Κούβα Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει για Κούβα;

fotis.p

Member
Μηνύματα
12
Likes
14
Tip !
Στην HABANA VIEJA μπορείτε να επισκευθείτε τον ιερό ναό του Αγ.Νικολάου όπου βρίσκεται στην πλατεία του Σαν Φρανζίσκο (δεν τον έχει ο lonely planet!). Η παρακολουθήση της κυριακάτικης Θείας Λειτουργίας (9:30πμ) που γίνεται στα Ισπανικά και στα Ελληνικά είναι μια αξέχαστη εμπειρία. Επειδή δεν έχουν κεριά, λιβάνια και καρβουνάκια όποιος ετοιμάζεται για αναχώρηση ας βάλει στην λίστα με τα πράγματα που θα πάρει μαζί του και αυτά. Τέλος μια έξυπνη κίνηση για να ελευθερωθεί και χώρος στην βαλίτσα, είναι να δώσουμε στην εκκλησία ρούχα, είδη θαλάσσης, παπούτσια, κανά ελληνικό βιβλίο, ελληνο-ισπανικό λεξικό (λειτουργεί τμήμα ελληνικών με πολλούς μαθητές) και ότι άλλο θέλουμε να "ξεφορτωθούμε και να πιάσει τόπο" (ανοικτά κάθε μέρα μετά τις 14:00).
 

taleporos

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αβάνα
Χαιρετίζω το forum,
έχω κλείσει εισιτήρια για Κούβα 30/7-9/8 (10 μέρες) , ψάχνομαι τώρα γενικά, να φτιάξω πρόγραμμα. Θέλω να δω την ζωή στην Κούβα και τα ωραία μέρη της (όχι τόσο τα τουριστικά)

Έχω δει κάποια casas particular στην Αβάνα με 15cuc, θα ήθελα να μου προτείνετε τι να επισκεφτώ και τι να αποφύγω. Θα ήθελα πέρα από την Αβάνα να πάω και στην επαρχία (ίσως Πινάρ ντελ Ρίο και Τρινιδάδ) επίσης σκέφτομαι για το νησάκι Cayo Levisa για κατάδυση (με μπουκάλα).

Μπορείτε να με βοηθήσετε; Που να πάω, τι να κάνω και πόσες μέρες να ξοδέψω που. Επίσης επειδή δεν διαθέτω δίπλωμα οδήγησης, ποιος είναι ο πιο εύκολος τρόπος να μετακινηθώ σε αυτά τα μέρη;

PS: Θα έχω πρόβλημα με την κάρτα ανάληψης στις τράπεζες εκεί;
 

SteliosKarapas

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
θελω να παω στην Κουβα μεσα στους επομενους 2-3 μηνες.
Γνωριζει καποιος φιλος πως να το οργανωσω?
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.725
Likes
14.858
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
θελω να παω στην Κουβα μεσα στους επομενους 2-3 μηνες.
Γνωριζει καποιος φιλος πως να το οργανωσω?
αν βάλεις στην λέξη Αναζήτηση,στην μπάρα δεξιά τη λέξη Κούβα,θα δείς πάρα πολλές πληροφορίες.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
θελω να παω στην Κουβα μεσα στους επομενους 2-3 μηνες.
Γνωριζει καποιος φιλος πως να το οργανωσω?
Αφού έχεις στο μυαλό σου το πόσες μέρες διαθέτεις και ρίξεις μια ματιά στο χάρτη για τις αποστάσεις στο περίπου, ξεκινάς το διάβασμα όπως σου έγραψε ο makisg για να δείς τι σε ενδιαφέρει να δείς και τι προλαβαίνεις. Για τις λεπτομέρειες, είμαστε εδώ.
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
239
Likes
1.276
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ταξίδι-Όνειρο
ματσου πιτσου,περου
Επεστρεψα πριν 10 μερες απο αβανα οποτε μπορω να σου δωσω οτι πληροφοριες θες.ψαχτω βεβαια λιγο μονος σου και οτι αποριες εχεις πες μου.
 

SteliosKarapas

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
θα ηθελα να τα μαθω ολα απο πρωτο χερι οποτε εαν εχεις διαθεση να μιλησουμε απο κοντα καποια στιγμη. Ειναι λιγο βαρετο να ψαχνω και να διαβαζω αντι να μιλησουμε σαν ανθρωποι. Τι λες??

Σε ευχαριστω
Στελιος
 

Gambino

Member
Μηνύματα
56
Likes
43
Μια ερωτηση και απο μενα...
Εχει κλεισει κανεις απο το ιντερνετ αμαξι για την Κουβα;
Θα παω τον Ιουλιο και λεω αυτην την φορα να το κλεισω απο το ιντερνετ γιατι περισυ την ειχαμε πατησει και πληρωναμε 75 δολαρια την μερα για ενα Geely.
Πανε παντως οι εποχες που πηγαιναμε Κουβα με 750Ε,η μονη "φθηνη" λυση που βρισκω ειναι η blue panorama απο Ρωμη με 703Ε + 180Ε απο Σαλονικα για Ιταλια.
Εχει πεταξει κανεις με αυτην την εταιρεια;
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Μια ερωτηση και απο μενα...
Εχει κλεισει κανεις απο το ιντερνετ αμαξι για την Κουβα;
Θα παω τον Ιουλιο και λεω αυτην την φορα να το κλεισω απο το ιντερνετ γιατι περισυ την ειχαμε πατησει και πληρωναμε 75 δολαρια την μερα για ενα Geely.
Πανε παντως οι εποχες που πηγαιναμε Κουβα με 750Ε,η μονη "φθηνη" λυση που βρισκω ειναι η blue panorama απο Ρωμη με 703Ε + 180Ε απο Σαλονικα για Ιταλια.
Εχει πεταξει κανεις με αυτην την εταιρεια;
Ναι, βέβαια, απο ιντερνετ έκλεισα, αν θες σου δίνω το λινκ ή ψάχνεις μόνος σου. Όλα καλά πάντως. Φυσικά Geely!!!!!!!! :D Πήγαμε Νοέμβρη, κάπου 45€/μέρα.
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα
Geely!!!!! Αχ τι μου θυμήσατε τώρα....

Θέλω να ξαναπάω στην Κούβα!!!!!!!!!

Και εμείς από το ίντερνετ το κλείσαμε και όλα ήταν μια χαρά.
 

Gambino

Member
Μηνύματα
56
Likes
43
Αντωνη καλυτερα δωσε μου το λινκ να παμε σε δοκιμασμενη λυση.
Το αμαξι το πηρατε απο το αεροδρομιο;Οταν πηγατε εκει σας ζητησαν τιποτα εξτρα;
Με την blue panorama να δουμε τι θα κανουμε....:D
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Πιστεύω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να γράψω το λινκ...

Cuba Travel ? Hotels, Flights and Car Rentals in Cuba - Holidays in Cuba

όχι, μια χαρά είναι.
Εμείς πήγαμε απο την προηγούμενη μέρα και το επιβεβαιώσαμε, γιατί το γραφείο ήταν σχεδόν απέναντι απο το σπίτι μας.
Μόνο να προσέχετε τους όρους κλπ και ιδίως έχει κάτι πχ στα 1000 χλμ πρέπει να πάς σε συνεργείο της αλυσίδας (παντού υπάρχουν) να κάνουν έλεγχο και να το σημειώσουν ότι έγινε ο έλεγχος, αλλιώς θα πληρώσεις επειδή δεν πήγες.

Τα υπόλοιπα είναι τα στάνταρ, αν σκάσει λάστιχο το φτιάχνετε εσείς κλπ κλπ

Οπότε δεν το πήραμε απο το αεροδρόμιο όπως κατάλαβες, προσγειωθήκαμε Βαραδέρο και πήγαμε Αβάνα με πούλμαν, με το που φτάσαμε.
Ζητούν κανονικά πιστωτική για εγγύηση, αλλά εμάς δε λειτουργησε (και καλά αμερικάνικη λέει-καμία σχέση) και πληρώσαμε μετρητά που πήραμε πίσω μετά. Κανένα έξτρα κόστος.

Αν τελικά κάνεις κράτηση, να τα κρατάς όλα εκτυπωμένα, υποχρεωτικά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.829
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom