Γενικά Μιλια απο αεροπορικες!

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Παιδια θα ήθελα τη βοήθεια σας. Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να προσθέσω μίλια από επαγγελματικό ταξίδι (όχι business class) που μου έκλεισε η εταιρεία που εργάζομαι μέσω ταξιδιωτικού γραφείου με την aegean στην προσωπική μου κάρτα miles and more χωρίς να ενημερωθεί τόσο το ταξιδιωτικό γραφείο όσο και η εταιρεία μου. Ευχαριστώ
Πώς να ενημερωθεί η εταιρία σου ή το ταξιδιωτικό;
Όταν πας στο check in περνάς τα μίλια. Αλλά και να το μάθουν τί έγινε; Θα έστελναν φάντασμα αντί για σένα; Όλοι τα επαγγελματικά μας ταξίδια τα περνάμε στην κάρτα μας.
 

raftmar

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Απλώς είμαι άσχετη με μίλια και κάρτες και τα μίλια που θα προσθέσω δεν θα τα χρησιμοποιήσω για άλλο επαγγελματικό ταξίδι αλλά για προσωπικό και δεν θα ήθελα να θεωρήσει η εταιρεία ότι επωφελούμαι από αυτή και δώσω άσχημη εντύπωση. Νόμιζα ότι τα μίλια από επαγγελματικά ταξίδια τα χρησιμοποιούν μετά μόνο για επόμενα επαγγελματικά ταξίδια. Αν είναι συνήθης πρακτική τότε οκ. Και κάτι άλλο. Τι χρονικό περιθώριο έχω να προσθέσω τα μίλια γιατί είχα κάνει και άλλα πριν ένα χρόνο, προλαβαίνω αν έχω κρατήσει το απόκομμα?
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Ανάλογα την εταιρία στην οποία έχεις την κάρτα, νομίζω. Οι περισσότερεςς δίνουν 6 μήνες περιθώριο. Μπορείς να το τσεκάρεις στο site του προγράμματος.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Απλώς είμαι άσχετη με μίλια και κάρτες και τα μίλια που θα προσθέσω δεν θα τα χρησιμοποιήσω για άλλο επαγγελματικό ταξίδι αλλά για προσωπικό και δεν θα ήθελα να θεωρήσει η εταιρεία ότι επωφελούμαι από αυτή και δώσω άσχημη εντύπωση. Νόμιζα ότι τα μίλια από επαγγελματικά ταξίδια τα χρησιμοποιούν μετά μόνο για επόμενα επαγγελματικά ταξίδια. Αν είναι συνήθης πρακτική τότε οκ. Και κάτι άλλο. Τι χρονικό περιθώριο έχω να προσθέσω τα μίλια γιατί είχα κάνει και άλλα πριν ένα χρόνο, προλαβαίνω αν έχω κρατήσει το απόκομμα?
Όχι, τα μίλια έτσι κι αλλιώς σε μία κάρτα που ανήκει στον συγκεκριμένο επιβάτη μπαίνουν. Η εταιρία δεν μπορεί να απαιτήσει κάτι απ' αυτό, καθώς μπορεί να μην είχες κάρτα-πολύ απλά. Επίσης, δε μπορεί να μάθει κανείς τα μίλια σου χωρίς τον αριθμό κάρτας σου.
Δεν ξέρω με άλλεςβ εταιρίες εκτός Ολυμπιακής που μπορείς να βάλεις μέχρι 3 μήνες πρίν, καλύτερα να διαβάσεις τους όρους για την υπηρεσία στο σάιτ της εταιρίας αυτής.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.503
Likes
29.162
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Παιδια θα ήθελα τη βοήθεια σας. Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να προσθέσω μίλια από επαγγελματικό ταξίδι (όχι business class) που μου έκλεισε η εταιρεία που εργάζομαι μέσω ταξιδιωτικού γραφείου με την aegean στην προσωπική μου κάρτα miles and more χωρίς να ενημερωθεί τόσο το ταξιδιωτικό γραφείο όσο και η εταιρεία μου. Ευχαριστώ
Στη Γερμανία αυτό είναι παράνομο (*).

Σε οποιαδήποτε άλλη χώρα της Ευρώπης (αλλά και στη Γερμανία, αν η εταιρία δεν είναι Γερμανική), απλά δίνεις την κάρτα σου στο check-in. Η, αν δε σε πειράζει η φασαρία του, κρατάς τις κάρτες επιβίβασης και τις στέλνεις στη Lufthansa εκ των υστέρων...

(*): Παράνομο, αντισυμβατικό, δεν ξέρω τι ακριβώς είναι, αλλά δεν επιτρέπεται τέλος πάντων.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθείσ τις προηγούμενες 10 σελίδες.

Πρέπει νομίζω να πούμε -όσον αφορά την Olympic Air- το εξής:

Με όσες εταιρίες συνεργάζεται (δηλαδή μπορεί να αγοράσεις εισιτήριο απο Olympic αλλά η πτήση να πραγματοποιείται απο άλλη εταιρία), τα μίλια που μπαίνουν στην κάρτα travelair είναι μίλια επιβράβευσης, όχι αναβάθμισης!! Να το τονίζουμε αυτό, μη παρασσύρεται ο κόσμος ή ελπίζει άδικα...

π.χ. Για Ν.Υ. θα πάρει 3000 μίλια επιβράβευσης και 0 αναβάθμισης, ενώ αν κάνει την αγορά απο Delta ας πούμε και βγάλει την αντίστοιχη κάρτα, παίρνει νομίζω 10.000 μίλια.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
2.882
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
για να μην κανω καμια βλακεια
αν θελω να κλεισω 2 αεροπορικα εκ των οποιων το 1 με τα μιλια, πρεπει να τα κλεισω χωριστα;
δηλαδη το ενα μεσω του Aegean Miles Bonus, και να μπω μετα να ψαξω θεση στην ιδια πτηση απο το site της Aegean?

αν παρεις τηλ, υπαρχει δυνατοτητα να στα κλεισουν ταυτοχρονα?

απλα δεν θελω να γινει τελευταια στιγμη καμια στραβη και να πεταξουμε χωρια στο τελος.
 

manina71

Member
Μηνύματα
35
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Berlin
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Φίλε μου γειά σου! Επειδή είμαι παθών τα εισιτήρια θα τα κλείσεις ξεχωριστά! Είναι πολύ πιθανόν να σου κάνουν βλακεία!
Συμφωνώ, να τα κλέισεις χωριστά (κι εγώ έτσι κάνω με τον άντρα μου που παίρνει συχνά δωρεάν εισητήρια).
 

turms

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
2.882
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
εγω φοβαμαι μην γινει καμια στραβη κλεισω το ενα και στο αλλο δεν βρω θεση ιδιες ωρες κλπ
 

elie

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Μέχρι πέρυσι ΕΠΡΕΠΕ να τα κλείσεις χωριστά, δεν είχες επιλογή. Κλείνεις πρώτα το εισιτήριο με τα μίλια (είναι πιο δύσκολο να βρεις ημερομηνίες εκεί) και αμέσως μετά κλείνεις και το άλλο. Το θεωρώ εξαιρετικά δύσκολο (να μην πω αδύνατο) να βρεις εισιτήριο με μίλια σε μία πτήση και να μην υπάρχει διαθέσιμο για αγορά.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.300
Μηνύματα
887.390
Μέλη
38.973
Νεότερο μέλος
vkaravasili@d-mar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom