Ιταλία Μιλάνο - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

KastrinakisSt

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Καλησπέρα :) :) Χρειάζομαι τη βοήθειά σας, καθώς έχω προγραμματίσει 2μερο ταξίδι για τις αρχές Οκτώβρη, στο Μιλάνο. θα ήθελα αν μπορούσατε να μου πείτε σε ποια περιοχή να ψάχνω για ξενοδοχείο. Επειδή δε θα έχουμε πολλές μέρες στη διάθεσή μας, θα ήθελα να είναι η περιοχή βολική για να δούμε όσο το δυνατόν περισσότερα.
Αν έχετε να μου προτείνετε και ένα καλό ξενοδοχείο μεταξύ 70 και 90 ευρό. Ευχαριστώ. :)
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
ψάξε κάπου κοντά στο Duomo για να είσαι κέντρο κ παράλληλα να μπορείς να πάρεις το μετρό για οπουδήποτε...
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Ζωντανοί και όμορφης παρουσίας Ιταλόφιλοι, μια χρηστική ερώτηση: Μεσονύκτιο φαγητό, περιοχή κατά προτίμηση γύρω - ή προσβάσιμη με τα πόδια- από milano centrale, μέχρι 30 ευρώ ανά άτομο, ιταλική κουζίνα.
 

Joannaaa

Member
Μηνύματα
31
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!
Καλημέρα !

Σχεδιάζουμε χριστουγεννιάτικη εκδρομή στο Μιλάνο ! Δεδομένου του ότι είμαστε 8 άτομα , θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις :

Πόσες περίπου ώρες είναι από το λιμάνι μέχρι το Μιλάνο ; ο δρόμος είναι καλός ;
Συμφέρει περισσότερο να το κάνουμε ως οδική εκδρομή με 2 αυτοκίνητα (λόγω αριθμού ατόμων) ή ουσιαστικά φτάνει την ίδια τιμή με τα αεροπορικά ; να ληφθεί υπόψιν πως τα 2 ΙΧ δεν θα είναι ενοικιαζόμενα αλλά θα ταξιδέψουν από Ελλάδα.

Καλύτερο θα ήταν το ξενοδοχείο να το κλείσουμε εμείς ή μέσω κάποιου ταξιδιωτικού γραφείου ;

Σίγουρα έχω και άλλες ερωτήσεις απλά αυτές μου ήρθαν στο μυαλό αρχικά ! :D

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.044
Likes
41.064
Καλημέρα !

Σχεδιάζουμε χριστουγεννιάτικη εκδρομή στο Μιλάνο ! Δεδομένου του ότι είμαστε 8 άτομα , θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις :

Πόσες περίπου ώρες είναι από το λιμάνι μέχρι το Μιλάνο ; ο δρόμος είναι καλός ;
Συμφέρει περισσότερο να το κάνουμε ως οδική εκδρομή με 2 αυτοκίνητα (λόγω αριθμού ατόμων) ή ουσιαστικά φτάνει την ίδια τιμή με τα αεροπορικά ; να ληφθεί υπόψιν πως τα 2 ΙΧ δεν θα είναι ενοικιαζόμενα αλλά θα ταξιδέψουν από Ελλάδα.

Καλύτερο θα ήταν το ξενοδοχείο να το κλείσουμε εμείς ή μέσω κάποιου ταξιδιωτικού γραφείου ;

Σίγουρα έχω και άλλες ερωτήσεις απλά αυτές μου ήρθαν στο μυαλό αρχικά ! :D

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις!
Οι περισσότερες ερωτήσεις σου μπορούν να απαντηθούν με τη χρήση πρόσθεσης και αφαίρεσης και έναν απλό κομπιουτεράκι
 

eleannanikos

Member
Μηνύματα
24
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου..
Καλημέρα !

Σχεδιάζουμε χριστουγεννιάτικη εκδρομή στο Μιλάνο ! Δεδομένου του ότι είμαστε 8 άτομα , θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις :

Πόσες περίπου ώρες είναι από το λιμάνι μέχρι το Μιλάνο ; ο δρόμος είναι καλός ;
Συμφέρει περισσότερο να το κάνουμε ως οδική εκδρομή με 2 αυτοκίνητα (λόγω αριθμού ατόμων) ή ουσιαστικά φτάνει την ίδια τιμή με τα αεροπορικά ; να ληφθεί υπόψιν πως τα 2 ΙΧ δεν θα είναι ενοικιαζόμενα αλλά θα ταξιδέψουν από Ελλάδα.

Καλύτερο θα ήταν το ξενοδοχείο να το κλείσουμε εμείς ή μέσω κάποιου ταξιδιωτικού γραφείου ;

Σίγουρα έχω και άλλες ερωτήσεις απλά αυτές μου ήρθαν στο μυαλό αρχικά ! :D

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις!
Καλησπέρα!!!
Επισκέφτηκα το Μιλάνο αρχές του μήνα χάρη στα φτηνά εισητήρια της Ryanair.Πέταξα από Αραξο με 46 ευρώ πήγαινε έλα..Δεν ξέρω ακριβώς τις τιμές των πλοιών, πάντως από ότι έχω ενημερωθεί γενικά η τιμή τους είναι αυξημένη και δεν συμφέρει.. Αν καταφέρετε και βρείτε φτηνά αεροπορικά εισιτήρια κλείστε τα, θα σας έρθει πολύ πιο φτηνά :)..
Όσον αφορά τα ξενοδοχεία, καλύτερα να κλείσετε μόνοι σας από το ίντερνετ.Μην βιαστείτε όμως να κλείσετε πριν ελέγξετε καλά την περιοχή που βρίσκεται το ξενοδοχείο,οι αποκλίσεις των τιμών των ξενοδοχείων των καλών και των πιο επικίνδυνων περιοχών είναι αρκετά μεγάλες και μπορεί να σας δελεάσουν με την πρώτη ματιά..
Εγώ έκλεισα δίκλινο σε ενα ξενοδοχείο στο κέντρο του Μιλάνο, πίσω σχεδόν από το Ντουόμο με 90 ευρώ μέσω του booking.com Aν ψαχτείτε θα βρείτε σίγουρα κάτι στα μέτρα σας!!:)
Καλές προετοιμασίες !!ό Για ό,τι άλλο θελήσετε ρωτήστε!!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Όσον αφορά τα ξενοδοχεία, καλύτερα να κλείσετε μόνοι σας από το ίντερνετ.Μην βιαστείτε όμως να κλείσετε πριν ελέγξετε καλά την περιοχή που βρίσκεται το ξενοδοχείο,οι αποκλίσεις των τιμών των ξενοδοχείων των καλών και των πιο επικίνδυνων περιοχών είναι αρκετά μεγάλες και μπορεί να σας δελεάσουν με την πρώτη ματιά..
Aς ρωτήσω εγώ κάτι... που είναι αυτές οι επικίνδυνες περιοχές στο Μιλάνο που δεν πρέπει να κλείσουμε ξενοδοχείο?
 

eleannanikos

Member
Μηνύματα
24
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου..
Aς ρωτήσω εγώ κάτι... που είναι αυτές οι επικίνδυνες περιοχές στο Μιλάνο που δεν πρέπει να κλείσουμε ξενοδοχείο?
Είχα διαβάσει ότι οι περιοχές κοντά στον σταθμό είναι πιο κακόφημες ..
 

Joannaaa

Member
Μηνύματα
31
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!
Η αλήθεια είναι ότι είδα κάποια ενδιαφέροντα ξενοδοχεία που είναι σε 4-5 χλμ απόσταση από το κέντρο τα οποια κατά την άποψη μου είχαν καλύτερη σχέση ποιότητας-τιμής , αλλά σε καμία περίπτωση δεν θέλω να επιλέξω κάτι που να βρίσκεται σε κακόφημη ή "περίεργη" περιοχή..
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Ρε σεις κόψτε σας παρακαλώ το παραμύθι με τις κακόφημες περιοχές... το πρόβλημα σε μια περιοχή που βρίσκεται 4 χιλιόμετρα μακριά από το κέντρο δεν είναι ότι είναι επικίνδυνη, είναι ότι χρειάζεσαι αυτοκίνητο για να κυκλοφορήσεις... αν το budget σας είναι περιορισμένο μείνετε σε έναν από τους δεκάδες πάτους γύρω από τον σταθμό και να είστε σίγουροι ότι κανένας δεν θα σας βιάσει...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.945
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom