Ινδονησία Μπαλί

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
αααα επίσης σχετικά με τo κόστος.
Μιχαλη δες και την emirates και την thai.έχουν καλές προσφορές ..μην βιαστείς.μου φαίνονται παρα πολλα τα χρήματα για ένα άτομο.ακομα δές και singapure δεν ξέρεις καμιά φορά..μείνετε στο ubud οπωσδήποτε και απο εκεί ειναι εύκολο για εξορμήσεις..έχει φοβερα παλατάκια με κήπους ζούγκλα,πισίνες και πολύ φτηνά.κάνε μιά αναζήτηση hotel ubud.
οπως σου λένε και τα παιδιά παραπάνω,το μπαλί αξίζει στην ενδοχώρα του.να νοικιάσεις μηχανάκι,μπορείς.πρόσεξε την οδήγηση πολύ.τρέχουν παλαβά και κυκλοφορούν εκατομύρια παπιά τελευταία μοντέλα!! οι πάντες και ειδικά μικρά κορίτσια οδηγουν παπί. εγώ νοίκιασα με την αστυνομική μου ταυτότητα:D τους είπα έτσι είναι τα διπλώματα στην κρήτη:cool:
οι παραλίες είναι αδιάφορες,δεν ξέρω να σου πώ πολλα.καλές οι θάλασσες για windserffing..αλλα και στην πισίνα καλύτερα..
τα σημεία που θα δείς ειναι πασίγνωστα,μπορείς να τα κάνεις πληρώνοντας ημερήσιες εκδρομές θα σε πάρουν και θα σε φέρουν..έχουν μινι βάν και μπορεί να συμπεριλαμβάνονται και ακόμα δύο τρείς αλλοδαποι.δεν θα σου συνιστούσα να οδηγήσεις πολύ μακριά με το μηχανάκι..οι αποστάσεις ειναι μεγάλες και οι δρόμοι επικύνδινοι ,ανηφορικοί,με μεγάλα φορτηγα να αγκομαχούν,απίστευτο μαζούτ που σε πνίγει και δεν μπορείς να προσπεράσεις...περιορίσου σε εξερεύνηση γύρω απο την πολη που θα μείνεις με αυτό.μην χάσεις μια μέρα για raffting στον agung ποταμό.συμπεριλαμβάνει και φαγητό σε απίστευτες καλαμένιες καλύβες μέσα στην ζούγκλα...
enjoy!!!
 

KIKA

Member
Μηνύματα
107
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ΡΡΡΡΡΡΩΜΗΗΗΗΗΗΗ!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ..ΜΠΟΡΩ?!!
αααα επίσης σχετικά με τo κόστος.

Εγώ πάντα κάνω ατομικά ταξίδια(όλα τα κανονίζω μόνος μου).
Τα φτηνότερα εισιτήρια για Athens-Bali-Kuala-Athens με qatar τα βρίσκω 1000 ευρώ το άτομο. Προσπαθώ μήπως βρω κάτι πιο οικονομικό γιατί είναι λίγο τσιμπημένα. Αν έχετε καμιά καλύτερη ιδέα-δρομολόγιο δεκτή.

Εκεί θέλω να νοικιάσω μηχανάκι. Είναι εφικτό με ευρωπαικό δίπλωμα???

Το ξενοδοχείο προτιμώ να είναι κάτι καλό αλλά όχι σε καμιά υπερβολική τιμή.

νομιζω δεν θα ηταν και πολυ καλη ιδεα το μηχανακι...!!οι δρομοι δεν ειναι και οτι καλυτερο και κυκλοφορουν τοσα μα τοσα πολλα μηχανακια απο ντοπιους που νομιζω οτι θα εκνευριστεις παρα θα ευχαριστηθεις!!ασε που και οι οδηγοι εκει γενικα ειναι ραλιστες...οδηγουν και απο την αλλη πλευρα και αυτο περιπλεκει τα πραγματα!το ταξι νομιζω ειναι η ιδανικοτερη λυση και σχετικα οικονομικη,μπορεισ να συννενοηθεις μαλιστα με εναν ταξιτζη να παρεις και το κινητο του κια οποτε τον χρειαζεσαι να τον καλεις χωρις να πληρωνεις παραπανω οπως οταν το καλεις απο το ξενοδοχειο,ασε που οι ταξιτζιδες στο μπαλι εινια οι καλυτεροι ξεναγοι!!
 
Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Σε αναζήτηση
Renata ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου.

Δυστυχώς τα εισιτήρια παίζουν κάπου εκεί, μιλάμε βέβαια και για στάση Kuala Lumpur.

Προσπαθώ τώρα να αλλάξω, μήπως πήγαινα Bali-Singapore γιατί βρίσκω πιο φτηνά εισιτήρια για Singapore αλλά πάλι με το εισιτήριο Spore-Bali-Spore βγαίνει στο σύνολο κάνα 1000.

renata μπορείς να μου προτείνεις κανένα καλό ξενοδοχείο. Η Ubud από ligian-seminyak πόσο ώρα είναι??
 
Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Σε αναζήτηση
Renata εσύ πόσο τα έκλεινες τα αεροπορικά εισιτήρια???

Πείτε και κανένα μέρος για καλό φαί (Θαλασσινά και κρεατικά) ή κανά μπουφέ
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.817
Likes
18.768
Εγώ έχω κλείσει με το πρακτορείο GTS tours, ιδιοκτησίας δικιάς μου :D Αν δεν τα έχουν οργανώσει καλά, θα τους πάρει και θα τους σηκώσει.

Μιχάλη, πάρε έναν οδηγό και διάβασε, τι άλλο να σου πούμε....
 
Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Σε αναζήτηση
GTS sorry για την ενόχληση, αλλά αν θες απαντάς δεν είναι υποχρεωτικό.

Αν ήθελα να πάρω οδηγώ θα είχα πάρει και δεν θα ρώταγα το φόρουμ. Νόμιζα ότι γι'αυτό τον λόγο υπήρχε.

Πάντως μην ανησυχείς δεν θα σε ξαναενοχλήσω.



Εγώ έχω κλείσει με το πρακτορείο GTS tours, ιδιοκτησίας δικιάς μου :D Αν δεν τα έχουν οργανώσει καλά, θα τους πάρει και θα τους σηκώσει.

Μιχάλη, πάρε έναν οδηγό και διάβασε, τι άλλο να σου πούμε....
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Ubud Bali

για δές άν σου βγάζει κάτι αυτό.έχει πολλα στο ubud.θυμάμαι ήταν καμιά ώρα το ubud απο legian.μην αγχώνεσαι..όταν πάς εκεί θα σου φανούν όλα παιχνίδι..εξάλου δεν υπάρχουν πολλοι δρόμοι και το νησί είναι πολύ βατό.
όσον αφορά τα ρεστοράν,είναι στην σειρά στην jimbaran για θαλασσινά,πολύ οργανωμένα,με τιμές και φωτογραφίες απο τα πιάτα.τριγυρνάς λίγο και βρίσκεις το καλύτερο και κάθεσαι..
τώρα για ξενοδοχεία στο ubud θα κοιτάξω και θα σου πώ σε λίγο...άσε που θα τα κρατήσω και για μένα στο εγγύς μέλλον!!...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.817
Likes
18.768
GTS sorry για την ενόχληση, αλλά αν θες απαντάς δεν είναι υποχρεωτικό.

Αν ήθελα να πάρω οδηγώ θα είχα πάρει και δεν θα ρώταγα το φόρουμ. Νόμιζα ότι γι'αυτό τον λόγο υπήρχε.

Πάντως μην ανησυχείς δεν θα σε ξαναενοχλήσω.
Αγαπητέ Μιχάλη, δε με ενόχλησες καθόλου. Θα σου παραθέσω αυτό που σου έγραψα και πιο πάνω και ίσως δεν έχεις λάβει υπόψιν σου καθόλου:

Το ερώτημα αγαπητέ Μιχάλη είναι πολύ γενικό και δεν μπορεί να απαντηθεί πλήρως και κανοποιητικά από κανέναν. Εγώ θα σου προτείνω να πάρεις έναν οδηγό για το νησί και μαζί με το Internet να δεις αυτά που θέλεις. Εντελώς γενικά όμως, καταρχήν να αποφύγεις 100% τη Nusa Dua που έμεινε η φίλη από πάνω, εκεί είναι τα γκρουπ μαντρωμένα, μακριά από το πραγματικό Μπαλί. Τα πιο τουριστικά μέρη για διαμονή είναι στη παραθαλάσσια περιοχή των Kuta-Legian-Seminyak, όπου θα σου πρότεινα να αποφύγεις τη Kuta και να ανηφορίσεις προς τις άλλες δύο περιοχές. Μετά είναι το Ubud, όπου όλοι στάζουν μέλι για το μέρος. Κατόπιν, υπάρχουν τόσα και τόσα χωριά, μακριά από τους τουρίστες (αν το θες αυτό)....

Εγώ πάντως, αν σε βοηθάει αυτό, θα μείνω 2 νύχτες Seminyak, 1 στο νησάκι Nusa Lembongan και 6 στο Ubud (και μετά άλλες 3 στο Gili T).

Για δραστηριότητες ρίξε μια ματιά εδώ:

Bali Day Trip | Bali Tour Packages Information

Για διαμονή, the Internet is your kingdom...διαλέγεις και παίρνεις....

Καλή αναζήτηση...

Με έναν σκελετό στο ταξίδι σου (που πιστεύω σου δίνω από πάνω) μπορείς μετά να αρχίσεις να βάζεις εσύ τις πινελιές και τις λεπτομέρειες....αν περιμένεις από κάποιον να σου βγάλει ημερήσιο πρόγραμμα δραστηριοτήτων και εκδρομών, σε λάθος μέρος ψάχνεις νομίζω....καλύτερα ίσως να ψάξεις σε κάποιο πρακτορείο. Το μεμονωμένο ταξίδι εμπεριέχει και τη γλυκιά κούραση της μελέτης, αναπόσπαστο και απολαυστικό κομμάτι του ταξιδιού.

Καλό ταξίδι να έχεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.728
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom