Γενικά Μιλια απο αεροπορικες!

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Μου φαινεται οτι μπερδευεις λιγο τα προγραμματα μιλιων με τις πιστωτικες.
Οντως,νομιζα οτι μονο οι πιστωτικες δινουν μιλια...

Αν βάλεις και πιστωτική στο πλάνο, τότε μπορείς να μαζεύεις πάρα πολλά μίλια και να βγάζεις πολλά δωρεάν εισιτήρια το χρόνο (ειδικά αν αποφασίσεις να ασχοληθείς με τα μίλια της Aegean)
Παντα,ομως,σε αγορα εισιτηριων απο την Aegean.Και απ'οτι καταλαβα απο μηνυμα σου)ακομα και με κρατησεις στο booking και με αγορες στα duty free.
τακτικά βγάζουν προσφορά πριν τα Χριστούγεννα για κάρτα χωρίς συνδρομή για πάντα
Θα περιμενω για δωρεαν συνδρομη.Θεωρω,οτι τους κανω και χαρη που θα την χρησιμοποιω...:DΘα τους ρωτησω και με την πρωτη ευκαιρια που θα παω.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.019
"Παντα,ομως,σε αγορα εισιτηριων απο την Aegean."
Όχι μόνο, σε όλες τις εταιρείες της συμμαχίας, εφόσον υπάρχει διαθεσιμότητα και έχεις όσα μίλια χρειάζονται. Και μπορείς να κερδίζεις μίλια από κάθε εταιρεία της συμμαχίας στο check in.
"Και απ'οτι καταλαβα απο μηνυμα σου)ακομα και με κρατησεις στο booking και με αγορες στα duty free"
Και λίγα ξενοδοχεία και ενοικίαση αυτοκινήτου.
 
Last edited:

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
+2 (Αλλά τουλάχιστον μπορείς να μπεις στο Tripadvisor και να βγάλεις το άχτι σου..)

Εγώ έχω την Aegean Bonus Visa και κάρτα miles & bonus. Δε ξέρω για σας, αλλά εγώ και τις δύο φορές που προσπάθησα να εξαργυρώσω μίλια (μήνες πριν) δύσκολα έβρισκα μετ΄επιστροφής (όλως τυχαίως έβρισκα για το φθηνότερο σκέλος :rolleyes:) οπότε το κέρδος ήταν μικρό. Σε σχέση με τα λεφτά που είχα ξοδέψει για να μαζέψω αυτά τα μίλια τι να πω.. Μάλλον νοιώθω λίγο ψιλοκορόιδο.. Ή δε θα έχουν καθόλου τις ημερομηνίες που θες.. Και καλά να είσαι ευέλικτος. Αν δεν είσαι όμως??

Χώρια που για να βρεις να εξαργυρώσεις μίλια για εποχική πτήση (που δεν έχεις και πολλά χρονικά περιθώρια να πεις π.χ. ΟΚ δε βρίσκω για καλοκαίρι θα πάω φθινόπωρο) πρέπει να κάνεις τάμα.

Ουφ. Τα είπα και ξεθύμανα
 

Panos_65

Member
Μηνύματα
506
Likes
1.170
Εγώ έχω την Aegean Bonus Visa και κάρτα miles & bonus. Δε ξέρω για σας, αλλά εγώ και τις δύο φορές που προσπάθησα να εξαργυρώσω μίλια (μήνες πριν) δύσκολα έβρισκα μετ΄επιστροφής (όλως τυχαίως έβρισκα για το φθηνότερο σκέλος :rolleyes:) οπότε το κέρδος ήταν μικρό. Σε σχέση με τα λεφτά που είχα ξοδέψει για να μαζέψω αυτά τα μίλια τι να πω.. Μάλλον νοιώθω λίγο ψιλοκορόιδο.. Ή δε θα έχουν καθόλου τις ημερομηνίες που θες.. Και καλά να είσαι ευέλικτος. Αν δεν είσαι όμως??
Εγώ δεν αντιμετώπισα τέτοιο πρόβλημα. Για δυο εισιτήρια για Βαρκελώνη τον Ιούλιο που πέρασε, πλήρωσα 116 €, με βαλίτσα, ενώ στη golight είχαν περίπου 600 €...
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Εγώ δεν αντιμετώπισα τέτοιο πρόβλημα. Για δυο εισιτήρια για Βαρκελώνη τον Ιούλιο που πέρασε, πλήρωσα 116 €, με βαλίτσα, ενώ στη golight είχαν περίπου 600 €...
Στην εξαργύρωση μιλίων δικαιούσαι πάντα και μια βαλίτσα;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.019
Εγώ έχω την Aegean Bonus Visa και κάρτα miles & bonus. Δε ξέρω για σας, αλλά εγώ και τις δύο φορές που προσπάθησα να εξαργυρώσω μίλια (μήνες πριν) δύσκολα έβρισκα μετ΄επιστροφής (όλως τυχαίως έβρισκα για το φθηνότερο σκέλος :rolleyes:) οπότε το κέρδος ήταν μικρό. Σε σχέση με τα λεφτά που είχα ξοδέψει για να μαζέψω αυτά τα μίλια τι να πω.. Μάλλον νοιώθω λίγο ψιλοκορόιδο.. Ή δε θα έχουν καθόλου τις ημερομηνίες που θες.. Και καλά να είσαι ευέλικτος. Αν δεν είσαι όμως??
Σε ακριβούς προορισμούς και σε περιόδους μεγάλης ζήτησης κλείνεις ΠΟΛΛΟΥΣ μήνες πριν σε οικονομικη θεση.
Αν δεν είσαι ευέλικτος, κλείνεις business class- είναι αρκετά πιθανό να βρεις και πάλι ψίχουλα πληρώνεις. Νομίζω ότι αυτή είναι η σημασία τους, να μπορεις στη χειροτερη στραβη να βρεις ενα ακριβο εισιτηριο να σε παει στον προορισμο σου χωρις να το πληρωσεις χρυσαφι.
 

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Αν πας στις Κρατήσεις υπάρχει επιλογή "Δεν βρίσκετε κάποια κράτηση". Εκεί βάζεις το booking number και το PIN της κράτησης και σου την περνάει κανονικά.
Δυστυχώς ούτε έτσι μου τις περνάει.
Λέει "Λυπούμαστε, αλλά αυτός ο κωδικός PIN δεν ταιριάζει με τον αριθμό της κράτησής σας. Παρακαλείστε να ελέγξετε ξανά και τους δύο αριθμούς και να ξαναπροσπαθήσετε.'

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το ότι οι κρατήσεις είναι παλιότερες (6 μήνων)
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.731
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Πέρασα πολλές κρατήσεις τελευταία μ' αυτόν τον τρόπο. Ίσως όντως να παίζει ρόλο ότι είναι παλιές οι κρατήσεις.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Δυστυχώς ούτε έτσι μου τις περνάει.
Λέει "Λυπούμαστε, αλλά αυτός ο κωδικός PIN δεν ταιριάζει με τον αριθμό της κράτησής σας. Παρακαλείστε να ελέγξετε ξανά και τους δύο αριθμούς και να ξαναπροσπαθήσετε.'

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το ότι οι κρατήσεις είναι παλιότερες (6 μήνων)
Πρέπει νά'ναι πιο παλιές από 6-μηνο. Πρόσφατα πρόσθεσα κρατήσεις που είχαν γίνει πριν από 4 μήνες.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Σε ακριβούς προορισμούς και σε περιόδους μεγάλης ζήτησης κλείνεις ΠΟΛΛΟΥΣ μήνες πριν σε οικονομικη θεση.
Αν δεν είσαι ευέλικτος, κλείνεις business class- είναι αρκετά πιθανό να βρεις και πάλι ψίχουλα πληρώνεις. Νομίζω ότι αυτή είναι η σημασία τους, να μπορεις στη χειροτερη στραβη να βρεις ενα ακριβο εισιτηριο να σε παει στον προορισμο σου χωρις να το πληρωσεις χρυσαφι.
Δηλαδή Λονδίνο αρχές Δεκέμβρη είναι ακριβός προορισμός με περίοδο μεγάλης ζήτησης? Η κλήση στην Aegean έγινε 2 μήνες τουλάχιστον πριν την αναχώρηση. Θεωρείται αργά?
Καλά αυτό για τα business στην ανάγκη δε το νομίζω, μία πτήση κοστίζει σε εξαργύρωση όσο ένα μετ΄επιστροφής στην οικονομική.. οπότε αν δεν έχεις περίσσευμα μιλίων τι κάνεις? Τέλος πάντων, μάλλον έχουμε άλλη οπτική σ΄αυτό το θέμα.

Θα ήθελα να μου πείτε όμως μια που θίχτηκε το θέμα, εγώ που θέλω να πάω Λονδίνο τον Αύγουστο του 2015 (μεταξύ 7 με 15 Αυγούστου οι ημερομηνίες αναχώρησης/επιστροφής), που ναι, θεωρείται "εποχή μεγάλης ζήτησης" πιστεύω, πόσο πιο πριν πρέπει να μιλήσω με την Aegean? Δεδομένου ότι ακόμα δεν έχει βγει καν το πρόγραμμα και οι τιμές?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.464
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom