Ιταλία Μιλάνο - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
το Corso como τι ειναι εμπορικο ??


10 Corso Como Video
Όχι το 10 Corso Como είναι ένα μεγάλο κατάστημα πολύ γνωστό για τα ψαγμένα (και πανάκριβα) ρούχα που πουλάει. Στεγάζεται σε όμορφο κτίριο με εσωτερική αυλή που έχει και εστιατόριο/καφέ γλυκύτατα.

Διάβασα πως είναι μια περιοχή με καφετέριες, μπαράκια κλπ
Η ευρύτερη περιοχή και ο δρόμος Corso Como έχει κάποια καφέ, μου θύμισε την αντίστοιχη Κηφισιά σε ένα βαθμό (piccolo mondo διόρθωσέ με σε παρακαλώ!)

οποιος γνωρίζει ας μας πει αν αξίζει να πάμε??
Αν δε σκοπεύεις να ψωνίσεις (επαναλαμβάνω, ρούχα ιδιαίτερα και ακριβά) και είσαι για μικρή διαμονή στο Μιλάνο, όχι - κατά τη γνώμη μου πάντα! Ας πουν οι γνώστες καλύτερα κι άλλες απόψεις.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.799
Likes
15.830
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Μπορείτε νσ μου πείτε στάσεις μετρό για τα εξης μέρη: 1. Για να πάμε στη Via Montenapoleone 2. για το χρυσό τετράγωνο της μόδας Della Spiga κλπ 3. για το Ferrari Store 4. περιοχή Corso como
η οδός montenapoleone είναι μέσα στο χρυσό τρίγωνο της μόδας οπότε οι στάσεις του μετρό είναι αυτές που αναφέρθηκαν πιο πάνω.το Ferrari Store είναι σε μια μικρή πλατειούλα(Piazza del Liberty ) λέγετε και βρίσκετε στο κέντρο του Μιλάνο. είναι 2-3 στενά πίσω από μεγάλο πολυκατάστημα La Rinascente.
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
797
Likes
282
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
καλησπέρα! για τις ημερομηνίες του πάσχα 4-8, θα υπάρχει κανένα πρόβλημα? αναφέρομαι στα αξιοθέατα μήπως δεν είναι ανοικτά ή στις συγκοινωνίες? ευχαριστώ!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Το Καθολικό Πάσχα είναι στις 31 Μαρτίου.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.799
Likes
15.830
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
αν είναι τον Μάρτιο,ναι.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.799
Likes
15.830
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
θα σου απαντήσει ο Samion..
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
και ?? τι παιζει το πασχα στην Ιταλια? τυχαια παμε πασχα :)
Εχω βρεθεί μια φορά στην Ιταλία με κοινό Καθολικό και Ορθόδοξο Πάσχα. (Μεγάλη Πέμπτη με Δευτέρα του Πάσχα).
Δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα στα μέρη που πήγαμε. Cinque Terre, Portofino - Camogli - Portovenere.
Στο Portofino και Camogli βρεθήκαμε Μεγάλο Σάββατο. Τις υπόλοιπες ημέρες κινηθήκαμε στα Cinque-Terre & Portovenere.
Για το μόνο που φροντίσαμε εγκαίρως ήταν για τις κρατήσεις του δωματίου και του τρένου από/προς Μιλάνο, έτσι ώστε να μη βρεθούμε προ εκπλήξεως και δε βρίσκουμε εισιτήρια για τα δρομολόγια που θέλαμε.

Τη Μεγάλη Παρασκευή πήγαμε σε καθολική εκκλησία στη Vernazza (για κάποιο λόγο, παρόλο που με την εκκλησία και τη θρησκεία δεν τα έχω και πολύ καλά, οι καθολικές εκκλησίες μου αρέσουν πολύ) και είδαμε και κάτι αντίστοιχο της ορθόδοξης περιφοράς του Επιταφίου.

Στις μεγάλες πόλεις δεν ξέρω τί παίζει. Οπως είπε και Μάκης, o Samion είναι ο άνθρωπός σου. :D
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.322
Μηνύματα
887.965
Μέλη
38.987
Νεότερο μέλος
Georg777

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom