Μπιρες του κοσμου

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Εκτός από τις διάφορες φρουτώδεις και όσες γλυκίζουν (ειδικά στο Βέλγιο ήταν απίστευτες) από ελληνικές μου αρέσει πολύ η chios beer. Το κακό είναι ότι στην Αττική σπάνια την βρίσκεις. Τελευταία την βρήκα σε εστιατόριο στον Πειραιά.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Πρόσφατα δοκίμασα την Ρεθυμνιακή. Πολύ ωραία συσκευασία αλλά γεύση αδιάφορη. Αξιοπρεπής φθηνή επιλογή για lager είναι η Χάρμα (Χανιώτικη). Πάντως εντυπωσιάστηκα από μία μπύρα της Septem. Φοβερή γεύση με κακάο ή καφέ αν θυμάμαι καλά. Μια ιδιαίτερη μπύρα.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Αντιθέτως πτωχή σε συσκευασία αλλά πολυαγαπημένη μου πλέον

Φρέσκια, απαστερίωτη pilsner «Ζέος» (5% αλκοόλ), σε πλαστικό μπουκάλι του ενός λίτρου. Ο αφρός της πλούσιος, το χρώμα της κεχριμπαρένιο και θολό, δυνατή μεστή ελαφρά πικρή (ως pilsner) γεύση. Η μπίρα -προϊόν μιας πολύ μικρής ζυθοποιίας στον Ίναχο Αργολίδας- έχει μικρή ημερομηνία λήξης, καθότι δεν έχει υποστεί παστερίωση. Tην ψωνίζω από το μινι μαρκετ της γειτονιάς (κάπου 3+ ευρώ το 1 λίτρο). 'Εχει και μαύρη απαστερίωτη που δεν με ενθουσίασε.
Την δοκίμασα χθες συμφωνώ με την περιγραφή που της έκανες (την πήρα 2,6 από παντοπωλείο στον Χολαργό), αλλά δεν θα γίνει η αγαπημένη μου. Αυτό το άρωμα (; ) ήταν αποτρεπτικό κάθε φορά που προσπαθούσα να κατεβάσω γουλιές από το ποτήρι. Όχι τίποτα άλλο ο σύντροφος την παράτησε στα μέσα του μπουκαλιού και την τελείωσα εγώ μόνη μου, ο σκουπιδοφάγος!
Σου μυρίζει και εσένα; Μήπως ήταν χαλασμένη;
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Την δοκίμασα χθες συμφωνώ με την περιγραφή που της έκανες (την πήρα 2,6 από παντοπωλείο στον Χολαργό), αλλά δεν θα γίνει η αγαπημένη μου. Αυτό το άρωμα (; ) ήταν αποτρεπτικό κάθε φορά που προσπαθούσα να κατεβάσω γουλιές από το ποτήρι. Όχι τίποτα άλλο ο σύντροφος την παράτησε στα μέσα του μπουκαλιού και την τελείωσα εγώ μόνη μου, ο σκουπιδοφάγος!
Σου μυρίζει και εσένα; Μήπως ήταν χαλασμένη;
Αν μου σφύραγες θα σε είχα απαλλάξει απ' το βασανιστήριο. :D Εμένα μου αρέσει αρκετά η συγκεκριμένη (είμαι φαν των πιλσνερ) κι ευτυχώς τη βρίσκω round the corner καθώς τη φέρνει το κοντινό μας περίπτερο, όμως την αγοράζω πάνω από 3 ευρώ. Ποιο είναι το παντοπωλείο με τον αθέμιτο ανταγωνισμό; :bleh: Αν απαγορεύεται να το γράψεις σε κοινή θέα, στείλτο μου με πμ. πληζ.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ζυθογνωσία
15 και 16 Οκτωβρίου Ζάππειο

http://www.zythognosia.gr/index.php?contentid=46&langflag=
http://www.zythognosia.gr/index.php?contentid=46&langflag=
Η είσοδος στη Ζυθογνωσία γίνεται με την αγορά εισιτηρίου που κοστίζει 10€ και το οποίο σας δίνει το δικαίωμα να δοκιμάσετε όσες μπίρες θέλετε. Στην τιμή του εισιτηρίου περιλαμβάνεται το αναμνηστικό ποτήρι γευστικών δοκιμών, χωρητικότητας 21cl, ο κατάλογος της έκθεσης με όλες τις μπίρες που παρουσιάζονται φέτος στη Ζυθογνωσία και ένα βραχιολάκι που σας επιτρέπει να επισκεφθείτε την έκθεση όσες φορές θέλετε και τις δύο ημέρες λειτουργίας της. Η Ζυθογνωσία θα ανοίξει τις πόρτες της στις 12:00 και θα κλείσει στις 21:00, και τις δύο ημέρες λειτουργίας της. Τέλος έκδοσης εισιτηρίων στις 20:30.

Επίσης, η Athens Beer Week από 10-16 Οκτωβρίου θα πλαισιώσει τη Ζυθογνωσία και θα περιλαμβάνει διάφορες εκδηλώσεις στην πόλη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.461
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom