Μπιρες του κοσμου

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.751
Μόλις επέστρεψα από το μεγαλύτερο μπαρ του κόσμου (ή μεγαλύτερη μπυραρία). Δοκίμασα πολλές μπύρες στις ζυθοποιίες. Μπύρες αλτ και μπύρες κελς. Μου άρεσαν πάρα πολύ και θα προσπαθήσω να γράψω ιστορία. Θα είναι κατ' ουσία συνέχεια της ιστορίας : "ΣΤΙΣ ΜΠΥΡΑΡΙΕΣ ΤΗΣ ΠΡΑΓΑΣ - ΜΙΑ ΣΥΝΤΟΜΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΠΥΡΟΠΟΣΙΑΣ", αλλά και τμήμα της τριλογίας του Σεπτέμβρη 2016.
Και θα είναι αναλυτική. Όπως επίσης η ιστορία του Δουβλίνου, με τις ιρλανδικές μπύρες.

004.jpg

Αυτός ο Σεπτέμβρης μου πήγε άριστα από μπύρες, αλλά και από μαλτ ουισκι (whisky or whiskey?).

ΙΡΛΑΝΔΙΑ 2016 643.JPG

Το ως άνω ερώτημα θα επιχειρηθεί να λυθεί και αυτό το ζήτημα στην τριλογία του Σεπτέμβρη.
Επίσης ένα τελευταίο. Δεν υπάρχει ζυθογνωσία αν δεν επισκεφτούμε την περιοχή όπου υπάρχει το 80% των ζυθοποιιών της Γερμανίας. Έστω και αν είναι μικροζυθοποιίες.
ΑΜΣΤΕΡΝΤΑΜ-ΝΤΙΣΕΛΝΤΟΡΦ 2016 188.JPG

Μπύρες Κελς

AMS-DUS 008.jpg

Μπύρες αλτ


ΥΓ. Παρακαλώ να σβηστεί το προηγούμενο post, με α/α 193 στο οποίο (εκ παραδρομής) δεν είχα βάλει φωτογραφίες.
 

Attachments

Last edited:

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.751
Μπίρες του κόσμου. Μέρος τέταρτο.

Αυτή τη φορά, μπίρες από τα ταπεινά Βαλκάνια.
@dimkyr, ελπίζω να δεις αυτό το post.
Πρώτα πρέπει να αναφέρω ότι συμφωνώ απόλυτα με την @dimkyr, για την πρωτοκαθεδρία της Pilsner Urquel και αποκηρύσσω μετά βδελυγμίας οποιοδήποτε άλλο ποτό (προφανώς ψεύδομαι αφού είμαι φαν του μαλτ ουίσκι). Τολμώ επίσης ν' αναφέρω, ότι μου αρέσουν οι Weissbier και κυρίως οι βέλγικες (σε πρόσφατο ταξίδι μου στη Στοκχόλμη, επέλεξα ξενοδοχείο το οποίο στο ισόγειό του φιλοξενεί το μπαρ-εστιατόριο Belgobaren, το οποίο διαθέτει τριακόσια (300) είδη βέλγικης μπίρας).

8c.jpg


Πάντως για να μην κακοχαρακτηριστώ από την @dimkyr, δηλώνω και πάλι, ότι η υπ' αριθμ 1, είναι προφανώς η Pilsner Urquel και μάλιστα όταν την πίνεις από δεξαμενή (βλ. σχετική ιστορία μου "Στις μπυραρίες της Πράγας – Σύντομη ταξιδιωτική ιστορία μπυροποσίας".

Επίσης μου αρέσει να υπάρχει και μετρητής. Να ξέρουμε και πόσα λίτρα καταναλώνουμε.

6p5.JPG


Όμως ύστερα από ένα road trip στα Βαλκάνια, αλλά και από μερικά άλλα ταξίδια, συνειδητοποίησα ότι στα δυτικά Βαλκάνια παράγουν εξαιρετικές μπίρες. Κατά τη γνώμη μου αυτό οφείλεται σε δύο λόγους:

1. Στα υψηλής ποιότητας νερά.
2. Στην αυστροουγρική κατοχή από τα μέσα του 19ου αιώνα έως τις αρχές του 20ου αιώνα. Άλλωστε όποιο ζυθοποιείο και να επισκέφτηκα είχε κατασκευαστεί εκείνη την εποχή.

Παρακάτω αναφέρω μερικές ενδιαφέρουσες βαλκανικές μπύρες.


Κροατία

11.JPG

Η μπίρα Ozujsko πάνω από το Split.

019.jpg

Η μπίρα Ozujsko στη λίμνη Γιαρούν στο Zagreb.

023.jpg

Η μπίρα Karlovasko.


Βοσνία-Ερζεγοβίνη


2.JPG

Η μπίρα Sarajevsko

1.JPG

Sarajevo Brewery-η εντυπωσιακή μπυραρία του ζυθοποιείου, το οποίο παράγει τη μπύρα Sarajevsko.

089.jpg

Η μπίρα Mostarsko

090.jpg

Mostarsko και Sarajevsko, μαζί.


Μαυροβούνιο


002.jpg

Niksicko. Ίσως και η καλύτερη μπίρα στα Βαλκάνια, ή τουλάχιστον αυτή που ήπια στο πρόσφατο ταξίδι στα δυτικά Βαλκάνια.


και από προηγούμενα ταξίδια:
Σερβία

34.jpg

Η μπύρα Kas, μια μπύρα pale ale.

001.jpg


Αφιλτράριστη Jelen, στο δωμάτιό μου, με θέα στην πλατεία Δημοκρατίας.


Ρουμανία


ΡΟΥΜΑΝΙΑ 2014 020.JPG

CIUC αφιλτράριστη (την έχω αναφέρει πάλι)
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Με αφορμή το θέμα για τις ζυθοποιίες (https://www.travelstories.gr/commun...ρες-ζυθοποιίες-της-Ευρώπης.58343/#post-682770), θα ήθελα να δημιουργήσω αυτή την ενότητα στην οποία θα παρουσιάζονται λαχταριστές φωτογραφίες από μπύρες και μπυραρίες.

Ως λάτρης της μπύρας, τα ταξίδια τα θεωρώ μια ευκαιρία να δοκιμάσω τοπικές ζυθοποιίες. Σε κάθε ταξίδι έχω τη λίστα του Ratebeer με τις καλύτερες τοπικές μπυραρίες και μπύρες. Και για τα ήσυχα βράδια ξεκούρασης, αγοράζω κανά δυο μπυρίτσες από κάβα και σούπερ μάρκετ.

Ξεκινώ λοιπόν με Βαρκελώνη και τη μπυραρία Biercab.

2015-04-19_22-29-54_64.jpg


Αραλίκι στο χόστελ
2015-04-22_23-34-44_931.jpg


Το τελευταίο μας βράδυ στη Καταλονία και στη Χιρόνα
SAM_2930.JPG

 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Συνέχεια έχει η Στοκχόλμη που είναι ένας προορισμός με εξαιρετικές μπυραρίες. Δυστυχώς κατά την παρουσία μας δεν κατορθώσαμε να επισκεφτούμε την επί πολλά χρόνια ανακηρυχθείσα ως κορυφαία μπυραρία του κόσμου, την Accuratt. Είχε πάρα πολύ κόσμο και έπρεπε να περιμένουμε στην ουρά. Ωστόσο, τιμήσαμε δύο αξιόλογες μπυραρίες την Man in the Moon και την Oliver Twist.

Man in the Moon
2015-10-15_21-27-24_262.jpg


Oliver Twist
DSC02235.JPG


2015-10-18_21-57-50_91.jpg


Και τέλος μία απλή μπύρα για να συνοδέψει το φαγητό μας στο χόστελ
DSC01966.JPG

 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Πολύς κόσμος δεν το ξέρει, αλλά οι Η.Π.Α. είναι μία από τις σημαντικότερες παραγωγούς ποιοτικής μπύρας.

Μια υπέροχη IPA από την Goose Island με έδρα το Illinois
2016-03-15_22-38-00_784.jpg


2016-03-27_00-20-36_505.jpg

2016-03-27_22-33-33_943.jpg


Τι καλύτερο από μία ντόπια μπύρα ως συνοδεία του φαγητού στο hostel
2016-03-16_21-04-07_789.jpg

Όπως είναι εμφανές στις παραπάνω φωτογραφίες, έχω μία ιδιαίτερη αδυναμία στις IPA.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.461
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom