Κούβα Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει για Κούβα;

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
ναι ευδοκια αν πας μη ξεχασεις να χεις πολλα μαζι σου σαπουνια μια που παρακαλανε για αυτα ολοι.επισης ζητουν οπως ειπαν στυλους οχι μολυβια και μικρα παιχνιδακια που δεν εχουν και καραμελες.ενα μικρο κουκλακι εδωσα σε ενα μωρο και με ευχαριστησαν 4 μεγαλοι αντρες... μεγαλη ελλειψη.βεβαια αν παρετε να δωσετε πραγματα καλο ειναι νατα ζυγιζετε για το υπερβαρο.το κολπο ειναι η χειραποσκευη αλλα τελευταια ελεγχουν και αυτες οποτε το κολπο ειναι το εξης οταν κανεις τσεκ ιν εχεις ελαφρια χειραποσκευη μαζι σου και αφηνεις την βαρια σε φιλο που ναι πισω και μετα την παιρνεις.εμενα μου ετυχε να μου ζυγισει χειραποσκευη η ερ τσιαν και να πληρωσω για αυτην υπερβαρο γυριζοντας απο βιετναμ..ετσι βρηκα αυτο το κολπο.καλα να περασεις..αν πας το καμπαρε φλοριανε ειχε εντυπωσιακο χορο αν και για πρωτοχρονια εκει πληρωσα 90ε σε πισω τραπεζι...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Ευδοκία,
καλλίτερα είναι να αποφύγεις τον μήνα Αύγουστο για την Κούβα.
Είναι δύσκολος μήνας από πλευράς καιρικών συνθηκών.
Αν μπορείς να το κανονίσεις σε άλλη σαιζόν, κάντο από τώρα.
Θα βρεις φτηνά εισητήρια αν ψάξεις τουλάχιστον 6 μήνες νωρίτερα.
Πήγαινε μόνη σου (εννοώ χωρίς οργανωμένο γρουπ)
Θα βρεις εύκολα μέρη για διαμονή. Τα Casa Particular είναι καλά, καθαρά, φτηνά και κυρίως ζεις και βλέπεις την καθημερινότητα των ανθρώπων της Κούβας
Μπορείς αν θέλεις να κλείσεις και κάποια σπίτια μέσω διαδικτύου αν και πιστεύω ότι είναι προτιμότερο να τα βλέπεις πρώτα, να βλέπεις τους ανθρώπους που ζουν εκεί και μετά να αποφασίζεις
http://www.cubaparticular.com/
Όσον αφορά το φαγητό, υπάρχουν πολύ καλές επιλογές σε ιδιωτικά εστιατόρια τα paladares,όπου θα βρείς σπουδαίες γεύσεις σε πολύ καλές τιμές
http://www.cuba-junky.com/cuba/cuba-paladars.htm
Η μετακίνηση μέσα στο νησί είναι εύκολη.
Μπορείτε να νοικιάσετε αυτοκίνητο αλλά και να μετακινηθείτε με τη τοπικά ΚΤΕΛ
Μην φοβάσαι για τη γλώσσα.
΄Ολοι είναι πολύ πρόθυμοι να βοηθήσουν με τη διεθνή γλώσσα των χεριών και του σώματος.
10-12 μέρες αρκούν.
Το πιο πάνω ίσως κουράσει, εκτός αν πάτε σε γειτονικά νησιά.
 
Μηνύματα
74
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
????????
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος λατινικης αμερικης
Ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές. Απ' οτι βλέπω θα συζητησω με τους φίλους μου να το αφήσουμε για Νοέμβρη - Δεκέμβρη. Πάντως όλα όσα μοιραστήκατε μαζί μου θα με βοηθήσουν πολύ. Και πάλι ευχαριστώ.
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617


Τα greeklish ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ.

Τα μηνύματα διαγράφηκαν.
 
Last edited by a moderator:

jorgeonadia

Banned
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
enero/09 latina america
Οι ανθρωποι ειναι πανφτωχοι, γι αυτο μας βλεπουν σαν ευρω. Τωρα δυο χρονια η κυβερνηση Καστρο εχει βγαλει το τουριστικο πεσος που ειναι το νομισμα που χρησιμοποιουν οι τουριστες. Αντιστοιχει περισπου οσο ενα ευρω για εμας. Το ντοπιο πεσος που ειναι το νομισμα που χρησιμοποιουν οι ντοπιοι , αντιστοιχει σε 0,35 με 0,40 ευρω.
Εγω ειχα παει με πρακτορειο, αλλά με εξαιρεση τις μερες στο Βαραδερο παρασα υπεροχα. Ομως ειδα την φτωχια, μιλησα και γνωριστηκα με τους ντοποιους. Μιλαμε για μεγαλη φτωχια. Χαρισα ολα μου τα ρουχα, και τα φαρμακα που κρατουσα μαζι μου ,γυρισα με αδεια βαλιτσα.
Την επομενη χρονια που πηγε ο ανδρας μου, ειμασταν πιο οργανωμενοι. Ετσι εμεινε σε καζα παρτικιουλαρε κι εζησε απο ποιο κοντα την πραγματικη ζωη στην Αβανα. Κρατουσε μια βαλιτσα στυλο, σαπουνια, σαμπουαν και μωρουδιακα ρουχα. Πηγε σε σχολεια και μοιραζε τα πολυτιμα γι αυτους αγαθα σε παιδακια .
Εμας που ειμασταν με γκρουπ , οσο κοινουμασταν ολοι μαζι ποτε δεν μας πλησιαζαν οι ντοπιοι. Οταν ομως ξεφυγαμε απο το γκρουπ..... τα ειδαμε ολα. Γνωρισαμε κοσμο , απλο , φιλικο, που ζει αθλια.
Κι ειδαμε μια απο τις ωραιοτερες παραστασεις μπαλετου (εχουν ενα απο τα καλυτερα μπαλετα στον κοσμο) και καταπληκτικα σχηματα μουσικα που ουτε τα φανταζομουν οταν ξεκινησα απο τα Χανιά.
Εγω ειχα παει αρχες Νοεμβρη. Αναμφισβητητα ειναι ενας τοπος με ενεργεια που μου εκλεψε την καρδια και που θα ξαναεπισκεφτω συντομα.
ΤΟ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΟ ΠΕΣΟΣ ΛΕΓΕΤΕ ΠΕΣΟΣ ΚΟΝΒΕΡΤΙΠΛ ΚΑΙ ΙΣΟΔΥΝΑΜΕΙ ΜΕ 0,80 ΕΥΡΟ ΤΟ ΑΛΛΟ ΠΕΣΟΣ ΛΕΓΕΤΕ ΠΕΣΟΣ ΚΟΥΒΑΝΟΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΙ ΜΕ 24 ΠΕΣΟΣ ΤΟ 1 ΕΥΡΟ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΑ ΣΑΠΟΥΝΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΑΜΠΟΥΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΕΙΨΗ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΥΛΙΟΥΝΤΑΙ ΣΤΙΣ 2 ΑΛΥΣΙΔΕΣ ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΡΚΕΤ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΚΕΙ (ΠΑΝΑΜΕΡΙΚΑΝΑ).ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΛΕΦΤΑ ΝΑ ΤΑ ΑΓΟΡΑΣΟΥΝ.ΤΩΡΑ ΑΝ ΜΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΣΤΗΝ ΚΟΥΒΑ ΓΙΝΑΤΕ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΟΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΝΩ ΤΙΣ ΑΝΑΚΡΙΒΕΙΕΣ ΠΟΥ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΤΑΜΠΕΡΑΜΕΝΤΟΥ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΦΥΛΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ.
 

jorgeonadia

Banned
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
enero/09 latina america
Ευδοκία,
καλλίτερα είναι να αποφύγεις τον μήνα Αύγουστο για την Κούβα.
Είναι δύσκολος μήνας από πλευράς καιρικών συνθηκών.
Αν μπορείς να το κανονίσεις σε άλλη σαιζόν, κάντο από τώρα.
Θα βρεις φτηνά εισητήρια αν ψάξεις τουλάχιστον 6 μήνες νωρίτερα.
Πήγαινε μόνη σου (εννοώ χωρίς οργανωμένο γρουπ)
Θα βρεις εύκολα μέρη για διαμονή. Τα Casa Particular είναι καλά, καθαρά, φτηνά και κυρίως ζεις και βλέπεις την καθημερινότητα των ανθρώπων της Κούβας
Μπορείς αν θέλεις να κλείσεις και κάποια σπίτια μέσω διαδικτύου αν και πιστεύω ότι είναι προτιμότερο να τα βλέπεις πρώτα, να βλέπεις τους ανθρώπους που ζουν εκεί και μετά να αποφασίζεις
Casa Particular with CubaParticular - Budget private accommodation in Cuba in a casa particular - Book Online
Όσον αφορά το φαγητό, υπάρχουν πολύ καλές επιλογές σε ιδιωτικά εστιατόρια τα paladares,όπου θα βρείς σπουδαίες γεύσεις σε πολύ καλές τιμές
Cuba-Junky | Paladar, Restaurant
Η μετακίνηση μέσα στο νησί είναι εύκολη.
Μπορείτε να νοικιάσετε αυτοκίνητο αλλά και να μετακινηθείτε με τη τοπικά ΚΤΕΛ
Μην φοβάσαι για τη γλώσσα.
΄Ολοι είναι πολύ πρόθυμοι να βοηθήσουν με τη διεθνή γλώσσα των χεριών και του σώματος.
10-12 μέρες αρκούν.
Το πιο πάνω ίσως κουράσει, εκτός αν πάτε σε γειτονικά νησιά.
ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΣΤΗΝ ΚΟΥΒΑ ΣΥΓΚΡΕΚΙΜΕΝΑ ΤΑ ΠΑΛΑΔΑΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΡΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΑ ΕΝΤΟΣ ΟΙΚΙΩΝ ΧΩΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΜΕΧΡΙ 6 ΑΤΟΜΩΝ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΦΤΗΝΕΣ ΛΥΣΕΙΣ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ ΣΤΟ ΝΗΣΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΗ ΚΑΘΩΣ ΤΑ ΛΕΩΦΟΡΕΙΑ ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΟΛΟ ΤΟ ΝΗΣΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΑΙΑ.ΟΙ ΤΟΥΡΙΣΤΕΣ ΣΤΗΝ ΚΟΥΒΑ ΜΕΤΑΚΙΝΟΥΝΤΑΙ ΑΝ ΘΕΛΗΣΟΥΝ ΜΕ ΤΑ ΒΙΑΖΟΥΛ ΛΕΩΦΟΡΕΙΑ ΠΟΥ ΜΕΤΑΚΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟΝ ΤΟΥΡΙΣΤΕΣ.
 

jorgeonadia

Banned
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
enero/09 latina america
Σκεφτόμαστε με φίλους να πάμε Αβάνα τον Αύγουστο και δεν θέλουμε να απευθυνθούμε σε πρακτορείο. Που μπορώ να ψάξω τόσο για αεροπορικά οσο και για διαμονή?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
ΕΥΔΟΚΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΣΕ ΠΡΟΛΑΒΑ ΜΟΛΙΣ ΧΤΕΣ ΕΓΙΝΑ ΜΕΛΟΣ ΕΔΩ .ΑΝ ΣΕ ΠΡΟΛΑΒΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΥΒΑ ΜΕ ΚΑΘΕ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ .ΕΖΗΣΑ ΣΤΗΝ ΚΟΥΒΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΜΟΥ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗ ΠΗΓΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ ΠΟΥ ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΗ.ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΑ ΝΑ ΜΟΥ ΓΡΑΨΕΙΣ.
 

KONSTANTINA

Member
Μηνύματα
66
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κουφονήσια
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ
.ΤΩΡΑ ΑΝ ΜΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΣΤΗΝ ΚΟΥΒΑ ΓΙΝΑΤΕ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΟΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΝΩ ΤΙΣ ΑΝΑΚΡΙΒΕΙΕΣ ΠΟΥ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΤΑΜΠΕΡΑΜΕΝΤΟΥ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΦΥΛΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ.
Το καταλάβαμε ότι μπήκες τσαμπουκαλεμένος στο forum από τον τρόπο που μιλάς, δεν χρειάζεται να γράφεις και με ΚΕΦΑΛΑΙΑΑΑΑΑΑΑΑ.....
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Συγνώμη δεν έχω καταλάβει, δεν είναι υπέρ-εμφανής η ειδοποίηση με έντονα γράμματα να ΜΗ ΓΡΑΦΕΤΕ GREEKLISH και ΚΕΦΑΛΑΙΑ;;;;;

Από δω και πέρα ότι μήνυμα εμφανίζεται σε greeklish ή κεφαλαία θα διαγράφεται χωρίς καμία ειδοποίηση. Σας ενημερώνω να μη γράφετε και τσάμπα...
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
Στην Κουβα οσο προετοιμασμενος και να εισαι γι αυτο που θα δεις, οτι κι αν εχεις διαβασει τποτα δεν συγκρινεται με αυτο που βιωνεις πατωντας το ποδι σου!!!
Αν ψαχνεις τον ηλιο της Καραιβικης, ανεμελια και παρτι αλλαξε προορισμο, υπαρχουν πολυ καλυτερες επιλογες με τα ιδια η λιγοτερα χρηματα!
Αν θες να δεις τι σημαινει κομμουνισμος και τι αντικτυπο ειχε η αντισταση στην Αμερικη
καθως και πως ποσο πανεξυπνα επιβιωνουν χωρις να δουλευουν (διοτι κανεις δημοσιος υπαλληλος δεν δουλευει και εκει ειναι ολοι δημοσιοι υπαλληλοι!) τοτε να πας!
Προτιμησε να γυρισεις μεγαλο κομματι της Κουβας διοτι εξω απο την Αβανα ολα ειναι αλλιως. Αυγουστο δεν θα βρεις φτηνο εισητηριο το προσπαθουσα 1,5 χρονο πριν αλλα.. λιγες εταιριες, πολλα πρακτορεια..
Δεν το μετανιωσα το πρακτορειο και περισσοτερο ο ξεναγος ηταν μια χαρα
Προσοχη αν κλεισεις μονη ξενοδοχειο, τα αστερια εκαι τα δινουν και περισσευουν. καμμια σχεση με αλλες χωρες.Πολυ κατωτερα τα καταλλυματα ακομη και τα 5στερα.
 

Christian

Member
Μηνύματα
595
Likes
95
Αν ψαχνεις τον ηλιο της Καραιβικης, ανεμελια και παρτι αλλαξε προορισμο, υπαρχουν πολυ καλυτερες επιλογες με τα ιδια η λιγοτερα χρηματα!
Αν θες να δεις τι σημαινει κομμουνισμος και τι αντικτυπο ειχε η αντισταση στην Αμερικη
καθως και πως ποσο πανεξυπνα επιβιωνουν χωρις να δουλευουν (διοτι κανεις δημοσιος υπαλληλος δεν δουλευει και εκει ειναι ολοι δημοσιοι υπαλληλοι!) τοτε να πας!
Φιλε ioan gkan γιατι δεν μας λες ποιες ειναι οι καλυτερες επιλογες για την Καραιβικη ?
Και οσο για το πολιτικο σχολιασμο που κανεις καλυτερα μην ασχολεισαι γιατι φαινεται οτι δεν το κατεχεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.748
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom