Σλοβακία Μπρατισλάβα

GTS

Member
Μηνύματα
6.841
Likes
18.987
Οι Σλοβάκες είναι πανέμορφες και η πόλη μια μετριότητα και μισή. Εξαντλείται σε μισή μέρα....χίλιες φορές στη Βιέννη, δε συγκρίνονται.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.786
Likes
15.589
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
προσυπογράφω τα γραφόμενα του GTS και μένα δεν μου άρεσε καθόλου,πήγαμε πέρσι τα χριστούγεννα απο Βιέννη ημερίσια εκδρομή με το τραίνο και φύγαμε πρίν το μεσημέρι,χρειάστηκε όμως να κάνουμε συνάλλαγμα.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
προσυπογράφω τα γραφόμενα του GTS και μένα δεν μου άρεσε καθόλου,πήγαμε πέρσι τα χριστούγεννα απο Βιέννη ημερίσια εκδρομή με το τραίνο και φύγαμε πρίν το μεσημέρι,χρειάστηκε όμως να κάνουμε συνάλλαγμα.
Αγαπητέ συμφορουμίτη makisg, μήπως πήγες σε καμιά άλλη χώρα και χρειάστηκε να κάνεις συνάλλαγμα και έχεις μπερδευτεί με τη Σλοβακία?
Το λέω αυτό γιατί η Σλοβακία είναι στη ζώνη του Ευρώ από 01/01/2009.

Όσον αφορά το συμφορουμίτη που άνοιξε το θέμα, πληροφορίες για τη Μπρατισλάβα, μπορεί να διαβάσει στην ταξιδιωτική μου ιστορία Μπρατισλάβα.
Μη ολοκληρωμένη βέβαια η περιήγηση αλλά θα πάρει μια ιδέα.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Αγαπητέ συμφορουμίτη makisg, μήπως πήγες σε καμιά άλλη χώρα και χρειάστηκε να κάνεις συνάλλαγμα και έχεις μπερδευτεί με τη Σλοβακία?
Το λέω αυτό γιατί η Σλοβακία είναι στη ζώνη του Ευρώ από 01/01/2009.
Κουρούνες (Koruna) είχε μαζί του και τις άλλαξε σε ευρώ! :D
 
Last edited by a moderator:

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Κουρούνες (Koruna) είχε μαζί του και τις άλλαξε σε ευρώ! :D
:haha::haha::haha::haha::haha:

Πάντως εγώ δε θα'λεγα ότι είναι χάλια η πόλη, απλώς ότι αρκούν 1-2 ημέρες εκεί. Τα αξιοθέατα τα γυρίζετε όλα σε ένα απόγευμα. Μετά καλύτερα να πάτε εκδρομές.
 
Last edited by a moderator:

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
:haha::haha::haha::haha::haha:

Πάντως εγώ δε θα'λεγα ότι είναι χάλια η πόλη, απλώς ότι αρκούν 1-2 ημέρες εκεί. Τα αξιοθέατα τα γυρίζετε όλα σε ένα απόγευμα. Μετά καλύτερα να πάτε εκδρομές.
συμφώνω απόλυτα
Μια Zilina, Poprad, Kosice που είναι δίπλα είναι οτι πρεπει :D
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Ωραία, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.786
Likes
15.589
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Αγαπητέ συμφορουμίτη makisg, μήπως πήγες σε καμιά άλλη χώρα και χρειάστηκε να κάνεις συνάλλαγμα και έχεις μπερδευτεί με τη Σλοβακία?
Το λέω αυτό γιατί η Σλοβακία είναι στη ζώνη του Ευρώ από 01/01/2009.

Όσον αφορά το συμφορουμίτη που άνοιξε το θέμα, πληροφορίες για τη Μπρατισλάβα, μπορεί να διαβάσει στην ταξιδιωτική μου ιστορία Μπρατισλάβα.
Μη ολοκληρωμένη βέβαια η περιήγηση αλλά θα πάρει μια ιδέα.
αγαπητή marydim σ¨ευχαριστώ για τη διόρθωση και ζητώ χίλια συγνώμη για τη παραπληροφόρηση (πόσο γρήγορα περνάει ο καιρός),πήγα Μπρατισλάβα 27/12/2008 και νόμιζα οτι ήταν πέρσι,δηλ. λίγες μέρες πρίν την αλλαγή.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.261
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Θα παω ημερησια Μπρατισλαβα απο Βιεννη.Με το ευρω απ ο,τι καταλαβα ειμαστε ενταξει.
Με τις Σλοβακες (αν μοιαζουν με τη Σκλεναρικοβα)θα γυρισω χωρις αντρα...χιχιιχιχιχιχιχ
marydim τρεχω σφαιρα να διαβασω την ιστορια σου.
Εχουμε παιδια αλλα τιπς για μαγαζια με φαγητο-που να παμε -τι αξιζει κλπ(περα απο τις Σλοβακες βεβαιως βεβαιως)
 

Maria Lamprou

Member
Μηνύματα
41
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
NEW YORK ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ - ΑΝΔΕΙΣ - ΑΜΑΖΟΝΙΟ
Εγώ είχα μείνει 2 μέρες Μπρατισλάβα, ήταν μια ώρα από Βιέννη, αλλά πριν την εποχή του ευρώ, πριν από 8 χρόνια (αναψυκτικό σε καφετέρια 20 cents, είπατε τίποτα? μη σας πω και τι είχα πάρει με 1 ευρώ από έναν φούρνο!).
Θα διαφωνήσω ότι δεν έχει κάτι να δεις, θεωρώ ότι έχει μια πλευρά πολύ γραφική... το τραμ, το κέντρο της πόλης που το έχουν διατηρήσει, ο Δούναβης... Απλά όντως δεν είναι για παραπάνω μέρες, είναι μικρή πόλη. Επίσης βλέπεις κάτι τέρατα κτίρια κατάλοιπα του κομμουνισμού στην απέναντι όχθη... Ωραία είναι να κάνετε το κλασικό tour με το τρενάκι (εμένα μου έχει μείνει ένα σπίτι που έμενε ο δήμιος της πόλης!), επίσης να πάτε στο κάστρο, δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο αλλά έχει ωραία θέα από ψηλά.
Αυτό που θυμάμαι ήταν ότι όλοι (άντρες-γυνάικες) ήταν ψηλοί κι αδύνατοι, επίσης παντρεμένοι με παιδιά πολύ νέοι (όχι σαν κι εμάς εδώ), και αγγλικά δεν μίλαγαν.
Πάντως το κέντρο της έχει ωραία περπατούρα με μικρά μαγαζάκια, επίσης θυμάμαι Παρασκευή βράδυ ξαφνικά γέμισαν οι πλατείες και τα εστιατόρια κόσμο! (επειδή τότε ήμουν μικρή κι άφραγκη είχα φάει σε μια πιτσαρία οπότε από φαγητό δεν μπορώ να σε κατατοπίσω). Καλό σου ταξίδι!
 

stavrosm

Member
Μηνύματα
61
Likes
36
Η πολη ειναι μετριοτητα , παραδειγνα προς απποφυγη,οποιος την επισκευθη θα χασει χρονο,οπως και το Μπρνο ,δεν αξιζουν τον χρονο σας. Εκτος αμα θελετε να εμπλουτιστε το χαρτη σας.
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Πέρσι στο Brünn

Έχω πάει στο Μπρνο, την πρωτεύουσα της Μοραβίας και ήταν πανέμορφα. Διατηρεί ακόμη την παλιά γερμανική λάμψη (Brünn). Για τη Μπρατισλάβα δεν γνωρίζω, θα την επισκεφτώ πάντως!
Δεν υπάρχουν πόλεις που να μην περνάς καλά, μόνο ξενέρωτοι ταξιδιώτες....

*Ακόμη και σε ελληνικές επαρχιακές πόλεις έχω περάσει καλά...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.299
Μηνύματα
887.327
Μέλη
38.971
Νεότερο μέλος
Blaser

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom