Ηνωμένο Βασίλειο Μιούζικαλ στο Λονδίνο

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Phantom of the Opera, εξαιρετικά φροντισμένη παράσταση, σ' ένα θέατρο που από μόνο του είναι αξιοθέατο. Όσο για τη μουσική, δε νομίζω ότι χρειάζεται συστάσεις.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Aμαν πια με τα μιουζικαλ!
Γιατι δεν ψαχνετε μια θεατρικη παρασταση ?? τοσοι αξιολογοι ηθοποιοι παιζουν
Να προτεινω τον Βασιλια Ληρ στο Donmar Warehouse με πρωταγωνιστη τον εξαιρετικο Sir Derek Jacobi
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Είναι από τις νέες παραγωγές (αν όχι και τόσο πλέον εγώ το είδα τον Ιούνη του 2009) και έχει φέρει τα πάνω κάτω στο Λονδίνο καθώς λίγο πολύ όλοι είχαν δει τις παλιότερες παραγωγές. Την ιστορία μπορεί να την ξέρετε από την ταινία. Καθώς στους πρωταγωνιστικούς είναι ηθοποιοί που υποδύονται τραβεστί καλό είναι να το αποφύγετε αν σας ενοχλεί το θέαμα. Επίσης είναι καλό να μη δείτε δύο Μιούσικαλ στην ίδια επίσκεψη, έχει τόσα άλλα πολλά πράγματα (στο θέατρο πάντα)να ξοδέψετε τα λεφτά σας.
 

gyristroula

Member
Μηνύματα
96
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβουργο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Ψάχνουμε για μιούζικαλ γιατί στην Ελλάδα είτε δεν υπάρχουν είτε δε βλέπονται.Δυστυχώς.Όσο για την παράσταση που πρότεινες,είναι απο τις αγαπημένες μου.Αν και την έχω δει αρκετές φορές,θα την έβλεπα ευχάριστα ξανά.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Aμαν πια με τα μιουζικαλ!
Γιατι δεν ψαχνετε μια θεατρικη παρασταση ?? τοσοι αξιολογοι ηθοποιοι παιζουν
Να προτεινω τον Βασιλια Ληρ στο Donmar Warehouse με πρωταγωνιστη τον εξαιρετικο Sir Derek Jacobi
Ίσως γιατί ένα μιούζικαλ είναι ευκολότερο να το παρακολουθήσει κανείς, ειδικά αν δεν γνωρίζει πολύ καλά τη γλώσσα. Είχα την τύχη ν' απολαύσω τη γλυκύτατη Julie Christie μαζί με τους Jeremy Irons, Sinead Cusack και Tom Stoppard στο Cries From The Heart στο Royal Court Theatre αλλά κάτι τέτοιο - δυστυχώς - δε συμβαίνει συχνά. :(
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Συμφωνω, αλλα πανω κατω η ιστορια ειναι γνωστη.. Σαιξπηρ !!
Δηλαδη οταν μαζευεται ο κοσμος στην Επιδαυρο για να δει αρχαιο δραμα, καταλαβαινει τα παντα???
Μερικες φορες δεν χρειαζεται να τα καταλαβαινεις ολα , απλως να τα νιωθεις..
Αυτη ειναι βεβαια η αποψη μου, δεν την επιβαλλω σε καποιον..

Υ.Γ.1) EΞαιρετικο καστ , babaduma !! Ησουν πολυ τυχερος

Off topic: Οσοι βρεθουν στην ΝΥ τον επομενο μηνα (γκουχου και κλαψ)και θελουν να παρακολουθησουν μια παρασταση, θα προτεινα να μην παραλειψουν το Driving miss Daisy !!!
Σοκαριστικες ερμηνειες απο τους πολυβραβευμενους James Earl Jones και Vanessa Redgrave
http://daisyonbroadway.com/index.html
 

monica

Member
Μηνύματα
21
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Λοιπον αποφάσισα. Phantom για την πρωτη μου φορά και θεατρικη παρασταση σε επόμενη επισκεψη.
Ευχαριστω!
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Πάντα έκλεινα την τελευταία στιγμή. Και ένας από τους πολλούς λόγους που θέλω να ξαναεπισκεφτώ το λονδίνο είναι και οι θεατρικές παραστάσεις.Ανεξαρτήτως μιούζικαλ ή όχι, η παρακολούθηση παράστασης στο Λονδίνο από μόνη της είναι μία συγκλονιστική και αξέχαστη εμπειρία.Τουλάχιστον έστι το αισθάνομαι εγώ.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.048
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Έλεος πια με το φάντασμα της όπερας και την υπερτιμημένη μουσική του Weber... Θα πας να δεις μια παράσταση, όπου στο ακροατήριο δε θα υπάρχει Λονδρέζος ούτε για δείγμα, από άβολες θέσεις που αν δεν τις διαλέξεις προσεκτικά μπορεί και να μη βλέπεις τη μισή σκηνή?
Κι όλα αυτά για μια "γνωστή" προβληματική παράσταση, όπου η υπόθεση (και τα τραγούδια) είναι σημαντικά φτωχή στο μεγαλύτερο τμήμα από το δεύτερο μέρος της, κι όπου μετά τον ποδαρόδρομο όλη τη μέρα στο Λονδίνο θα είστε τυχεροί αν καταφέρετε να μείνετε ξύπνιοι?
Ε όχι.
Πηγαίνετε στο Mama Mia, που και η παράσταση, και η μουσική της είναι αισθητά καλύτερη, και δεν γίνεται κι ο ίδιος πανικός από τους τουρίστες....
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Αγαπημένε μου taver, πήγαινε εσύ στο Mamma Mia των natives και άσε μας εμάς να μαζοποιηθούμε με τις ορδές των τουριστών που αρεσκόμαστε στην υπερκτιμημένη και εμπορευματοποιημένη μουσική του Webber. Παραθέτω απλά ένα δείγμα διακεκριμένων στιγμών της καριέρας του για τους μη γνωρίζοντες:


Academy Awards
One nomination for Best Original Song Score and Adaptation: 1973 motion picture Jesus Christ Superstar
One nomination for Best Original Song: "Learn to Be Lonely" from the 2004 motion picture The Phantom of the Opera.
Golden Globes

  • 1997 - Best Original Song for "You Must Love Me" from Evita (award shared with Sir Tim Rice)
Plus one nomination for Best Original Song: "Learn to Be Lonely" from the 2004 motion picture The Phantom of the Opera.
Grammy Awards

Tony Awards

Plus 9 additional nominations
 
Last edited by a moderator:

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Έλεος πια με το φάντασμα της όπερας και την υπερτιμημένη μουσική του Weber... Θα πας να δεις μια παράσταση, όπου στο ακροατήριο δε θα υπάρχει Λονδρέζος ούτε για δείγμα, από άβολες θέσεις που αν δεν τις διαλέξεις προσεκτικά μπορεί και να μη βλέπεις τη μισή σκηνή?
Κι όλα αυτά για μια "γνωστή" προβληματική παράσταση, όπου η υπόθεση (και τα τραγούδια) είναι σημαντικά φτωχή στο μεγαλύτερο τμήμα από το δεύτερο μέρος της, κι όπου μετά τον ποδαρόδρομο όλη τη μέρα στο Λονδίνο θα είστε τυχεροί αν καταφέρετε να μείνετε ξύπνιοι?
Ε όχι.
Πηγαίνετε στο Mama Mia, που και η παράσταση, και η μουσική της είναι αισθητά καλύτερη, και δεν γίνεται κι ο ίδιος πανικός από τους τουρίστες....
Δεν τσιμπάμε αγαπητέ, ξέρεις καλά ότι μόνο εν μέρει έχεις δίκηο και μόνο για την πρώτη, έτσι? :)

Όσο για τη δεύτερη, όταν έχεις δεί το original (τους Abba live εννοώ), κάθε (απο)μίμηση είναι απλά αυτό. Κι αυτό, επίσης, το ξέρεις - ειδικά εσύ! ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.274
Μέλη
38.917
Νεότερο μέλος
drsofika

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom