Γενικά Μιλια απο αεροπορικες!

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
alma said:
Σε ευχαριστώ Samion,αν και τα έκλεισε ο άντρας μου και δεν ξέρω αν έχει κρατήσει στοιχεία.
αν ηταν η χαμηλοτερη κλαση ναυλου, αυτον που αποκαλει η TAP discount (fare class E,T,O,N),δεν κερδιζει μιλια στην Aegean.
 
Μηνύματα
93
Likes
76
Είμαι κι εγώ ανάμεσα σε αυτούς από εσάς που δε μου έχουν πιστωθεί μίλια στο miles and bonus.Ούτε Αθήνα-Λισσαβώνα με ΤΑΠ μου έχουν περάσει τα μίλια,ούτε Λισσαβώνα-Μαδέρα με ΤΑΠ επίσης.Δεν ξέρω γιατί.Ειδικά Αθήνα-Λισσαβώνα με ενδιαφέρει γιατί είναι κάποια απόσταση.Μήπως κάποια εισητήρια δεν δίνουν μίλια?:xmas_sad:
Αντίθετα της επιστροφής Λισσαβώνα-Ρώμη,πάλι με ΤΑΠ,τα πέρασαν.Επίσης έχασα μίλια,γιατί είχα κλείσει Ρώμη-Αθήνα με Aegean,αλλά η ΤΑΠ άργησε,χάσαμε το connection και μας έβαλαν να γυρίσουμε με alitalia που δεν είναι στη συμμαχία.
καλημέρα, μπες στη σελίδα της aegean στο miles and bonus και αφου τσεκάρεις σε τη κατηγορια ναυλου ειναι το εισητηριο σου L, Y, C etc. Η κατηγορια ναυλου αναγραφεται πανω στο εισητηριο σου. Αφου λοιπον βρεις την κατηγορια ναυλου μπαινεις στη σελιδα και ψάχνεις να βρεις εαν η συγκεκριμενη κατηγορια ναυλου με την συγκεκριμενη αεροπορικη που πεταξες δινει μιλια. Πολλες φορες στα οικονομικα εισητηρια ΔΕΝ δινει ουτε μισο μιλι. Εαν δινει μιλια το ειστηριο σου και δεν τα βλεπεις στον λογαριασμο σου κανεις την διαδικασια της ηλεκτρονικης ανευρεσης και θα πιστωθουν μεσα σε 14 ημερες στο λογαριασμο σου.
Αναφορικα με το θεμα της Αλιταλια δεν εχει καμια σχεση. Αφου το ειστηριο ειναι ΤΑΠ κανονικα εαν ο ναυλος δινει μιλια πρεπει να πιστωθουν κανονικα.
αυτα
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.131
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αναφορικα με το θεμα της Αλιταλια δεν εχει καμια σχεση. Αφου το ειστηριο ειναι ΤΑΠ κανονικα εαν ο ναυλος δινει μιλια πρεπει να πιστωθουν κανονικα.
Στη star alliance, δεν έχει σημασία το εισιτήριο και ο ναύλος, αλλά η κράτηση και εκτέλεση της πτήσης. Τα μίλια θα πιστωθούν ανάλογα με την εταιρία που εκτέλεσε την πτήση, και το booking class αυτής. Αν ο ερωτών είχε κάρτα μιλίων της Αλιτάλια, θα μπορούσε να είχε πάρει μίλια εκεί. Αν με την αλλαγή εταιρίας άλλαξαν και το booking class, θα πάρει μίλια σύμφωνα με το νέο.
Παρ' όλα αυτά, συνηθίζεται σε τέτοιες περιπτώσεις ακυρωμένων πτήσεων ή χαμένων ανταποκρίσεων να πιστώνονται μίλια "καλής θέλησης" για τις χαμένες πτήσεις. Θα πρέπει ο ενδιαφερόμενος να επικοινωνήσει με την αεροπορική του και να ζητήσει τα μίλια που θα κέρδιζε αν πετούσε όπως ήταν προγραμματισμένο.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αν ο ερωτών είχε κάρτα μιλίων της Αλιτάλια, θα μπορούσε να είχε πάρει μίλια εκεί. σε τέτοιες περιπτώσεις ακυρωμένων πτήσεων ή χαμένων ανταποκρίσεων ...
όχι. μιλια δεν δινονται σε αυτες τις περιπτώσεις οταν το εισητηριο εχει εκδοθει απο αλλη συμμαχια.
 
Μηνύματα
93
Likes
76
όχι. μιλια δεν δινονται σε αυτες τις περιπτώσεις οταν το εισητηριο εχει εκδοθει απο αλλη συμμαχια.
Μιλια απο την Αλιταλια δεν δινονται. Εαν ο ναυλος το επιτρεπει μπορεις να παρεις μιλια απο το εισητηριο ΤΑΠ στην Αιγαιου. Αναφορικα με το εαν εχει σημασια ο ναυλος στη συμμαχια των Αστρων απλα παραθετω το λινκ απο την Αιγαιου που οριζει ποσα μιλια δινει ο καθε ναυλος απο αλλη εταιρια. Εαν ο ναυλος σου δεν αναγραφεται τοτε δεν παιρνεις μιλια.τοσο απλα.
πχ. Υπερατλαντικο της Λουφτχανσα σε προσφορα δεν μου εδινε ουτε μισο μιλι στην Αιγαιου γιατι η κατηγορια ναυλου δεν συμπεριλναβανονταν
το λινκ της Αιγαιου για την ΤΑΠ
Aegean Airlines | Συγκέντρωση μιλίων
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.131
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μιλια απο την Αλιταλια δεν δινονται. Εαν ο ναυλος το επιτρεπει μπορεις να παρεις μιλια απο το εισητηριο ΤΑΠ στην Αιγαιου.
Επαναλαμβάνω, γιατί μάλλον δεν ήμουνα σαφής. Αν πάρεις μίλια από την Aegean, θα είναι λόγω καλής θέλησης.

Αναφορικα με το εαν εχει σημασια ο ναυλος στη συμμαχια των Αστρων απλα παραθετω το λινκ απο την Αιγαιου που οριζει ποσα μιλια δινει ο καθε ναυλος απο αλλη εταιρια. Εαν ο ναυλος σου δεν αναγραφεται τοτε δεν παιρνεις μιλια.τοσο απλα.
Όπως λέει και το link που παρέθεσες, τα μίλια δίνονται ανάλογα με το booking class της κράτησης και την εταιρία που ΕΚΤΕΛΕΙ την πτήση. Όχι ανάλογα με το εισιτήριο που έχει εκδοθεί (και τον οικονομικό ναύλο). Αν και είναι πολύ κοντινές έννοιες, δεν ταυτίζονται, και σε περιπτώσεις reprotection/code-share/etc υπάρχουν διαφοροποιήσεις.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αν ο ερωτών είχε κάρτα μιλίων της Αλιτάλια, θα μπορούσε να είχε πάρει μίλια εκεί..
Επαναλαμβάνω, γιατί μάλλον δεν ήμουνα σαφής.
σαφης ησουνα, απλα δεν τα ειπες καλα. η Alitalia δεν σου δινει μιλια αν εχεις τικετ με αλλη συμμαχια και εκανες πτηση μαζι της λογω ακυρωμενης κλπ όπως ο ερωτών..
 
Μηνύματα
93
Likes
76
Επαναλαμβάνω, γιατί μάλλον δεν ήμουνα σαφής. Αν πάρεις μίλια από την Aegean, θα είναι λόγω καλής θέλησης.


Όπως λέει και το link που παρέθεσες, τα μίλια δίνονται ανάλογα με το booking class της κράτησης και την εταιρία που ΕΚΤΕΛΕΙ την πτήση. Όχι ανάλογα με το εισιτήριο που έχει εκδοθεί (και τον οικονομικό ναύλο). Αν και είναι πολύ κοντινές έννοιες, δεν ταυτίζονται, και σε περιπτώσεις reprotection/code-share/etc υπάρχουν διαφοροποιήσεις.
μπερδεψαμε τα μπουτια μας και στανταρακι μπερδεψαμε και τον ανθρωπο. Οταν λεω ναυλο εννοω το class of service η οπως το γραφεις εσυ το booking class. Ναυλος οπως εγραψα ειναι το γραμματακι πανω στο εισητηριο Y, B, M, C κλπ. Το γραμματακι αυτο οριζει την κατηγορια ναυλου. Συνηθως το c ειναι πρωτη θεση, το Υ το full economy etc. Τα οικονομικα εισητηρια- προσφορες ειναι σε αλλες κατηγοριες ναυλου. Συνηθως Χ , L κλπ. ελπιζω να βγαλαμε ακρη. Κουβεντα για την κουβεντα κανουμε αλλα οκ. Παντως το θεμα ειναι απλο. Βρισκει ο ανθρωπος αυτο το γραμματακι πανω στο εισητηριο. Παει στην Αιγαιου και ελενχει εαν με αυτο το γραμματακι δινει μιλια η πτηση της ΤΑΠ. εαν δεν βρει το γραμματακι στη λιστα δεν παιρνει τιποτα. Εαν το βρει παιρνει οτι γραφει. Εαν βρει το γραμματακι ακι δεν εχουν μπει μιλια παει εκει που γραφει ανευρεση μιλιωναπο πτηση βαζει τα στοιχεια της κρατησης του και τσαφ...μεσα σε 14 ημερες θα μπουν...
τωρα ας μου λυσει και εμενα καποιος δυο απορειες. Μεταφορα μιλιων απο Δελτα σε καρτα Air france γινεται? και αν ναι μεταφερονται όλα ή γινεται περικοπη?
αντιστοιχα μεταφορα απο καρτα American Airlines σε καρτα Iberia μεταφερονται ? και αν μεταφερονται ολα ή χανω μιλια?
σας ευχαριστω
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Παρ' όλα αυτά, συνηθίζεται σε τέτοιες περιπτώσεις ακυρωμένων πτήσεων ή χαμένων ανταποκρίσεων να πιστώνονται μίλια "καλής θέλησης" για τις χαμένες πτήσεις.
παντως αρκετες εταιρειες δεν τα ονομαζουν "καλής θέλησης" αλλα ειναι μερος του κανονισμού. και στη star alliance..
αρθρο 5.13
if the Company accommodates passengers on a non-partner Program airline company due to the cancellation of an the Company flight within 36 hours of departure, the Member will also have the right to earn the relative Miles.
Regulations | Alitalia]
If you are rescheduled on a non-partner carrier, you will receive credit for your originally scheduled flight(s)
US Airways | Dividend Miles membership guide
Μεταφορα μιλιων απο Δελτα σε καρτα Air france γινεται?
αυστηρά όχι.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.750
Likes
15.217
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.Δεν είμαι ακόμα πολύ εξοικιωμένη με αυτό το θέμα και ο άντρας μου έχει πετάξει κ μερικά εισητήρια.:xmas_rolleyes:
Πάντως θα πάρω κάποια στιγμή τηλ.την αιγαίου να δω αν υπάρχει περίπτωση να μου βάλουν-έστω λόγω καλής θέλησης-τα μίλια που θα έπαιρνα από Ρώμη-Αθήνα αν πέταγα με aegean,αντί για αλιτάλια που πέταξα τελικά.(Ήταν η πρώτη φορά που έχασα connection και δεν ήξερα τι να κάνω.Περίπου 4 ώρες καθυστέρηση είχε η ΤΑΠ.Έλεος.)
 

alma

Member
Μηνύματα
3.750
Likes
15.217
αν ηταν η χαμηλοτερη κλαση ναυλου, αυτον που αποκαλει η TAP discount (fare class E,T,O,N),δεν κερδιζει μιλια στην Aegean.

Αθήνα-Λισσαβώνα ήταν Τ.Λισσαβώνα-Μαδέρα Ε και Μαδέρα-Λισσαβώνα πάλι Ε,σύμφωνα με το κουτάκι στη στήλη "θέση",όπως το είδα στην κίνηση του λογαρισμού μου στο miles and bonus.Εκεί δεν γράφει την κλάση ναύλου?Άρα μάλλον είναι αυτό που λες.Δεν κερδίζουν μίλια.Στην περιγραφή μου γράφει : Fare Paid Not Eligible,στην κίνηση του λογαριασμού.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.461
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom