Ιταλία Μιλάνο - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
ακριβά μπορείς να φας γενικά όπου και να πας, εγώ πηγα πριν 2 χρόνια για πέντε μέρες, όπου και να φάγαμε πληρώσαμε μέχρι 25 ευρώ το άτομο.. όπου κάτσαμε για καφέ ήταν νορμάλ τιμές ιταλίας, και στα μπαράκια τα ποτά τους ήταν φθηνότερα από της Αθήνας.. τα ξενοδοχεία είναι φθηνότερα από της Ρώμης..δεν μου άφησε γενικά την αίσθηση της ακριβής πόλης.. τώρα που θα ξαναπάω ελπίζω να μην αναθεωρήσω
 
Μηνύματα
14
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Μείνε μακριά από τα μαγαζιά γύρω από το Ντουόμο και θα είσαι εντάξει, υποθέτω. Εγώ εκεί τριγύριζα γιατί ήταν κοντά το ξενοδοχείο.
 

Aqua

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία, Μιλάνο...
Γεια σε όλο το forum. Τα Χριστούγεννα θα πάμε Μιλάνο για 10 μέρες 22 με 2/1. Ζευγάρι με το παιδάκι μας. Θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με πληροφορίες-προτάσεις-εκδρομές-ρεβεγιόν(θα έχουμε και αυτοκίνητο) με το τι μπορούμε και τι δεν μπορούμε να κάνουμε, για να περάσουμε και οι 3 όμορφα.

Σας ευχαριστώ πολύ!!! περιμένω απαντήσεις σας!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Γεια σου και καλώς ήρθες. Μετέφερα το θέμα σου στην ενότητα της Ευρώπης.
 

TENTEN

Member
Μηνύματα
249
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Να πάτε οπωσδήποτε στο παραλίμνιο Λουγκάνο στην Ν. Ελβετία. Είναι περίπου μιάμιση ώρα με τρένο και είναι πανέμορφα.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Όπως σας είπα, στις 21 Μαϊου θα πάω στο Μιλάνο για ένα 3ήμερο.

Αν και είναι νωρίς ακόμη...μήπως έχει κανείς υπόψιν του αν υπάρχει κάποια κάρτα εκεί τύπου Roma Card;

Οποιαδήποτε πληροφορία....ευπρόσδεκτη.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Όπως σας είπα, στις 21 Μαϊου θα πάω στο Μιλάνο για ένα 3ήμερο.

Αν και είναι νωρίς ακόμη...μήπως έχει κανείς υπόψιν του αν υπάρχει κάποια κάρτα εκεί τύπου Roma Card;

Οποιαδήποτε πληροφορία....ευπρόσδεκτη.
οχι δεν νομίζω, μόνο για τα ΜΜΜ 24 και 48 ωρών. δεν είναι και τουριστικός προορισμός εξάλλου. άσχετο: να κλείσεις να δεις το Μυστικό Δείπνο..
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Το Μυστικό δείπνο; Τι είναι αυτό;

Επίσης...ποια είναι τα Top αξιοθέατα και πόσο χρόνο χρειάζεσαι περίπου για να κάνεις μια περαντζάδα; (τα βασικά τα γνωρίζω, αλλά δεν ξέρω ποια μου διαφεύγουν πιθανόν, όπως πχ. ο μυστικός δείπνος που ανέφερες) :roll::lol:

Επειδή θα μείνουμε μόνο 3 μέρες... θα προλάβουμε να πάμε και σε κάνα μαγαζάκι; :cool:

Ευχαριστώ! ;)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το Μυστικό δείπνο; Τι είναι αυτό;

Επίσης...ποια είναι τα Top αξιοθέατα και πόσο χρόνο χρειάζεσαι περίπου για να κάνεις μια περαντζάδα; (τα βασικά τα γνωρίζω, αλλά δεν ξέρω ποια μου διαφεύγουν πιθανόν, όπως πχ. ο μυστικός δείπνος που ανέφερες) :roll::lol:

Επειδή θα μείνουμε μόνο 3 μέρες... θα προλάβουμε να πάμε και σε κάνα μαγαζάκι; :cool:

Ευχαριστώ! ;)
Μην το χάσετε!
ιερός ναός Santa Maria delle Grazie, διάσημος για την τοιχογραφία Ο Μυστικός Δείπνος του Λεονάρντο ντα Βίντσι.
( Cenacolo Vinciano Milano )

μια περαντζάδα κάνεις άνετα και σε μία μέρα από τα βασικά που θα τα ξέρεις. κι εγώ δεν είμαι ειδικός στο Μιλάνο, πάντα περαστικός για κανένα δι-τριήμερο. μη χάσεις το Pirellone, το κτίριο της περιφέρειας μπροστά στο σταθμό (μνημείο κι αυτό..) που είχε πέσει ένα αεροπλάνο πάνω αν θυμάσαι..εμπειρία είναι πάντα στο Μιλάνο το aperitivo προ του δείπνου που ουσιαστικά οι Λομβαρδοί το επανέφεραν στη μόδα και πολύ βελτιωμένο. απογευματάκι λοιπόν λάβετε θέση σε ένα από τα πάμπολλα caffe στα navigli και απολαυστε το με τους πολλούς μεζέδες (τυπικά pizzette, focaccine, tartine, λαχανικά τουρσί κλπ.). αν εννοείς μαγαζάκι διανυκτερεύον δεν θυμαμαι ονόματα γιατί με πάνε πάντα και αλλάζουν γρήγορα τα πράγματα εκεί.
 
Last edited by a moderator:

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Να συμπληρώσω στα όσα Θεία λέει ο κουιμπεκόπληκτος Samion, ότι για να επισκεφτείτε το Μυστικό Δείπνο , που θα είναι έγκλημα αν δεν τον δείτε, πρέπει να κλείσετε θέσεις μέσω internet αρκετές μέρες πριν. Δίνετε 12ευρώ νομίζω και σας κάνουν μια ξενάγηση ενός 10λέπτου στο αριστούργημα του Ντα Βίντσι... Ένα από τα απόλυτα must του Μιλάνο... όπως επίσης και το επικό εστιατόριο EX MAURI Ristorante ex Mauri Milano όπου πρώτα ο Θεός θα απολαύσω την υπέροχη all nero μακαρονάδα μου το επόμενο Σαββατόβραδο...
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Α... αυτό το έχω στα υπόψη μου...το είχα ήδη στις σημειώσεις μου! Αλλά διάβασα ότι πρέπει να το κλείσεις και κάποιες μέρες πριν για να βρεις εισιτήριο, σωστά;

Όσο για νυχτερινή ζωή...κι εγώ έχω πρόβλημα με τις ονομασίες και ούτως ή άλλως θα το μπέρδευα, αν και για να είμαι ειλικρινής δεν πολυκαίγομαι για την νυχτερινή ζωή όταν επισκέπτομαι μια πόλη! ;)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Να συμπληρώσω στα όσα Θεία λέει ο κουιμπεκόπληκτος Samion, ότι για να επισκεφτείτε το Μυστικό Δείπνο , που θα είναι έγκλημα αν δεν τον δείτε, πρέπει να κλείσετε θέσεις μέσω internet αρκετές μέρες πριν. Δίνετε 12ευρώ νομίζω και σας κάνουν μια ξενάγηση ενός 10λέπτου στο αριστούργημα του Ντα Βίντσι... Ένα από τα απόλυτα must του Μιλάνο... όπως επίσης και το επικό εστιατόριο EX MAURI Ristorante ex Mauri Milano όπου πρώτα ο Θεός θα απολαύσω την υπέροχη all nero μακαρονάδα μου το επόμενο Σαββατόβραδο...
το λινκ που εδωσα (και που δεν κοιταξες καθολου..) τα λεει όλα, 8Ε-κλείνεις on line.αντε πάλι: Cenacolo Vinciano Milano
επιτέλους έδωσες και ένα γαστρονομικό τιπ για τη μεσαία οικονομικά τάξη (10Ε γεύμα?!!!). αν και έχει κουζίνα από το Βενετο. κολλημένος εκεί ε? αντί για τα ναυτιλιακά σου σχόλια θα ήταν ευχής έργον για το φορουμ να επέκτεινες τα πετυχημένα γαστρονομικά σου...
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.041
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom