Μπραβο στην booking

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
σωστά,...παντα πρεπει να διαβαζουμε την πολιτική καθε ξενοδοχείου για να μην βρεθουμε προ απροοπτου ειτε κλεινουμε απο το ιδιο το ξενοδοχειο η απο καποιο αλλο σάιτ...
αλλα ...πιστευω οτι στην πλειονοτητα τα ιδια τα ξενοδοχεια χρεωνουν την στιγμη της κράτησης απο λιγο που το εχω ψάξει...ισως επεσες στην περιπτωση..διορθωστε αν κανω λάθος... καποιοι ισως εχουν περισσοτερη εμπειρια οσον αφορα κρατησεις απο τα ιδια τα σάιτ των ξενοδοχείων..
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
σωστά,...παντα πρεπει να διαβαζουμε την πολιτική καθε ξενοδοχείου για να μην βρεθουμε προ απροοπτου ειτε κλεινουμε απο το ιδιο το ξενοδοχειο η απο καποιο αλλο σάιτ...
αλλα ...πιστευω οτι στην πλειονοτητα τα ιδια τα ξενοδοχεια χρεωνουν την στιγμη της κράτησης απο λιγο που το εχω ψάξει...ισως επεσες στην περιπτωση..διορθωστε αν κανω λάθος... καποιοι ισως εχουν περισσοτερη εμπειρια οσον αφορα κρατησεις απο τα ιδια τα σάιτ των ξενοδοχείων..
Στο 90% των περιπτώσεων που έκλεισα απ' ευθείας με το ξενοδοχείο, η πληρωμή έγινε την ώρα της αναχώρησης (ασχέτως αν είχαν δοθεί στοιχεία πιστωτικής κάρτας ή όχι). Μέσω booking, άλλες φορές τα πήραν τα χρήματα αμέσω σχεδόν, άλλες μια βδομάδα πριν την άφιξη (οι μη επιστρέψιμες χρεώσεις), άλλες καθόλου. Όπως ειπώθηκε, εξαρτάται απ' το ξενοδοχείο.
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Ναι, στην πλειονότητα των ξενοδοχείων όπου έχω διαμείνει κι εγώ, ισχύει αυτό που λέει ο baba. κρατούν τα στοιχεία της πιστωτικής για ασφάλεια, και μόνο σε περίπτωση μη εμφάνισης τραβούν από την κάρτα ένα ποσό (νομίζω της πρώτης νύχτας). Πληρώνεις με κάρτα ή μετρητά στην αναχώρηση.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Οπως σωστα εχει ειπωθει τα παντα ειναι θεμα πολιτικης ξενοδοχειου και νομοθεσιας του καθε κρατους. Σχεδον ολα τα σοβαρα ξενοδοχεια δεν χρεωνουν την καρτα πριν την αναχωρηση. Σε περιπτωση ακυρωσης ή μη εμφανισης χρεωνουν οτι λεν οι οροι κρατησης. Απο 0 εως ολοκληρο το ποσο.
Συνηθως συμβαινει αυτο που λεν οι απο πανω για χρεωση 1 ή 2 ημερων.
Προσοχη: Στο αποδεικτικο της κρατησης παντα να αναγραφεται η τιμη του δωματιου. Εαν δεν αναγραφεται (σπανιο αλλα συμβαινει) η τιμη του δωματιου, το ξενοδοχειο μπορει να ισχυριστει οτι η συμφωνηθεισα τιμη ειναι ιση με την τιμη πορτας (που ειναι εως και 100% ακριβοτερη).
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.399
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom