Λέσβος Μικρά και σκόρπια tips για τη Λέσβο

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.153
Likes
20.461
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Έχουν 2 μέρες και αυτοκίνητο. Υποθέτω ότι για αυτό θα το νοικιάσουν, για να γυρίσουν.
Εγώ είμαι το αντίθετο της γυριστρούλας. Αν πήγαινα για 2 μέρες Μυτιλήνη, θα καθόμουν Μυτιλήνη και άντε να πήγαινα για κανά ούζο εκτός, αλλά κοντά.
Χιλιομετρικά, σίγουρα είναι εφικτό να πάς σε όλα αυτά τα μέρη ! Έχω κάνει πολλά περισσότερα χιλιόμετρα σε μία μέρα. Οι διαδρομές στο νησί αξίζουν, έστω και αν δεν μείνεις, για να δείς όλα αυτά τα μέρη, να τα περπατήσεις!
Αν δεν είχα ξαναπάει, θα διάλεγα τη πρώτη μέρα να μείνω Μυτιλήνη και τη δεύτερη θα ξεκινούσα πρωί πρωί για Αγιάσσο, να πιώ το καφεδάκι μου, συνοδευόμενο με τα υπέροχα γλυκά του κουταλιού που φτιάχνουν εκεί,

μετά θα το γύριζα και μια ωραία βόλτα το χωριό και το μεσημέρι Πλωμάρι για φαγητό και πιοτό! Το απόγευμα βόλτα στο Πλωμάρι και νωρίς το βραδάκι πίσω Μυτιλήνη. Και έχεις δεί ένα πολύ ωραίο κομμάτι του νησιού :)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Συμφωνώ κι εγώ με όσα γράφτηκαν. Δύο ημέρες είναι αρκετές εφόσον έχεις όρεξη, να πάρεις μια καλή μικρή γεύση από το νησί.
Μένεις σίγουρα στη πόλη της Μυτιλήνης.
Μπορείς να χωρίσεις το πρόγραμμα, ώστε τη μία μέρα να επισκεφτείς την Αγιάσο, ισως και το Πλωμάρι, και την επόμενη που είναι ολόκληρη να δεις ότι πιο ωραίο στο νησί, δηλαδή Πέτρα-Μόλυβο-Σκάλα Συκαμνιάς (φαγητό εκεί), και Μανταμάδο. Οι δρόμοι είναι στο μεγαλύερο κομμάτι τους αρκετά καλοί.
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.630
Likes
12.442
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Συμφωνώ κι εγώ με όσα γράφτηκαν. Δύο ημέρες είναι αρκετές εφόσον έχεις όρεξη, να πάρεις μια καλή γεύση από το νησί.
Ας προσθέσουμε στο "καλή" και το "μικρή" με κεφαλαία γράμματα. Μην ξεχνάμε ότι πρόκειται για το τρίτο μεγαλύτερο νησί της Ελλάδας...
 

Gatopardos

Member
Μηνύματα
16
Likes
21
Καλησπέρα,
Έχω νοικιάσει αυτοκίνητο στη Λέσβο, απο την Lesvos Easy Rent www.lesvoseasyrent.gr 25€/ημέρα, πέρυσι τον Ιούλιο. Πολύ επαγγελματίες, μεγάλη εξυπηρέτηση! Αν επικοινωνήσεις μαζί τους, ζήτα τον Κο Βαμβακά. Δεν χάνεις τίποτα να κάνεις μία πρώτη επαφή απο τώρα. Εγώ είχα επικοινωνήσει μαζί του με mail πρίν πάω στο νησί και πλήρωσα όταν το παρέλαβα. Ότι άλλο θελήσεις, πές μου !
@katkats σε 1,5 μέρα όλα αυτά;;; :eek: Καλή γυριστρούλα είσαι και εσύ :xalara:
Ευχαριστώ πολύ .Μίλησα με τον κύριο Βαμβακα και έκλεισα το αυτοκίνητο. Τώρα είμαι σε αναζήτηση ξενοδεοχείου..
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.153
Likes
20.461
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ευχαριστώ πολύ .Μίλησα με τον κύριο Βαμβακα και έκλεισα το αυτοκίνητο. Τώρα είμαι σε αναζήτηση ξενοδεοχείου..
Πολύ ωραία !!! Και να ξέρεις η εταιρεία έχει καινούργια μοντέλα και τα αυτοκίνητα είναι πεντακάθαρα και προσεγμένα ! Προέχει πάντα το θέμα ασφάλειας με το αυτοκίνητο.
Για ξενοδοχείο μέσα στη Μυτιλήνη δεν έχω να σου προτείνω κάτι, λυπάμαι....δεν έχω νοικιάσει ποτέ! Τα μοναδικά καταλύματα που έχω κλείσει στη Λέσβο είναι στη Σκάλα Ερεσσού, αλλά με 1,5 μέρα, που διαθέτεις εσύ, δεν προτείνω να φτάσεις μέχρι εκεί !
Αν όμως για οποιαδήποτε λόγο δυσκολευτείς, θέλω να μου πείς ! Θα φροντίσω να σου βρώ άκρη και σε αυτό :)
 

Gatopardos

Member
Μηνύματα
16
Likes
21
Πολύ ωραία !!! Και να ξέρεις η εταιρεία έχει καινούργια μοντέλα και τα αυτοκίνητα είναι πεντακάθαρα και προσεγμένα ! Προέχει πάντα το θέμα ασφάλειας με το αυτοκίνητο.
Για ξενοδοχείο μέσα στη Μυτιλήνη δεν έχω να σου προτείνω κάτι, λυπάμαι....δεν έχω νοικιάσει ποτέ! Τα μοναδικά καταλύματα που έχω κλείσει στη Λέσβο είναι στη Σκάλα Ερεσσού, αλλά με 1,5 μέρα, που διαθέτεις εσύ, δεν προτείνω να φτάσεις μέχρι εκεί !
Αν όμως για οποιαδήποτε λόγο δυσκολευτείς, θέλω να μου πείς ! Θα φροντίσω να σου βρώ άκρη και σε αυτό :)
Σε ευχαριστώ. Μου πρότεινε κάποιο ξενοδοχείο ο κύριος Βαμβακάς αν δεν βρώ κάτι πιο οικονομικό μάλλον θα πάμε εκεί είναι μέσα στην πόλη της Μυτιλήνης.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.371
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Σε ευχαριστώ. Μου πρότεινε κάποιο ξενοδοχείο ο κύριος Βαμβακάς αν δεν βρώ κάτι πιο οικονομικό μάλλον θα πάμε εκεί είναι μέσα στην πόλη της Μυτιλήνης.
Προσωπικά έχω μείνει στο "Λεσβιον"... (συμπαθέστατο, οικονομικό, κοντά σε όλα, κ με ωραία θέα στο λιμάνι στα μπροστινά δωμάτια), αλλά κ στο ωραιότατο αν και φυσικά ακριβότερο "theofilos paradise boutique hotel" (στεγάζεται σε παλιό αρχοντικό στην παλιά πόλη, τα δωμάτια έχουν τζακούζι, υπάρχει στην ταράτσα μια μικρή πισίνα, και -το σημαντικότερο ίσως -απίστευτο πρωινό). Πιστεύω ότι το "Λεσβιον" σαν μια πιο οικονομική λύση θα πρέπει να σε ικανοποιήσει
 

Gatopardos

Member
Μηνύματα
16
Likes
21
Τα περάσαμε υπέροχα. Με σύμμαχο τον καλό καιρό γυρίσαμε σχεδόν το μισό νησί. Ο κύριος Βαμβακάς ήταν άψογος , μας περίμενε στο αεροδρόμιο με το αυτοκίνητο , το οποίο ήταν πεντακάθαρο και δεν μας δημιούργησε κανένα πρόβλημα. Μείναμε στις 9 Musses στην σκάλα Μιστεγνών πολύ καλό ξενοδοχείο με άψογη εξυπηρέτηση(μείναμε δύο βράδια και μας άλλαξαν σεντόνια και πετσέτες)είναι τέλειο για το καλοκαίρι μπροστά στην θάλασσα και μόλις 20 χιλιόμετρα από την πόλη της Μυτιλήνης. Την πρώτη μέρα πήγαμε στο μοναστήρι του Ταξιάρχη στο Μανταμάδο μετά φαγητό στην Σκάλα Συκαμινέας και καφέ στον Μόλυβο όπου και ενθουσιαστήκαμε από την αρχιτεκτονική και το ηλιοβασίλεμα και το βράδυ φαγητό στην πόλη της Μυτιλήνης Την επόμενη μέρα Κυριακή ξεκινήσαμε από τον Άγιο Ραφαήλ και μετά καφέ στην Αγιάσο και φαγητό και απογευματινό καφεδάκι στο Πλωμάρι. Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας μας βοήθησαν πάρα πολύ στον σχεδιασμό του ταξιδιού μας.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Eνα από τα πολύ αγαπημένα νησιά που όσες φορές και να έχω πάει πάλι θέλω να ξαναγυρίσω.Πολύ καλό φαγητό και θέα στη ταβέρνα του Αντώνη στο Καγιάννη
Η ταβέρνα του Καραγιαννακη στα Τσόνια
Ο Πλάτανος ταβέρνα στη Σκάλα Συκαμνιάς ένα από τα πιο όμορφα ψαροχώρια του νησιού
Το καφέ Μπαλκονάκι στην είσοδο του Μόλυβου η θέα απίστευτη
Αν θυμάμαι καλά ζαχαροπλαστείο Η γαρδένια στη παραλιακή
Οι λουκουμάδες έξω από το μοναστήρι του Ταξιάρχη που αξίζει να αγοράσεις το βιβλίο για το ιστορικό της Μονής
Ο Μπαλουχανάς στο Πέραμα η ταβέρνα είναι σχεδόν μέσα στη θάλασσα
Γενικά έχει πολύ καλό φαγητό με λογικές τιμές
 

Elefosteo

Member
Μηνύματα
13
Likes
81
Καλησπέρα και ευχαριστούμε για τα τιπς . Έχετε μήπως καμία πρόταση για οικονομικά car rentals ; και Επιπλέον σκεφτόμαστε να μείνουμε Ερεσό έχετε κάποιες άλλες προτάσεις ; μήπως να μείνουμε κάποιες μέρες Ερεσό και κάποιες αλλού; Είμαστε 3μελης οικογένεια με 9χρονο παιδι
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Καλησπέρα και ευχαριστούμε για τα τιπς . Έχετε μήπως καμία πρόταση για οικονομικά car rentals ; και Επιπλέον σκεφτόμαστε να μείνουμε Ερεσό έχετε κάποιες άλλες προτάσεις ; μήπως να μείνουμε κάποιες μέρες Ερεσό και κάποιες αλλού; Είμαστε 3μελης οικογένεια με 9χρονο παιδι
Για αυοτοκινητα δεν έχεις πολλές επιλογές.παιρνεις τηλέφωνα και ζητάς προσφορές. Πέρυσι κάποιοι πήραν από εδώ http://www.rentacarnomikos.gr και μείνανε ευχαριστημένοι. Ήταν καινούριος και έκανε καλύτερες τιμές.
Η άλλη επιλογη είναι να μείνετε και κοντα σε Μολύβο (Άναξος πέτρα γιατί ο Μόλυβος συνήθως είναι πιο ακριβώς) για να σπάσετε τις μετακινησεις αλλά και για να δείτε και άλλα πράγματα.
 

Elefosteo

Member
Μηνύματα
13
Likes
81
Για αυοτοκινητα δεν έχεις πολλές επιλογές.παιρνεις τηλέφωνα και ζητάς προσφορές. Πέρυσι κάποιοι πήραν από εδώ http://www.rentacarnomikos.gr και μείνανε ευχαριστημένοι. Ήταν καινούριος και έκανε καλύτερες τιμές.
Η άλλη επιλογη είναι να μείνετε και κοντα σε Μολύβο (Άναξος πέτρα γιατί ο Μόλυβος συνήθως είναι πιο ακριβώς) για να σπάσετε τις μετακινησεις αλλά και για να δείτε και άλλα πράγματα.
Ευχαριστώ ,θα τον τσεκάρω και ευχαριστώ και για τις συμβουλές
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.950
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom