Γενικά Μιλια απο αεροπορικες!

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Οκ, μπορει να συμφερει η συγκεντρωση μιλιων στην καρτα της Aegean - Miles and Bonus αλλα η καρτα δεν ειναι καθολου ευελικτη οσον αφορα στην εξαργυρωση μιλιων αφου υπαρχουν αρκετοι περιορισμοι οσον αφορα τις περιοδους πχ. εξαιρουνται ολα τα τριημερα, τις γιορτες, 12-18 αυγουστου κλπ Ενω στη Lufhansa δεν υπαρχουν τετοιοι περιορισμοι, εχεις μιλια, πετας οποτε θελεις (αρκει να κανεις εγκαιρως την κρατηση για να υπαρχουν θεσεις) ..

Να ρωτησω λοιπον,

1. Αν εχω πχ μια καρτα Miles and Bonus Agean και εχω μιλια για να κανω ενα ταξιδι πχ στη Βαρκελωνη με εταιρεια της συμμαχιας οπως με Lufhansa ή με Swiss, ισχυουν οι περιορισμοι του προγραμματος της Aegean ή παω οποτε θελω?

δεν υπάρχουν ούτε στη aegean οι περιορισμοί που αναφέρεις για τα μέλη του προγράμματος.δηλ.και στην aegean μπορείς να κλείσεις εισιτήριο με εξαργύρωση μιλίων όποτε θέλεις,αρκεί να υπάρχουν θέσεις.
τώρα στο παραπάνω ερώτημα η απάντηση είναι πως αν εξαργυρώνεις μίλια της aegean η συνεννόηση για τα πόσα μίλια θα σου στοιχίσει το ταξίδι και το κλείσιμο του εισιτηρίου θα γίνει μέσω της aegean , με τους όρους εξαργύρωσης που έχει. θα πετάξεις με όποια εταιρία της συμμαχίας έχεις επιλέξει και τις ημερομηνίες που θέλεις,αρκεί πάντα να υπάρχουν θέσεις για αυτές.:)
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Να το ρωτήσω διαφορετικά.με 8-10 Ευρωπαϊκές πτήσεις(Γερμανία-Αγγλία κυρίως) + 4-6 στήν Ελλάδα κάθε χρόνο,σε ποιά κάρτα συμφέρει να φορτώσεις?

Η είναι λίγες και καλύτερα να κάτσεις σπίτι σου!!!
εγώ πάλι νομίζω πως το ερώτημα πρέπει να τεθεί διαφορετικά:
με ποια εταιρία συμφέρει κάθε φορά να κάνεις το ταξίδι,ώστε να φορτώνεις με περισσότερα μίλια τη κάρτα?
και με ποια εταιρία συμφέρει να πετάς ώστε να εξαργυρώνεις για κάθε ταξίδι λιγότερα μίλια?
και αυτό επειδή
α) κάθε εταιρία σε πιστώνει με διαφορετικό αριθμό μιλίων για το ίδιο δρομολόγιο
β) κάθε εταιρία σε χρεώνει με διαφορετικό αριθμό μιλίων για το ίδιο δρομολόγιο..
δεν ξέρω αν σε μπέρδεψα περισσότερο..:roll:
φαίνεται δύσκολο αλλά δεν είναι και τόσο!:cool:
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Aυτά τα ερωτήματα δεν μπορούν να απαντηθούν έτσι απλά και δε φαίνεται μόνο δύσκολο αλλά είναι κιόλας... στο flyertalk υπάρχουν threads επί threads για το ποια προγράμματα ταιριάζουν στο κάθε προφίλ ταξιδιώτη... ξεκινήστε από εκεί το ψάξιμο.
 

periigitis

Member
Μηνύματα
116
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα!!!
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΔΑΓΑΣΚΑΡΗ...
Η γνώμη μου είναι πως συμφέρει η κάρτα της aegean (ανάλογα βέβαια και το προφίλ του κάθε ταξιδιώτη) αν συνδυάσει κανείς και το παρακάτω:

Aegean Airlines | Aegean Bonus Visa

Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος με αυτή την συνεργασία, ταξιδεύω πάρα πολύ συχνά στο εσωτερικό και με βολεύει αφάνταστα…
 

Nefeli_

Member
Μηνύματα
56
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
.....θα το σκεφτώ!!!
Eγώ πάλι θα σας πρότεινα να ταξιδεύετε με αυτή που αποκτάτε πιο γρήγορα το προνόμια των gold, να γίνεται μια φορά gold για να απολαμβάνετε τις παροχές σε όλες τις συνεργαζόμενες αεροπορικές εταιρείες και μετά μαζεύετε όπου σας αρέσει ;)
Εμείς τουλάχιστον αυτό κάναμε. Εξάλλου ότι γίνει πρέπει να γίνει μέσα σε ένα χρόνο, οπότε "χαραμίζετε" ας πούμε για ένα χρόνο τα μίλια σας και τα μαζεύετε στην εταιρεία που σας αναβαθμίζει γρηγορότερα.


Να ρωτήσω κι εγώ κάτι μιας και κοντεύει η ώρα της εξαργύρωσης.
Όταν λέει η aegean ότι για Ευρώπη θέλει 22000 μίλια σε οικ. θέση με επιστροφή αλλά το κάθε δρομολόγιο...δλδ αν πετάς Γαλλία και δεν πετάει απευθείας η aegean θα χρειαστείς +22000 αν πετάξεις μέσω άλλου αεροδρομίου Ευρωπης ή + 12500 μίλια αν πας πρώτα σε κάποιο άλλο αεροδρόμιο εσωτερικού και από εκεί για Ευρώπη.
Στις υπόλοιπες εταιρείες του ομίλου ισχύει το ίδιο;
Στον πίνακα στο σάιτ της aegean λέει: Ευρώπη - Ευρώπη 25000 μίλια.
25000 χιλιάδες την διαδρομή εννοεί;
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Ναι, εννοεί τη διαδρομή, απ'ό,τι γνωρίζω. Δηλαδή, αν θες να πας μέσω φρανκφούρτης, ας πούμε, τα 25000 αντιστοιχούν είτε στην πτήση Αθήνα-Φρανκ ή Φρανκ-άλλος προορισμός.
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Eγώ πάλι θα σας πρότεινα να ταξιδεύετε με αυτή που αποκτάτε πιο γρήγορα το προνόμια των gold, να γίνεται μια φορά gold για να απολαμβάνετε τις παροχές σε όλες τις συνεργαζόμενες αεροπορικές εταιρείες και μετά μαζεύετε όπου σας αρέσει ;)
Να ρωτήσω: δηλαδή, αν είσαι gold στην Aegean και μαζεύεις τα μίλια από μία πτήση στη miles&more, ας πούμε, δεν υπάρχει πρόβλημα; Θέλω να πω: αφού στο τσεκ-ιν έδειξες την- μη gold- κάρτα του miles&more, αυτό δε σημαίνει ότι χάνεις και τα προνόμια της gold Aegean, εφόσον δεν τη χρησιμοποιείς για την πτήση σου;
 

Nefeli_

Member
Μηνύματα
56
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
.....θα το σκεφτώ!!!
Να ρωτήσω: δηλαδή, αν είσαι gold στην Aegean και μαζεύεις τα μίλια από μία πτήση στη miles&more, ας πούμε, δεν υπάρχει πρόβλημα; Θέλω να πω: αφού στο τσεκ-ιν έδειξες την- μη gold- κάρτα του miles&more, αυτό δε σημαίνει ότι χάνεις και τα προνόμια της gold Aegean, εφόσον δεν τη χρησιμοποιείς για την πτήση σου;
Δεν μου έχει τύχει αλλά ναι τα χάνεις γιατί δείχνεις το boarding pass για να μπεις στα lounges.
Όλα είναι ανάλογα με το τι θέλει να κάνει ο καθένας.
Μπορεί κάποιος να ενδιαφέρετε να μπει στα lounges ενώ άλλος να μην έχει χρόνο ανάμεσα στις πτήσεις για να το κάνει ενώ να τον ενδιαφέρει πιο πολύ να συμπληρώσει και σε άλλο όμιλο μίλια γιατί κοντεύει κι εκεί να γίνει gold ή να μην τον νοιάζει αν έχει προτεραιότητα στον έλεγχο αποσκευών γιατί δεν βιάζεται.
Όλα είναι σχετικά...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.011
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Οκ, μπορει να συμφερει η συγκεντρωση μιλιων στην καρτα της Aegean - Miles and Bonus αλλα η καρτα δεν ειναι καθολου ευελικτη οσον αφορα στην εξαργυρωση μιλιων αφου υπαρχουν αρκετοι περιορισμοι οσον αφορα τις περιοδους πχ. εξαιρουνται ολα τα τριημερα, τις γιορτες, 12-18 αυγουστου κλπ Ενω στη Lufhansa δεν υπαρχουν τετοιοι περιορισμοι, εχεις μιλια, πετας οποτε θελεις (αρκει να κανεις εγκαιρως την κρατηση για να υπαρχουν θεσεις) ..

Να ρωτησω λοιπον,

1. Αν εχω πχ μια καρτα Miles and Bonus Agean και εχω μιλια για να κανω ενα ταξιδι πχ στη Βαρκελωνη με εταιρεια της συμμαχιας οπως με Lufhansa ή με Swiss, ισχυουν οι περιορισμοι του προγραμματος της Aegean ή παω οποτε θελω?

2.Με 16.000 μιλια γινεσαι Gold member στην Αegean εφοσον τα καλυψεις σε ενα χρονο απο την αναβαθμιση σου σε Blue, τα μιλια δηλ. ληγουν σταδιακα.. Καταλαβα κατι λαθος?

Γιατι παραπανω αναφερθηκε οτι όποτε συγκεντρωσεις τα 16.000 γινεσαι Gold χωρις ημερομηνια ληξης :roll:
1. Ναι, ισχύουν οι περιορισμοί. Κι ακόμα παραπάνω: Η διαθεσιμότητα κάθε πτήσης για award εισιτήρια είναι περιορισμένη. Και περιορίζεται ακόμα περισσότερο για τους επιβάτες που προέρχονται από άλλα προγράμμα (το πιο χτυπητό παράδειγμα είναι η διαθεσιμότητα θέσεων σε πτήσεις της Singapore για πελάτες άλλων προγραμμάτων: είναι από αστεία ως εντελώς ανύπαρκτη). Είναι πολύ συχνή περίπτωση, οι θέσεις να υπάρχουν μόνο στις πιο αλλόκοτες/δύσκολες ώρες και να εξαφανίζονται και γρήγορα. Αν σε νοιάζει η διαθεσιμότητα θέσεων, τότε χρησιμοποίησε το πρόγραμμα της εταιρίας που θες να χρησιμοποιείς.

2. Σωστά κατάλαβες. Το "χωρίς ημερομηνία λήξης" αναφέρεται στην κάρτα που θα πάρεις στα χέρια σου ΑΦΟΥ γίνεις gold. Δηλαδή στο ότι, σε αντίθεση με άλλα προγράμματα, παραμένεις gold για πάντα.

Όχι, δεν γίνεται να μεταφέρεις τα μίλια σου από τον ένα λογαριασμό στον άλλο(δυστυχώς). Έτσι την πατήσαμε όσοι είχαμε και star alliance και aegean.
Και, ναι, μπορείς να εξαργυρώσεις τα μίλια σου (της Aegean) σε κάποια άλλη αεροπορική. Μιλάω εκ πείρας.
Εγώ, όμως, δεν καταλαβαίνω γιατί ακριβώς συμφέρει να έχεις την κάρτα σ'αυτή με την οποία πετάς περισσότερο. Συμφέρει, βέβαια, από την άποψη του ότι γλιτώνεις τη διαδικασία εξαργύρωσης μιλίων σε άλλη αεροπορική που μπορέι να είναι tricky. Διαφορετικά, δεν βλέπω γιατί...
Μπορεί κάποιος να μας διαφωτίσει, γιατί βρίσκομαι σε διαδικασία ''αλλαγής'' λογαριασμού. Δηλαδή, σκοπεύω να χρησιμοποιώ κάποια άλλη κάρτα και δεν μπορώ να αποφασίσω ποιά.
1. Υπάρχουν και προνόμια που δεν δημοσιεύονται (π.χ. το fast lane στο El. Βενιζέλος μέχρι πρότινος δεν το δίνανε σε star alliance gold παρά μόνο σε Α3 Gold). Πάντα, κάθε πρόγραμμα δίνει παραπάνω προνόμια στην "οικεία" εταιρία απ' ότι στις άλλες, είτε αυτό γίνεται επίσημα είτε ανεπίσημα.

2. Δες παραπάνω.

Να ρωτήσω: δηλαδή, αν είσαι gold στην Aegean και μαζεύεις τα μίλια από μία πτήση στη miles&more, ας πούμε, δεν υπάρχει πρόβλημα; Θέλω να πω: αφού στο τσεκ-ιν έδειξες την- μη gold- κάρτα του miles&more, αυτό δε σημαίνει ότι χάνεις και τα προνόμια της gold Aegean, εφόσον δεν τη χρησιμοποιείς για την πτήση σου;
Όχι, δεν τα χάνεις. Αρκεί η κοπέλα στο check-in εκτός από το "FQTV LH/......" να καταχωρήσει κι ένα "FQTS A3*G". Τότε το status σου καταχωρείτε στη Boarding pass παρότι τα μίλα πάνε στην LH.

Επίσης, επειδή αναφέρθηκε, ο περιορισμός ανά segment πτήσης ισχύει μόνο στο πρόγραμμα της Α3. Στο Miles & More, το εισιτήριο μπορεί να εκδοθεί με απεριόριστο αριθμό ενδιάμεσων σταθμών (π.χ. ATH-FRA-LHR-DUB και πίσω), αλλά επιτρέπεται μέχρι ένα πραγματικό stop-over ανά κατεύθυνση. Αυτός είναι ένας από τους πιο βασικούς λόγους που το πρόγραμμα της A3 είναι μάπα κατά τη γνώμη μου - πάρτε το status και μετά ξεχάστε το, εκτός αν ταξιδεύετε συνήθως με απευθείας πτήσεις της Aegean. Τα μίλια είναι για τα δύσκολα και ακριβά ταξίδια. Αν είναι να πετάμε μόνο σε direct προορισμούς...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.011
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
εγώ πάλι νομίζω πως το ερώτημα πρέπει να τεθεί διαφορετικά:
με ποια εταιρία συμφέρει κάθε φορά να κάνεις το ταξίδι,ώστε να φορτώνεις με περισσότερα μίλια τη κάρτα?
και με ποια εταιρία συμφέρει να πετάς ώστε να εξαργυρώνεις για κάθε ταξίδι λιγότερα μίλια?
και αυτό επειδή
α) κάθε εταιρία σε πιστώνει με διαφορετικό αριθμό μιλίων για το ίδιο δρομολόγιο
β) κάθε εταιρία σε χρεώνει με διαφορετικό αριθμό μιλίων για το ίδιο δρομολόγιο..
δεν ξέρω αν σε μπέρδεψα περισσότερο..:roll:
φαίνεται δύσκολο αλλά δεν είναι και τόσο!:cool:

Έχει ελάχιστη σημασία με ποιά εταιρία πετάς. Αν πετάς με την ίδια συμμαχία και με το ίδιο πρόγαμμα τακτικών επιβατών, πάνω κάτω τα ίδια μίλια θα πάρεις με όποια εταιρία κι αν ταξιδέψεις αν και τα παρακάτω είναι τα ίδια: Έχει περισσότερη σημασία πόσους ενδιάμεσους σταθμούς έχει το ταξίδι σου, που πηγαίνεις (εντός η εκτός Ευρώπης), και σε τι booking class.
Για το πόσα μίλια θα ξοδέψεις τώρα, υπάρχει κι ο παράγοντας διαθεσιμότητα, αλλά πέραν αυτού τα ίδια μίλια θα κοστίσει ένα εισιτήριο με όποια εταιρία κι αν εκδοθεί (από το ίδιο πρόγραμμα, πάντοτε).
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
να πω κι εγω κάτι κι ελπίζω να μην έχει ειπωθει, η aegean δίνει σε κάθε της πτήση 3 θέσεις economy και 3 business (αν υπάρχουν τέτοιες θεσεις στην πτηση) για εξαργύρωση μιλίων, δεν έχει σημασία τι τιμη έχει εκεινη την στιγμη η θέση (πχ εξαργύρωσα μιλια παιρνοντας τις 2 τελευταίες θέσεις τις πτησεις, η τιμη ηταν πολύ ψηλά και οντως αμέσως μετα δεν εμφανιζε θέσεις)επίσης για πτήσεις εσωτερικου από ολα τα αεροδρόμια πληρωνεις 15? με μοναδικη εξαιρεση το βενιζελος οπου το νταβατζιλικι υπερδιπλασιάζεται (33?) οπότε για πτησεις με επιστροφη εσωτερικου υπολογίστε 30? κι αν περιλαμβάνεται το βενιζελος (το πιθανότερο δλδ) 48? . συμβουλη μου ειναι να εξαργυρώνετε τα μιλια σας οταν οι τιμες ειναι ψηλα και πρεπει να πεταξετε, δεν αξίζει να εξαργυρωνετε σε χαμηλες τιμες...
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
σύμφωνα με το σάιτ της aegean ισχύουν περιορισμοί ως προς τη περίοδο κατά την οποία θα πραγματοποιηθεί η πτήση με εξαργύρωση μιλίων..οι περιορισμοί αναφέρονται εδώ:
Aegean Airlines | Όροι & Προϋποθέσεις
όμως οι υπάλληλοι της εταιρίας με διαβεβαίωσαν πως αυτό δεν ισχύει πλέον(ίσχυε παλιά)
και τώρα αν υπάρχει διαθεσιμότητα θέσεων σε κάποια πτήση μπορεί κανείς να εξαργυρώσει μίλια για αγορά εισιτηρίου όλο τον χρόνο και την περίοδο των γιορτών και αργιών.για παράδειγμα ζήτησα να κλείσω εισιτήριο για τη περίοδο της 28ης Οκτωβρίου 2011 με εξαργύρωση των μιλίων μου για Παρίσι και μου είπε πως μπορούσα να το κάνω τώρα.μάλιστα μου έδωσε τη δυνατότητα να διαλέξω ανάμεσα σε 3 πτήσεις απ΄τις οποίες η 1η ήταν 9 το πρωί!αυτά στο 8011120000.
τελικά στο παραπάνω τηλέφωνο μου είπαν:πως δεν ισχύουν χρονικοί περιορισμοί για την αγορά εισιτηρίων με εξαργύρωση μιλίων αρκεί πάντα να υπάρχει διαθεσιμότητα θέσεων στη πτήση που με ενδιαφέρει.:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.899
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom