Μπραβο στην booking

shristod

Member
Μηνύματα
135
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο?
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Πάντως η όποια "διαφωνία" οφείλεται στο ό,τι στο συγκεκριμένο topic μιλάμε κατά βάση για δύο πράγματα:

1. την τυπική πλευρά του θέματος και κατά πόσο για όλα αυτά ευθύνεται ο kabamarou που δεν πρόσεξε τις αρχικές οδηγίες, λάθος του το οποίο και ο ίδιος δεν είχε πρόβλημα να παραδεχθεί

2. πως θα έπρεπε να λειτουργεί στο σύστημα (booking, ξενοδόχοι) ώστε να δίνει όσο γίνεται περισσότερες δικλείδες στο χρήστη/ενοικιαστή για να αποφεύγει πιθανές γι' αυτόν κακοτοπιές + την εξυπηρέτηση σε δεύτερη φάση από το booking (από το οποίο βέβαια ζητάς χάρη με την έννοια ότι δεν έχεις το δίκιο με το μέρος σου). Η συζήτηση βέβαια όπως εγώ την αντιλαμβάνομαι είναι καθαρά φιλολογική (άλλωστε όπως ειπώθηκε και πριν και οι ξενοδόχοι πελάτες είναι :cool:) και δευτερεύουσας σημασίας.

και κάτι άσχετο μια και μιλάμε για συστήματα και προειδοποιήσεις, αυτό το πορτοκαλί στο χάρτη του traveladdict μας έβγαλε τα μάτια, ίσως οι admins πρέπει να κάνουν κάτι να εμφανίζεται σταδιακά, μια προειδοποίηση, κάτι τελοσπάντων....
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Δεν μας λες ένα ξενοδοχείο που σε περίπτωση ακύρωσης δύο μέρες πριν, δε σε χρεώνει ακυρωτικα;:shock:
Μην επιμένεις: Πάρα πολλά δέχονται ακύρωση μέχρι 24 ώρες πριν την άφιξη. Όπως ειπώθηκε από πολλούς εξαρτάται από την πολιτική του εκάστοτε ξενοδοχείου αλλά και (όπως σωστά είπε η Ιωάννα) από την τιμή που πληρώνεις: άλλη τιμή σου δίνουν για μη επιστρέψιμη χρέωση, άλλη για επιστρέψιμη (ακριβότερη).
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.091
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Μην επιμένεις: Πάρα πολλά δέχονται ακύρωση μέχρι 24 ώρες πριν την άφιξη. Όπως ειπώθηκε από πολλούς εξαρτάται από την πολιτική του εκάστοτε ξενοδοχείου αλλά και (όπως σωστά είπε η Ιωάννα) από την τιμή που πληρώνεις: άλλη τιμή σου δίνουν για μη επιστρέψιμη χρέωση, άλλη για επιστρέψιμη (ακριβότερη).
Θα πρόσεξες ότι λίγο πιο πάνω είχα γράψει

Αυτό το ξανάπες αλλά που το είδες;
Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων για ακύρωση δύο ημέρες πριν χρεώνεσαι τουλάχιστον ολόκληρο το ποσό της πρώτης διανυκτέρευσης
Οταν ο kabamarou προσπαθεί να μας γράψει ότι ο κανόνας είναι να μην χρεώνονται ακυρωτικά δύο ημέρες πριν (ενώ προφανώς γνωρίζει ότι είναι η μικρή εξαίρεση), τότε μπορώ και εγώ να γράφω ό, τι να ναι. Προφανώς δεν πιάσατε το πνεύμα μου


Δεν καταλαβαίνω τον εκνευρισμό του φίλου ΤΟΣΕΣ μέρες μετά για ένα ΔΙΚΟ του λάθος.

Σιγά μην ζητάμε κάθε φορά από την booking και την κάθε εταιρεία, προειδοπιητικό μήνυμα για την πατάτα μου ενδεχομένως πάμε να κάνουμε. Όπως προαναφέρθη αλλά ξενοδοχεία δε χρεώνουν ακυρωτικά, αλλά χρέωνουν μια διανυκτερευση, άλλα το μισό του συνολικού ποσού και άλλα όλο τον ποσό.
Το bookikg μας έχει ενημερώσει επαρκώς κατά την κράτηση και είναι κουλό να ζητάμε να προβεί σε ολόκληρη διαμόρφωση του συστήματος με τους άνω διαχωρισμούς για να μας ενημερώνει εκ νέου για όσα μας έχει ενημερώσει και έχουμε αποδεχθεί.

ΟΚ πήρε στην booking. Aμα πάρουν καλώς, αλλά και αν δεν πάρουν δικαίωμα τους. Δεν μπορούμε να τους υποχρεώσουμε για κάτι στο οποίο δεν φτάινε. Απλά κάνουμε τουμπεκί.
Το να συζητάμε τα ίδια και τα ίδια δεν ωφελεί.
Αυτά και τέλος από εμένα.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.210
Άλλο η ελευθερία του να γράψεις την άποψη σου για μια υπόθεση και άλλο το να υποβάλεις στον άλλο το τι θα γράψει για αυτήν την υπόθεση.Μην μπερδεύεις τα πράγματα.
Υ.Γ Μια απορία.Γράφτηκες στο travelstories και το πρώτο σου μήνυμα έχει να κάνει με το να την πεις σε κάποιον για το πως θα μιλάει ;:shock:
Δεν καταλαβαίνω τον εκνευρισμό του φίλου ΤΟΣΕΣ μέρες μετά για ένα ΔΙΚΟ του λάθος.
Την πρώτη ημέρα αφού γύρισα ήμουν εκνευρισμένος.Τώρα το ξεπέρασα.
Aμα πάρουν καλώς, αλλά και αν δεν πάρουν δικαίωμα τους. Δεν μπορούμε να τους υποχρεώσουμε για κάτι στο οποίο δεν φτάινε. Απλά κάνουμε τουμπεκί.
Δεν υπάρχει υποχρέωση απαραίτητα απλά όταν δίνει τον λόγο του κάποιος πρέπει να τον κρατάει.Αν δεν δίναν τον λόγο τους δεν θα τους χρέωνα παράπτωμα.
Για την ιστορία να πω ότι η booking μου είπε ότι επικοινώνησε με τον ξενοδόχο και είπε ότι δεν δίνει τα χρήματα πίσω.
 

periklis

Member
Μηνύματα
16
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
τζαμαϊκα
η booking πριν πατήσεις το κουμπάκι της ακύρωσης σου λέει αν χρεώνεσαι η όχι και πόσο. καπου γραφεις οτι αν δεν ειχες ακυρωσει εσυ ο ξενοδοχος δεν θα πουλαγε το δωματιο σε αλλον, ε μα λογικο δεν ειναι? ποσο κουραστικο ειναι να ζουμε στη χωρα των παραλογων απαιτησεων.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.210
Έχει αναλυθεί το θέμα εκτενώς φίλε και έχουν ειπωθεί τα πάντα στα προηγούμενα μηνύματα.Δεν υπάρχει λόγος να το συνεχίσουμε.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Θα πρόσεξες ότι λίγο πιο πάνω είχα γράψει

"Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων για ακύρωση δύο ημέρες πριν χρεώνεσαι τουλάχιστον ολόκληρο το ποσό της πρώτης διανυκτέρευσης"


Οταν ο kabamarou προσπαθεί να μας γράψει ότι ο κανόνας είναι να μην χρεώνονται ακυρωτικά δύο ημέρες πριν (ενώ προφανώς γνωρίζει ότι είναι η μικρή εξαίρεση), τότε μπορώ και εγώ να γράφω ό, τι να ναι. Προφανώς δεν πιάσατε το πνεύμα μου.
Παρ' όλο που το θέμα είναι λήξαν για τον kabamarou, εγώ θα ήθελα κάποιες διευκρινίσεις (κι αυτό διότι από τη δική μου εμπειρία δεν προκύπτει ανάλογο συμπέρασμα):

Όταν λέτε "Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων" τι ακριβώς εννοείτε; Των περιπτώσεων που κάνατε εσείς κράτηση μέσω booking; Πλειοψηφία επί ποίου αριθμού καταγεγραμμένων περιπτώσεων; 100; 200; 1000;

Διότι, σε όλες σχεδόν τις περιπτώσεις που προσωπικά χρησιμοποίησα το booking για κράτηση (περί τις 50), υπήρχε η δυνατότητα για ακύρωση - χωρίς κόστος - μέχρι πριν 24 ώρες από την άφιξη. Απλά, η τιμή χρέωσης του δωματίου ήταν λίγο υψηλότερη. Άρα, δεν είναι η μικρή εξαίρεση αλλά μάλλον ο κανόνας. Μικρή εξαίρεση θα ήταν αν λίγα μόνον - και μόνον αυτά - ξενοδοχεία δέχονταν ακυρώσεις (μέχρι 2 μέρες πριν) και όλα τα άλλα καθόλου. Από τις συγκεκριμένες διατυπώσεις εγώ αυτό σε αυτό το συμπέρασμα οδηγούμαι - το οποίο προφανώς και είναι λάθος. Μια τυχαία αναζήτηση στην ιστοσελίδα του booking θα επιβεβαιώσει του λόγου το αληθές...
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
ο Babaduma εχει απολυτο δικιο..για αυτο τον λόγο ειμαι φανατική με το Booking διοτι κατα κανόνα εχει ακυρωση 1 μερα πριν χωρις κοστος...εχει και την ιδια μερα της αφιξης σε ορισμενες περιπτώσεις,εχει και 2 και 3 μερες πριν, αλλά και 5 και 10 μερες αναλογα με την περιοχη που βρισκεται το ξενοδοχειο και την περιοδο που θελεις να κλεισεις και την ζήτηση που έχει......αλλα παιδια μην το κουραζουμε αλλο το θεμα...τα πραγματα θεωρω ειναι πολυ ξεκαθαρα στο booking...
προσωπικα δεν ψαχνω πουθενα αλλου...και παντα ψαχνω ξενοδοχεια που εχουν ακυρωση χωρις κοστος 1 μερα πριν η και την ιδια μερα της αφιξης...διοτι κλεινω πάντα παρα πολυ νωρις και πολλες φορές μπορει να μην σου βγεί...τουλαχιστον να εχεις να παλεψεις μονο τα εισητηρια και οχι και το ξενοδοχείο...με ενα κλικ το ακυρώνεις οπως εκανε ο kabamarou αρκει να μην το μετανιωσεις μετα....
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
αααα...και απο την στιγμη που κανουμε την κρατηση μεχρι να ερθει η ωρα του ταξιδιου...συνεχιζουμε κατα διαστηματα να τσεκαρουμε τις τιμες του ξενοδοχειου για την περιοδο που καναμε την κράτηση....μπορει και να την βρουμε και φθηνοτερη απο την αρχική..
απο τον ιανουαριο που εκανα κρατηση σε ξενοδοχειο της φλωρεντιας ,μεσα μαρτιου το βρηκα 80 ευρω φθηνοτερο....εκανα καινουργια κρατηση και ακυρωσα την προηγουμενη...μετα απο λιγες μερες το κατεβασε αλλα 10 ευρω...αλλα δεν αξιζε τον κοπο να μπω ξανα σε διαδικασια κρατησης και ακυρωσης...
 

heraklion

Member
Μηνύματα
92
Likes
16
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Όταν πήγα στο Λονδίνο, έφτανα 3 η ώρα το μεσημέρι και το ξενοδοχείο με είχε ενημερώσει ότι μπορώ να κάνω ακύρωση μέχρι τις 12 το μεσημέρι, την ημέρα της άφιξης μου χωρίς να πληρώσω ακυρωτικά.
Να σημειώσω βέβαια ότι την κράτηση την είχα κάνει από το ξενοδοχείοю
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
μπορει να συμβαινει και αυτό αφου το λές...δεν εχω κάνει ποτε κρατηση απο σελιδα ξενοδοχειου γιατι νομιζω οτι σε χρεώνουν την ώρα που κάνεις την κράτηση και αυτό δεν το θέλω...μου αρεσει το booking Που μπορώ μόνη μου να διαχειριστώ την κράτησή μου...
 

heraklion

Member
Μηνύματα
92
Likes
16
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Δεν μου χρέωσαν την πιστωτική, την ήθελαν απλά για ασφάλεια, όταν πήγα έκανα την εξόφληση με μετρητά και όχι με την κάρτα.
Είναι η πολιτική του κάθε ξενοδοχείου, γιαυτό πρέπει να διαβάζουμε καλά τις πολιτικές τους.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.298
Μηνύματα
887.185
Μέλη
38.966
Νεότερο μέλος
christinalovari@y

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom