Γενικά Μιλια απο αεροπορικες!

done

Member
Μηνύματα
119
Likes
107
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία
Ταξίδι-Όνειρο
χιλή
έχω κλείσει εισιτήριο μετ'επιστροφής με δυο διαφορετικές εταιρείες της συμμαχίας. μπορώ να δώσω στη μια πτήση την κάρτα miles and bonus και στην άλλη miles and more; (ο ναύλος της μιας δε δίνει μίλια στην αιγαίου)
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.731
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Βέβαια το σπαστικό είναι οτι μετά δεν βλέπεις από την εφαρμογή ή την κανονική σελίδα του booking που έχεις μείνει ή τις παλιές κρατήσεις σου...
Αν πας στις Κρατήσεις υπάρχει επιλογή "Δεν βρίσκετε κάποια κράτηση". Εκεί βάζεις το booking number και το PIN της κράτησης και σου την περνάει κανονικά.
Εμένα πάλι με ενοχλεί που κρατήσεις μέσω Aegean δεν σου δίνουν το δικαίωμα να γράψεις κριτική στο Booking.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
έχω κλείσει εισιτήριο μετ'επιστροφής με δυο διαφορετικές εταιρείες της συμμαχίας. μπορώ να δώσω στη μια πτήση την κάρτα miles and bonus και στην άλλη miles and more; (ο ναύλος της μιας δε δίνει μίλια στην αιγαίου)
Δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιον λόγο να μην μπορείς.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Φιλοι μου,γενικα δεν κανω χρηση πιστωτικων καρτων,αλλα τα αεροπορικα και τα ξενοδοχεια μου τα κλεινω με αυτες και κατι παιρνω στα duty free..
Δεν εχω καρτα που δινει μιλια,αλλα θα ηθελα να βγαλω μια.
Αν μπορειτε να μου απαντησετε σε λιγες ερωτησουλες θα με ευχαριστουσατε...1.υπαρχει miles and more & miles and bonus ;ποια ειναι η διαφορα;
2.ποιες τραπεζες τις εκδιδουν;
3.εχουν ετησια συνδρομη;
4.καλυπτουν τις βασικοτερες αεροπορικες εταιριες;
5.μπορω τα εισιτηρια να τα εκδιδω και απο γραφεια πχ.petas κλπ;
6.τα μιλια αναγραφονται στο λογ/σμο;
7.εχουν τελικη ημερομηνια εξαργυρωσης;
Ευχαριστω εκ των προτερων...:)
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
1. Η μια ειναι της λουφτβαφε και η αλλη της Αιγαιου.
2. Πειραιως και Αλφα. Προκειται για τις αντιστοιχες πιστωτικες με τις οποιες κερδιζεις μιλια στα ανωτερω προγραμματα. Οι καρτες του 1. ειναι καρτες μιλιων, οχι πιστωτικες.
3. Ναι και ναι μετα τον 1ο χρονο.
4. Δες 1. και 2.
5. Οπου θες.
6. Στο λογαριασμο μελους των 1. φυσικα.

Μου φαινεται οτι μπερδευεις λιγο τα προγραμματα μιλιων με τις πιστωτικες. Αλλες οι καρτες μιλιων των αεροπορικών και αλλες οι πιστωτικες με τις οποιες παιρνεις μιλια στις πρωτες.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.018
Μπορείς να συγκεντρώνεις μίλια χωρίς να εμπλέξεις πιστωτική. Όμως θα αργείς πολύ να συγκεντρώσεις όσα θέλεις για ένα εισιτήριο με μια απλή κάρτα μιλίων.
Αν βάλεις και πιστωτική στο πλάνο, τότε μπορείς να μαζεύεις πάρα πολλά μίλια και να βγάζεις πολλά δωρεάν εισιτήρια το χρόνο (ειδικά αν αποφασίσεις να ασχοληθείς με τα μίλια της Aegean) . Αν τη χρεώνεις με ένα μίνιμουμ ποσό (2000 ευρώ το χρόνο στην Alpha bank), δεν θα πληρώνεις συνδρομή.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.018
Το λέει η σύμβαση της κάρτας. Όμως τακτικά βγάζουν προσφορά πριν τα Χριστούγεννα για κάρτα χωρίς συνδρομή για πάντα. Εγώ θα περίμενα ως τα Χριστούγεννα, αν δεν υπήρχε πίεση χρόνου.
 

done

Member
Μηνύματα
119
Likes
107
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία
Ταξίδι-Όνειρο
χιλή
θα το κοιτάξω, γιατι ειναι πεταμενα λεφτα αυτη η συνδρομη...ευχαριστω!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.018
Κοίτα, αν βγάζεις κάποια δωρεάν εισιτήρια το χρόνο, η χρέωση 22 ευρώ ετησίως δεν είναι και τόσο σημαντική.
 

done

Member
Μηνύματα
119
Likes
107
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία
Ταξίδι-Όνειρο
χιλή
όντως, αλλά όταν έχεις πιστωτικές της ίδιας τράπεζας χωρίς συνδρομη, αναρωτιέσαι γιατι...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.018
1. Η μια ειναι της λουφτβαφε και η αλλη της Αιγαιου.
Έβγαλα και την Topbonus της Airberlin, γιατί την πέτυχα σε προσφορά 1500 welcome miles. Με ελάχιστες κριτικές ξενοδοχείου στο site τους κέρδισα αρκετά μίλια για μια δωρεάν πτήση σε ελάχιστους μήνες (150 μίλια ανά κριτική σε ξενοδοχείο που έμεινα) και χωρίς να κάνω καμιά πτήση. Τα μίλια λήγουν, μάλιστα, σε 3 χρόνια.:haha:. Και τα ελάχιστα μίλια για εξαργύρωση ξεκινούν από 2000 μίλια....
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.461
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom