Ιταλία Μιλάνο - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

voulina

Member
Μηνύματα
143
Likes
91
Ταξίδι-Όνειρο
Λιουμπλιάνα
Καλημερα! :)
Μια χαρα ειναι η λιστα σου. Θα προσθεσω την περιοχη του Navigli ή/και της Brera για aperitivo. Επισης αν σε ενδιαφερουν τα μουσεια σου προτεινω ενα μουσειο επιστημης Museo Nazionale della Scienza e della Tecnologia Leonardo da Vinci.
Τελος, απεναντι απο τον Luini (που ειναι κλειστος Κυριακη) μπορεις να δοκιμασεις ενα απο τα καλυτερα παγωτα της πολης στο Cioccolatitaliani!
Αχ! με τον πόνο μου παίζεις!! Δύο φορές πέρασα από το Cioccolatitaliani και είχε τόσο κόσμο που δεν κατάφερα τελικά να παραγγείλω. Είναι όντως τόσο ωραίο το παγωτό εκεί όσο φαίνεται; Κρίμα πάντως..
ΥΓ: Μένεις στο Μιλάνο τυχερούλα; ;)
 

voulina

Member
Μηνύματα
143
Likes
91
Ταξίδι-Όνειρο
Λιουμπλιάνα
τελικά ρε παιδιά επιγραμματικά τι πρέπει να επισκεφτώ στο μιλάνο για να κάνω μια λίστα. πια αξιοθέατα ποίες εκκλησιες που είναι άπειρες αξίζουν να δω ? ποιους φούρνους, πια εστιατόρια και καφετεριες να επιλέξω ?
έτσι επιγραμματικά τι αξίζει να δω ?

να αναφέρω εγώ τι έχω βρει για να μου προσθέσετε και εσείς τα υπόλοιπα ???

1. απο εκκλησιες
1.α Καθεδρικός του Μιλάνο - Duomo di Milano
1.β Εκκλησία της Αγ.Μαρίας & Μυστικό δείπνο - Santa Maria delle Grazie & L'Ultima Cena
1.γ Basilica of San Lorenzo, Corso di Porta
1.δ Santa Maria Delle Grazie
1.ε San marko

2. Πλατεία του Καθεδρικού - Piazza del Duomo
3. Όπερα Λα Σκάλα - Teatro alla Scala
4. Γήπεδο Τζιουζέπε Μεάτσα (Σαν Σίρο) - Stadio Giuseppe Meazza
5. Via della Spiga (που απότι διάβασα βρίσκονται όλοι οι ακριβοί οίκοι μόδας)
6. Ristorante Galleria (η κλειστή στοά με τα μαγαζιά)
7. Κάστρο του Σφόρζα - Castello Sforzesco
8. Πινακοθήκη Brera - Pinacoteca di Brera

9. ένας φούρνος που λέγεται Luini

προς τo παρόν αυτά... αν υπάρχει κάτι άλλο για να προσθέσω στο τι πρέπει να δω και τι να φάω πείτε μου :)

σας ευχαριστω
Ωραίο παγωτό έχει και στο Amorino στην περιοχή Brera (Via Fiori Chiari, 9) και για πεντανόστιμη πίτσα και άλλα αρτοσκευάσματα να πας στο Princi κοντά στο Duomo (Via Speronari 6).
 
Last edited by a moderator:

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
στο δρομολογιο του shuttle αναφέρεται μία στάση fiera milanocity. Αυτή είναι το κέντρο της πόλης ουσιαστικά? Δηλαδή, να κατέβουμε εκεί αντί να πάμε στο σταθμό που κάνει τερμα?
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
757
Likes
268
αυτό περίμενα τις λεπτομέρειες...:clap: αυτό με το παγωτό μου άρεσε :) του μουσείου δεν είμαι αλλα σε ευχαριστω πολύ για τις πληροφορίες!!
τέλος για φαγητό πιες περιοχές προτείνονται για να μην πηγαίνουμε για τουρίστες...βεβαια όπως πάντα θέλουμε να φάμε καλά και να πληρώσουμε λογικά η λίγα !!! :)) :D
για φαγητο και ποτο, στο Ναβιγκλι εχει πολλες επιλογες. Αμα κοιταξεις σε κανενα πιο παλιο τοπικ εχουν προταθει και συγκεκριμενα εστιατορια.

To μονο καλο που θυμαμαι εγω ειναι το L'Isola del Tesoro Ristorante sardo | Cucina sarda a Milano | Ristoranti sardegna specialita' sarde a Milano
σε διαφορετικη περιοχη ομως.
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
854
Likes
791
Rosa Mundial said:
στο δρομολογιο του shuttle αναφέρεται μία στάση fiera milanocity. Αυτή είναι το κέντρο της πόλης ουσιαστικά? Δηλαδή, να κατέβουμε εκεί αντί να πάμε στο σταθμό που κάνει τερμα?
Οοοοοοοοοοοοοοοχι. Στο Stazione Centrale θα κατεβεις!
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Οοοοοοοοοοοοοοοχι. Στο Stazione Centrale θα κατεβεις!
α, δεν ειναι το κεντρο αυτο?

Και κάτι άλλο. Στο γυρισμο θα μείνουμε στο Cardano al campo. Λεει τιποτα σα μερος?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.522
Likes
29.360
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ωραίο παγωτό έχει και στο Amorino στην περιοχή Brera (Via Fiori Chiari, 9) και για πεντανόστιμη πίτσα και άλλα αρτοσκευάσματα να πας στο Princi κοντά στο Duomo (Via Speronari 6).
Παριζιάνικο παγωτατζίδικο και Λονδρέζικος φούρνος. Μάλιστα. Και τα δυο είναι περιπτώσεις Μιλανέζων του εξωτερικού που άνοιξαν μαγαζιά με τη φιλοσοφία του τόπου φιλοξενίας τους, και στη συνέχεια παραρτήματα και στον τόπο καταγωγής τους....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.412
Likes
9.342
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Παριζιάνικο παγωτατζίδικο και Λονδρέζικος φούρνος. Μάλιστα. Και τα δυο είναι περιπτώσεις Μιλανέζων του εξωτερικού που άνοιξαν μαγαζιά με τη φιλοσοφία του τόπου φιλοξενίας τους, και στη συνέχεια παραρτήματα και στον τόπο καταγωγής τους....
Μιλανέζων του εξωτερικού? Λονδρεζικος φουρνος? κι εγω ειμαι απο τη Ζιμπαμπουε.. εδω γελάμε...:haha::haha::haha:
οι του παγωτατζιδικου μετακομισαν λιγα χρονια πριν ανοιξουν στο Παρισι το 1ο, αφου ειδαν οτι τα γαλλικα παγωτα ευρειας καταναλωσης απλα δεν τρωγονταν και ο δε 2ος Rocco Princi εχει το φουρνο του, απο το 1985 αν δεν κανω λαθος, στο Μιλανο και ξεκινησε και καταγεται φυσικα απο το νοτο, Calabria, οπου το ψωμί ειναι ψωμι..
 

AndyG

Member
Μηνύματα
78
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία-Αυστρία...
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες..!!!
Μπορείτε νσ μου πείτε στάσεις μετρό για τα εξης μέρη: 1. Για να πάμε στη Via Montenapoleone 2. για το χρυσό τετράγωνο της μόδας Della Spiga κλπ 3. για το Ferrari Store 4. περιοχή Corso como
 

jose

Member
Μηνύματα
706
Likes
212
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
1. Montenapoleone γραμμη Μ3
2. Οι πιο κοντινες ειναι San Babila Μ1 και Montenapoleone γραμμη Μ3
3. Duomo γραμμη Μ1 Μ3
4. P.Ta Garibaldi γραμμη Μ2

και δεν εχω παει ακομα μιλανο !!!!! :)
 

AndyG

Member
Μηνύματα
78
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία-Αυστρία...
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες..!!!
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!!!!!!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.336
Μηνύματα
888.691
Μέλη
39.000
Νεότερο μέλος
Thanos Kadetsis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom