Σλοβακία Μπρατισλάβα

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Μπρατισλάβα
Πηγαίνω με RYANAIR στην σλοβακική πρωτεύουσα το Μάρτιο μέσω Μιλάνου. Πέρα από το γεγονός ότι στη χώρα υπάρχει ως νόμισμα το ευρώ και ότι πολλοί κάτοικοι μιλάνε και γερμανικά λόγω Αυστροουγγαρίας δεν ξέρω και πολλά. Περιμένω πληροφορίες!
 
Last edited by a moderator:

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.612
Likes
9.907
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Δεν ξερω αν η σλοβακια εχει σαν νομισμα το ευρω ..
 

panosast

Member
Μηνύματα
320
Likes
34
Αν δεν κάνω λάθος δεν υπάρχoυν κάπου στο forum πληροφορίες για μπρατισλάβα μια μέρα που έψαξα μου προκάλεσε εντύπωση θέλω και έγω να την επισκέφτω κάποια στιγμή ισως σε συνδυασμό με βιέννη καθώς δεν είναι και ιδιαίτερα μεγάλη αλλα σίγουρα θα της αφιέρωνα 3-4 μέρες.Αν μείνεις αρκετές μέρες να πεταχτείς βιέννη είναι δίπλα, ας μας ενημερωσει κάποιος πέρα απο το τι αξίζει να κάνει κάποιος στην πόλη οι σλοβάκες είναι τόσο όμορφες όσο ακούγεται?
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.091
Likes
1.696
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Για τις Σλοβάκες να πας ή για να δεις τη Μπρατισλάβα;
 

panosast

Member
Μηνύματα
320
Likes
34
Πιστεύω πως ήμουν σαφής..ας μας ενημερωσει κάποιος πέρα απο το τι αξίζει να κάνει κάποιος στην πόλη οι σλοβάκες είναι τόσο όμορφες όσο ακούγεται?
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.091
Likes
1.696
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Και περιμένεις απάντηση για το αν είναι όμορφες οι Σλοβάκες;
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Γειτονικές πόλεις της Μπρατισλάβα

Η Wikipedia λέει πως νόμισμα ευρώ έχει και η Σλοβακία! Άρα δεν χρειάζεται συνάλλαγμα! Euro ? Wikipedia
Σχετικά με τη Βιέννη, ναι είναι κοντά, σε 1 ώρα είσαι στην αυστριακή πρωτεύουσα αλλά στη Βιέννη έχω πάει, θέλω να δω λιγάκι τη Σλοβακία, το ανατολικό τμήμα της πάλαι ποτέ βιομηχανικής Τσεχοσλοβακίας.
 

payton

Member
Μηνύματα
53
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
...
3-4 μερες νομιζω ειναι πολλες, σε 1 μερα αντε 2 το πολυ την βλεπεις χαλαρα,η Βιεννη ειναι μια ωρα περιπου και εχει απ ευθειας λεωφορειο απο το αεροδρομιο,οι Σλοβακες ειναι πολυ ομορφες,γενικα σαν λαος ειναι καπως ξινός,ειχαμε μεινει με 70ε με πρωινο το δικλινο εδω Art Hotel William, Bratislava City, Slovakia. Rooms from €109.00... πολυ κεντρικο ξενοδοχειο και πεντακαθαρο.
 

panosast

Member
Μηνύματα
320
Likes
34
Δεν έχεις άδικο και απο το γκουγκλ που την χάζευα μίκρη πόλη είναι και ειδικά το κομμάτι που ενδιαφέρει ενα τουρίστα δεν είναι μεγάλο απο ζωή λογικά θα είναι φτηνά.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Πιστεύω πως ήμουν σαφής..ας μας ενημερωσει κάποιος πέρα απο το τι αξίζει να κάνει κάποιος στην πόλη οι σλοβάκες είναι τόσο όμορφες όσο ακούγεται?
Αν σου δώσει κάποιος ειλικρινή και ... περιεκτική απάντηση, θα βρεθεί να κάνει παρέα στον madman! Ένα πράγμα σου λέω: Αν πας μόνος σου και μείνεις 3-4 μέρες όπως υπολογίζεις, θα σου δοθούν πολλές ευκαιρίες να το διαπιστώσεις από μόνος σου...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.535
Μέλη
38.943
Νεότερο μέλος
MelinaK

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom