member
Μηνύματα
1.371
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Ωραία βόλτα αυτή που περιγράφεις serginio (μπράβο και για το χάρτη) και την έχω κάνει και εγώ...αλλά ανάποδα. Ήμουν σε ταβερνάκι στην Επάνω Σκάλα και βλέποντας το καρνάγιο αποφασίσαμε με την παρέα μου να κάνουμε έναν περίπατο να το δούμε. Βλέποντας το δρομάκι πως συνέχιζε, τελικά αποφασίσαμε να γυρίσουμε στο κέντρο όχι από την Ερμού αλλά από εκεί (περιμετρικά του κάστρου δηλαδή). Ωραίος περίπατος πραγματικά και σε πολλά σημεία με ωραία θέα τόσο στο λιμάνι της Μυτιλήνης όσο και απέναντι στα παράλια της Τουρκίας. Θα μπορούσε να αξιοποιηθεί γενικά από το Δήμο και καλύτερα αυτό το κομμάτι (καλύτερος φωτισμός, παγκάκια, κλπ). Μια άλλη ωραία βόλτα είναι να περπατήσει κανείς από το λιμάνι μέχρι το κάστρο μέσα από τα στενάκια της γειτονιάς που ονομάζεται Κιόσκι. Πολλά γραφικά στενά και σπίτια με ιδιαίτερη αρχοντιά αν και δυστυχώς πολλά από αυτά εγκαταλελειμένα. Γενικά η Μυτιλήνη ως πόλη είναι υπέροχη αλλά και τις δύο φορές που πήγα ένιωσα ότι ο δήμος χρειάζεται να κάνει περισσότερα και να αναδείξει τις ομορφιές της πόλης όπως πρέπει.
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Σ ευχαριστώ και χαίρομαι που σου άρεσε η βόλτα. Γενικά το να χαθείς στα στενάκια γύρω από την Αγορά είναι μια ευχάριστη έκπληξη. Μόνο από ένστικτο ακολουθείς τη διαδρομή στο Κάστρο αν δε ξέρεις. Δυστυχώς ούτε η πόλη ούτε οι κάτοικοι της είναι μαθημένοι στον τουρισμό. Είμαι πολύ απογοητευμένος από τη συνολική της εικόνα. Απλά ενημερωτικά θα σου πω ότι υπάρχει κονδύλιο και μελέτες για τη συνολική ανάπλαση τόσο της Προκυμαίας όσο και της συγκεκριμένης περιοχής πίσω από το κάστρο (ποδηλατόδρομος, αναδειξη φάρου, διαμόρφωση χώρων αναψυχής στο πευκόδασος κα). Τώρα το πότε και σε ποιο βαθμό θα υλοποιηθούν είναι άλλη ιστορία.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.371
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Μακάρι πραγματικά να υλοποιηθούν όλα αυτά τα σχέδια ανάπλασης ειδικά στο ιστορικό κέντρο και την προκυμαία, όπως επίσης και να βελτιωθεί το θέμα των σκουπιδιών (παρατήρησα ότι υπάρχει θεματάκι και σε αυτό τον τομέα στην πόλη). Καταλαβαίνω πως τα τελευταία δύο χρόνια οι προτεραιότητες τόσο του δήμου όσο και της περιφέρειας θα ήταν άλλες (λόγω του μεταναστευτικού), όμως οι κινήσεις προς τη μία κατεύθυνση δε νομίζω ότι θα πρέπει να αναιρούν άλλες. Εξάλλου, παρά την τουριστική κάμψη που παρατηρήθηκε πέρσι, το 2012 και τ0 2013 που είχα βρεθεί σε δύο περιπτώσεις στο νησί (άνοιξη η μία, καλοκαίρι ή άλλη) ήταν γεμάτο από Τούρκους τουρίστες, ενώ παρατήρησα και κάποια charters από ευρωπαικές χώρες στο αεροδρόμιο. Επομένως προυπάρχει κάποια "μαγιά" που με κάποιες άλλες κινήσεις θα μπορούσαν να φέρουν στο μέλλον πολύ ωραία αποτελέσματα σε ένα -κατά την ταπεινή μου γνώμη- ομορφότερα και πιο ιδιαίτερα νησιά της Ελλάδος
 
Last edited:

koker

Member
Μηνύματα
252
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
μαυρικιος
Λοιπόν πήγαμε, περάσαμε υπέροχα σ΄αυτό το όμορφο νησί και γυρίσαμε χαρούμενοι για το "γεμάτο" σ/κ.Κάναμε περίπου 300 χλμ σε 30 ώρες που μείναμε.. έχοντας ως αποτέλεσμα να τα δούμε όλα. Ευχαριστώ και πάλι @serginio για τις πληροφορίες..ήταν χρήσιμες πολύ !!
Να προσθέσω και γώ κάτι στα tips : καφέ "Βυζαντινό"ψηλά δίπλα στο κάστρο στον Μόλυβο !! Αξία ανεκτίμητη !! Ενα ατμοσφαιρικό "μπαλκόνι" με άπλετη θέα στο απόλυτο μπλέ της θάλασσας !! Αν βρεθείτε εκεί επιβάλλεται επίσκεψη για χαλάρωση..
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Λοιπόν πήγαμε, περάσαμε υπέροχα σ΄αυτό το όμορφο νησί και γυρίσαμε χαρούμενοι για το "γεμάτο" σ/κ.Κάναμε περίπου 300 χλμ σε 30 ώρες που μείναμε.. έχοντας ως αποτέλεσμα να τα δούμε όλα. Ευχαριστώ και πάλι @serginio για τις πληροφορίες..ήταν χρήσιμες πολύ !!
Να προσθέσω και γώ κάτι στα tips : καφέ "Βυζαντινό"ψηλά δίπλα στο κάστρο στον Μόλυβο !! Αξία ανεκτίμητη !! Ενα ατμοσφαιρικό "μπαλκόνι" με άπλετη θέα στο απόλυτο μπλέ της θάλασσας !! Αν βρεθείτε εκεί επιβάλλεται επίσκεψη για χαλάρωση..
To σημαντικό είναι να περάσατε καλα!Αν ήξερε ότι έχετε όρεξη για οδήγηση θα σας πρότεινα πολλά περισσότερα :) Πέρα από το καφέ στο Μόλυβο, αξίζει και μόνο να είστε σ αυτό το σημείο όπου έχει ένα υπέροχο ηλιοβασίλεμα
 

gaschal

New Member
Μηνύματα
1
Likes
4
Μετα από 25 χρόνια ξαναπήγα στη Λέσβο, και το ξαναφχαριστήθηκα.

Θάλασσες πεντακάθαρες, με πλάζ που έχουν ντουζ και αλαξιέρες (και στα πιο απίθανα σημεία).

Συγκεκριμένα: Αγ. Ερμογενης: μικρή παραλία, οργανωμένη, τα πεύκα μέχρι τη θάλασσα.

Αγ. Ισίδωρος: Φανταστική, οργανωμένη. Αν δεν θέλετε «greek mousaka» και “fresh fish”, να πάτε το βραδάκι στο Πλωμάρι στην προκυμαία, έχει μια καντίνα με φανταστικά παϊδάκια, κοντοσούβλι, και κοτόπουλο σούβλας, μα ακόμα περισσότερο έχει θέα στο φωτισμένο Πλωμάρι, αναπαυτικές καρέκλες και δροσιά.

Βατερά : Τεράστια , καταπληκτική, οργανωμένη. Για φαγητό να πάτε στο λιμανάκι ακριβώς του Αγ. Φωκα. Το έχει ένας ψαράς…..

Τάρτι: Πολύ ωραία παραλία, την προτιμούν οι ντόπιοι και …οι τούρκοι.

Αναξος: Φανταστική κάντε και μια βόλτα το απόγευμα στο Μόλυβο !

Ταβάρι: Να φάτε στο Μπαλούκο (ή Παλούκο).

Η παραλία του «Χρούτσου» μοναχική και μεγάλη, με καντίνα αλλά με απελπιστικό χωματόδρομο 3Km.

Σκάλα Ερεσού: Η απογοήτευση!!!! Καλή παραλία, αλλά λίγες ξαπλώστρες και χαλασμένες έως επικίνδυνες (οι τεράστιες βίδες από πρόχειρη επιδιόρθωση να σχίζουν το ύφασμα). Επίσης η μοναδική παραλία που πληρώνεις τις ξαπλώστρες (6 ευρώ=2 ξαπλώστρες+1 ομπρέλα. Χρεώνονται χωριστά). Όπου αλλού πήγα ήταν δωρεάν και πολύ καλές (φυσικά θα έπαιρνες ένα καφέ…). Μετάνιωσα επίσης για τα 85 Km από τη Μυτιλήνη, που τα περισσότερα ήταν σε «κρανίου τόπο». Αν δεν έβρισκα ένα φίλο ντόπιο να με πάει στο Μπαλούκο θα ήταν η χαμένη μου μέρα.

Πρίν φύγετε μη ξεχάσετε να φάτε αστακομακαρονάδα στη Σκάλα Συκαμνιάς στη «Μουριά το Μυριβήλη» (Δεν κατάλαβα γιατί ο διπλανός την έχει 15 ευρώ ακριβότερη).

Η κοντινή παραλία Τσόνια «δεν λέει» συγκριτικά με τις άλλες, ειδικά όταν φυσάει μελτέμι…

Τα μουσεία της Μυτιλήνης προσεγμένα (και δροσερά…): α)Το αρχαιολογικό σχετικά μικρό αλλά προσεγμένο , εξυπηρετικοί υπάλληλοι , μη ξεχάσετε να δείτε (κάτω από το μουσείο) ανακατασκευή αρχαίου πιεστήριου για κρασί και λάδι). β) Θεόφιλου .

Σε όλες τις παραλίες υπάρχουν ταβέρνες με κρεατικά και ψάρια.

Δεν μπόρεσα να πάω στο μουσείο φυσικής ιστορίας στο Σιγρί.

Φυσικά το νησί δεν τελειώνει στα παραπάνω…
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.153
Likes
20.461
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
@serginio Έχεις γράψει όλα αυτά τα ωραία για το νησί ! Ε, γράψε και για την Καρήνη σε παρακαλώ, να μάθει ο κόσμος και τι υπάρχει εκεί ;)
Η Λέσβος είναι μοναδική, χειμώνα - καλοκαίρι !!!
 

Gatopardos

Member
Μηνύματα
16
Likes
21
Καλησπέρα. Διάβασα τα παραπάνω και έχει πολλές και χρήσιμες πληροφορίες που θα μελετήσω προσεκτικά. Θα ήθελα όμως την βοήθεια σας .Φτάνουμε αεροπορικός Σάββατο κατά της 11π.μ. και φεύγουμε την Δευτέρα το πρωί τον Οκτώβριο οπότε έχουμε 1,5 ημέρα. Έχουμε σκοπό να νοικιάσουμε αυτοκίνητο .Τι είναι καλύτερο? Να κλείσουμε αυτοκίνητο από εδώ ή να το αφήσουμε και να νοικιάσουμε μόλις κατέβουμε από το αεροπλάνο? Θα βρούμε? Κοιτάζω στο internet για δωμάτιο και έχω μπερδευτεί. Πού είναι προτιμότερο να μείνουμε? Μέσα στην πόλη της Μυτιλήνης η στον Μόλυβο όπως μου σύστησε μια φίλη μου(που από ότι καταλαβαίνω είναι μακριά από το αεροδρόμιο)?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.614
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Λογικά θα βρείτε και χωρίς να κλείσετε, σίγουρα στη Μυτιλήνη, μάλλον και στο αεροδρόμιο. Δεν χάνετε τίποτα αν κάνετε μερικά τηλεφωνήματα πιο πριν για να ξέρετε τι παίζει.
Τι ώρα φεύγετε τη Δευτέρα; Εγώ θα πρότεινα, σε κάθε περίπτωση, να μείνετε Μυτιλήνη και να κάνετε ένα γρήγορο πέρασμα από Πέτρα - Μόλυβο - Συκαμιά, συν ακόμα μια διαδρομή πχ Αγιάσο ή/και Πλωμάρι, ανάλογα πόσο του τρεξίματος είστε.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.153
Likes
20.461
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλησπέρα. Διάβασα τα παραπάνω και έχει πολλές και χρήσιμες πληροφορίες που θα μελετήσω προσεκτικά. Θα ήθελα όμως την βοήθεια σας .Φτάνουμε αεροπορικός Σάββατο κατά της 11π.μ. και φεύγουμε την Δευτέρα το πρωί τον Οκτώβριο οπότε έχουμε 1,5 ημέρα. Έχουμε σκοπό να νοικιάσουμε αυτοκίνητο .Τι είναι καλύτερο? Να κλείσουμε αυτοκίνητο από εδώ ή να το αφήσουμε και να νοικιάσουμε μόλις κατέβουμε από το αεροπλάνο? Θα βρούμε? Κοιτάζω στο internet για δωμάτιο και έχω μπερδευτεί. Πού είναι προτιμότερο να μείνουμε? Μέσα στην πόλη της Μυτιλήνης η στον Μόλυβο όπως μου σύστησε μια φίλη μου(που από ότι καταλαβαίνω είναι μακριά από το αεροδρόμιο)?
Καλησπέρα,
Έχω νοικιάσει αυτοκίνητο στη Λέσβο, απο την Lesvos Easy Rent www.lesvoseasyrent.gr 25€/ημέρα, πέρυσι τον Ιούλιο. Πολύ επαγγελματίες, μεγάλη εξυπηρέτηση! Αν επικοινωνήσεις μαζί τους, ζήτα τον Κο Βαμβακά. Δεν χάνεις τίποτα να κάνεις μία πρώτη επαφή απο τώρα. Εγώ είχα επικοινωνήσει μαζί του με mail πρίν πάω στο νησί και πλήρωσα όταν το παρέλαβα. Ότι άλλο θελήσεις, πές μου !
@katkats σε 1,5 μέρα όλα αυτά;;; :eek: Καλή γυριστρούλα είσαι και εσύ :xalara:
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.614
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
@katkats σε 1,5 μέρα όλα αυτά;;; :eek: Καλή γυριστρούλα είσαι και εσύ :xalara:
Έχουν 2 μέρες και αυτοκίνητο. Υποθέτω ότι για αυτό θα το νοικιάσουν, για να γυρίσουν.
Εγώ είμαι το αντίθετο της γυριστρούλας. Αν πήγαινα για 2 μέρες Μυτιλήνη, θα καθόμουν Μυτιλήνη και άντε να πήγαινα για κανά ούζο εκτός, αλλά κοντά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.912
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom